MMMMM Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. M DECEMBER. A°. 1863. X 327. Zevende Jaargang. De Staatkunde van Napoleon III ten aanzien van liet inwendig bestuur. GEMEENTE AFKONDIGINGEN. HERINNERING. J AGT. Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten SCHAGER COURANT. fei ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. „1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. TJITGrEVER ZP. J". O. DIDERICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels/"0.75. Iedere regel meerderm 0.15. De 85 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BRIEVEN IFZEb^IsrCO. Tlurgemeester en Wethouders der gemeente Schajen, Brengen bij deze ter algemeens kennis, dat liet zoogenaamde Nieuwjaarswenschen aan de Huizen der Ingezetenen in deze gemeente alleenlijk zal mogen plaats hebben op Don derdag den 31 sten December 1863, niet later dan tot des voormiddags ten 11 ure van dien dag. Dat allen, die na dien tijd, tot dat einde aan de buizen rondgaan, als bedelaars beschouwd en behandeld zullen worden. Dat dit Nieuwejaarwenschen binnen den omtrek der gemeente Schagen bij uitsluiting aan de ingezetenen dezer gemeente toegestaan wordt. Dat de Ingezetenen van naburige gemeenten aan de grenzen van Schagen zullen worden afgewezen en belet om hier, aan de huizen rond te gaan. En, dat wederkeerig ook in naburige ge meenten bet Nieuwejaarwenschen aan ingezete nen van Schagen teu allerstrengste verboden wordt. Schagen den 28 December 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, lie Burgemeester II. K. DE MEÊR, Be Secretaris A. J. VAN CANTFORT. De Burgemeester van Schagen Herinnert, bij gelegenheid van het in te treden Nieuwejaar, de Ingezetenen, zijner Ge meente aan de bepaling van art. 157 van het policie—reglement dezer Gemeente luidende onder anderen als volgt »Het afschieten van geweren of pistolen binnen de kom der gemeeute, is verboden op eene boete van één gulden. En dat deze bepaling zouder oogluiking zal worden gehandhaafd. Schagen, den 28 December 1863. l)e Burgemeester voornoemd, II. R. DE MEER Burgemeester en Wethouders van Schagen, verwittigen nogmaals de Ingezetenen dat art. 7 der verordening tot regeling van het lager onderwijs binnen deze gemeente, luidt als volgt eNoor de leerlingen der hoogste klasse zijn de schooluren bepaald het geheele jaar door des 's morgens van 9 tot 1 i en des namid dags van 1 tot 3 en van 4 tot 6 ure," Aldns, ten tweede male, afgekondigd den 80 December 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. R. de MEER, Burgemeester A. J. VAN CANTFORT, Secretaris De Commissaris des KoDiogs in de pro vincie Noord-Holland dier provincie dd. 9 December 1863 no. 4; Gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad No. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de sluiting van de jagt op klein toild in Noord-Hollandvoor dit jaar is bepaald op Donderdag den 31 December en brengt tevens in herinnering dat dus op grond van het bepaalde bij bet eerste lid van art. 27 der aangehaalde wet het verkoopen te koop uit stallen en vervoeren van klein wilduiterlijk tot en met den 14 Januarij 1864 zal mogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal blad worden geplaatst en iu de Gemeeuten van Noord-Holland wordeu aangeplakt. llaarlem, 11 December 1863. De Commissaris des Konings voornoemd, RöELL. De onlangs plaats gehad hebbende en in eenen liberalen geest uitgevallen verkiezingen in Frankrijk, hebben weder de algemeene aan dacht doen vestigen op het inwendig bestuur van den tegenwoordigen keizer. Yelen meenen in den uitslag dier verkiezin gen een voorbode van den val des tegenwoor digen regeringstelsels te moeten aanschouwen en ofschoon wij de toekomst voor het keizerrijk wel niet zoo dreigend gelooven, erkennen wij toch dat er veel is, hetwelk aanwijst, dat de dagen van den grootsten bloei des keizerrijks voorbij zijn. Wel zal iedere onpartijdige moeten erkennen, dat sinds den oorlog met Oostenrijk, het bin- nenlandsch bestuur in Frankrijk veel zachter, humaner en liberaler is gewordendat de handelswetgeving er van veel vrijzinniger begin sels is doordrongendat aan de volksvertegen woordiging een belangrijker deel in de regering is toevertrouwd, ja! dat zelfs, al is het in ge ringe mate, de drukpers iets vrijer is geworden, zoodat altans zulk een schandaal als de ver volging tegen de Montalembert, in den laatsten tijd, niet heeft plaats gehaden ofschoon tot groote schande voor het liberale Frankrijk de dispotieke wet tegen de verdachten er blijft bestaan, zoo is er toch, als wij ons niet bedriegen, in de laatste 4 jaren geen gebruik van ge maakt. Het keizerrijk schijnt zich alzoo op den goeden weg te bevinden. En desniette min durven wij op zijn voortdurenden bloei, geen groote hoop stellen. De reden daarvan is, dat de persoon des keizers niet langer, zoo als hij vroeger deed, de eenheid van den al- gemeenen volkswil vertegenwoord-gt; er is eene scheiding gekomen tusschen den keizer en den nationalen geest van het Fransche volk. En een magt als die van Napoleon kan alleen in wezen blijven zoo lang hij den volkswil achter 3 zich voelt, zoodra die volkswil hem verlaat moet hij de kroon nederleggen. Men beschul digt het Fransche volk veeltijds van behebt te zijn met eenen slaafschen zin, men brandmerkt het als eene onvergeeflijke laagheid, dat het tweemalenna van de vrucht der vrijheid reeds geproefd te hebben, toch heeft kunnen knielen .aan den voet van eenen dispotieken troon. Wij gelooven echter ten onregte. Het Fransche volk heeft een geheel ander begrip van vrijheid en vrijziningheid als de andere aan zelf-regering gewone volken. In Engeland b. v. is de bescherming der persoonlijke vrij heid dc voornaamste strekking van alle vrijheden de liabeas corpus acte isals het waredc zuil, waarop al de reglen der ingezetenen steunen, daar is de staat ondergeschikt aan den individu, die staat wordt alleen als goed beschouwd, zoo lang hij de vrijheid der indivi duen ongeschonden laat en dienstig blijft voor hunne ontwikkeling. Maar in Frankrijk wordt de staat beschouwd als te staan boven den individu. Waar het belang van den staat zulks vordertwordt èn het belang èn de vrij heid van den individu opgeofferd. Die staat is immers de woordvoerder van den algemeenen volkswil, en waar deze spreekt moet al het andere zwijgen. Is die volkswil tevreden met het dispotismus dan moeten allen, die tot het volk behooren het ook hunne hulde brengen. Geen wonder dat het Fransche volkten allen- tijde, zijn heil heeft gezocht in het bezit van een eminent hoofd. Want wie kon beter dan zulk een eminent hoofd, den volkswil vertegen woordigen en vertolken. Zulk een eminent hoofd vertegenwoordigt ook beter, dan iets anders, de eenheid van het Fransche volk en geen volk, dat ten allentijde het noodzakelijke dier eenheid zoo zeer heeft ingezien als deze natie. Die eenheid wasals het warede orifiamme, waarom zich het geheele Fransche volk in strijd en gevaren hoopvol schaarde. De ondervinding trouwens heeft het steeds aan dat volk kunnen leeren welke eene groote behoefte het aan die eenheid had. Waar die eenheid uit het oog werd verloren, daar was de toestand van het land aller rampzaligst. Zoo was b. v. het tijdperk van omstreeks 1350 tot 1450. Ten gevolge van het leenstelsel en de af scheiding van groote leenen had het koning schap het vermogen verloren om zich te doen gelden. Gescheiden van twee zijner schoonste gewesten Bretagne en Bourgondie, verscheurd door binnenlandschen oorlogonderdrukt en vertrapt door gehate vreemdelingen geplunderd nu eens door edellieden, die zich in roovers hadden veranderd, dan door landlieden, welk de gedweeheid van het schaapdie hun den naam van Jacques lon-iomme had doen ver dienen eenklaps hadden verwisseld met de bloeddorst van een tijger, bood Frankrijk een schouwspel aan zoo ontzettend en jammervol, dat het nageslacht er zich g en deuk beeld van

Schager Courant | 1863 | | pagina 1