Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 22 0CT0BEÏL JL° 317. Zevende Jaargang. A°. 1863- GEWEEME AFKONDIGINGEN. Een Eoiicls-execntie. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. TJITaEVEE IP. CT. O. DIDEEICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0.75. Iedere regel meerder0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BEIEVEN FH-A.3STOO. Burgemeester en Wethouders van Schagen en Burghorn, maken bij deze bekend, dat de gewone Najaarsmarkten, in dit jaar aanvang zullen nemen op Donderdag den 1 October, dat op Donderdag den 29 October 186-3 de groote vette en magere Koemarkt, en op Don derdag den 26 November, Paarden en Veu- lenmarkt zullen worden gehouden. Dat ten gevolge van de overgroote hoeveel heid te verdachten vee, de op Donderdag den 29 Octob'r 1863 te houden Koemarkt een aanvang zal nemen des Woensdags bevorens des namiddags ten 3 ure. En nooiligen de Kooplieden uit zich daar naar te willen reguleren, en dezelve Markten roet hunne tegenwoordigheid te vereeren, zullen de gedurende deze Herfstmarkten ook Varkens- markt, enz. worden gehouden. be Burgemeester, H. R. DE MF.ÈR, be Secretaris A. J. VAN CANTFORT. Onze lezers zullen zich zeker het hoofdar tikel nog wel herinneren dat wij in der tijd aan Sleeswijk-Holstein wijdden. Wij bespra ken daarin het recht van de Deensche kroon op beide hertogdommenals voortvloeiende uit de vrije keuze der inwoners en de door den eersten gekozen vorst bezworen grondwet tige bepalingen. lntnsschenzalig zijn de bezitters en wee hen die zich durven verzetten tegen degenen, die eenmaal de macht in handen hebben. Zoo 'n volks verkiezing (we heb ben in onzen tijd aldaar al het edele en verhevene hooren bespreken we hebben de toepassing gezien in Frankrijk, in Savoije, in Nizza, in Napels, Emilia, Umbrië, de Marken, Grie kenland en na onlangs en uog steeds voortdu rende in Mexicozoo 'n volksverkiezing is een komediedie gespeeld wordt om den grooten hoop genoegen te gevenen waarbij de actenrs als echte balletdansers onbegrijpe lijke sprongen verrichtendoor middel van macbineriëndie voor den toeschouwer ver borgen zijn gebleven. Zoo 'n verkiezing was ook weleer, die van den IA Maart 1460 te Ripen. De keuze geschiedde uit naam van bet volk, door de staten der vereeuigde her- tjgdommen. De vorst nam die keuze aan zijne opvolgers beloofden, bij huDne troonsbestijging, de voor waarden der oorspronkelijke keuze ongeschonden te vervullenen beijverden zich bij slot van rekening om zooveel mogelijk alles naar hun ne inzichten te regelenom de hertogdom men met Denemarken tot een geheel te ma ken. Dat strevenhet is niet onbegrij pelijk in den Vorstdie vereeniging zij is te wenschen voor een land dat thans uit vier deelen bestaatdie grondwettig op verschillende wijzen bestaard dienden te wordenmaar de weg, dien Denemarken 's Vorsten hebben in geslagen was de rechte niet. Zij trachtten even als Philips IIzaliger gedachtenis als zoovele anderen vorstente talrijk om hier op te noemende vereeniging te verkrijgen door hunne rechten uit te breiden en de be zworen rechten hunner onderdanen te be- snoeijen. Dat lokt uit tot verzet. liet geloofdat de vorsten gezalfden zijn des Ileerenheeft al zoovele schokken ont vangen, dat men de bij de gratie Gods regerenden met een medelijdend schouder ophalen geluk wenschtmaar de volken beklaagtdie van den absoluten wil van den autokraat afhangen. Holstein heeft een vorst uit vrijen wil gekozen. Zij de regering dan ook erfelijk geworden; Holstein heeft een vrijzinniger bestuur dan Denemarken; is het wonderdat de staten hunne rechten trachtten te handhavenis het wonderdat zij zich aansloten aan den Duitschen bond en de bandendie hen daarmede verbonden naau- wer toehaalden uit vrees voor een geheele insmelting in het koninkrijk der eilanden En Denemarken verstond geen toegeven. Langzaam maar zeker ging het voort op den weg om Holstein met zijn rijk te vereenigen. Hadde het daartoe een vrije constitutie aan het geheele rijk gegeven hadden de vorsten de rechten hunner aangeboren onderdanen uitbreidendedie van SleeswijkHolstein en Lauenburg bevestigdwij twijfelen er niet aan of de drie hertogdommen hadden zich liever bij Deuemarken aangesloten dan zoo als nueen soort vau tweeslachtigheid te handhavendie niet dan nadeelig en schade lijk op den gang der zaken kan werken. Thansverzet op verzetklachten op klach ten bij de bondsvergadering en eindelijk een Bouds-executie. Een Bonds-executie 't Geduld van buitschland is uitgeput Duitschland staat hier in de beteekenis der Duitsche vorstenin de plaats van Oostenrijks keizer van Pruissens koning in 't bijzonder. Hoe Duitschland er over denkt Wij be hoeven slechts eenige dagbladen vooral die der liberale richting na te gaan om te weten hoe die een oorlog met Denemarken beoor- deelen. De Berliner Revue zegt in haar No. van 11 October„wij verlangendat we onze rechten op Sleeswijk-Holstein opgeven en ons versterken door een verstandig verbond met Denemarken." En hierin heeft zij met de liberale pers gelijk. Holstein is een bron van conflicten tusschen Denemarken en Duitschland; zonder dat eenig voordeel voor het laatste rijk uit zijn bezit voortvloeit. Er is in Pruissen thans een partij aan het roerdie op de zelfde wijze zal oorlog voeren als in 1S48 en 49. En wat zal ze winnen Een Bonds- executie tot aan den Eideriedereen is overtuigd, dat daarmede niets zal, niets kan uitgewerkt worden. Maar wat is de oorzaak dat die Bondsexecutie thans zoo op den voorgrond treedt Wilt gij er onze opinie over kennen Oostenrijk is de machtige hefboomdie het geheele mechanismus van verontwaardiging tegen Denemarken in beweging heeft gebracht, Pruissens ministerie zou gediend zijn met een oorlog, die een beetje afleiding zou kunnen geven aan den volksgeest, 't Zou dien oorlog ondernemenook ondanks de sympathie die de leden van het ministerie vroeger voor Denemarken kond deden dat weet Oostenrijk ook wel en daarom speelt het de rol van den aap uit de fabeldie de pooten van de kat gebruikte om de kastanjes uit het vuur te halen. En wat zal de uitwerking zijn van een Bonds-executie tot aan den Eider Het Aachenerhlad zegt: „geen ander dan dat wij Sleeswijk voor goed vau Holstein scheiden dat wij ons geheel Europa op den hals halen en dat onder omstandighedenwaarover wy hier niets verder willen zeggen. (De redacteur herinnerde zich zeker een paar artikels van de beruchte verordening van 1 Junij 1.1.) Gij ziet het: Denemarken, hebbe het dan ook al onrechtis machtig door de mach teloosheid van Duitschland door den naijver tusschen de Duitsche groote mogendheden en bovenal door den ongelukkigen toestand waarin Pruissen verkeert. De Triersche Ztg. zegt o. a.„Pruissen provoceert de interventie van het buitenland nietmaar het zal zich toch geene illusies maken over de schadendie daaruit zullen voort- vloeijen en waarvoor het niets zal oogsten dan hoogstens Oostenrijks betuigingen van deelneming. Oostenrijk intusschen zal zich verheugen, wanneer de handel zich van de geblokkeerde Noord— en Oostzee havens van de Elbe en den Wezer naar Triëst verlegt. W ij het herhalen omdat het ons uit goede bron nen verzekerd isdat Denemarken jacht zal maken op alle mogelijke Pruissische schepen en ze zal opbrengen zonder dat de Duitsche 0 vloot zulks zal kunnen verhiuderentot groot leed wezen van Oostenrijk." De Kölnische Ztg. voegt daarbij „Het is een belachelijke bluf van sommige bladen om van Oostenrijks zeemacht te sprekenals konde men met hare hulp Denemarken over winnen. Oostenrijk denkt er niet aan om zijne vloot uit de Middellandsche zee te zen den Bovendien weten wij zekerdat in geval van oorlog de Zweedsche vloot zich met de Deensche vereenigen zalen die te zamen zijn meer dan voldoende om alle mogelijke Duitsche oorlogs- en handels schepen van alle zeeën weg te vegen. Dat is onaangenaam maar helaas 't is waar!" Ziedaar de opinie van vier der invloedrijk ste Pruissische liberale bladen. Men ziet daaruit hoe populair een Bonds-executie in Pruissen is. Maar even als het ministerie doof is voor de volksstem ten opzichte zijner regeringsbeginselen, zoo zal ook deze stem

Schager Courant | 1863 | | pagina 1