GËMË:NCÏDE iïi:IU<;TI:\. BEURSTIJDINGEN^ BURGERLIJKE STAND. wensch» te verschaffen. Naar luid van mededeelingen nit Rome van gisteren, heeft de Paus eene deputatie ten gehoore toegelaten, beslaande uit 300 leden en behoorende tot zeer verschillende nationali teiten, welke hem een adres van hulde en getrouwheid hebben aangeboden, daarbij tevens protesterende tegen het in bezit nemen van sommige provinciën van den Kerkelijken Staat. De Paus heeft aan de deputatie geantwoord, dat hij het voornemen heeft opgevat, om het erfdeel der kerk onverminderd aan zijn opvolger na te laten en derhalve in geene overeenkomst of verdrag te treden, welke strekking daarmede in strijd is. Zijn vertrouwen stelde hij niet in de kracht der wapenen, maar berustte uitsluitend op de Voorzienigheid, die de steeds regtvaardige zaak blijft beschermen. In den Time» leest menHet ministerie van marine te Washington heeft aan eene commissie, bestaande uit drie hoofd-ingenieurs opgedragen te onderzoeken of petroleum en dergelijke minerale oliën tot voortbrenging van stoom zouden kunnen dienen. Vijf maanden zijn zij met dat onderzoek en met proefnemingen bezig geweest, en hebben toen verslag aan den minister gedaan. Volgens de jongste berigten uit New-York is dat rapport openbaar gemaakt en zijn de daarin medegedeelde uitkomsten gunstig. Het gebruik van petroleum zal naar beweerd wordt, eene groote besparing voor haudelsvaartuigeu medebrengen, en oorlogs schepen zouden daarmede, met minder moeite en kosten, drie malen zoo lang zee kunnen bouwen als met een gelijk gewigt steenkolen. Voor een paar dagen heeft de directie der maatschappij Intregritas hare gewonejaar- lijksche statistiek der schipbreuken van 1853 in het licht gegeven. Ten gevolge van de hevige stormen, welke in Febr. 1863 hebben gewoed, in de Indische zeeën en de orkanen van Oct. en Nov. jl. in de Noordelijke zeeën van Europa, de Middellandsche Zee en de Golf vau Mexico is het afgeloopen jaar zeer nadeelig geweest voor de assurantiemaatschap. pijen. In 1863 zijn vergaan 30!! schepen, in 1862, 2093, in 1861, 2171, in 1860, 2118 in 1859, 2320, in 1858, 2080, in 1857, 2230 in 1856, 2130. in 1355, 2000, in 185!. 2120, in 1853, 1610 en in 1852, 1830 schepen. Voor den Great-Easterndie dezer dagen te Liverpool in veiling gebragt werd is slechts een bod van L. 50.000 gedaan en de waarde wordt door de eigeuaarsop L. 130,000 geschat. Deze uitkomst baart groote verwon dering te meer omdat geen bod gedaan werd van wege de deelnemers in de onlangs tot aankoop van den Great-Eastern aange legde loterij. Te gelijk met den Great-Eastern werd hel stoomschip Gibraltar geveild en voor L. 45,000 verkocht. Deze boot is geene andere dan het in der tijd zooveel besproken stoomschip der geconfedereerden Sumter. De nationale regering te Warschau had zich tot den Paus gewend met het verzoek den Poolschen bisschop Josafat, die in de 18de eeuw den marteldood stierf, heilig te verklaren op grond daarvan dat volgens eene overleveringPolen onafhankelijk zal wezen zoodra die canonisatie zal zijn nitgesproken. 1 Pius IX heeft daarop geantwoorddat Polen thans zeer 9poedig van de Russen verlost zal wezen, aangezien hij bevolen heeft, dat de heiligverklaring des noods met voorbijgang i van sommige formaliteiten die dergelijke „ern- stige aangelegenheden" anders vorderen zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Op 21 dezer had te Wormerveer de aangekondigde wedstrijd met priksleden plaats. Niettegenstaande het ongunstige weder namen 51 liefhebbers zoowel van hier als van elders aan den wedstrijd deel. De prijs en 1 premie, bestaande iu zilveren voorwerpen of j f 40 en f 10 in geld werden behaald door J. Wiepies van Knollendamen Enne Mains, van Wormerveer. De baan lang 625 voet werd in ongelooflijk korten tijd afgelegd, door enkelen zelfs in 42 seconden. Zaturdag 16 dezer had aldaar eene hardrijderij op schaatsen des ochtends voor mannen en des namiddags voor vrouwen, plaats. Was de deelneming voor laatstgenoemden wedstrijd minder groot de vrouwen gaven niettemin blijkendat zij op de schaatsen bijna niet minder ving zijn dan de mannen. De prijzen en premien werden dan ook niet zonder moeite behaald. Dingsdag 19 derer had eene harddraverij met paard en narrenslede plaatswaaraan 6 paar den op ééue uitzondering naallen van ingezetenen deel namen. De prijs werd be haald door de Jenny van den heer C. Prins Sr., bestuurd door den eigenaarde premie door de Friso, van den heer J. Laandoor hem zeiven bestuurd. Na afloop daarvan had; volgens Zaansche gewoonte, een gemeenschap pelijke maaltijd estokvischpartij" plaats. Uit Nijmegen meldt men van 24 dezer het volgendeEen vreeselijke moord heeft alhier de geheele stad met ontzetting vervuld. Aan den Maalkant woonde sinds een paar jaar de heer D. een gewezen koopvaardijkapitein met zijne vrouw. De vrouw had voornamelijk voor geneeskundige behandeling hier ter stede woning gekozen, daar zij aan eene zeer langdurige kwaal leed, die echter in den laatsten tijd veel be terschap beloofde. De ongeregelde levenswijze van den heer D. zijne zucht tot drank cn uitspattingen, gaven maar al te veel aanleiding tot twisten in de huishouding, die soms zoo hoog liepen, dat hij, vooral in dronkenschap zich niet ontzag zijne ziekelijke vrouw te mis handelen. Hoewel zij tamelijk bemiddelde menschen warendreigden de verkwistingen van den heer D, eenen geheelen ondergang hunner finantien, zoodat de vrouw, ondersteund door eeuige vrienden, bij tijds te rade kwam, scheiding van tafel en bed le verlangen. Deze scheiding werd gercgtelijk behandeld en over een paar dagen zou elk eene afzonder lijke woning betrekken. Als naar gewoonte kwam de lieer D. gisteren avond in opgewon den staat ten half elf ure in huis en liet de buiten de deur slapende dienstmaagd ten elf ure uit, zich naauwkeurig verzekerende, dat zij vertrokken was. Toen deze dienstmaagd heden morgen half acht ure door de openstaande deur binnenkwam en het ledikant der jufvrouw naderde, wachtte haar het vreeselijke schouw spel Zij vond de jufvrouw met een been uit het bed gelegenop dé wreedaardigste wijze vermoord, het hoofd op eene afgrijsselijke wijze gekloofd. Het geregtelijk onderzoek doet ver moeden, dat de moord met een bijl heeft plaats gehad, waarbij hersenkas en kaakbeenderen verbrijzeld zijn. De heer D. had zich denzelfden nacht ten half twaalf ure uit de voeten gemaakt door zich met een rijtuig den weg op naar Bommel te begeven. Te Tiel had men hem in den nacht geweigerd over te zetten, toen was men zijn spoor bijster geraakt, maar beden middag is het der politie gelukt hem te Utrecht op te sporen. De moord is zoo schielijk en plotseling in zijn werk gegaan, dat de naaste baren er niets van vernomen hebben. Uit TiUit wordt het volgende medegedeeld: Op 17 dezer werd alhier in de Evangelische kerk het huwelijk kerkelijk ingezegend van den bruidegom, Lipke genaamd, oud 34 jaren, en zij ne bruid, geheeten Blank, oud 13 jaren, De bruidegom is groot 2 voet, dc bruid 5 voet 2 duim. Bedoelde heer Lipke heeft zich voor eeni. gen lijd met iemand, die eene lengte heeft van 1 voet 9 duim, geassosieerdmet het doel om de groote steden van Europa le bezoeken en zich voor geld aan het publiek te vextooneo. De koning van Hannover heeft, na lang wijfelen, den doortogt van Pruissische troepen over zijn grondgebied toegestaan. In Italië bestaat het plan tot afschaffing der tienden. De heer And. Holm, voormalig griffier bij het kantongeregt te Zaandam, krijgt f466 pen sioen. In den senaat te Washington is het voorstel gedaan, om een mi'.lioen vrijwilligers voor den tijd van 90 dagen onder de wapens te brengen. Te Einhoven is de beer P. van der Heuvel tot lid van de tweede kamer der Staten Generaal verkozen en te Tilburg zal eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Mulder eo Beens. De procureur-generaal bij bet prov. geregts- bof in Znid Holland, heeft zich tegeD de uit spraak van dat hof in de zaak van den heer Roelants, niet in cassatie voorzien. Te Ham burg worden fondsen bijeengebragt om kapers nit te rusten. Aan de ministeriele krisis, to Brussel, wil nog geene einde komen. Groot vorst KoDstantijn van Rusland is in den Haag geweest. Te Leipzig en te Weenen was het op Zaturdag den lèdezer kouder dan het hier ooit geweest is daarentegen in Petersburg naauvrelijks meer vorst dan in Rome. Het Nederlandsche leger telt 1904 dat in Ned. Oost— Indie 1390 officieren. De aartsbisschoppelijke regtbank in Neder- Oostenrijk tot welker competentie behooren de aanvragen tot scheiding van tafel en bed, heeft in bet afgeloopen jaar 325 dergelijke kwestien behandeld. De minister van Financien heeft beslist dat photographisten, wanneer zij ter uitoefening van hun betoep buiten de gemeente hunner woning, kermissen of markten bezoeken niet van een afzonderlijk pateut als kramers behoeven voorzien te zijn. Te Haarlem is eene vrouw van drielingen bevallen. U. M. de koningin weduwe vierde den 19den dezer haar 69sten verjaardag De krijgsraad te Lyon heeft een soldaat tot de doodstraf ver oordeeld, omdat hij tijdens den Krim-oorlog naar de Russen was overgeloopcn, hij heeft den keizer gratie verzocht. Het berigt als zoude onder de gemeente Kaatsheuvel tijdens de laatste strenge koude eene moeder inet haar kind zijn dood gevroren is onwaar. In de Munt te Utiecht is eene smeltkroes gesprongen, drie personen zijn meer of min gekwetst, het smelthuis stortte in een en van 600 tó zilver die de kroes bevatte zijn er nog 200 zoek. Dc Opinion Nationale meldt, dat de als geestenbezweerder bekende Amerikaan Ilome uit Rome verwijderd is. In Circassie, nabij Soukhonm-Kalé, heeft een bloedig gevecht plaats gehad. De Fransche bank heeft aan de Oostenrijksche nationale bank het verzoek gerigt haar voor vijftig roilli- oen francs zilver, gemunt ol ongemunt, te leenea wii kunnen het proberen, als ze „neen" zeggen verliezen wij nog niets, zegt Napoleon. De policie te Parijs schijnt tegenwoordig de Koln. Ztg. maar niet te vertrouwen, zoo dikwijls ze te Parijs aankomt, worden alle exemplaren in beslag genomen. In Amerika zijn de Franschen thans niet ougelukkig. Met Konings verjaardag wacht meu weder eene promotie bij ons leger. De kosten van liet maken van eer. park, ter grootte van ruim 20 bunders, buiten de Leidsche poort te Amsterdam, worden begroot op f 200,000. Lord Palmerston is weder spring-levend; hij schoot, in twee dagen tijds, in gezelschap met vijf zijner vricuden, niet minder dan 342 stnks wild. Op bet eiland Wight staat een rozenboom. die eene hoogte van 40 en wijdte van 60 voet beeft, thans in vollen bloei. Gepasscerdeu Vrijdag avond is, in de omstreken van Londen een passagierstrein op eene kudde schapen, die op den spoorweg zwierven, ingestoven, 45 ble ven op de plek dood, vele werden verminkt. Op Nieuwejaarsdag hebben vier uegers eene uit- noodiging bekomen voor een feest op het palcis van den "president der Veretnigde Staten; dit was iets ongehoords in de Noord-Amerikaansche geschiedenis. Onder de bevolking van Pa rijs heerscht de griep in hevige mate. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van Drecb- terland, den heer J. de Koningh en tot hoog heemraad voor de Hondsbossche, den heer P. Olv, Czn. Amsterd. 26 Jan. WS. 2 J pCt. 6-3 J; SpG. 76}. Rusland, oude 5pC. 101} 5pC. 1829 '00} Oostenrijk, Metaliek, 5pG. 55* idem 81} Spanje, th. 2} pCt. SpC. binnenl. 50 Portugal, 3pC. 47 J. BI. Grieken. 5pC. 21. Mexicanen. 3pC. 35. Londen, \Vjsselk. zigt fll,85 2m. 11,68}. Parijs, 55«" Hamburg,35} 35i Bordeaux, 15 dagen f551 t 55}. Metal. Coupons f 23,20. Geboren is Jan. Dirk, zoon van Jacob Zwaag en Aagje Breed; 19 dito Elisabeth,

Schager Courant | 1864 | | pagina 3