GEMENGDE BERIGTEN. BEURSTIJDINGEN- BURGERLIJKE STAND. MARKTBERIGTEN. zijn bevel staande muzijkcorpsen. De Morning Post zegt nopens den oorlog in Sleeswijk het volgende: »0*erraagt heeft den strijd gewonnen; het is den Pruissen ge lukt de Duppeler schansen te vermeesteren. Dit is eene tijding, die overal buiten Duitscli- land met diep leedwezen zal worden vernomen. Maar de eer is aan de Penen. Ruim twee maanden hebben zij de schansen tegen eenen viermaal zoo talrijken vijand verdedigd; het garnizoen was niet zoo talrijk, dat de verpoo- zing, die 's menschen natuur behoeft, san de manschappen kou worden gegnnd; nacht en dag waren zij in het vuur of op de wacht of aan het schansgraven, hoop op de zege was er voor hen niet, evenweP hebben zij tot het eiude toe volhard. Het zon voorbarig zijn nu reeds te willen zeggen, welke gevolgen de val der Dup- peler bolwerken hebben zal. Wanneer men de zaak uit het militaire oogpunt beschouwt, lijdt het weinig twijfel dat de Denen zich nog wel eenen korten tijd in hunne positie achter Sonderburg op het eiland Alsen zouden kun nen staande houden, maar dat zij evenwel spoedig die positie zouden moeten ontruimen. Met het verlies van Duppel, het is niet te ontkennen, hebben zij hunne sterkste positie verloren. Doch de gesteldheid der oorlogende partijen moet niet enkel uit het militaire oog punt worden beschouwd. In den loop dezer week zal er eene conferentie worden geopend en het is niet onwaarschijnlijk dat de gevol- magtigden aldaar zich met het voorstel van eenen wapenstilstand zullen vereenigen, alvorens de eigenlijke onderhandelingen aan te vangen. De Pruissen hebben in de laatste veertien dagen hunne militaire operatien met ongemeene kracht doorgezet, klaarblijkelijk met het doel om ernig militair voordeel te behalen eer zij door de diplomatie zouden worden genoopt het zwaard in de scheede te steken. Het is te hopen dat zij nu voldaan zijn. Zij hebben iets verrigt, dat in Duitschland misschien voor een roemrijk wapenfeit zal worden gehouden; Sleeswijk is nu geheel in hun beril, en het stoffelijke onderpand, hetwelk zij zeiden te behoeven, hebben zij nu in vollen omvang. Vï ij willen hopendat de bestorming der Duppeler schansen het laatste bloedbad van dezen snooden en wreedaardigen porlog is." De Times spreekt in gelijken geest. In den nacht van 17 op 18 dezer zijn door middel van inbraak uit het kasteel Stolzenfels ontvreemd twee prachtige sabels. De eene had Keizer Napoleon ten jare 1811 bij gelegenheid van de geboorte van zijn zoon als geschenk van de stad Parijs ontvangen; de andere was vroeger eigendom van koning Murat. De greep en de schede van beide sabels waren van fijn goud, rijk bezet met edelgesteenten. De klingen heeft men terug gevonden; het goud en de rest zijn ver dwenen. - Te Remscheid had voor eenige dagen het volgende voorval plaats. Een jongman van 25 jaren poogde een einde aan zijn leven te maken, door middel van de koord. Reeds hing hij aan een tak van een boom in den tuin zijner ouders, toen een knaapje van 9 jaren dit bespeurende, zijo zakmes te voorschijn haalde en in een oogwenk het noodlottige touw doorsneed. De jonge man zoo onverwacht gered, was naauwelijks van eene kortstondige bedwelming hersteld, of hij maakte zich ijlings uit de voeten, want eene menigte personen vervolgde hem met een luid geschater, zoodat hij zelfs vergat om zijn jeugdigen redder te danken. De BerlingtH Tidende de inneming van de Duppeler Schansen mt-ldende zegt, dat de vijand op Alsen uog veel grootere weerstand zal ontmoeten dan voor Duppel. De hard nekkige strijd voor Duppel heeft ons het regt gegeven om onder de zelfstandige staten van Europa gesteld te wordeu gelijk voorheen; ook onze stem mag zich op de conferentie doen booren. Wijders voegt het blad er bij dat de schansen zoaden ingenomen worden, dit kon ieder vooruit zien; de Duppeler Schansen moesten vallen. Maar de hooidzaak waarop bet hier aankomt is de wijze, waarop zij zijn verdedigd tegen een buitengewoon overmagtigen vijand. Zij die de vermeesterde schansen zoolang hebben verdedigd, zullen zich op Alsen weten te handhaven. Volgens mededeclingen uit Koppenhagen dd. 19 dezer is de generaal Dnplat kort na het begin van de bestorming der Duppeler schansen, in de voorste rijen der strijders staande, zwaar gekwetst en in handen van den vijand gevallen. Hetzelfde lot trof den majoor Schow, benevens den majoor Roosen. Het grootste gedeelte der 1ste brigade wordt vermist van de 8ste brigade is ter naauwer- nood de helft overgebleven. De regtervleugel heeft den overtogt naar Alsen, hoewel met groot verlies, bewerkstelligd. Het bruggenhoofd werd door de bezetting verdedigd, tot dal de troepen zich op Alsen hadden verzameld en in positie gesteld; de artillerie werd inmiddels door den vijand gedemonteerd. Het geschat der Duppeler schansen is verloren. Op Alsen zijn ongeveer 100 dooden en 700 a 800 ge- kwetsen aangebragt. Op 81 dezer zal teregstaan voor het provinciaal geregtshof te Arnhem Ghristoffel Velditik, oud 21 jaar, klompenmaker, geb. te Groenlo, wonende te Zelhem, thans gedetineerd te Arnhem. IIij wordt beschuldigd: lo. van vier opzettelijke brandstichtingen, gepleegd tusschen 28 Januarij en 27 April 18ti2; bij drie van welke te voorzien was, dat meusehen- leveus in gevaar konden worden gebragt en 2o. van drie diefstallen, gepleegd bij nacht in bewoonde huizen, en wel een door middel van buitenbraak en inklimming en een door middel van iuklimming. Bij een uitvoerig en gemotiveerd bevel schrift van de arrondissements regtbank te Zwolle zijn: lo. Johanna Theodora baronnes van Dedera, wed. D. Pruimers, zonder beroep te Zwolle, en 2o. Johannes Gerrit van Rijn, predikant te Zwolle, thans gedetineerd, verwe zen naar den procnreur-generaal bij het prov. geregtshof in Overijssel, en wel beide: lo. ter zake van het wegvoeren van de minderjarige Margaretlia llaniella Pruimers; 2o. het verber gen of verduisteren van den persoon van Hendrik van Dedem, en de tweede bovendien ter zake van poging tot omkooping vau Antouie Lengton, bewaarder io het buis van verzekering te Zwolle. Onder de bijzonderheden van het tooneel des oorlogs vernomen, behoort o. a. dat bij de bestorming van de Schans No. 2 op de Duppeler hoogte is krijgsgevangen de dappere commandant dier redoute, de Iste luitenant Anker. Toen gcene verdere verdediging meer mogelijk was, vernagelde hij met eigen hand de stukken geschut met tranen in de oogen en lei toen eerst de wapenen neder. Het terrein binnen de versterkte punten bood een vreeselijk tooneel van verwoesting aan, zoozeer was het door bommen en andere projectielen doorwoeld en vol gaten, terwijl dooden en gekwetsten den grond allerwege bedekten. De krijgsgevangenen waren door de aanhoudende dienst en het gemis van de vereischte rustten eenenmale uitgeput, maar hadden niettemin de troepen bij de bestorming gebezigd, met groote dapperheid bevochten. De Tweede Kamer der Staten-Generaa! heeft met 35 tegen 15 stemmen aangenomen bet ontwerp van wet tot bekrachtiging eener provinciale belasting in Overijssel. Ouze plaatsgenoot Jb. Denijs Jz.verzoekt ons te willen berigten dat het werkje *hoe Schagen feestvierde" afgedrukt is, en eerdaags aan de inteekenaren zal worden toegezonden. Garibaldi heeft Engeland verlatenhet En- gelsche volk schijnt over zijn plotseling ver trek in hooge mate, ontevreden te zijn.—- In een logement te Nijmegen vond men gepasseerden Zaturdag een reizigerin bewus- teloczen toestand in zijn Iedikactdoor spoedig aangebragte hulp werd hij echter in het leven gebonden; bij had getracht zich te vergeven: op de tafel vond inen voor eenige dn'.zende guldens aan goudstukken in pakjes, bestemd ipovr le* paurret" en ipour le* Calholique* de Ui mègue." (voor de armen en voor de catbo- lijken van Nijmegen." De zelfmoorden te Zutpheu honden nog niet op verleden week sneed zich weder een timmermansbaas R. den hals af; dat is in drie maanden tijds acht zellmoorden ia één stadje!Ia den Amster damse-hen schouwburg zal de 800e verjaardag van Shakespeare worden gevierd. Het dorp Geitier in Westphalen is voor weinige dagen grootendeels eene prooi der vlammen geworden, ruim 25 huizer. brandden af. In den slag tusschen de Circassiers en de Russen op 1 April jl.verloren de eersto 2000 en de laatste 1500 man.In de vorige week werden te Londen 450 personen meer geboren dan er stierven. Garibaldi heeft zoo men zegtbij geen der hemin Engeland aangeboden feestmalen een heildronk ingesteld op den koning van Italië. Te Kissingen zalin de maand Junij e. k. eene zamenkomst plaats hehben van de keizerinnen van Rus land en Oostenrijk. Te Parijs verschijnt thans een weekblad nle grand Journal" dat op linnen wordt gedrukt en rnim twee vier kante ellen beslaat, er worden 120,000 exem plaren van verspreid. Dezer dagen verkocht de graaf de Cham- bord te Parijs een zijner paarden voor 5.200. De oulusten in Kabylie zijn, zoo men denktaangestookt door een inlandsch opper hoofd die niet lang geleden te Parijs is ge weest en toen door den Keizer met weldaden werd overladen. In het gehucht Uffelte zijn twee paren in den echt getredenhet eene na een engagement van 25 en het andere na een van 20 jaren. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben het onderzoek der wets-ontwerpen nopens het zegel, de registratie en de biereu en azijnen beëin digd. Binnen een tijdsverloop van nog geetie zeven jarenzijn in de gemeente Hel» lendoorn vijf hoofdonderwijzers ten grave gedaald; de luchtsgesteldheid in die streken schijnt voor schoolmeesters aller ongunstigst te zijn. De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal heeft de Oost-Ind. Comptabiliteits wet aangenomen met 26 tegen 5 stemmen. In de omstreken van Nijmegen stijgen de prijzen van het hooi aanmerkelijk de 1000 pond wordt thans h J 40 verkocht. Het glazen paleis te Londen is op de dagen van Gari baldi's komst aldaardoor 80,000 personen bezocht geworden.Te Glasgouw zijn gepas seerde» Zaturdag in één pakhuis 800 vaten petroleum verbrand. Langs den spoorweg van Ilarlingen-Leeuwarden worden gemiddeld 400 persouen daags vervoerd. Bevestigd te Oosterend op Texel Ds. T. C. van der Kolkhulpprediker te Busstim. Op zijn verzoek eervol ontslagen Mr. Donker, als burgemeester van Wormerveer.Benoemd tot Hoofd-Ingeland van Hen Schager-polder J. Buis en tot hulponderwijzers te Helder P. Pinxter tn J. Hoek. Amsterd- 26 April W. S. 2} pCt. 63; 8pC. 75 Rusland, oude 5pC. 97J 5pC. 1829 98} Oostenrijk, Metaliek, 5pC. 68} idem 80} Spanje, tn. 2} pCt. 45} SpC. binnenl. Portugal, 3pC. 46}. BI. Grieken. 5pC. 22} Mexicanen. SpC. 44} Londen, Wisselk. zigt f 11,78} 2 m. 11,65 Parijs, 55} Hamburg,* *35} 85. Bordeaux, 15 dagen f55} 55}. Metal. Coupons f 24,45. Ondertrouwd: 15 April. Hermanus Beek man j.m. en Johanna Maria Boes j.d; Jan IJfs j.m. te Zijpe en Trijntje Dekker j.d. te Schaeen. Geboren: 18 April. Marianns, dochter van Matthijs van Meer en Eefje Emmering: 21 dito IJda, dochter van Cornelis Vos pirkz. en Baa<je Ellen; Pieter, zoon van Jan Kramer Maartje Kossen. Schagen, den 14 April 18«4. Aangevoerd 78 magere Gelde Koeiien f 60 a 120; vette dito f 160 a 220; 66 Melkkoei- jen f70 a 120; 12 Vaarsen (Hokkelingen) t 16 a 36; 35 nucht. Kalveren f3,50 a 6; 460 Schapen Overhouders f 18 «28; 6 Bokken en Geiten fl 2,50; 17 magere Varkens f 12

Schager Courant | 1864 | | pagina 3