l.\l eagibu1uchten. correspondentie. 252-te staats-loterij. BEURSTIJDINGEN. burgerlijke stand. marktberichten- terJamis deze door gemelde tjalk mede gesleept en zijn beidenop de hoogte der haven, legen deu wal gekomen, waar de tjalk toebehoorende aan den beurtman W. Vermeule, van Middelburg op Rotterdam, het roer af- gestooten heeft tegen de havenwerken. Gelukkig waren velen onzer varenslieden ten gevolge van den storm aan de haven, en aar zelden zij geen oogenblik om alle mogelijke hulp te verlecnen, ten einde beiden in de haven te brengen. De berichten uit Warschau, nopens de wijze, waarop generaal Berg daar huishoudt, wekken in de hoogste mate de verontwaardi ging op. Ilij overtreft in wreedheid zelf Murawieff en Annenkoff. Vooral heeft hij het op de vrouwen gemunt, en zijne wreede maat regelen strekken zich ook over jeugdige, onschuldige meisjes uit. Door de vergunning van de nationale regering aan de vrouwen, om den rouw af te leggen, werd hem een der voornaamste voorwendsels tot vervolgingen ontnomen, en om zich hierover te wreken, heeft hij een groot aantal vrouwen en meisjes, welke zonder eeuigen grond gearresteerd waren naar een afgelegen punt van Rusland laten transporteren, zonder dat zij eenig verhoor hadden ondergaan. Onder deze meisjes bevon den zich de tweelingszusters Flcischer, slechts 15 jaren oud; haar vader smeekte hem gene raal Rozwadowski, hem te zeggen, waarvan die kiuderen beschuldigd warenhij ontving ten antwoord, dat er eigenlijk geene beschuldiging tegen zijne dochteren bestond, doch dat generaal Berg het raadzaam had geoordeeld, haar even als de andere gearresteerde vrouwen eu meisjes uit Warschau te verwijderen. Zelf werd den ongelukkigeu vader geweigerd de plaats te vernemen, waarheen zijne ouschuldige kindereu werden overgebracht. De Courtier de» Elalt-Uni» meldt het volgende: Bij het instorten van eene brug vielen verscheidene personen in de rivier. Allen werden levend of dood teruggevonden beliale zekere miss Tlirall. De nacht naderde en men besloot niet langer te zoeken toen iemand verhaalde, dat hij wel eens had hooren spreken van een middel om zelfs in de diepste wateren lijken terug te viuden. Dit middel bestond daarin om kwik in een brood te doen en in den stroom te werpenwaar het zon blijven stilstaan, daar kon men het lijk vin den. Men nam de proef, deed twee oneen kwik in een brood en wierp het in de rivier, Het brood dreef de rivier, bij een zeer sterken stroom af, bleef eensklaps stil, draaide een paar maal rond en zonk. Men vischtc aldaar en haalde het lijk op uit eene diepte van 8 a 10 voet. De persoon welke dit mededeelt, verklaart, dat hij sedert jaren van dit middel had hooren sprekendoch het steeds voor een sprookje had gebonden. Thans verklaart hij zich volko men overtoigd, het aan meer wetenschappelij ke personen overlatende om dit verschijnsel uit te leggen. In de maand September jl. is voor de recht bank te Roermond eene zeer zonderlinge zaak aangebracht. Het geldt Damelijk den eisch door een bloedverwant van wijlen mevr. de G. tegen den bewindvoerder der nalatenschap in gesteld strekkende tot vernietiging van het testament dezer dame. Mevr. de G. had bij haar testament ongeveer haar geheel aanzienlijk vermogen aan een kindharen achterneef en petekiud, geschonken, terwijl zij aan hare overige bloedverwanten slechts eene geringe jaarlijksche rente vermaakt heeft Het zonderlinge van dit testament isdat de aangestelde bewindvoerder, tot aan de meerderjarigheid van den legataris (deze is nog geen tien jaar) vrijgesteld wordtom jaarlijks rekening en verantwoording af te leggen en alleen de goed keuring over zijn beheer behoeft te vragen aan zekeren heer R., deken en pastoor te Weert en kannnik-penitentians van het kapittel van Roermond. Deze heer B. heeft ook een legaat gekregennamelijk het vruchtgebruik van een groot hnis. De eisch tot vernietiging van het testament, als ook van bet legaat aan den heer B. is voornamelijk gegrond op het beweren des eischersdat hier door den heer B. biechtvader der overledene, captatie en andere middelen zijn aangewend waardoor de wil der erflaatster niet meer vrij zoude geweest zijn. Met belangstelling wordt de uitslag van dit pioces te gemoet gezien. oor het hof van appél te Keulen is tbans de rechtsvraag aanhangig of er twaalf of dertien apostels waren en men weet nog niet hoe de beslissing dier zaak zal uitvallen daar een deel der Roomsch-Katholieke geeste lijkheid als zaakkundige geraadpleegdzich vóór en het andere zich tegen het twaalftal verklaarde. De aanleidende oorzaak tot deze kwestie is do volgende: Een landman wiens weidevelden aan de Strundbacbniet verre van de Rhein-Miilhcimgelegen zijn, heeft volgens oude handvesten het rechtop alle apostetdagen de beek te schatten en zijne weiden te besprocijenhetgeen den naburigen molenaar in zijn broodwinning hindert. Maar nu besproeit de boer zijne weiden niet alleen op de twaalf aposteldagenmaar ook op den dag van den heiligen Barnabas omdat deze heilige op zekere plaats in de Handelingen der Apostelen als Apostel vermeld staak De mo lenaar komt daartegen op, omdat er volgens de leer der Katholieke kerk maar twaalf Apostelen zijn kunnen. Deze rechtskwestie maakt groot opzien en men ziet met groote spanning het einde vau dit bijbelsch-proces te gemoet. Een dertigtal van de aanzienlijkste jongelie den uit de residentie en het Delftsche studen tencorps hebben Z. M. den Koningaange boden ecrewachten te formeeren bij gelegenheid der plegtiglieid van het leggen van den eersten steen in het Willemsparkdoch Z. M. heeft voor die eer bedankt. Eene bloedverwant van keizer Napoleon zal zich eerdaags te Brus sel, als zangeres op een concert laten hooren. Te Dalfsen is eene boerderij totaal afgebrand een vet varken en een bigge werden ^bij die gelegenheid gebraden. Een Rotterdammer is op het verheven idéé gekomen, om elk wees meisje, binnen zijne woonplaats, een paraploi cadeau te doen.Te Parijs zyn proeven geno men met vurige kogels. Een vader van 4 kinderen heeft zich te 's Gravenhage door ophanging van het leven beroofd, omdat zijne vrouw haren natuurlijken dood gestorven was. Te Amsterdam is eene hoog bejaarde vrouw E. Witte, op de Lange- brug door een handkar overreden en hij de Doclcstraat heeft een tienjarige knaap een kin derwagentje met drie kinderen in het water laten loopen, de kinderen zijn allen gered. In de afgeloopen week zijn uit Harlingen naar Londen verzonden 915» Runderen, 293 Kalveren 123 Varkens, 850 Schapen, 3982 kwartvaatjes Boter en 900 kazen. Sedert het jaar 1852 is er tot verfraaijing van Parijs 225,012,000 francs besteed. Wanneer men daartoe het noodige geld had zou men te Dalfsen eene Synagoge en een R. C. Kerk bouwen. Te 's Gravenhage heeft dezer dahen eene huisvrouw, moeder van vier kinde ren, hare woning verlaten, tot nog toe weet men niet waar zij is gebleven. Te Rotter dam brandde een korenmolen af. Het Leid- sche studenten-corps heeft besioten het jaar 1813 feestelijk te herdenken door het houden van een déjenner. Maria van den Heuvel eene 6f>jarige vrouw, is in de kerkstraat te Amsterdam, nit de derde verdieping harer woning gevallen en aan de gevolgen overle- den. Een Hollandsch matroos heeft in eene klei ne jol en zonder kompas een zeetochtjen van Amsterdam naar Meppel gedaan. De En- geLchen erkennendat de Japannezen zeer goed met het kanon kannen omgaan. Elk een steentje, zei een Friesch dorpsdominee, voor de monumenten ter herinnering aan Nederlands verlossing en Douwe gaf twee baksteenen present. Volgens tie Star moet Lord Palmerston die allerlei spel speelt ook in overspel betrokken zijn. Doch niet allen zijn op dat punt zoo zuiver als zekere Hollandsc'ne vrouw te Gend welke door hare fransquillonne dochter gevraagd wordende wat toeh overspel was, antwoordde: dat spel beb ik nooit gespeeld mijn kind Ge heel Zeeland gaat naar Brazilië of de Kaap de Goede Hoop. De geestdrift is tegenwoordig te Rotterdam zoo hevig, dat men er zelfs tot Oranje pa- rapluies heeft. Een regenscherm is een nnttig meubelwij wenschen ook windschermen ver vaardigd te zien zelfs van Oranje zijde. Ne derland toch had steeds veel hiader van den wind bijzonder van den vijfden of liever Iranscben wiud De Rotterdamsclte bank heeft een bankhuis gekocht. Te Kiakau zijn 33 vrouwen gearresteerd eu uit Warschau 550 gevangenen naar Siberië gezonden. Vroeger zei men: adat gaat er Spaansch toe" Allen verandert met den tijd. Do fransche co- medies krijgen meer vrijheid, de Franschen ook. Garibaldi loopt weer alleen en hoedt zich, om toch iets te doen te hebben met deu landbouw bezig. Er is een verdedigend verbond tnaschen Zweden en Denemarken geteekend. De ge meenteraad van Zutplien heeft f 500, gewei gerd voor wittebrood, waarop de Burgemeester de armen tracteeren wilde. Italië is vol wonderen en goochelarijen. Louis Vonillot zal Renan weerleggen. De uitersten raken elkander. Metternich is voor de alliantie met Frankrijk en Palmerston voor de allian tie met de gelieele wereld. Hannes Douwes, te Alkmaar, geeft in de Alkmaarsclie courant eene beschrijving, op welke wijze hij voor 50 jaren aldaar de vlag op den toren gehescheti heeft. De hoogleeraar v. Ootleriee heeft de feestrede bij het leggen van den eersten steen voor het opterigten gedenk- teeken te 's Hage uitgesproken. Te Delft heeft aan de behoeftigen eene uitdeeling van kaas en brood bij de feestviering plaats gehad. Te Kampen zal op 19 en 20 dezer feest- vierd worden. De bisschop van Haarlem heeft de geloovigen opgewekt tot eene gods dienstige en dankbare viering van deu gedenk dag van 's L&ndsvertossuig. Voor de volks vermakelijkheden te Amsterdam zijn zeer vele, en daaronder kostbare, geschenken enz. tot prijzen ingekomen. Te Alkmaar ia op 17 dezer o. a. eene gecostume<rJe optogt gehoudeu geworden. Op 13 dezer heeft de dochter van den Engelschcn gezant met de Oranjekleur op de borst te paard door 'aGra- venbage gereden. Dit heeft een goeden indruk gemaakt. De feestviering op 17 dezer is alhier in de beste orde afgeloopen tijdsgebrek belet ons thans hiervan in Dadere bijzonderheden te treden wij hopen zulks in het volgend uominvr te doen. Het stuk van den heer Bn. v, 1L te L. ia voor dit nummer te laat ontvangen. Red. 4de klasse, 3de en 5de lijst. 19671, f 25,000; 1S791, (5000; 17563, f400; 5074 f200; 6105, 7996, 13591, 16S34, 14722 f 100; 15341, 11500; 14159, f400; 276, 200; 8747, 17916 f100. Amsterd. 17 Nov.W.8. 2} PC. 61»; 3pC. 74} Rusland, oude 5 pCt 100}; 5 pC. 1829 Oostenrijk, Metaliek, 5 pCt. 58 idem 80 Spanje, tli. 2} pC. 46}; 3 pC. 52} binneul. 50] Portugal, 3 pCt. 46}. BI. Grieken. 5pCt. 28. Mexicanen. 3pCL 27}. Londen, Wisselk. zigt }f 11,81} 2 m 11,70. Parijs, 56} 55}. Hamburg, 35} 35 Bordeaux, 15 dagen. 55} 55} Metal. Gonpona f 23.65. Geboren13 November Pieter zoon van Jan Boontjes en Neeltje Biipostt Overleden: 14 November Cotnelis Kos- sen ond 2 jaren. Scbagen 12 \oYCniber 1*63. Aangevoerd 6 Paarden i 20 a 40; 9 jonge Stieren" f 14 a 30; 96 magere Geldckoeijen 40 a 110; 48 vette dito f160 a 220; 16

Schager Courant | 1863 | | pagina 3