GEMENGDE BERIGTEN. BEURSTIJDINGEN. luiden. De Rederijkers kamer »Kuost kweekt kennis" gevestigd te Zijpe, heeft in de maand Januarij jl. eene buitengewone vergadering gehonden ten voordeele der Diaconie-armen waarvan de zuivere opbrengst is geweest de aanzienlijke som van ruim f298. - Een fransch blad deelt de volgende •neednte mede omtrent den bankier Lafitte: De bankier Lafitte was een van die edel moedige menscben zooals er helaasweinige gevonden worden. Dit blijkt uit bet volgende voorval; De bekende schrijver Ch. Nodier was tonder geld: dit baarde hem evenwel geeoe onrust en hij zat gerust te werken; doch zijne vronw die niets meer koopen kon, werd ongernst. Charles, zeide zij, hoe kunt gij zoo gerust zijn gij weet wel dat deze maand onze huishuur moet betaald worden, er moet hout voor den winter zijn en nog eene menigte andere dingeu Ik heb ten minste 2000 fr. noodiglWelnu vreest gerust gij zult ze hebben.Wanneer P Binnen kort. Dit is onbepaald en ik ben niet zonder zorg, want als ik binnen twee of drie dagen geen geld heb, weet ik niet meer wat te beginnen. Gij hebt ongelijk bekommerd te wezen Lafitte is mij 5000 fr. schuldig, dit is meer dan wij noodig hebben wees dus niet ongerust. Is mijnheer Lafitte u 5000 fr. schuldig? vroeg mevr. Nodier verwonderd. Hoe dat? Dit zijn zaken onder ons Laat mij nu werken, wij zullen er later over spreken. Een paar dagen daarna was er wezenlijk gebrek aan geld in huis. Na eenigen tijd overwogen te hebben, nam mevr. Nodier eens klaps een besluit, namelijk om naar den heer Lafitte te gaan, die destijds ook minister was. Mijnheer, zeide zij, ik neem de vrijheid tot n te komen. Mijne man is in zijue studiën verdiept en hij laat aan mij de zorgen van het huishouden over, zonder er mij geld voor te bezorgen. Hij heeft mij gezegd dat gij hem 5000 fr. schuldig zijt, en daar ik mij thans eenigzius in geldgebrek bevind ben ik zoo vrii het u te komen vragen, zonder dat mijn man liet weet. De som zou ons voor dezen winter juist van pas komen. De heer Lafittedie in den beginne eenige verbazing had laten blijken, zeide zeer kalm: Zeer wel mevrouw, gij zult betaald worden, en zich tot eenen klerk wendende, sprak hij: Betaal mevrouw zonder ontvangst bewijs fr. 5000 en stel ze op mijne particuliere reke ning. Mevrouw Nodier stak het geld bij zich en ging heen. Eenige dagen daarna vertelde zij aan haren man, dat zij bij den heer Lafitte de 5000 fr. was gaan halen, waar hij haar van gesproken had. Maar ongelukkige riep Nodier verbleekende, hij was niets schuldig, ik heb zijnen naam maar genoemd even als ik eiken anderen zou genoemd hebben die mij op de lippen kwam. Het is zeer ge lukkig dat gij den zijnen genoemd hebt, hernam zijne echtgenoote want het is zeer twijfel achtig of iemand anders wel zon betaald hebben. 's Avonds ging de heer Nodier naar de receptie van den minister, om hem voor zijne edelmoedige handelwijs te bedanken. Lafitte ontving hem zeer beleefd, en het akademielid sprak van hem het geld later te zullen terug geven, zeide hijtMaak u daar niet ongerust over, een minister is altijd iets aan den schrijver verschuldigd, voor het geuot dat zijne werken hem verschaft hebben." Het is waarlijk jammer dat er nier meer zulke bankiers zijn In een der bureaux vau politie te Londen werd onlangs een man voor den magistraat gebragt, beschuldigd van in eenige der voor naamste winkels in Piccadilly een aantal glas ruiten, ter gezamenlijke waarde van 13 St. te hebben ingeworpen. Toen de magistraat hem zijn naam vroeg en wat hij ter verdedi ging te zeggen hadantwoordde hij zeer trotsch sik ben George Albert, Karei prins van Wellis. Mijne verdediging is, dat ik die win keliers gisteren avond gelast heb huBne uit hangborden, waarop zij zich als leveranciers van den prins van Wallis bekend maken, in te nemen, daar ik hen nooit het regt daartoe heb gegeven. Zij willen niet gehoorzamen en ik heb dos hunne glazen stuk gegooid. Ik heb aan al de leden van het parlement mijne aanspraken bekend gemaakt en ik wacht nu nog maar op een antwoord van Palmerston, Grey of een hunner, om te weten wie het geld zal hebben, ik of een ander." De magistraat kwam spoedig tot de conclusie dat de arme man niet regt by zijn zinnen was en gaf bevel hem voorloopig in verzekerde bewaring te houden. Op 22dezer zullen zeven vreemde zeelieden, die dezer dagen ter dood zijn veroordeeld wegens het vermoorden van den schipper, diens broeder en den eersten stuurman, aan boord van het schip Flowery Land, voor de Old Bailey gevangenis te Londen worden opgehan gen. Men is drnk in de weer om er bij de bevoegde autoriteiten op aan te dringen, dat deze vreeselijke strafoefening niet in de City, maar aan de rivierzijde of in eene zeeplaats worde voltrokken. Dezer dagen heeft men te Londen een gierigaard in zijne kamer dood gevonden. De buren getuigen, dat hij liever van de koude zat te bibberen dan vuur te onderhouden, ofschoon bij in goedkoope tijden veel brandstof en kleederen aankocht; ook was hij uiterst vermagerd door gebrek aan voedsel, dat toch in overvloed aanwezig was. Hij had den ouderdom van 52 jaren bereikt. Bij onderzoek in zijne kamer vond men effecten, bewijzen van eigendom van huizen, assurantiepolissen, geldhorologien en andere voorwerpen van waarde, het al ten bedrage van 6 7000 S. St. (tussshen de f70 en 80000). Uit Warschau wordt medegedeeld, dat de vroeger uitgevaardigde verordeningen be treffende de kleederdragt thans met kracht worden nageleefd. De soldaten, op de openbare straat gesteld tot handhaving der orde. zijn gemagtigd tot tenuitvoerlegging dier bepalingen Zoo worden aan de mannelijke leden der Joodsche bevolking, die het hoofdhaard en den baard lang dragen, het een zoowel als het andere afgesneden en afgeschoren waarbij deze geïmproviseerde haarkunstenaars en baard scheerders, niet alles de bewijzen van groote ervaring in hun nieuwe vak aan deu dag leggen, zoodat meuigc patiënt niet alleen slecht geschorenmaar tevens erg gehavend en bebloed uit hunne handen te voorschijn komt. In de dagbladen las men onlangs het volgende berigt uit Parijs„Te Rome is meu voornemens om een jeznitPeter Cani- sius te canoniseren. Peter Canisius werd in 1524 te Nijmegen geboren. Hij trad in 1643 in den geestelijken stand en was de eerste Nederlandsche jeznit. In 1549 was hij pro fessor en rector der Universiteit te Ingolstadt in 1551 rector der jezuiten te Weenenhij hervormde de hoogeschool aldaar en tijdeus hij een jaar het Weener bisdom administreerde ook het kerk- en schoolwezen in Oostenrijk volgens de regelen zijner orde en werkte veel. Zijn invloed op Ferdinand I gebruikte hij vooral tot onderdrukking v»n het protestan tisme. Als provinciaal der Duitsche jezuiten rigtte hij hunne collegien te PraagAugsburg, Dellingen en Freiburg in Zwitserland op, waar hij in 1597 stierf." Het huis van den heer van Burck in de broederstraat te Nijmegenwordt aangewezen als de plaats vaar deze Canisius het lereos licht zag en waar zich nog een portret van hem bevindt. Zaturdag morgen zijn te Warschau de aanvoerder der insurgenten Jankowski en de gendarm der nationale regering Schindler opgehangen en een donsch kozak wegens desertie gefusilleerd. De teregtstelling van Jankovski heeft veel indruk gemaakt. Dezer dagen werd te Rotterdam eene vrouw door de policie aangehouden wegens het vermoedelijk door haar ontvreemden vau eenige paren pantoffels. In de wachtkamer heeft zij zich in bijzijn van eenige policie- ageoten, de schoudermantel over het hoofd geworpen, waaruit niets kwaads vermoed werd, doch weldra bleek bet, dat zij zich, waar schijnlijk uit vrees voor den aardschen regter geworgd had, door de banden van den schou dermantel zoo stijf mogelijk digt te knoopen. Wij vernemen dat door het Provinciaal Geregtsbof in Noerd-H. wederom een gasge- bruiker is veroordeeld wegens diefstal van gas in het door hem btwooDde perceel en wel wegens verzachtende omstandigheden tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf. Voor eenige dagen heeft zekere S. even buiten Hoorn wonende, op iemand die bij hem spek gekocht had, dat bedorven was, en dit alzoo aan hem terug bragt, na eenige worsteling eenige maleu een pistool met hagel afge schoten, zoodat de getroffene in bedenkelyken staat verkeert. De dader is in hechtenis ge nomen. Te Florence zal een standbeeld voor den grooten dichter Dante worden opgerigt. De koningin van Spanje is van eene prinses be vallen, kraamvrouw en kindje zijn welvarende. Te Parijs is eene kaart van Europazooals het 1866 zal zijn, ten toongesteld, daarop zijn Venetie en Rome bij Italië ingelijfd, de Duitsche Staten behooren tot Prnissen en de Rijnpro vinciën tot Frankrijk. Een brief waarin 1 1200 aan bankpapier, is tusschen Arnhem en Ams terdam te loor geraakt, de eigenaar looft f 200 uit aan dengetie die hem teregt brengt. Men berigt uit Rome dat aldaar meer dan 23000 fr. aan bankbiljetten en nog meer aan goudgeld uit de kas der spoorwegmaatschappij gestolen is. In de eerste dagen der vorige week en wel op Zondag en Maandag heeft het bijna fin gansch Europa gesneeuwd; in geheel Nederland, Belgie, Frankrijk, te Weenen, Turijn Rome, Bilbaa, Berlijn, enz. In de oude en nieuwe wereld te zamen telt men thans 8258 vrijmetselaarsloges met ongeveer 500,000 wer kende leden. In een der Schouwburgen te Rome is, terwijl aldaar een bal masqué plaats had, buskruid geworpen, door welke omstandigheid de aanwe zigen, in allerijl het hazenpad kozen. In de vorige week hebben binnen Londen plaats gehad 1655 sterfgevallen en 2078 geboorten. Een der beroemdste kasteelen van Frankrijk, namelijk het kasteel van Chenonceaux, dat achtereenvol gens toebehoorde aan Diana van Poitiers, Ca- tharina de Medicas en Maria Stuart, is in veiling aangeslagen. Op 30 Maart a. s. zullen de examens ter verkrijging der acten voor het lager onderwijs ten behoeve van ouderwijzers eu onderwijzeressen eeu aanvang nemen. De keizer van Oostenrijk heeft zijne reis naar Hongarije onbepaald uitgesteld en de koning van Piuissen eene nieuwe ligting uitgeschreven van 50 60000 man. De rijks-ontvanger S. uit Gramsbergeu die zijne standplaats ver laten heelt is te Rotterdam aangehouden; hij had nog een aardig sommetje bij zich. De leden van de tweede Kamer der Staten-Generaal hebben hunne werkzaamheden hervat en zullen handen vol werks hebben. De Marepoort te Leiden zal, voor afbraak verkocht worden. - Gerrit Lagerwaard te Zwolle is dezer dagen voor de tiende maal vader van een zoon ge worden; dochters houdt hij er niet op na. Men verwacht uit Japan een tweede gezantschap dat weder Europa zal doorreizen en ook ons land bezoeken, maar dit maal op eigen kosten, De luiksche advocaat Dumoncean hondt tegenwoordig openbare voordragten over Hol- landscbe dichters. De hoofd-ingenienr P. A. Brnijn te Nieuwediep wordt tegen 1 Mei aanstaande ge pensioneerd en vervangen door den ingenieur A. J. H. Beeloo. Amsterd. 16 Feb. W. S. 2 J pCt. 63J; 8pC. 76 J Rusland, oude 5pC. 5pC. 1829 Oostenrijk, Metaliek, 5pC.J 55J idem 80J Spanje, th. 2J- pCt. 45 J 3pC. binnenl. 49 Portugal, 3pC. 47j. BI. Grieken. 5pC. 20 J Mexicanen. 3 pC. 37 J Londen, Wisselk. zigt f 11,86J 2m. 11,72J. Parijs, i i,i 56| f 55|. Hamburg,» #35^ S5J Bordeaux, 15 dagen f55 J 55$. Metal. Coupons f 23,95.

Schager Courant | 1864 | | pagina 3