Schagen 28 Jan. Heden avond gaf de Re derijkerskamer de Roos alhier eene voorstelling die zich onderscheidde door eene goede keuze en eene juiste uitvoering der stukken. Het programma evenwel, kon niet geheel gevolgd wor den, dewijl twee harer werkende leden zich korten tijd voor de voorstelling aan de medewerking daarvan onttrokken hadden, door welk onwel kom inconvenient, aan de kamer en de beschou wende leden eene groote teleurstelling zoude bereid zijn geworden, ware het niet, dat de kamer op de gelukkige gedachte was gekomen om het zanggezelschap Euphonia uit te noodigen eenige zangstukken uit te voerea, welk gezelschap deze uituoodiging bereidvaardig hebbende aan genomen, tot groote voldoening en genoegen van het publiek, zich heeft doen hooren, en daardoor krachtig heeft medegewerkt om tot het genot van dien avond het zijne bij te dragen,en de vrolijke stemmingen goede harmonie te verhoogen die onmiskenbaar heerschte. Tevens vernamen wij met genoegen, dat de kamer de Roos a. s. Maandag den 8e* Februarij eene voorstelling wens cht te geven, en voordeöle der door overstrooming noodlijdend geworden inwoners van Kamperveen en omstreken. Eene lijst ter inteekening aan de aanwezigen ten dien einde aangeboden, om het hunne tot leniging der rampen dier ongelukkigen bij te dragen, was weldra met een aantal namen voorzien en getuig van aller belangstelling daarin; wij vertrouwen dan] ook in gemoede, dat vele onzer plaatsgenooten, die niet aanwezig waren mede daarin zullen deelnemen en medewerken om deze daad van Christelijke liefde zooveel mogelijk te ondersteunen, en zich zeiven eene genotvolle avond te bereiden, daar wij ook van de kamer de Roos mogen verwachten, dat zij alles doen zal, om het publiek door eene goede keuze en voordragt der uit te voeren stukken, in allen deele genoegen te verschaffen. De maatschappij tot bevordering van vrouwen-arbeid te Londen, heeft een beroep gedaan op de hulp der landgenooten. Hierin bevestigen zij dat de nood der vrouwen in het geheele rijk doch voornamelijk in Londen hoog geklommen is. Een aantal vrouweu meldt zich eiken dag aan het bnreaa aan, dat onmogelijk door de maatschappij kan geholpen worden. Er is geld uoodig om nieuwe bronnen te vinden voor geschikten vrouwenarbeid. Voorts vestigt de maatschappij de aandacht van belanghebbenden er op, dat door hare bemiddeling te bekomen zijn vrou welijke secretarissen klerken boekhouders retuucheurs voor photo^raphen drukkers, bin ders en letterzetters lithografen telegrafisten haarwerksters enz. Voor zedelijkheid, eerlijk heid en goed gedrag staat de maatschappij borg op grond van de uitmuntendste attesten en genomen inlichtingen. Een Fransch industrieel uit de provinciën heeft een ptocédé ontdekt, dat van grootbe lang is voor de nijverheid. Hij weet namelijk papier te vervaardigen van eiken-, notenboo- men-, dennenhout euz. van het overschot van appelen peeren druiven beetwortels en zelfs paardenmest alles zonder eenige bijvoe ging van lompen. De monsters van verschil lende papiersoorten door hem op die wijze verkregenzijn tentoongesteld in de bureaux van het Journal de» Intenfcurt. De minister van koloniën beeft ter ken nis van de belanghebhcnde ouders of voogden £e d.8* met den 1 September dezes jaars, vij jongelingen zullen worden bestemd, om vol gens de daaromtrent vastgestelde reglementen, "m fT l °PPertoezigt van den heer G. J. u ter, hoogleeraar in de faculteit der wis-en natuurkende aan 's rijks hoogeschool teUtrecht de d?' en.°P"e'e'd tot militaire apothekers voor vier c™ j" overzeesche bezittingen, en wel de dien 6 'n Oost-Indie en één voor ras: ar-ss. 2 genoemd» h le *®hejkuiidig laboratorium der tot liet afi 00^e io°' zullen worden toegelaten De voor^0 an 66,1 verSe'ijkecd examen, de Staats f" t0' ,oe'at'nS worden door Va" .?9 dezer medegedeeld, pu wt Rijnspoorweg-maatschap pij heeft ook dit jaar, bij gelegenheid van het karnavalsfeest te Keulen, eene weinig kostbare gelegenheid voor onze landgenooten geopeod om dat inderdaad merkwaardige feest bij te wonen. Wij twijfelen niet of zij, die vroeger getuigen zijn geweest van hetgeen Keulens straten in deze dagen opleverenzullen gaarne van die gelegenheid gebruik maken om nogmaals dat schouwspel bij te wonen, terwijl zij die het slechts bij gerucht kennen, zich zalleu beijveren den indruk te genieten, dien het karnaval in de oude bisschopsstad op ieder uitoefent. Te Coswig, in Hongarije stond dezer dagen een achtjarige knaap teregt, onder be schuldiging van in genoemd stadje op ver schillende. tijdstippen niet minder dan 13 branden te hebben gesticht, waardoor aan de bevolking eene schade van ruim 22,000 thalers was berokkend, 't Was een zonderling tooneel, dien knaap, naast zijnen diepbedroefden, hem vergezellenden vader voor ziine regters te zieu staan. Zijn uiterlijk nam deze zeer voor hem in. Hij bleek ia elk opzigt een kind, onbewust van de ellende, die hij over tal van huisgezinnen gebragt had. Op alle hem gedane vragen gaf hij op de eenvoudigste wijze ant woord en kwam |er rond vooruit, dat hij en niemand anders de brandstichter was. Een speelgoedwinkel had hij in brand gestoken omdat hij begreep, dat, wat nu achter de ramen onbereikbaar voor hem wasdan wel naar buiten zou komen en hij dan een hobbelpaard waarom hij zijn vader zoo lang te vergeefs gevraagd had, wel krijgen zon. De school had hij later in de asch gelegd, omdat het dan wel wat spoediger dan naar gewoonte vacantie zou worden, 't Huis zijns vaders, dat van zijn buurman en zijne tante had hij later aangesto ken, omdat hij niets liever dan „vlammetjes" zag. Zoo ook al de overige gebouwen. Zonder te vermoeden, welk lot hem wachten zoo, ging hij na elk verhoor voor 't venster van de gerechtszaal staaa en naar de spelende kinderen op straat kijken. De regters, die overtuigd werden, dat da knaap geheel argeloos gehandeld had, hebben hem vrijgesproken, maar toch zijne opsluiting in een opvoedingsgesticht voor tien jaren bevolen. Ziehier hoe liet liberale blad L'Etoile zich uitdrukt over deo toestand waarin Belgie thans verkeert: „In den droevigen toestand van overspanning, waarin wij ons bevinden, zou de ontbinding der Kamer zelve een gevaar zijn voor den iuwenligen vrede. Welnu de inwendige vrede, die volmaakte kalmte, die regelmatigheid waarmeê alles in het gouvernement gebeurt, is de beste grondslag voor onze vrijheid en onze onafhankelijk. Is het wel noodig zoo los weg te spelen met de alcremeene achting, welke wij bekomen hebben Indien de Katholieke meerderheid, van hare kracht gebroik makende en sterker aangedieven dan in 1857, in denzelfden weg ging als destijds dan was het wel mogelijk dat de openbare rast gestoord wierd. Niemand zou het tegendeel durven zeggen. Welnu, eene ligte en voorbijgaande volks beweging is genoeg geweest om veel laster over het gouvernement te verspreiden. Zou het wel raadzaam zijn eene nieuwe proef, in denzelfden zin te onderstaan? Wij hebben gedacht, wat ons aangaat, dat het wenschelijk zijn zon in den toestand waarin Europa verkeert, dat de grootste kalmte inwendig behouden wierd, en dat er niets ge daan wordt dat ons kan doen bescholdigen. Onder dit opzigt schijnt ons toe dat een administratie-ministerie, door den toestand zelveo aangewezen wordt. De twee opinien zijn in de Kamer in evenwigt. Het liberaal ministerie gaat weg, omdat het eene te zwakke meerderheid heeft, de Katho lieke partij weigeit, omdat zij de minderheid is. De combinatie, welke wij opgeven, is dos het beste middel om de denkwijze van eeneu of anderen kant grooter en sterker te doen worden. Als een aardig staaltje van de trouw en schranderheid van een lioiid wordt liet volgen de verhaald. Bij eene familie te Rotterdam kwam in de vorige maand een bloedverwant uit} Geadriogen over. om er eenige dagen te vertoeveoT De logé was vergezeld van een hond, dien hij echter bij zijn vertrek van daar bij zijne familie achterliet. Eenige dagen ge leden wist de hond te ontsnappen en was spoorloos verdwenen. Een brief uit Gendringen bragt kort daarop de verrassends tijdingdat hij bij zijn vorigen meester was teruggekeerd. Het trouwe dier was van Rotterdam naar Gendrin gen |(bij Zntphen) gtkuijerd, om weer bij zijn ouden meester te zijn. Hoe het den weg heeft knnnen vinden, is een hondengeheim. Uit de gemeente Hooge en Lage Zwaluwc verneemt men dat door het omslaan van een bootje op den Biesbosch, twee zoons van C. de Graaf in de golven het leven hebben ver loren, zijnde de derde, door zich aan de boot vast te honden, gered. Aan een artikel, waarbij de Morning Post de verwerping van het Deensche voorstel door Pruissen en Oostenrijk mededeelt, ont- leenen wij het volgende: Wij vernemen zonder verwondering, dat Oostenrijk en Prnissen liet voorstel van de hand gewezen hebben en aan hun invasieplan vasthouden. Het gevaar voor eene gewapende botsing nadert dus met snelle schreden, en de Eider zal in een oogenblik het gewigt verkrijgendat men bij vorige gelegenheden aan de Pruth en TessiiiJJtoegekend heeft. De geallieerde Oostenrijksch-rrnissische troepen zullen den 6den Febr. aan de grenzen van Sleeswijk post vatten, en men gelooft, dat de rivier eerst eenige dagen later zal worden overgetrokken. Vóór die noodlottige stap volgt, is het nog altijd tijd te onderhandeleu, en het is moeijelijk te denken, dat de beide mogend heden zoo dwaas zullen zijn de opinie van Europa te trotseren. Bij de bijeenkomst van het parlement zal Engeland zich onbewimpeld verklaren en wij mogen gerust voorspellen, dat Engeland zich geheel en al aan de zijde van Denemarken scharen zal. Van de regering verwacht men bij het begin der zitting de verklaring, dat Engeland niet neutraal zal blijven wanneer de vijandelijkheden beginuen. GEMENGDE BEIUGTEN. Het genootschap E. M. O. S. te Amsterdam heeft op het voorbeeld van onze Rederijkers kamer ,.de Roos" het loffelijk voornemen, eene uitvoering te doen plaats hebben teil voordeele van Kamperveen, dat in den laatsten tijd, drie malen door zeewater is bedolven. In de omstreken van Nijmegen, worden tegenwoordig zeer vele zalmen gevangen, men snapte er onder andeien een die ruim 30 pond woog. In da berigten uit St. Domingo wordt gesproken van nieuwe voordeelen, die de Spanjaarden hebben behaald en in die uit Mexico van de goede zaken die de Franschen er maken. Bij een twaren brand te Sautiago.de hoofd stad van Chili, vonden 2000 menschen in het vuur deu dood. De Amsterdamsche gemeen teraad heeft met 26 tegen 7 stemmen verworpen het voorstel tot afschaffing der plaatselijke belasting op de brandstoffen omdat nu .van Rijkswege die belasting is afgeschaft, de turf en steenkolen daardoor al te goedkoop zonden worden. De polieie te Rome heeft eenige politieke aanhoudingen gedaan en brieven van Garibaldi in beslag genomen. Volgens een Australisch nieuwsblad heeft een getatoeëerde Nieuw-Zeelanderwerkzaam in de Bendigo mijnen, een goudklomp gevon den die 11} pond weegt en f7200 waard is. Te Parijs wordt een put gegraven die 900 ellen diep zal zijn. Eenige voorname ingezete nen van den Wieringerwaard hebben zich ver- eenigd tot oprigting van een onderliug veefonJs waarvan goede vruchten te verwachten zijn. Te Almelo zijn tot leden van de tweede kamer d<=r Staten Generaal verkozen de beeren Mr. G. M. van der Linden met 1346 van de 1449 en Mr. P. A. S. van Limbnrg Brouwer, met 767 van de 1461 geldige stemmen. De stad Antwerpen zal in den loop van dit jaar het SOOjarig bestaan harer academie van schoone kansten feestelijk te vieren. In de vorige week hadden te Londen 2180 sterfgeval len plaats de geboorten waren slechts 2076, zoodat de sterfgevallen de geboorten overtreffen in deo regel worden er werkelijks 700 meer geboren dan er sterven. Ter teregtzitting van het kantongeregt te Utrecht werden, op 29 Jannarij j. 1. 16 personen ter zake van dron kenschap veroordeeld. De ex-secretaris te

Schager Courant | 1864 | | pagina 3