Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Jft. 344. A®. 1864- Algemeene Verkiezingen in 1864. De bruidsjagt van een Ame- rikaanscli boschbewoner. Achtste Jaargang. BERIGrT. Het BUREAU en de DRUK KERIJ van dit BLAD worden met primo Mei e. k. verplaatst naar de LAAN alhier, naa3t den heer IJ. Hoogendijk. SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten#0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle wegh# PRIJS DER ADVERTENTlëN *»Van een tot vijf .regel0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. TJITOEVER IP. J\ Gh EIDEEIOH. BRIEVEN FRANCO. De bepaling van art. 81 der Grondwet naar welke de helft van de leden der tweede kamer, om de twee jaren uitvaltz.il, gelijk aan de meesten onzer lezeis bekend is, dit jaar weder hare toepassing erlangen. Is eene algemeene verkiezing steeds vooi het Vader land eene belangrijke zaaken daarom voor ieder Nederlander eene gewiglige gebeurtenis, zij is ditmaal voor de ingezetenen van ons kiesdistrikt te belangerijkerdaar onder de aftredende leden van de tweede kamer der Staten-Generaalook huu vertegenwoordiger behoort. Het is iutusschen niet uitsluitend met het oog op deze omstandigheid dat wij in ons vorig nummer over onverschilligheid bij de verkiezingen, klaagden. Later hopen wij terug te komen op omstandigheden die naar ons inzien juist deze maal eene krachtige op komst der kiezers, eene duidelijke openbaring van hun wil, noodzakelijk maken;voor 's hands willen wij slechts in het algemeen het werk der verkiezingen behandelenen nog maals ernstig aan onze landgenooten de vraag doenwaarom eene der belangrijkste staat kundige regten, hun zoo weinig belang in- Vervolg en Slot. Zoo als ik reeds gezegd h-bstrekte de kudde buffels zich in eene einJcl'io'.e zwarte linie voor ons uit eenige waren di^tnijterwijl anderen zich mijlen ver van ons af bevonden. Plotselings begoa een oude bul die het digst bij ons was allerlei wonderlijke kunsten te maken hij sprong en brulde als of hij hevige pijnen gevoelde, en Blaakte even zulke dolle sprongen als ik voor eenigeo tijd gedaan hadtoen een wesp mij in bet hoofd gestoken had. Bliksemsnel stormde hij op ons los bleef niet verre van ons staan, wierp de aarde met zijn hoornen in de hoogte, spreidde zijne pooten wijd vaa elkander, als vreesde hij omver te zullen rollen en viel vervolgens met een lnid gerogchel neder. Spoedig kwamen nog drie of vier buffels op denzelfden zonderlinzen inval, maakte ook znlke zotte spronzeo en vielen insge lijks, al brullende, op den grond neder en toch hadden wii nog geen enkel schot gelost. „INat dnirell" riep een van ons, „wat gebeurt er dan toch boezemd. Eenige der redenenwaardoor zich dit ver schijnsel verklaren laathebben wij in ons vorig hoofdartikel reeds opgenoemd. Wij wil len daarmede voortgaan niet met het oog op het belang van eene partij, want wij heb ben geene partijniet met de bedoeling om het volk van Nederland gelukkig als het te noemen isbij de bestendiging van orde en vrijheid, te voeren in den maalstroom van politieke driftenneen enkel om het te leiden tot die zelfkenniswelke door het juiste inzigt van regten en pligten de bron moet zijn, waaruit al zij.te handelingen voort vloeien. #Wij hebben wel iets auiers Je doen dan te stemmen zoo zal menigeen ons ant woorden. Wij behoeven niot te zeggen, dat wij dit wel wistenmaar "v; moeten zeggen, hoeveel onverschilligheidondankbaarheid en onverstand, uit dit antwoord spreekt, en niet oin alle kiezers, die te huis blijven met één woord tot onverschilligen ondankbaren en onverstandigen te verklaren maar om door één woordhen uit dien toestand te ver lossen. Kiezers voor de tweede kamer zijn voor het grootste gedeelte welvarende ingezetenen. Zij worden niet veronderstelt uit te maken maar zij maken uithet volk van Nederland. Kiesgeregtigd zijn voor de tweede kamer on geveer 90000 ingezeten. Die ingezeten heb ben van de natie het regt ontvangen om als hare vertegenwoordigers op te treden. Het ia, het leger dat zij op de been heeft. Wie achter blijft is een deserteur; hij is niet op zijn posthij verdient het vertrouwen niet „Pat is zeker een spook," zeide een ander. „Hebt gij dat buffelkalf niet geziendat van den eenen buffel naar den anderen huppelde zeide een derde. „Dat is juist de duivel die den dans uitvoert," zeide weder een ander die den grootsten moed tot spreken kad. Wij jongen geloofden even goed aan boven uatourlijke dingen als onze ouden. Toen wij nu dat bnffelkalf zoo van den eenen naar den anderen bul taeen toespringen begon het ons beangst om het hart te worden wij wenschten liever een paar mjjlen achteruit geble ven te zijn. „Wij zullen er op schieten zeide een onzer en dadelijk werden drie of vier buksen in de rigting van het kalf aangelegd. „Schiet nietriep ik. „Wanneer dit de dui vel in persoon is vermorst gij uw kruid te ver geefs. Wij zullen nog een oogenblik wachten aan die zaak moet toch spoedig een einde komen. Nadat nog eenige buffels denzelfden zotten dans uitgevoerd en vervolgens in het gras gebeten had den ontwaarden wij dat het monster zich lang zaam van de kudde verwijderde en regelregt op ons los kwam. „Jongens!" riep ik „gaat plat op het gras dat in hem is gesteld. Bij eene algemeene verkiezing wordt er monstering gehoudenen niets eischt het volkdan dat men tegenwoordig zij op het appel. De stemdie wordt uitgebragt is de vertegenwoordiger des kiezers en de volbren ging van een lastdie als Nederlander op hem rust. Is het nu niet onverklaarbaar, wanneer men te kort komt in dien pligt. Ons volk heeft geene wettige middelen tot uiting voor zijn wil dan zijn kiezers. Waar deze zwijgen heeft het volk geene stem meer in de rege ring. Komt de magt in handen van eene partij die anti-nationaal genoemd moet worden, daar zij hare verheffing te danken heeftniet aan de medewerking maar aan de onverschil ligheid der kiezersdan blijft het volk niets over dan te berusten in dien toestand of het moet zijn heil zoeken in het oproer. Zou die uitkomst aangenaam zijn aan de kiezers zeiven Ligt het in hun belang geregeerd te wor den door partijzucht of regeringloosheid Maar het belang is hier niet de hoogste stem. Het is ondankbaar zoo de kiezer zich onttrekt aan zijn pligt. Waarlijker is geen schooner roeping voor den burger dan zelfstandig invloed uit te oefenen op de rigting des bestuurs. Het is zijn eer, zijn kroon. Het is de grootste bezitting des vrijen manshet regt te hebben om de voorwaarden te regelen waaronder de Staatzijne persoonlijkheid zal opnemen. Dat regt heeft hij niet immer be zeten dat regtschoon toekomende aan den mensch is geen algemeen bezeten regt. Ginds liggen en schiet niet voor het dier midden onder ons is." Wij vlijden ons nederzonder adem te halen en wachtten tot het monster op ons los kwam. Ik was een der voorsten het koude zweet liep mij langs den rugen mijne haren begonnen te berge te rijzen. Ik prevelde een of twee gebeden, want ik vermoedde dat het slimste nog komeo moest. In mijne liggende hondiogkon ik het ondier volstrekt niet zien. Spoedig echter ontwaarde ik wederhoe hetziju smerigen kopop en neèr bewegende en met de hoornen schuddende steeds nader op mij toe kwam. Ik werd gaandeweg slechter te moedswant het werd mij duidelijk dat ik met een prairie-spook te doen had. Zoo ik alleen geweest waredan weet ik wel wat ik zonde gedaan bebben met reuzenschreden het hazenpad kiezen. Toen het monster hoe langer hoe meer naderde meende ik deo zwarte zeer duidelijk in het kalf te herkennen. Eindelijk eproDg ik digt voor het beest in de hoogteen begon veel harder te brullen dan een der oade buffels al mijne togt- genooten sprongen op mijn voorbeeld cok over eind en schreeuwden zoo hard als het hun mogelijk was mede. Nu viel het gedierte gillende vcpr mij

Schager Courant | 1864 | | pagina 1