GEWONE BERICHTEN. ten van 's Gravcnhage. De eerste staen yan Neêrlands vrijwording was gelegd. De wil was uitgesproken, en op merkelijk blijft bet, dat die gedachte van vrij wording vweenselvigd was met een andere Het teeken der vrijheid was de Oranjekleur, 'i Was een ingeschapen gevoel der eerste be vrijders, 't was zoo ons die uitdrukking vergund is het instinct van het Volkdat Neêrlands vrijheid alleen onder 't Oranjehuis tieren kon. Die bevrijding is thans herdacht geworden. "Ware ons ruimte genoeg beschikbaar, wij zouden alle namen willen neérschrijven der mannen, die zich bij die roemvolle bevrijding verdienstelijk hebben gemaaktwe zouden een oogenblik stilstaan bij ROELOF SCHENKEL, ANTON REINHART FALCK AMPTKEM- PER, FANNIUS, SCHOLTENSWEERTZ, DE LANDAS, VERDOORKNKRAIJEN- HOFF en bij zoo vele andere heldhaftigen die Nederlands bevrijding bevorderden. Die namen dienen in de dankbare herinnering des Volks voort te leven. Maar genoeg. Wij twijfelen niet, of overal in den lande zijn hunne daden herdacht geworden; overal is den volke medegedeeldwaarom Neêr- land feest viert; welke bange dagen het door leefd heeft; welke dapperen zich hebben aan gord om de verlossing te bewerkstelligen. Daarom is de 17 de November een feest zij, Nederland en Oranje waardig! Dat de 17 de November een nieuwe band worde tusschen het ons regerende Koningshuis en de Natie! Maar vooraldat het Volk toonedat het de partijschappen vervloekt, die Nêerland onder 't Fransche dwangjuk brachten, en dat het zich op dien dag verhefTe boven alle partijzucht, om eendrachtig God te loven, Die, na jaren van afwezigheid, ons een Stamhuis terug bracht, onder welks telgen Nederland, sinds drie hon derd jaren, alleen machtig en gelukkig kon mjn. S. tr. Z1JPE, den 17 November. Gelijk overal in om Vaderland werd hier ook het vijftigjarig ge- denkfeeet van Nederlaadi verlossing door den Ingeaekenen tonder uitzondering met daukbare vreugde gevierd. De Nederlandsehe driekleur ver- eeoigd met de geliefde kleur van Oranje wapper de van alle openbare gebouwen, en van de wonin gen van alle ingezetenen. In de zes scholen werden alle de leerlingen feestelijk onthaald, en werden de gedenkschriften vaa van der Palm benevens de gedenkplaten aan kun uitgereiktverlichting en vreugdevuren besloten des avonds de algemeene vreugdebetooning van den bcugelijken dag en dank t(j den goeden geest der Regering van alle gees telijken en van alle ingezetenen de orde werd niet verat oord, maar er werd feest gevierd zoo er be hoort feest gevierd te worden, namentlijk met vreugde ea gejuich, met orde en dankbaarheid. Sedert eenige dagen loopt te Leiden een gerucht van eene verschrikkelijke in- trigue die fijn gesponnen, maar mislukt is en thans het onderwerp van een rechterlijk on derzoek zou uitmaken, nadat de politie te 's Hsge en te Leiden de draad tot ontknoo ping hadden opgevat. De feiten schijnen zich altoo te hebben toegedragen. A., een gehuwd man met 5 kinderen, zou in zekere naanwe betrekking zijn geraakt met Jufvr. B., ten gevolge waarvan zijn huwelijk hem tot last was en men peinsde op middelen oen tot eene eehtscheiding met zijne wettige vrouw te geraken. Om dat doel te bereiken trachtte men een feitelijk bewijs te bekomen; dat die vrouw zich aan overspel schuldig maakte. Ecd bediende werd eene belangrijke geldsom aangeboden om op zekeren nacht de slaapka roer der vrouw binnen te treden, die altijd half wakende, half slapende was, nit vrees voor mishandeling, en te beproeven, haar een glas punch te doen ledigen, waarin een poeder was gestrooid, dat bedwelming zou veroorza ken, om eindelijk in de gelegenheid te komen zich naast haar te bed te begeven, wanneer de echtgenoot met getuigen bet feit zou con- statcercn, en op grond van bedreven overspel deu eisch tot echtscheiding zon instellen. Volgens afspraak waren de noodige maatrege len voorbereid: de flesch punscb was gereed, de poeders waren bij een apotheker gehaald en de echtgenoot was met zijne getuigen in afwachting van het tijdstip, waarop het feitelijk bewijs moest worden verkregen. De bediende evenwel eischte vooraf f 30, om in een ouverhoopt dringend geval zich buiten de stad te kunnen begeven, maar na in het bezit van die som te zijn geraakt, sloop hij in dien nacht het huis uitliet de belang hebbenden op het te geven teeken wachten en vertrok 's ochtends naar de residentie. Zoodra men de zekerheid kreeg door hem bedrogen te zijnvertrok A. met zijn rijtuig naar 's Ilagespoorde den verschalker op eischte de teruggave van de f 30 en klaagde hem op diens weigering bij den commissaris vaa politie aan voorgevende dat die gelden moesten strekken tot aankoop van gereedschap- waarmede hij zijn bediende had belastmaar deze. daarop door den commissaris van politie te 's Hage ondervraagd, gaf de ware bestemming van die gelden op, erkende dat hij zijn mees ter had verschalkt, en toonde de nog in zijn bezit zijnde poeders. De toedragt der zaak werd toen aan den commissaris van politie te Leiden medegedeeld, die dadelijk daarop getuigen hoorde en een langdurig onderzoek hield, waardoor de waarheid zal aan den dag komen van hetgeen thans als gerucht wordt verspreid. Men verhaalt de volgende anecdote, als eene schets van het karakter van graaf Spon- neck, die den jeugdigen koning der Hellenen als raadsman is toegevoegd. Bij zijne jongste reis van hier over Hamburg naar Brussel had hij een hond, waarvan hij veel hield, met zich aan boord genomen. Onderweg viel het dier over boord. De graaf verzocht den kapitein te stoppendoch deze antwoordde dat zijn reglement hem verbooddit tot redding van een dier te doen. «Maar voor een mensch toch wel?" vroeg de graaf. »OI" antwoordde de kapitein, «dat is wat anders!" Naauwelijks had hij dit gezegd, of de graaf sprong geheel gekleed over boord, zoodat de kapitein genood zaakt was te stoppen, en de graaf met zijn hond gered werden. Uit Haunover wordt het volgende staaltje van het drijven der orthodoxe partij gemeld. Dezer dagen bemerkte de geneesheer aau het [Ienriëtte-gesticht aldaar, Dr. llüpeden, de ziekenzaal binnentredende, dat men daar een groot gat in den muur had gemaakt. Op zijne vraag, waartoe dit moest dienenantwoordde men hem, dat er eene op de kapel uitkomende deur werd gemaakt, die gedurende de godsdienst oefeningen zou geopend worden opdat de zie ken aan de gebeden en predikatiën van den consistoriaalraad Uhlhorn konden deelnemen. Als geneesheer achtte de heer Hüpeden zich verplicht, daartegen vertoogen te opperen en op de veelvuldige gevaren en nadeden te wijzen, die daaruit konden voortvloeijen. Men ant woordde hem, dat zijne geneesmiddelen weinig zonden uitrichten, wanneer de zegen des Heeren ontbrak. Daar Hüpeden zich niet liet over reden, dat de zegen des Heeren op de voorge nomen wijze zekerder dan vroeger zon verkregen worden, werd hij van zijne betrekking ont heven. Bij het station van Havinne (Belgie) is voor een paar dagen een groot ongeluk gebeurd Twee goederentreinen geraakten in botsir.g-, de machinist van den eenen trein werd daardoor een eind ver weggeslingerd, doch de stoker, die juist het vuur aanstookte, werd tegen het for nuis aangeworpen waar hij verpletterd en verbrand werd; eenige geheel verkalkte beenderen waren de eenige overblijfselen, welke men later van hem terugvond; de ongelukkige was een 18jarige jongeling nit Leiden. De machinist is er met eenige onbeduidende kneuzingen afge komen. De stoffelijke schade, door de botsing veroorzaakt, wordt op fr. 40,000 begroot. De Conrrier des Etats LTnis verhaalt de tfc T A0^ ,Ee,ne dsme Tan Pfovidenee (Rhode Islan d) verlgde, toen zij in een toe stand was waarin aan al de wenschen der dames moet worden voldaan er naar om president Lincoln te zien. Haar echtgenoot had geen geld genoeg om haar naar Washington te zenden en de president kwam niet naar Provi- dence. De dame moest zich dns vergenoegen met het aanschouwen van het portret van pre sident Lincoln op de greenbacks (muntpapier) van 10 dollars, waarop een welgelijkend portret is afgedrukt. Zij heeft die gravure zoo goed bekeken, dat het kind, dat zij ter wereld heeft gebracht, op het geheele lijf met afdrukken van greenbacks is bezet. Voor eenige dagen heeft op de Jungfern- heide een duel plaats gehad tusschen een officier en een student, waarbij laatstgenoemde door een schot in liet onderlijf is getrofTen, ten gevolge waarvan hij in hopeloozen toestand ver keert. Men schrijft nit Gieten: Voor een paar dagen had de jager S. S. W. alhier het gelnk van in het vlakke jagtveld twee vossen in een leger te ontdekken, die hij zeer kort onder het schot had. Door het vochtige weêr weigerde de eerste loop, doch de tweede ging af, ten gevolge waarvan een vos onmiddelijk bij liet leger bleef liggen, terwijl de andere ongedeerd het hazenpad koos. Dit is nu de 38ste vos, die binnen den tijd van één jaar, in de nabij heid van Gieten is bemachtigd. Ten gevolge van een dezer dagen te Vi- relles gepleegden moord werd zekere Alexis Leurguiu te Chimay, daarvan verdachtgear resteerd, en de tegen hem opgevatte verdeukiug werd nog versterkt, doordien hij aanvankelijk hardnekkig weigerde, zijn alibi te bewijzen. Eerst toen hij vernam, welke zware beschuldi- ging op hem rustte, kwam hij met de reden zijner weigering voor den dag: hij had zich namelijk op den oogenblik van den moord ergens anders aan eene overtreding der wet op de visscherij schuldig gemaakt, en meende dat hij daardoor gearresteerd was. Zaturdag jl. is te Londen in een huurrij tuig eeo verschrikkelijke moord gepleegd Een welgekleed heer, iu gezelschap van eene dame en twee meisjes, haarde aan het Shore- ditch-Station een cab, reed daarmede tot voor een wijnhuis in Bischopsgatestraat deed zich door den koetsier een pint bier brengen het welk in het rijtuig werd verbruikt en beval alstoen den voerman naar de royal oak in Westbornegrou te rijden. In Victoriastraat gekomen, deed de man het rijtuig ophouJeu stapte er uit, zeggende den weg te voet te zullen voortzetten, eu gelastte den koetsier zijn weg te vervolgen. Voor het opgegeveueu logement gekomen, opende de koetsier liet rij tuig, doch vond de dame, zoowel als de beide kinderen dood in de cab liggen. Geneeskun dig onderzoek leverde het bewijsdat de overledenen door Fruissisch zuur waren ver giftigd. De politie heeft later den moordenaar ont dekt, doch heeft deze bij zijne arrestatie door zelfmoord een einde aan zijo leven gemaakL De moordenaar was zekere Samuel Hunt 35 jaar oud eu bediende bij een drogist, de ver moorde vrouw en kinderen waren zijne eigene en men veronderstelt dat alleen voortdurende huisselijke oorzaak der misdaad is geweest. Dezer dagen stond voor de arroudisse- ments rechtbank te Amsterdam te recht zekere J. J. v. II. wegens bedelarij voor het Oranje feest, waarbij hij de bewoners van een perceel, die hem dit op drie onderscheidene dagen had* den geweigerd, heeft gedreigd: «dat hij de jon* geus van de Westerstraat zou inroepen oie dat wel zouden opknappen, zoodat de bewoner» wel iets moesten geven". Het merkwaardigste is: lo. dat die persoon reeds driemalen alhier wegens misbruik van vertrouwen of diefstal en éénmaal wegens bedelarij was veroordeeld» en slechts kortelings nit de gevangenis was terug gekeerd, en 2o. dat dit feit slechts is ontde' doordien de hulp der politie is ingeroepen, door eene dienstbode, die ook daarom den beklaag e de gevraagde aalmoes had geweigerd,0"1 dat zij hem als eeu onverbeterlijken dronkaar kende. Een dergelijk geval zal eerstdaags op nienw voorkomen. De straf nu tegen den klaagde uitgesproken is een jaar gewone g vangenis. In den nacht van 9dezer wcro tjalkschip, op de reede voor Brninisse van zijn anker geslagen door den noordoos storm. Door het onklaar vallen vau tweede anker in de ketting van Smits, beurtman van Nieuwvossemeer °P

Schager Courant | 1863 | | pagina 2