GEMENGDE DEIUGTEN. burgerlijke stand. ERRATUM. verkoopingënT is er geene die het vuur zoo krachtig beant woordt als deze. Uit de rapporten omtrent de schade veroorzaakt door de overstroomingen te Shef- field en omliggende plaatsen blijkt dat daar door 4000 woningen de eene meer, de ander minder schade hebben geleden. In een der districten zijn van de 600 hnizen niet min der dan 400 totaal vernield of onbewoonbaar geworden. De schade aan dit een en ander wordt begroot op ffi st. 250,000waarbij nog komen de vergoedingen waarop de pachters en grondeigenaars aanspraak zullen maken en die zeker gezamenlijk een enorm bedrag zullen uitmaken. Tot nog toe bedroeg de inschrijving voor giften, volgens de Kvening Star ffi st. 26,000. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar zijn te Weenen geslagt en uitgevoerd 312 paarden, derhalve 9 meer dau in het eerste kwartaal van het vorige jaarwaaruit blijkt dat het gebruik van paardenvleesch aan merkelijk vooruit gaat. Dingsdag morgen ten 8 ure heeft Z. K. H. Prins Napoleon te Nieuwediep het marine eta blissement, het rijks hospitaal de kazerne der mariniers, de leerzalen en het uitspannings-locaal der adelborsten en het wachtschip bezigtigd en is met gevolg ten 10 ure met een huurrijtuig naar Amsterdam vertrokken, daar het jagt te lang is om in de sluizen van het Noord-flollandsch Kanaal te kunnen worden opgenomen. De Prins reist gelijk reeds is gemeld incognito onder den naam van Comte de Meudon en bedankte voor de eerbewijzingen van de mi litaire en burgerlijke autoriteiten ter dier plaatse. Ten 11 ure heeft het stoomschip de haven weder verlaten koers zettende naar Brouwershaven en zoo mogelijk naar Rot terdam om aldaarhet reisgezelschap af te wachten. Tijdens het verblijf van den Prins aldaar heeft men op de in de haven liggende oorlogschepen ook op de drie Prui sische, de Fransche vlag in top geheschen. Het provinciaal geregtshof van Noord- Braband heeft den 7den dezer den bordeel houder Hermans wegens manslag onder ver zachtende omstandigheden veroordeeld tot 3 jaren correctionele gevangenisstraf. Voor het kantongeregt te Gorinchem (zitting voor strafzaken) stonden dezer dagen teregt drie jeugdige landbouwers uit de ge meente Hoog-Blokland, die zich op 's konings naamdag vermaakt hebben met hetcederlandsche dundoek, uit het schoolhuis, toren en parti culiere gebouwen wapperende aan flarden te schieten. Het kantongerecht heeft zich met hunne bewering: »dat zij geene andere vlag konden dulden dan de oranjevlag", blijkbaar niet kunnen vereenigen; althans zijn bedoelde jongelieden wegens moedwilligen beschadiging van eens auders roerend eigendom en het afschieten van voorwapenen, zonder vergunning van het plaatselijk bestuur, veroordeeld ieder tot twee geldboeten, eene van f7 en eene van f3 Wij vernemen, dat het comité voorden spoorweg Sneek Stavoren Enkhuizen enz. de definitieve concessie heeft ontvangen mits worde voldaan aan deze voorwaarden f 300,000 als waarborg-kapitaal te storten en het werk binnen 4 jaren tijds gereed te maken. Tevens is ons medegedeelddat de concessionarissen pogingen aanwenden om de concessie te ver- koopen. De landverhuizing naar de Ver. Staten ver krijgt in Lancashire zulk eene uitgebreidheid, dat het schier onmogelijk wordt voor het einde der maand April eene plaats aan boord van schepen te vinden. De voornaamste oorzaak van deze emigratiekoorts wordt gezocht in de buitengewoon hooge daghuren, welke de Amerikanen den werk lieden van verschillende ambachten aanbieden. De agent voor de landverhuizing, de Heer D. Thomas heeft een brief ontvangen, waarin men hem verzocht 3000 arbeiders voor de ijzer en steenkolenmijnen, 2000 voor de kopermijnen, 500 timmerlieden en werktuigkundigen, 100 leiwerkers, 1000 meisjes in fabrieken5000 boerenknechts en meiden alsmede een onbepaald getal Engelsche en Schotsche dienstboden over te zenden. In Ierland gaat het nog gansch anders, daar worden geheele dorpen verlaten en leest men thans op aller gelaat blijdschapterwyl vroeger het scheiden tusschen de vertrekkenden en achter- blijvenden dikwerf hartverscheurend was. Het in brinJ schieten van het wcerlooze Sonderburg wordt van de Pruistiche z|jde verde digd door de volgende redenenSonderburg is de wapenplaats des vijands en zijne basis tot verde diging van de Duppeler schansen. Ligt Sonder burg in de ascb, dan is de poort gesloten waardoor de Denen eenmaal hunnen teruglogt zullen kunnen bewerkstelligen, Van de Decnsche zijde wordt bet bombardement van Sonderburg voorgesteld als eene nuttelooze barbaarschheid, als eene wraak over de tot heden vergeefsche belegering van de Duppeler schansen. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de revue op 18 Maart ter herinnering aan het bezetten van Parijs door de Russen in 1814, is gehouden over 35,761 man van de garde met 100 stukken geschut. Aan het diner in het paleis des keizers hebben deelgenomen 136 officieren en 112 onder officieren en soldaten uit het tijdperk van 1814. Onder de laatstbedoelden bevonden zich twee die nog iu werkelijke dienst zijn. Uit Jeddo (Japan) wordt van den 6 den JaDuarij berigt dat 's Zaturdags te voren veertien huizen van boven tot beneden wit geverwd waren. Dit beteekent dat het regt van den Taikoen zoodanige woning heeft getroffen en dat de daarin wonende, zoogenaamde schuldige, zich dienzelfJen dag gereed heeft te maken, om zich zeiven den buik open te snijden. De keizerlijke inspecteur, belast met de uitvoering van het keizerlijk bevel is de schuldigen gaan halen, welke, na de plegtige voorlezing van bet doodvonnis ts hebben aange boord, hunne sabel hebben getrokken en zich eerst den buik dwars, daarna in de lengte open gesneden en met eeu derden houw zich de keel afgesneden hebben. Niemand kent de misdaad der ongelukkigen; sommige zeggen dat zij te groote voorstanders waren van de alliantie met de Europeanen anderen spreken van een geheimzinnige zameu- zwering. Te Charleroi heeft onlangs een zeldzaam voorval plaats gehad. De erfgenamen der wed, Tilmaune waren ten sterfhuizeonder voorzitter schap van den kantonregter Lebon in tegenwoor digheid van den notaris Delbruyère en den advokaat Cbaudron vergaderd toen onverwachts, de ka nunnik-Deken ltaoul binnm trad, een met koorden zorgvuldig toegebonden pakje nit zijn zak haalde en het den kantonregter aanbood die het opende en daarin 102,000 francs in goud en goede bank biljetten vond en den erfgenamen voortelde. De kantonregter wilde hem rec;u geven en ver zocht den Deken intusschen plaats te nemen het geen de deken weigerdezeggende Dit komt uit den biechtstoel. Ik weet zelfs niet welke som het bevaten behoef geene kwitantie. Adieu, en de deken verwijderde zich. Naar men uit New-York meldt zal men daar een onderaardschen spoorweg aanleggenwel ke die reusachtige stad ia haar volle lengte zal doorsnijden. De kosten zouden berasmd zijn op 6 millioen dollars. Z. M. den Koning is na een verblijf van eenige dagen te Amsterdam weder naar 'a Hage terng gekeerd. De directie van het tooneel- gezelschap van Ollefen en Haspels te Amster dam, is in staat van faillissement verklaard. De nieuw gebouwde kantonale gevangenis te Nieuwediep is voor bet gebiuik opengesteld geworden. De Revalenta-fabriek van Barry do Barry en corap. te Londen, is tot aan den grond toe afgebrand, verbruikers zullen dos wel doen eenigen voorraad op te doen. In Trafatgar road te Londen is een wandelaar door de crinoline van eene hem voorbijgaande dame op het trottoir geworpen, waardoor bij het achterhoofd verbrijzelde en den geest gaf. Koningin Victoria heeft in het Wiodsor-pa- leis een geheimen raad gehouden. In de omstreken van Maasland verliezen de landbou wers zeer veel vee, door de gevreesde longziekte. Te Arnhem schijnt, voortdurend nog veel lnst tot bouwen van woonhuizen te bestaaD. De keizerlijke prins te Parijs zal eene soort van Gent-Gardes van de eerste Arabische fa- milien verkrijgen. De uitspraak in de zaak van Dingemans, beschuldigd van moord op zijne echtgenoot, is bepaald op a.s. Donderdag. Te Bndweis (Oostenrijk) is een 15jarigen knaap wegens moord, tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld hij heeft gedurende de debatten de grootste onverschilligheid aan den dag gelegd. Mej. Pustonoctoff, de gewezen adjudant van Lan- giewicz, bevind zich thans te Praag en is nog steeds ongehuwd gebleven. Garibaldi wordt in Engeland overal met veel geestdrift ontvan gen. Volgens een aan de Staten-Generaal aangeboden wetsontwerp, zal een gedeelte der gemeenten Aalsmeer en Leimniden bij de pro vincie Zaid-IIolland worden geannexeerd. Door de provinciale commissie voor het lager onderwijs te Haarlem zijn van de 20 geexami- neerdeu aspiranten voor de wiskunde 20 toe gelaten. Te Utrecht zijn weder 26 personen wegens dronkenschap veroordeeld geworden. Uit Kampen wordt dagelijks veel visch naar Frank rijk verzonden. Prins Napoleon schijnt magtig veel pleizier te vinden om de boel in Holltnd eens goed te bekijken. De Leijenaars zullen een adres van sympathie aan A. Coquerel Jr. eenden. Door de assnradenren is aan de commissie voor het mnsenm Boymans te Rotterdam f136129,62 aan brandschade uit betaald. De paus heeft op het punt gestaan om Dr. Nelaton, die in der tijd Garibaldi behandeld heeft, over zijne ongesteldheid te consnlteren. Het Deensche leger wordt voortdurend door vele vreemde vrijwilligers waaronder Zweden, Finnen cn Hollanders aan gevuld. Prins Napoleon, heeft door zijne nederigheid en beleefdheid op de Alkmaarders een diepen indruk gemaakt. Sedert te Hoogeveen het schoolgeld verhoogd is, wordt van het openbaar onderwijs door 50U kinderen geen gebruik gemaakt. De in het Nienwediep bionenge- loopen Prnisische schepen, schijnen voor de Deensche krnizers aldaar, de vlag te strijken, zij durven ten minste geen zee te kiezen. De jury fer beoordeeling der 21 plannen voor het outworpen museum Koning Willem de eerUe heeft den uitgeloolden prijs van f1500 toege wezen aan het plan der heeren Lange te Mun- chen. Volgens berigten moet de toestand van den koning van Wnrtemburg zich beginnen te verbeteren. De burgemeester van Edimburg heeft Garibaldi op diner verzocht. De Great Eastern is afgehuurd om een nieuwen transat- lantischen telegraafkabel te leggen. Te Limerich in Engeland zijn de twee gebroeders Doze overleden, vin welke de een 103 en de andere 107 jaren oud is geworden. Te Londen heeft Elisabeth Garret een regelmatig en formeel examen voor het geneeskundig beroep afgelegd. Op de botermarkt te Alkmaar van 26 Maart en 2 April zijn weder 2 landlieden aangehaald wegens boter van te weinig gewigt, de een voor 2 de ander voor 6 koppen. Het kerkbestuur te Warmenhuizen bij Schagen ontving dezer dagen bij de gewone kerk-collecte, zonder naamvermelding de som van f1000 als bijdrage tot verbetering van het kerkgebouw en daarstelling van een orgel. Benoemd te Schagen tot Gemeente ontvan ger de heer P. de Heer en tot Hulp-Onderwijzer de heer W. van Amstel, thans te Zaandam. Ondertrouwd9 April. Jan Blom te Schagen en Trijntje Mul te Zijpe; Jan Roos te S'. Maarten en Dienwertje de Jong te S'. Maarten laatst te Schagen. Geboren7 April. Petruszoon van Gerrit Stroomer en Antje Franken 8 April. Clasina, Maria dochter van Petrns, Godefri- dns Keet en Adriana Maria Berling; Cornelis, zoon van Dirk Saaf en Antje Bronwer. De opgave der bnrgerlijkeu stand in ons vorig nummer was abusief, moet z|jn Ondertrouwd 3 April Pieter Burger te Schagen «n Grietje Volkerts te Haringcarspel Thijs Molenaar en Maartje Kramer. 15 APRIL. WIERDÏGEN. HuisErf en Land.

Schager Courant | 1864 | | pagina 3