Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 10 BIGEIBIEL M 324. Zevende Jaargang. A-.I863. Nederland en liet CongTes. GEWONE BERICHTEN. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Kijk. „1.15. Afzonderlijke Couranten„0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. DITOEVEK IP. J~. GK EIDEEICH. PRIJS DER ADVBRTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0.75. Iedere regel meerder0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BEIEVEN ZFER^HSrCO. Het antwoord van ons gouvernement op de bekende uitnoodiging van Napoleon III is thans wereldkundig. De regering heeft gemeend zich niet te moeten wagen op het padwaar Frankrijk 's Keizer haar brengen wilde. Onder eene schijnbaar voorwaardelijke aan neming heeft zij eene onvoorwaardelijke afwij zing verbolgen of liever zij heeft voor eene bepaalde weigering den beleefdsten vorm ge kozen door de aanneming van het Congres onder de voorwaardedoor de weigering van Engeland thans reeds niet meer te vervullen, dat alle souvereinen van Europa aldaar zouden vereenigd zijn. Gewis zal dit besluit onzer regering van de zijde der oppositie wel tegenspraak uitlok ken en toch komt het ons voordat geen enkele der regeringsmaatregelen van dit mi nisterie meer onverdeelden bijval verdient. Want is het voorstellen van het Congres naar ons oordeelin strijd met alle wetten van staatsregtde aanneming van het voorstel zou alligt practische gevolgen hebbenin strijd met ons waarachtig volksbelang. Wij noemden Napoleon 's uitnoodiging in strijd met alle wetten van staatsregt. Wat gebeurt er? 13 Souvereinen van Europa worden opgeroepen, om door hunne verschijning te Parijs de tractaten van 1815 vervallen te verklaren. Kunnen in onzen tijd tractatendie Volke ren verbindenopgeheven worden door den eigendunkelijken wil der Vorsten F Zoo één denkbeeld, sints de laatste eeuw, post gevat heeft in den boezem der Volkeren, is het dit, dat een volk beschikt over zijn eigen lot Zijn de tractaten van 1815, van wiens ver vallen verklaring thans sprake isook meer het werk der Vorsten van 1815 dan [dat der Volkeren; het zijn de Volkeren, niet de Vor sten van 1813 geweest die 1815 hebben mogelijk gemaakt. Niet als autocratenmaar als uitvoerders van de wenschen der olken hebben de gekroonde hoofden zich te Weenen vereenigd en mag het al waar zijndat de door het Volk herboren Vorsten, hun af komst niet altijd genoeg in het oog hebben gehoudenhet is niet minder waar dat bij de tractaten van 1815 de Volken partij zijn. Stuk voor stuk heeft het volk die trac taten gewijzigd. Waar aan hunne uitvoering te kort werd gedaan heeft het volk die uitvoe ring verlangd. Waar zij voldeden en voldoen aan den wil en de behoeften des volksdaar gelden zij nog, niet door verjaring, niet door den wil der Vorsten, maar door dat zij de uitdrukking zijn der volksbehoeften. Aan het volk komt dus slechts toedie tractaten van 1815 te wijzigen, af te schaffen, gelijk het niet geaarzeld heeftten koste van stroomen bloeds te doenmaar een Vorsten- congres bijeenteroepenopdat uit den mond der Vorstende Volkeren hunne bestemming boorenwie kan een volk grooter onregt doen Maar gesteld nu nog eensdat even als in 1815 te Weenen, te Parijs de Vorsten zullen optreden als vertegenwoordigers hunner volken, alsdan nog is een congres als is voorgesteld verwerpelijkals geheel indruischende tegen de eischen van de nationaliteit der volken. Ieder volk heeft een eigen roeping, een eigen taaleen eigen letterkundeeigen over leveringen, een regeringsvorm die het product is van zijn geheele geschiedenis. Gelijk het huis van den burger zijn asvlum iszoo is het land onzer inwoning, ons huis, ons asy- lum, onschendbaar voor iederen vreemde. Tot ons land, behooren deszelfs internationale be trekkingen en evenmin als het Turkije gegund iseen stem te hebben in onze constitutie evenmin kan het den sultanin congres te Parijs vergaderd, vergund zijn onze betrekking tot andere staten te regelen. Een volk is wat het zijn moeten wordt, wat het worden kandoor de zelfsontwikkelingdie het zich geeft. De baan waar langs die ontwikkeling gaan moet is aangewezen door de geographi- sche ligging van het landdoor de afstam ming van het volk; door de groote mannen, die er onder opgestaan zijn De kracht waarmede het zich voortdrijft op die baan is de aanwijzer van de gezondheid en kracht des volks. Het geweten, waarmede bet zijn roeping vervultis de adem waardoor het leeft. En zou men nu wanen dat onze longen te Parijs lagen Neen in ons ligt en uit ons spruit niet de levenskiem. Geen vreemde hulp, eigen hulp slechts is hier dienstig. Voeg hier nog bij het onpraktische van een congres. Een besluit zal nooit kunnen genomen wor den dan ten koste van een meerderheiden de meerderheid is souverein binnen hare grenzen. Maar op welke wijze zal de stemming plaats hebben Zal Nederland gelijke stem met Frankrijk hebben, of Frankrijk 10 stemmen tegen Nederland ééne. Is het eerste billijk waardoor Nederland in Frankrijk heerscht, of het tweede waardoor Frankrijk meester is in Holland En hoe zullen ten uitvoer gelegd worden, de besluiten der vergadering. Zal er een uitvoerende magt zijn van Fransche soldaten Nog een vierde grief bestaat er tegen con gressen als deze. Wij zijn het niet, die ons heil zoeken bij het oude wij zweren niet bij het bestaande; integendeel, wij zijn doordrongen van de noodzakelijkheid tot ont wikkeling. Een volk, dat stilstaat, gaat achter uit. Een volkdat van het minder goede niet tot het beter, komt, heeft uitgeleefd. Maar wij begeeren niet alles af te breken wij kunnen niet instemmen met den tuimelgeest die jubelt, telkens als iets ouds ineenstort. Wij zijn er voor, ons aan de tractaten te houden, omdat het ons noodzakelijk voorkomtdat er een vast punt zij, van waar onze ontwikkeling rustig kan uit gaan. Wij zien in de tractaten van 1815 niet meer dan gebrekkig menschen- werk maar toch een werk dat gedurende 50 jaar, de grondwet heeft uitgemaakt van Europa's staatsregttoch een bazis waarop men kan voortbouwenen wenschen de regering van harte geluk, dat zij geweigerd heeft deel te nemen aan de vervallen verklaring der tracta ten van 1815, onder voorzitterschap van den tractaten maker van Ziirich. Gelijk wij reeds aan het hoofd van dit ar tikel zeidende aanneming van het voorstel zou alligt praktische gevolgen kunnen hebben in strijd met ons waarachtig volksbelang. Uit het vorenstaande blijkt dit reeds in al- gemeene trekken. Ons volksbelang eischt erkenning van de souvereiniteit des volkstegen over het geërbiedigde hoofd van onzen staat. Het eischt erkenning van die souvereiniteit tegen over de natiën van Europa. Het eischt ten slotte erkenning van die souvereiniteit te gen over zich zelf. En het verbiedt daarom, dat wij deel nemen aan het congreszoo als het is voorgesteld. Wil men echter nog een bewijsdat in het bijzonder geldt voor ons land, en waaruit blijkt dat congressen als dezealligt praktische gevolgen kunnen hebben in strijd met ons belang: Men ga dan de resultaten der Londensche conferentie van 4 November 1820 na, waar door Nederland de helft van zijn grondgebied verloor en waaromtrent een hoogleeraar (inlei ding tot de wetenschap van het Europesche volkenregt den prof. Gabinius de Wal) aan- teekent„Hier vereenigden zich ontrouw aan beloofden waarborgeigendunkelijke aanvaar ding van scheidsregterlijke bevoegdheid zonder opdragt of magtiging, wettiging van opstand, erkenning van een afgescheiden staat en ge welddadige uitzetting eener bevriende mogend heid uit een deel der staten, hem door ver drag verzekerd." 's Volksbelang eischt ontwaking van den publieken geesten zoo het voorgestelde con gres in strijd met de eischen van dien pu blieken geestdien geest mogt hebben doen ontwaken, zullen wij al de voordeelen, geene der nadeel entrekken die het voorstel van Frank rijks keizer ons brengen kan. Uit Parijs wordt gemeld: sDe Fransche regering zal onverwijld zoo zij het niet reeds heeft gedaan aan hare diplomatieke agenten, in geheel Europa, nota zenden betref fende de Deensch-Duitsche hertogdommen. Dat document zal aanvangen met de herinnering dat de erfopvolging in Sleeswijk-Bolstein ge regeld is geworden bij het traktaat van 1852,

Schager Courant | 1863 | | pagina 1