Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 26 NOVEMBER, .li 322. Zevende Jaargang GEMEENTE AFKONDIGINGEN. Oorzaken van Nederland's vernetlering, van 1810 1813. GEWONE ltEIUGHTEN. 18^3. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagen1.00. Franco per post door liet geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. UITO-EVEE JP. J". O. DIDERIOH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0.75. Iedere regel meerder„0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BRIEVEN FRANCO. m Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen hiermede, naar aanleiding van art. 72 van het politie-reglement voor deze gemeente, ter kennisse der ingezetenen, dat de straten vóór en langs hunne percelen zullen behooren te worden geschrobt en dat de schouw daar over zal plaats hebben op Zaturdag den 28 November 1863 des namiddags ten 4 ure. Schagenden 23 November 1863. l)e Burgemeester 11. Ii. DE MEÊR, I)e Secretaris A. J. VAN CANTFORT. Bij de feestviering van Nederland 's vijftig jarige onafhankelijkheid is het voorzeker niet ongepast te onderzoeken aan welke oorzaken de onderdrukking, die ons Vaderland van 1810 tot 1813, moest ondergaan voornament- lijk moet worden toegeschreven': In de veler lei geschriften, welke, ter zake van het ge vierde feestin de laatste dagen, bij ons zijn uitgekomenis ten dezen aanziennaar ons voorkomt niet altijd met de vereischte onpar tijdigheid te werk gegaan. Gedreven door eene overigens zeer prijzenswaardige ingeno menheid met het huis van Oranje, hebben namelijk de meestcu, die thans over dit onder werp hunne gedachten hebben ontvouwd de schuld van onze diepe vernedering al te zeer op de tegenstanders van dat huis geworpen. Aan de patriotische partij wordt al het kwaad, dat geschied is, toegeschreven en de binnen- landsche tweespalt, die van 1784 tot 1795, in ons land, heeft gewoed als de eenige bion onzer ellende beschouwd. Deze voorstelling is, naar ons gevoelen, ten eenemaal onwaaren in strijd met de geschiedenis. De patriotische partij heeft gewis grovelijk gedwaald, toen zij waandedat bij eene niet aan zelfregering ge wone natieals de onze toen waseene staats hervorming door het volk zelf met goed gevolg kon tot stand worden gebracht, maar de dwa- ling was voorzeker, niet alleen aan hare zijde. Ook de prinsgezinde partij dwaalde, toen zij de herstelling van zoo vele gebreken welke den staat dreigden te slopen telkens uitstelde. Ook mag de patriotische partij geenzins worden voorgesteld als een partijalleen bestaande uit wargeesten en heethoofden. Tot die partij behoorde het grootste gedeelte van onzen bur gerstand een groot deel van onze patricische familiesja zelfs een gedeelte van den adel. Vooral onder de geleerden en schrijvers vond die partij een sterken aanhangtot haar behoorden o. a. Stijl, Feith Bellamy Xienw- landvan der Palm KantelaarCornelis van Lennep, M. C. van Hall en wie wij wel het eerst hadden mogen noemen de twee baronnen van der C'appelle. Het is dan ook meer door gebrek aan ervaring, dan verkeerde drijfveeren, dat de patriotische partij zoo ongelukkig in haar pogen is geslaagd. Men moet haar dan niet te hard vallenmaar het veeleer opregt be treuren, dat eene gebrekkige staatsregeling, welke het volk ongeschikt had gemaakt voor zelfregeringde oorzaak werd dat zoovele edele mannen hunne pogingen tot verbetering van 's lands bestuur, zoo deerlijk zagen schip breuk lijden. Ook doet men verkeerd om de binuenlandsche tweespalt als de eenige bron onzer ellenden te beschouwen. Binncnlandschc tweespalt is voorzeker een groot kwaadmaar waar zij voortspruit uit eeneal zij het ook verkeerd toegepaste, doch altijd lofwaardige liefde voor het algemeene welzijndaar is zij voorzeker te verkiezen boven die vrede en binncnlandsche rust welke alleen het gevolg zijn der onverschilligheid. De patriotische burgertwist was het einde der sluimerzicktewaarin onze natie gedurende de 18de eeuw was gezonken. Ingesluimerd op de stapels van het geerfde goudhad ons volk de geestkracht der vaderen geheel vergeten. Onze regenten, volgden met betrekking tot het buitenland eene lafhartige en vaak eerver geten staatkunde, binnenlands deden zij hun best om aan onwaardige gunstelingen en bloed verwanten landsbedieningen en ambten wegte- aohenken. Onze kooplieden misten ondernemingsgeest; onze dichters en kunstenaars gloed en oorspron kelijkheid, men besteedde den ontzaggelijken grooten rijkdom, die men bezat, niet voor bet algemeene welzijnmaar alleen om zich zeiven genoegens te verschaffen. Bij al dien rijkdom is in de geheele 18de eeuw geen enkel groot werk van algemeen nut tot stand gekomen. Wij zeggen dan zeker niet te veelzoo wij bewe ren dat de levenskracht geheel uit ons volk was geweken. Gedurende den derden Kngel- schen oorlog ondervond men de treurige gevol gen van die verslapping der krachten. Gelijk het gewoonlijk gaat vond men echter de oorzaak van het ongeluk niet aanstonds. Aan de slechte regering schreef men toewat men bij het volk had moeten zoeken. Ziedaar de oorzaak van de patriotische burgertwist. Hoe betreurenswaardig zij ook op zich zelve beschouwd mogt zijnleverde zij tevens het bewijs, dat een nieuwe geest in den boezem van het volk ontwaakte. Als zoodanig was zij een verblijdend teeken. Hippocrates heeft met betrekking tot 'smen- schen ligchaam geleerd dat alle ziekten gene zing isdat namelijk de natuur door de ziekte een in het ligchaam gekomen stoornis der ge zondheid zoekt wegtenemen en het gebroken evenwigt tracht te herstellen. Doch gelijk een patiënt veeltijds te zwak is om eene operatie doortestaan en onder de kunstbewerking sterft, zoo gaat het ook met het ligchaam ten aan zien van de ziekten. Veeltijds is dat ligchaam te zwak om zulk eene genezing beoogende ziekte door te staan. Ook op het staatsleven is die spreuk van Hippocrates van toepassing. Zoo de ziekte van binnenlandsche twist en tweedrngt zich voordoet in eenen krachtigen staat, dan zijn haar gevolgen meest heilzaam. Zoo volgde op de godsdienstige burgeroor logen in Frankrijk, de roemrijke regering van Hendrik IVzoo op de twisten der Frondes, de bloeitijd van Lodewijk XIVzoo op dc fransche revolutie, dc heerschappij van Napoleon, en om uit onze vaderlandsche geschiedenis een voorbeeld te nemen, zoo op de twisten der remonstranten en contra-remonstranten, het roemrijke tijdperk van Frederik Hendrik. Maar in het laatste der vorige eeuw was, ten gevolge van de langdurige sluimerzickte, onze staat te zwak geworden, om de ziekte der binnenland sche tweedrngt doortestaanhij bezweek dan ook en een algemeen verval was het gevolg er van. Uit dit oogpunt moet men naar wij geloo- ven, de patriotische tweespalt beschouwen, mrn vermijdt daardoor de dwaling, om de schuld der geleden ellenden onregtvaardig aan eene partij te wijten in plaats Van haargelijk het behoort, op rekening van het gthcele volk te stellen. De roemvolle November dagen van 1813 die het liebt der vrijheid op nieuw mogten zien aan breken na ettelijke jaren verduisterd to zijn ge weest, worden thans na vijftig jarendoor geheel Nederland met blijdschap en dankbaarheid herdacht en ook wij, geachte Lezers, zijn niet achtergeble ven deze dagen feestelijk door te brengen met name den 17den November, den dag waarop het symbool van Neêrlands innige verbintenis met ons Vorstenhuis de geliefde Oranjekleur voor het eerst weder in het opeubaar, in 'sGravenhase op kleederen en hoofddeksels prijkte, was te dezer plaatse daartoe gewijd en wij hebben gemeend dat een verslag onzer gehondene feestviering als een hulde aan allen die daartoe hebben medege werkt en eene herinnering voor allen die haar hebben bijgewoondonzen lezers niet onweldom zoude zijo. Reeds vroegtijdig wapperden van de meeste gevels van publieke en particuliere gebouwen de aloude Nationale, meerendeels roet Oranjewimpels versierde vlaggen. Ten 9} ure verzamelde zich eene aanzienlijke menigte in de beide kerkgebouwen ODZer plaats, waar door de voorgaogers der gemeente, uit vrye keuze eene toepasselijke feestrede tot opening der feestviering van dezen dag werd gehouden. Ten 11 ure werd onze schooljeugd die zich reeds dagen te voren met de geliefde Nationale en Oranjekleuren, in allerlei vormeD, sierlijk had niU gedosebt in het schoolgebouw feestelijk onthaald zij had dit te danken aan de zorg van ons ge meente bestnur daar ook zij en te regt, moest deeleo in de feestvreugde van dezen dag; nadat de Onderwijzer vooraf der jengd bad opmerkzaam ge maakt op de gedenkwaardigheid van deze dagen,door haar kortelijk een geschiedkundig overzigt van het herstel van Ntderlauds onafhankelijkheid te geven, ten slotte werd aan alle de kinderen eene

Schager Courant | 1863 | | pagina 1