40 mijten ten oosten van Richmoud. Dezer dagen werd te Kampen in eene slaapstede gearresteerdeen persoon die zich met zijne g.improviseerde echtgenoot, zoo te Zwolle als hier ter stede cn elders aan bedrie- gelijlte opligting had schuldig gemaakt. Deze chevalier d'industrie, die zich nu eens Arnold von Schweden, en dan weder Schroder noemde, had zich bij verschillende notabele ingezetenen vervoegd, zich voordoende als te zijn gepensi oneerd luitenant ter zee, le klasse en voorzien van eene inteekenlijst ter bekoming van liefde gaven, ten behoeve van eene te Zwolle wonende blinde weduwe van een iu Neêrlaudsche Indien in een gevecht tegen de roovers gesnenvelden zeeofficier. Door -zijne schoonschijnende woor den en niet ongunstig tamelijk fatsoenlijk uiterlijk, had hij reeds menig ingezetene vreten te bedriegen en menig rijksdaalder binnenge smokkeld, die door hem en de bewuste vrouw op zorgeloote wijze werden verteerd; bij onder zoek is echter gebit-keu, dat hij was genaamd Arnoldus Johannes van Sasse van Isselt, gewe zen sergeant bij bet Indische leger, doch we gens insubordiiiautie tol soldaat gedegradeerd; dat hij vervolgens onder de pauselijke soldaten in Italië had gediend, en eindelijk dat hij in September van dit jaar, wegens feitelijkheden tegen bedienende beambten te Harderwijk, door de regtbank te Arnhem tot gevangenistraf van drie maaudeii was veroordeeld, welke straf hij tot nu toe had weten te ontgaan. Heden mor gen werden beiden gevankelijk uaar het huis van arrest te Zwolle overgebragt. liet Journal d'hulre -el-Loire behelst het volgende, levendig gekleurde verhaal: Sedert geruimen tijd werd er in de omstreken van Ohinon over wildstrooperij geklaagd, zouder dat het den beambten gelukte de daders te betrappen. Onlangs vier «ur in den morgen stond hadden twee gendarmesDixuicT en Rouissinean, die sporen van de stroopers ont dekt meenden te hebben, zich aan den zoom van een bosch in hindevlaag gelegd. Ongeveer een half our hadden zij sclrier onbewegelijk, en terwijl zij slechts nu en dan een enkel woord wisselden, aldus op den loer gelegen, toen een vrij zware dorre tak uit den eikenboom, waar onder Pexraier verscholen was, voor zijn voeten nederviel. «Wat is dat? riep hij zijn makker toe, terwijl hij omhoog zag, «zou daar hoven wat schuilen?" «Ja!" klonk liet nit de kruin van den eik, en de gendarme nn uit zijn schuilhoek op staande om beter te kunnen zien ontdekte op eene der takken ten man, voorzien van een geweer nvt dubden loop. De som matie om af te klimmen en zijn naam op te geven werd beantwoord met een geweerschot op den gendarme Dixmierdie in de borst getroffen werd, maar eer hij viel nog een paar passen wankelend achterwaarts deed, en in dat oogenblik koelbloedigheid en tegecwoordigheid van geest genoeg had om op den stro»per te mikken, en wel met zoo vaste hand dat hij hem de volle lading in den onderbuik joeg. Het schot van Dixmier htd moorddadig getroffen. Eerst viel het geweer ait de bestorven hand des stroopers naar beneden; toen kraakten en bogen de takken, onder het gewigt en den val van het neerstortend lijk, dat eindelijk tosschen het ineengegroeide hout hangen Weef. Midde lerwijl was Roussineau op zijn gewonden mak ker toegesneld en bood hem de eerste hulp, tot dat hij op den verren landweg eindelijk een vrachtwagen zag naderen en hem op de schouders derwaarts droeg. Met groote zorg werd hij daarmee naar Chinon vervoerd, van waar de geregtelijke autoriteit zich spoedig naar de plaats van het gebeurde ter instructie begaf. Het lijk des stroopers werd beschouwd en het bleek bij het onderzoek naar zijn per soon ingesteld, dat hij een niet onbemiddeld grondbezitter naar schatting 20,000 fr. rijk, uit eene naburige gemeente was, 40 jaren oud, gehuwd en rader van vier kinderen. Hij genoot in zijne woonplaats algemeene achting, maar stond evenwel bekend als een hardnek kig hartstogtelijk strooper. Hoewel de toestand van den gendarme niet hopeloos was, koesterde men echter ernstige bezorgdheid voor zijn be houd. De MonUtur deelt mede, dat de prins van Kanga (Japan) jaarlijks 19,218,000 franes inkomen trekt van zijne onderdanen cn dat er weinige vorsten in Japan zijn. die niet een half tnillioen franc» bobben te verteeren. Hoogst merkwaardig zijn ook de tractementen van de hooge beambten in Japan. Een admiraal heeft slechts 9S0 francs soldij, doch de burgemeester van Yeddo 48,000 fr. en de ambtenaar, die in heraldieke quaeetien beslist, 62,000 fr. Een generaal 1ste klasse heeft 141.000 fr. soldij, waaruit de Moniteur besluit, dat de marine niet erg wordt geëerd. Te Laon (depart. Aisne) is in het krank zinnigenhuis brand uitgebarsten waarbij zes krankzinnigen vrouwen zijn omgekomen. Een krankzinnige van 25 jaar heeft de brand aan- aangestoken. Een paar dagen Ie voren hadden zijne bloedverwanten verkregen, dat hij niet meer gebonden zou worden. Hij maakte van zijne vrijheid gebruik om een lucifer te stelen eu stak daarmede zijne beddelakeus in brand. - De heer 1'. en de advocaat \V. te Zwolle die zich dezer dagen naar Zwitserland hebben begeven, om het kind in kwestie aldaar op te eischen, zijn van daar onverrigter zake naar Zwolle teruggekeerd. Rij het vernemen van deze reis, had de moeder van het kind, mev. P. een telegram deiwanrts gezonden, met last om het kind niet aan haren schoonvader af te geven dat dan ook is geweigerd door den predikant aldaar, zijnde de vader van de voormalige gou vernante van het kind, ten wiens huize het verpleegd en opgevoed wordt. De otide lieer 1'. heeft het kind, waarnaar hij zoo vurig ver langde, zelfs niet eens mogen zien. Het klassikaal hestnur van Zwolle heeft de zaak van tls. v. R. naar het prov. kerkbestuur van Overijssel verwezen. Iu de afgeloopen week geraakte in de buurtschap Corteuoever, nabij Rruinme, een huis, door twee huisgezinnen bewoond, iu brand, met dat treurig gevolg, dat vau de drie kleine kinderen, die alleen in de woning waren achtergelaten, één jammerlijk in de vlam men is omgekomen. Het huis is geheel in de ascli geleed, en de inboedel benevens de win tervoorraad van hooi, stroo, enz. en twee var ken» zijn verbrand. Alleen het huis was tegen brandschade verzekerd. De plaats des onheils was te ver van het dorp om tijdig genoeg met de spuiten tegenwoordig te zijn; echter heeft men de omliggeude huizen kun nen vrijwaren. De oorzaak van den braad is niet met zekerheid bekend. Dezer dagen werd voor de arroudisse- inents regtbank te Zwolle behandeld de zaak tegen Johannes Bernardus Vilsteren, oud 30 jaren, commissionnair, geboren en wonende te Zwolle, beklaagd van in de maanden Jan. eH Maart van dit jaar, bedriegelijk op naain van J. van Vilsteren te Zwolle, als commissionnair te hebben opgegeveu en besteld la. op 14 Jan. aan de herren Perk van Voorst en Zn. te Zaandam 12 balen rijst; 2o. op den 10 Maart jl. aan den heer J. C. Zweers te Ams terdam 12 balen rijst; en 3o. op den 1 Maart j.L aan den heer Gerrit Vis te Zaandijk mede 12 balen rijst, welke partijen rijst toen die successievelijk door de Zwolsche stoomboot maatschappij naaT hier waren getransporteerd, door den beklaagde, die voorgaf de persoon te zijn voor wien die rijst bestemd was, ten nadeele dier maatschappij zijn in ontvangst genomen, en van welke wijst hij zich alzoo bedriegelijk heeft meester gemaakt. De be klaagde is niet ter teregtzeitiug verschenen, bit het verhoor der getuigen bleek o. a. dat de afzenders, vertrouwen stellende in den persoon van J. van Vilsteren (zijnde een halve broeder van dei: beklaagden), geene zwarigheid maakten om de rijst aan dienst adres af te zenden; dat zij dit niet zouden hebben gedaan wanneer de beklaagde de rijst voor ziclf zelve bad besteld, te meer daar de beklaagde, die in 1860 te Amsterdam als koopman gevestigd waseen onderhandsche aecoord i^et zijne creditenren had getroffen, bij welke handelin* de heeren van Voorst ruim f330 zijn tekort gekomen. Het O. M. requireerde daarop de schuldig-verklaring van den beklaagde aan wanbedrijven van opligting en zijne veioordeehug tot eene gevangenzetting voor deni tijd van vier jaren, tot betaling van drie geldboeten elk vau f 25 en in de kosten vau liet regtsgeding. Naar wij vernemen, zal de bekende zaak van den zich noemenden Engelschman Som- merset Lee op 10 December e. k. ter openbare teregtzetting van het proviociaat geregtsbof van Gelderland worden behandeld. De beschol- digde zal wegens op den kapitein van. Dongen Francken gepleegden moord teregt staan. Uit de instructie moet gebleken zijn, dat de over. ledene, die, blijkens eenstemmige verklaringen vau officieren, welke met hem gediend hebben een zeer geacht en regtschapeu man was, is vermoord geworden, nadat Lee hem eenige minuten heeft opgewacht, en bij die gelegen heid, ter zekere volvoering van de daad, eerst zijn mes met een dolk is gaan verwisselen, hetgeen door hem wordt erkend. Verder is nit van Ierland overgezonden processtukken gebleken, dat de beschuldigde aldaar in 1821 mede een moord gepleegd heeft, door iemand te zijnen huize, met wien hij eene woorden- verwisseling had gekregen, met een mes of sabel het leven te benemen nadat de vermoorde iu eene worsteling was geraakt met een knecht, wien 8. last had gegeven om hem met geweld nit zijne woning te verwijderen. Het behoeft niet gezegd te worden, dat men de behandeling dezer zaak hier met groots belangstelling te gemoet ziet. Men schrijft uit Zutphén, als eene bij zonderheid kan worden vermeld, dat in den tijd van acht dagen, door acht jagers iu de bosschen van den heer van der Heijden van, 107 hazen, 11 konijnen, 6 houtsnippen eu 2 vossen geschoten zijn. Onder de heeren jagers was er één die. elf hazen en een konijn schoot en dat wel door iemand, die den slag vau Waterloo heeft bijgewoond en de zilveren beeft, hem in 1815 van wege Ilannoversclie landweer geschonken. Op een stuk land te Oss, werd in de voorgaande week een stuk vreemd zilvergeld gevonden, ter grootte van een rijksdaalder. Op de eene tijde staat een borstbeeld met het opschrift: Carohu d. G. Ilasgiae, lundg pr herfsf op de keerzijde een arend met het bijschrift Coulal non pugnat en het jaartal 1621, alles duidelijk leesbaar. Het is aan gekocht door A. S. vau Dijk koopman alhier. Te Warschau zendt men de notabels!# peibonen thans seriesgewijze, hij honderden, naar de citadel en vati daar naar Siberie, Iu den nacht van Woensdag op Donderdag jl. werd de tweede serie gevangen genomen; „zedert" schrijft de Nat. Ztg., hebbeu de arrestntien niet opgehou den en in de tot politieke gevangenis ingerig'e inquisitiegevangenis zijn weder eene menigte burgers opgesloten waarvan de meesten niet aan den opstand kunnen hebben deelgenomen. Benig# gearresteerden zijn, zonder eenig verhoor te hebben ondergaan, kort daarna weder in vrijheid gesteld. Men weet evenmin waarom zij bevrijd, al» waarom z(j gearresleerd werden. De onlangs gevangen genomen dames zijn naar de citadel gebragt, waar zij goed behandeld worden. Volgens de Breslauer Zig. begint men thans ook in het koningrijk onderteekeniugen voor loyauteits- aJressen te verzamelen. In April 1S13 werd onder leiding van Jacob Rek, Jan Eijdenberg, Willem Kruishaar, Cornelis Wijnstra, Barend Segglies en Theodorus de Vries, te Zaandam, poging gedaan om het Fransche juk af te werpen. Deze poging of liever deze revolutie te vroeg uitgebarsten mislukte, en de leiders werden door de Fransche militaire regering in hechtenis geoomen ter dood veroordeeld en op eene openbare plaats doorschoten. Hunne lijken werden, als die van misdadigers, op eene afgezonderde plaats ter aarde besteld en geen teeken duidde hun graf aan. Door eenige ingezetenen van Zaandam wer onlangs, ter gelegenheid van de nationale feest)le ring, eene som geld bijeengebragt waarvoor Woensdag jl. een eenvoudige grafsieen, prijkende met hueue namen, op het graf is gelegd. De gemeenteraad, gevolgd door de aanzieu»ijk='# ingezetenen der alad, woonde de plegtigheid bij, alwaar de burgemeester eenige treffende wooru sprak, gewijd aan deze ongelukkigen, die vielen a de slagtoffers hunner vaderlandsliefde, ware hun-e poging in dien tijd gelukt, in plaats van e marteldood voor de vrijheid te moeten ondergaan zouden zij zeker, als de eerste die de waP®°,eD' opvatteden ter verkrijging, der vrijheid, als he e vereerd geworden zijn. Sedert twee a drie weken beerscht ,e trieht een zeer kwaadaardig roodvonk, ket* 5t ook bejaarden, maar vooral vele kiuderen «au-8-

Schager Courant | 1863 | | pagina 2