gewone berichten. gemengde berichten. alleen hieromtrent dc deugd der zelfsbehecr- sching beoefeïidén. Dat daarom de sterke drank zwaar is belast, welk regt "Vaderlander, zal dit niet goedkeuren. Maar wordt eene belasting als nu zal geheven wordengeene bespottelijkheid. Indien het bedrag der belasting, driemaal vertegenwoor digt de waarde van het belastekan de be lasting niet meer redelijk lieten. Naar J/oa- tesqievx ziet de burger in zoodanig geval ,dat hij bij den neus genomen wordt. Het onmerk baar betalen der belastinghetgeen bij de indirekte het geval isen hetgeen hare voor treffelijkheid daarstelt boven de directe vervalt. Men maakt geen gebruik meer van binnenlandsch gedistilleerdneen men betaalt, belasting en krijgt een slokje toe. Tot zoodanige onge rijmdheid is nu de zaak gestegen. Bovendien zal ontwijfelbaar de ontduiking van het regt grooteren ook het debiet van het gedistilleerd minder worden. Eindelijk is het voorgestelde aequivalentin geenen deele voldoende zoodat nog naar een nieuwe stof van belasting gezocht wordt. Wij bevelen daartoe aan een nieuw voor werp van belasting maar wenschen ernstig dat geen gevolg wordt gegeven aan een be staand plan tot verhooging van den accijns op de bieren. Waarlijk, zoo er een tak van bin- nenlandsche nijverheid, bescherming verdient, het zijn zeer zeker de brouwerijen van bier. Het is gemakkelijk den sterken drank te be lasten maar het is noodzakelijk dat hier ook een sequivalent zij. Het is noodigdat wij ons volk een goeden volksdrank geven althans iedere belemmering, die daartegen ont staat is gerigt tegen 's volks waarachtig wel zijn. Wij mogen bogen op onze constitutie en onze staatsinstellingenmaar wij zullen ons niet kunnen beroemen een vrij volk te zijn zoo lang de sterke drank niet geweerd is van onzen bodera. Belast het bierzoodra het een volksdrank is geworden maar nuterwijl het zich als zoodanig nog een weg moet banen is belasting onzedelijk. Ons oordeel over het door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen ontwerpis dus over het geheel niet gunstig. In den te- genwoordigen staat van zaken hadden wij de belastingwaartegen veel bezwaren bestaan maar die niet af te schaffen iszonder nieuwe bezwaren te gevenliever behouden. De groote grief tegen ons belastingstelsel is de onvoldoendheid en onregelmatigheid der grondbelasting. Bij eene billijke regeling van deze, zou menige belasting kunnen wegvallen, die nu te zeer druktmaar zonder die rege ling is van verandering weinig goeds te hopen. Indien die regeling een hersenschim isdan noemen wij met den heer van Bosseeen al- gemeene herziening van ons belastingstelsel een hersenschim. Wij verwachten echter veel van dit ministerie indien het niet te veel zich laat afbrengen van het programma, dat het zich gesteld heeft, en indien het maar niet meent, dat alles gezegd is van een be lasting, wanneer men er van zegt, dat het eene impopulaire belasting is. De Richmond Examiner beval de volgende inlichtingen aangaande het bombardement van het fort Sumter van 17 Augnstns tot 5 No vember. Het aantal bommendie tegen het fort zijn gebruikt, bedraagt 15,500, waarvan 12,000 doel hebben bereikt. Het verlies van het garnizoen van het fort is 27 gesneuvelden en 69 gekwesten. De geconfedereerde vlag is Si maal afgeschoten, doch telkens weder ge- heschen. Het gemiddelde gewist van een bom is 200 pond; er zijn dus 3,000,000 ponden ijzer gebruikt, dat is voor iederen gesneuvelde 115,000 pond en voor iederen gekweste 30,000 pond. Voor ieder schot wordt gemiddeld 15 pond kruid gebrniktdat is dns 8600 pond voor iederen gesneuvelde en 2400 pond voor iederen gekwetste. In de omstreken van Drcup (Frankrijk) woont een man, die dagelijks en zelfs gedurende den laatsten storm van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat op en neer wandelt. Hij ver beeldt zich dat hij iedereen, dien hij tegenkomt, moet vermoorden cn dat hij het ook werkelijk doet. Hij doet echter in werkelijkheid niemand kwaad, en gevoelt zich zelfs zeer ongelukkig, dat hij zoo vele moorden pleegt. Robespierre", zegt hij, vmoordde uit beginsel; ik heb echter geen beginsel; ik haat niemand en toch vermoord ik de eeheele wereld". In een dorpje in de omstreken van De* breczin in Hongarije, woonde een Jood die een magazijn had. Daags voor den grooten verzoendag, vooraleer de godsdiensplegtigheid te gaan bijwonen, beval hij zijn dienstbode en zijne dochter, een zeventienjarig meisje, dat zij niemand in de woning mogten ontvangen, onder welk voorwendsel het ook Jzijn mogt. Op hun ne belofte van zijn bevel na te komen, vertrok hij. Een unr later hoorde het meisje kloppen op de vensterruit van den achterwinkel, waar zij te werken zat. Het was een boer, zeide hij hij kwam om eenig goed te koopen voor de be grafenis zijner vrouw, die des anderendaags vroeg in den morgen moest plaats hebben. Uetronw aan hetgeen zij haren vader beloofd had, wei gerde het meisje hem binnen te laten. De man drong niet aan en ging aan de winkeldeur stooten, welke open ging. Naauwelijks was hij binnen of hij wierp zich op den onvoor/.iclitigen dienstbode en sloeg hem met een enkelen bijl slag neder. Nadat de moord volbragt was, drong bij in den achterwinkel, na er de deur van open gebroken te hebben, beval aan het jonge meisje dat zij hem de sleutels der geldkast inoest geven en noodigde haar uit zich tot den dood te bereiden, dewijl hij haar niet kon laten leven, uit vrees dat zij hem aan het gerecht zou overleveren. Vruchteloos smeekte zij iiem om genade. Ziende dat haar laatste unr gekomen was, zeide zij eindelijk «Als ik toch moet sterven, dat het ten minste door mijne eigene hand zij; ik heb daar een vergif, dat mij veel spoedizer zal dooden dan gij het kunt. olie booswicht, getroffen door zooveel moed, stond haar hare vraag toe. Van nabij gevolgdbegaf het meisje zich iu bet magazijn, waar zij van een bord eene flesch nam, welke zij ontstopte en aan hare lippen bragt; maar eensklaps, vlug als de bliksem, wierp zij deszelfs inhoud in het gelaat van den moordenaar, die onmiddelijk ten gronde viel, ten prooi aan afgrijselijke folterin gen. Het jong meisje was gered! De flesch bevatte vitriool en liet bijtend vocht bad den deugniet blind gemaakt. Weldra was hij aan het gerecht overgeleverd. Wat den dienstbode betiefthij was oogen- blikkelijk na den slag gestorven. Voor een paar maanden liep een poedel hond een officier van het garnizoen te Weenen op straat na en volgde hem zelfs naar de hoofdwacht. De officier nam het dier aan en stelde aan zijne kameraden voor eene hulpkas te stichten, onder den naam poedel fonds", waartoe elk officier, iederen keer dat hij de wacht betrok, 10 kreuzer zou storten. De officieren stemden er in toe, en na eenige tijd was er zoo veel geld in kas, dat men besloot altijd voor rekening van den poedel, een loterij briefje te koopen. Bij de jongste trekking kwam het hommer er uit met een prijs van fl. 8000 zoodat de gelukkige poedelhond thans rijker is, dan menig mensch. Te Londen is, als getuige in het proces tegen Porter, den man die zijn broeder zoo lang heeft gevangen gehouden en mishandeld, is ook als getuige gehoord de geneesheer Byrne, Deze verklaarde dat hij, toen de deur van de kamer werd geopend, waarin de ongelukkige gevangene zat, verscheidene minuten moest wachten eer hij kon binnentreden, daar de lacht geheel was verpest. Het water zijpelde door de mnren en de grond was met onreinheden bedekt. De krankzinnige had tot slaapplaats eene soort van kuip, waarin het bloed loopt van de varkens, die geslacht worden. Tot dek king had de ongelukkige eenige vochtige zakken die slechts een gedeelte zijns ligchaams konden bedekken. Voordat de geneesheer hem ton onderzoeken, moest hij hem eerst laten reinigen want het ligchaam was met eene dikke laag vuil bedekt. Zijne beenen zijn door de koode ver- la md, zoodat hij ich niet anders dan op han den en voeten kan bewegen; zijne ruggegraat ia naar achteren gekromd. De ongelukkige is 56 jaar oud; hij begrijpt sommige zaken, die men tot hem spreekt, doch is niet in slaat om te antwoorden. Te Hamburg werd dezer dagen een bede laar gearresteerd, iu wiens zakken men, behalve eenige worsten, ruim 20 Pruissisclie thaler vond. Bij eene huiszoeking die vervolgens bij hem plaats had, vond men eene staatsobligatie ten bedrage van 1000 mb. hypotheek bewijzen tot eene gezamenlijke waarde van 5000 mb. en nog 537 mb. aan gereed geld. De rijke bedelaar werd voorloopig gevangen gehouden en er is een geregtelijk onderzoek ingesteld naar de middelen, waardoor hij de bij hem gevonden sommen verzameld beeft. Hij woonde met uog andere persouen in een kelder en onderscheidde zich door zijne buitengewone gierigheid. Het Provinciaal geregtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan iu de zaak van Charles Hodridge, zich ook noemende Henri Charles Soinetset Lee, beschuldigd van moord op den gepensioneeiden kapitein R. W. R. van Dongen Praucke, en verwonding van diens echtgenoote, vrouwe Anna Trip. Het Hof heeft aangenomen dat de manslag in drift over herhaalde plage rijen en oneenigheden in het pompen, terwijl de beschuldigde een middagslaapje deed, was begaan, en hier dus geene praemeditatie bestond dat echter evenzeer van geene provocatie blet-k en hier mitsdien bestond: moedwillige manslag van den kapitein fi. VV. R. van Dongen Fraucke en 2o. moedwillige verwonding van diens weduwe Anna Trip, en luelt den beschuldigde mitsdien veroordeeld tot tuchthuisstraf van 5 jaren eu geldboete van f 10 en in de kosten. In de New-Ycrksclie dagbladen komt de volgende advertentie voor: «Den lieer, die eene collectie photographie kaarten weusclit te bezit ten, verzoekt aan de dames, hem bare portretten te zenden. Zij die bet schoonste portret z.eudt zal een fraai geschenk ontvangen". De karakters iu New-York zijn zoo origineel dat liet niet te verwonderen zou zijn, indien de liefhebber van portretten reeds eeu aantal had ontvangen. In Mexico ziel het er voor de Frauschen aller treurigst uit generaal Bazaiue vraagt om te begiiiuenslechts om 5U,tlOO man hulptroepen. John Urettuitvinder der overzeesche telegrapben is overleden. In eene fabriek te Tivertou (Engeland) is een jong meisje met hare lange hareniu het raderwerk eener machine geraakt daar zij niet los kon komen, werd het haar letteilijk met de opperhuid van haar hoofd gerukt. Prins Napoleon en giaaf Walewski zijn weder ver zoend, graaf en gravin \Valewski zijn bij dien prins te gast geweest. Te Krimpen aan de Lek is een zalm ter markt geweest die 18 Ned ponden woog eu voor f 60 verkocht werd. De Fransclie regering wil het frankeren der brieven verpiig- tend maken. Het zeewater-kanaal dat van den Nijl door de zuidelijke keilt der landengte van Snez tot aan de Roode Zee looptis gereed. Op aanwijzing van eene oude vrouw te Dirkshoru wordt thans te Schagennaar een schat gegraven. De sultau bekommert zich niet om het congres, doch zal te Parijs komen, alleen uit nieuwgierigheid oin de stad te be/.igtigrw. Te Amersfoort is eene hoeveelheid van 1500 kan jenever iu beslag geuomeo, waarmede de ondernemer eener diligence, bij gebiek aan passagiers, zijn wagen geladen had, hij poogde eene gemeente belasting van f260 te smokke len. Een stationschef aan eeu der kleine stations van den Zuider-Spoorweg, in frankrijk heeft eene erfenis van 12 roillioen francs gekre gen, die reeds 27 jaar geleden, voor hem, was opengevallen. De dichter L. van den Broek is te Rotter dam overleden. Te Alcala in Spanje heef een meisje van 22 jaar haar minnaar om he leven gebragt; na den moord te hebben gepleeg heeft zij het lijk in haar matras genaai vier of vijf nachten daaiop gerust geslapen.

Schager Courant | 1863 | | pagina 2