1 elkander legde, dan zou men eene lengte hebben van 14 uur gaans. Het glas beslaat eene oppervlakte van 225 mijlen en bestaat in 216,000 ruitenvoor het vastzetten waarvan 95 ton stopverf is gebruikt; het zink beslaat eene opi>ervlakte van 75 mijlen. Aan spijkers is verbruikt 196 en aan krammen 600 ton. Dezer dagen is in de Zuiderzee, ter hoogte van de Ttoode Ton, gestrand en oogen- blikkelijk gezonken de kof Joh, Margaretha kapt. L. E. Koning van Newcastle met stuk goederen voor Zwolle besterad. De kapitein stuurman en twee matrozen zijn eene prooi der golven geworden en de loods en de jongen, die in het slechts even boven het water uitstekende want, gedurende een etmaal het leven hadden gered werden door een visschuit van het oude schild schipper S. Broinmet levensgevaar gered en liefderijk opgenomen. In den namiddag van jl. vrijdag is te Nienwediep een treurig ongeval gebeurd, twee matrozen hadden hunne makkers van het bin nengekomen eji op strand liggend schip de Staatsraad van Ew'jk verwelkomd en meende met eene vlet weder naar hun schip te roeijen zij konden echter niet tegen de sterke stroom, gedeeltelijk veroorzaakt door het spuijert op werken en dreven de haven aan de achterzijde uit. Spoedig geraakten zij aldaar op eene droogtevanwaar zij het noodlottig besluit namen om de vlet te verlaten en langs on diepten den steenen dam te bereiken. Die poging kostte hun het leven. Waren die menschen in de vlet gebleven en hadden zij cenig geduld geoefend hoogstwaarschijnlijk waren de pogingen die van den wal af werden aangewend dan gelukkig geslaagd, terwijl ze nu vruchteloos waren. Op 22 dezer heeft de opening der spoorweg—lijn Rosendaal Bergen-op-Zoom plaats gehad en is deze lijn heden voor het publiek in werking gekompn. Reeds van den vroegen ochtend wapperde van alle publieke en vele particuliere gebouwen de nationale driekleur en vertrok de feesttrein voorafgegaan en be geleid door de sociteit Harmonie, te 12J ure naar Rosendaal en kwam van daar in den namiddag te 4} ure terugte Rosendaal werd den feestgenooten een collation en te Bergen op Zoom een dinée aangeboden. Het raadhuis was schoon verlicht en op een der bastions dier vesting werd eeu groot vuurwerk afge stoken. Uit Rheda meldt men het volgende treffende voorval Eene vrouw wilde hare brandende woning binnendringen om zooals zij zeide haar bed te redden. De omstanders trachtten haar eerst met goede woorden terug te honden en gebruikten, toen dit niet hielp geweld, zeggende dat het eene dwaasheid was het leven te wagen voor een bed. De vrouw wist zich echter los te rukkenvloog het brandende huis binnen en vond haar kind dat zij reeds lang gered waande in het be wuste bed. Zij had juist nog tijd om kind en bed te redden want toen zij juichend buiten kwam, stortte het huis in. Omtrent het vermoeden dat een genees heer eene dame zou hebben vermoord na h'aar leven voor hooge som te hebben verze- ke>d wordt het volgende gemeld. Graaf de la Pommeraje en een homoepatisch geneesheer die in de hooge kringen zeer bekend is, had den onlangs het leven van eeue jonge en schoone dame, bij vijf verschillende maatschap pijen doen verzekeren geene dezer maatschap pijen wist dat er andere verzekeringen waren aangedaan. De premie bedroeg bij iedere maatschappij jaarlijks 20,000 francs. Toen de eerste termijn betaald was, begaf graaf de la Pommeraje zich naar de kantoren der maatschappijen bewees door documenten dat de dame was overleden en eischte de verzekerde som. De maatschappijen zouden misschien aan dien eisch hebben voldaan, doch de prefect van politie bemoeide zich met de zaak, aange zien het was gebleken dat de overledene de maitresse vau den graaf was. De graaf en de geneesheer werden gearresteerd. Het lijk der overledene is den 23 dezer geopendtot nu toe is het resultaat nog een ueheim. De heer Merkus een jong advokaat te Arnhemdie algemeen geacht en gezien was, ia op eene treurige wijze overleden. Voor eenige dagen naar het secreet gaandenam hij een liebt medede slip van zijn hemd vatte vuur aan de brandende kaars en het gevolg was, dat hij aan de heopen en rog, sulke zware brandwonden bekwam dat hij eergisteren na een smartelijk lijden van zes dagen is overleden. Hij was kort geleden gehuwd en laat eene jonge weduwe in zwangeren toestand achter. Van Nicnw-York wordt gemelddat zekere David Webster, wonende te Albany eene nieuwe wijze van opligterij heeft uitge vonden. Hij schreef namenlijk aan verscheidene post-directeuren een brief, waarin hij hun meldde dat zij bij liern nagemaakte muntbil jetten van één dollar kouden verkrijgen tegen betaling van 30 dollars voor de honderd. De nabootsing" schreef hij vis zoo getrouw dat ze niet van de echte zijn te herkennen ik zal u één tot proef zenden, wanneer gij mij één dollar overzendt, of honderd indien gij mij dertig dollars zendt." Zeer vele personen namen de proef en ver zochten om één billet ter inzage. Het billet werd door iedereen als uitmuntend bevocden er was letterlijk geen verschil van echt te zien. Alle personen bestelden daarop honderd en meer stuks en zouden liet bedrag van 30 of meer dollars. Het duurde eenige weken en de valsche billetten waren nog niet ontvangen Eindelijk kwam de zaak uit. Een eerlijke post directeur deed aangifte vau de ontvangst van Websters brief, Webster werd gearresteerd en thans bleek het, dat het als proef gezonden muntbillet echt en niet valsch was, doch dat hij de later gezonden gelden had verduisterd. Men moest Webster echter loslaten want valsche hillettcn had hij niet vervaardigd en voor opligterij was geen enkele getuige daar natuurlijk niemand van de bestellers van valsche billetten zich durfde kenbaar te maken. Webster heeft op die wijze meer dan 3600 dollars bijeengegaard. In den avond van Donderdag jl. omstreeks 7 ure, brak er weder brand uit in het gehucht Leijenbroek, gemeente Sittard, waardoor vier huizen in de asch zijn gelegd. Binnen korten tijd is reeds tweemaal brand uitgebarsten omtrent dezelfde plaats, waar in den loop van dezen zomer eene lont werd ontdekt, die baar doel gemist had. Algemeen worden deze tal rijke branden aan kwaadwilligheid toegeschre ven en zijn er dienzelfden avond verscheidene personen in hechtenis genomen, waarvan eene nog gedetineerd is en waarvoor heden middag eene intructic door de arrond. regtbank te Maastricht is ingesteld, na welker afloop de gedetineerde in vrijheid is gesteld. Drie der afgebrande huizen zijn door de Pheni* tegen brandschade verzekerd en een door de Achen ilunchener maatschappij, i De schade wordt begroot op ruim 4300 fl. Bij dezen brand hebben zich roemrijk onder- scheiden de brandspuitenfabriekant Jan Leinarts 1 die met zijne brandspuit het eerste, op de plaats des onheils was, en de heer Frans 1 Beltjens. zoon, die door zijn moed en onver- schrokkenheid, een brandend stroodak, waarop i hij zich bevond, bluschte en den verderen J voortgang des brands stuitte, waaraan liet l behoud van vele buiten te danken is. In de nabijheid van Oberhausen aan i den Rijn, is op 17 Dec. jl. een afgrijselijke j moord gepleegd. Vier knapea die de school i verlaten hadden en op weg waren naar de 1 ouderlijke woningwerden ingehaald door i een onbekend persoon. Deze biedt een hnnner 1 een 12jarigeD knaap, eenig geld aan, indien hij hem naar eene door hem genoemde plaats 1 vergezelde. De knaap beloofde Lpm te Tolgen en beiden slaan een pad door het nabij gele- i gen bosch in. Den volgenden dag vond men j het ontzielde overschot van den knaap met i opengesneden buik en het hoofd schier van den romp gescheiden. De dader is nog niet i SeT,t- i Dezer dagen vonden eenige visschers, in de Schelde tegenover den Catera-porder, de 1 overblijfselen van den bouw eens kloosters dat volgens deskundigen het klooster van Emmans moet zijn geweest, hetwelk voor den j St. Elisabetlis vloed op die pl»k zich verhief, i Bij het indijken van genoemden bij het na- burige Woensdrecht gelegen polder, stiet men te vorigen jare ook op de muren van een groot vierkant gebouw, dat waarschijnlijk eene i tot bet genoemde klooster benoorende kerk is geweest. Te Krommenie is eene ongetrouwde vrouw uit den geringen burgerstand, ruim dertig jaar oud, na groote zeneuwoverspanning en opgewondenheid, in een toestand van be wusteloosheid vervallen, die ongeveer drie we ken aanhield en gedurende welke alle functien stil stonden. Een flaanw kloppen der polsen eene naauw merkbare beweging bij de slapen, duidde alleen aan dat zij niet dood was. Volkomen uitgeputis zij eindelijk nit haar slaap waar Diets haar uit had kannen wekken van zelve weer ontwaakt. Men spreekt natuurlijk vau bedrog. Geneesheerendie haar waargenomen hebbenschijnen de zaak voor volkomen ernstig te houden. Onze plaatgenoot de gunstig bekende komiek, «Koster", zal, met medewerking der oudleden van het vroeger Reciteer Collegie »de Vrede", op een nader te bepalen dag eene dramatische voorstelling geven ten huize van den heer A. Knikker alhier. Wij kunnen niet nalaten de bcminnaren van kunstgenot cn vrolijkheid, op deze voorstelling welke beiden beloofd, opmerkzaam te maken, en wenschen den heer Koster, een gunstig uit slag op zij De, met vele moeijelijk lieden gepaard gaande onderneming. Bij de stemming voor een lid van liet Polderbestuur voor Burghorn op den 23 De cember 1863 is de heer J. Karman met alge- raetne stemmen herkozen. Bij de stemming voor een Hoofd-Ingeland voor de Danne en polder Schagen op den 30 December 1863 is de heer Pieter Slik herkozen met 76 vau de 83 uitgebragte geldige stemmen. GEMENGDE BEIUCIITEA. De Alkmaarsche heeren G. J. van Reeuwen en G. Swerver Jz. hebben voor eene stoom- bootdienst op Rotterdamconcessie gevraagd. In de vorige week geraakte een gezelschap van 6 8 zeer elegant gekleede vrouwen des avonds ten 7 ure, te Keulen in twist, van twisten gingen zij over in schelden, tot dat zij eindelijk handgemeen geraakten waarbij de toiletten der vechtende amazonen erg gederan geerd werden en ten slote eene der laatsten in eene goot geraakte. Het zal onnoodig zijn te zeggendat het der vrouwelijke kemphanen (kippen) niet aan lagchcnde toeschouwers ont brak In Frankrijk is men druk in de weer met het gieten van geschut en het ver vaardigen van kogels ec patronen. kien wil voor vast weten dat de Minister van buitenlandsche zaken de heer Jhr. van der Maesen de Sombreff den koning zijn ont slag heeft aangeboden en wat sterker is dat Mr. van der Does de Willebois commissaris des Konings in Limburg zijn opvolger zal zijn. Het water op den IJssel is steeds wassen de. De nieuwe officiële kaart van Frankrijk isna een arbeid van zestig jaren eindelijk voltooid. Het Italiaansche leger wordt thans op 360,000 man geschatterwijl nog voortdurend verschei dene bestellingen in Frankrijk en Engeland worden gedaan, e de soldaten zijn, naar men zegtgeheel gereedom al zij het ook nog zoo onverwacht, op te rakken; zij zijn vol vaar voor Victor Emmanaë! en Garibaldi zij zijn vrienden van de eenheid en willen Rome en Venetië. Te 'sGravenhage is een meisje van zes jaardoor een handwagen overreden en onmiddelijk aan de gevolgen overleden. Te Helder beeft eene vronw haar zwager met eene bijl eene zeer gevaarlijke wonde toegebragt aan het hoofd zij is dadelijk gearresteerd. Men denkt dat de Zuidelijke Amerikanen zich genoodzaakt zullen zien eerlang een wa penstilstand voor te stellen. Parijs is tegeu- woordig zeer levendigmen schat dat aldaar in de vorige week, 30 k 40,000 vreemdelingen per dag aankwamen. Er schijnt qnestie te bestaan van een oorlog tosscben Frankrijk en Oostenrijk. Baron Rothschild heeft aan de armen van Parijs eene som geschonken om daarvoor 30,000 kilo brood te koopen. Garibaldi boopt tegen het aanstaande voorjaarweder geheel hersteld te zijn en dan zijn rol af te spelen

Schager Courant | 1863 | | pagina 3