tamp van hare en dak beroofd. De regering heeft reeda 3000 Rijksd. ingezonden tot onder steuning van de noodlijdenden. Woensdag nacht is er in zee, nabij de haven van Oostende, een schrikkelijk ongeluk gebeurd. De Koninklijke Belgische stoomer Emeraode, heeft ten westen van Nieuwpoort, eene Blankenbergsche vischsloep in den grond geloopen. Van de vier man, die op de visch- schuit waren, zijn er twee door de bemanning van den stoomer gered, de andere twee zijn verdrouken. Dit ongeluk wordt daaraan toe geschreven dat de vischsloep van geen lichtsein voorzien was en van de Emeraude niet kon gezien worden. De vischsloep is niet verloren. Zij is onder water voortgedreven en door de loodsboot van Oostende op de reede gebragt. De lijken der twee verdronkenen zijn nog niet teruggevon den. Te Halver is eer.e vreeselijke misdaad gepleegd. Een boer, die als een zeer oppas send menscb bekend stond, heeft den 18 dezer vier zijner kinderen en daarna zich zelve om het leven gebragt. Ilij had zijne vrouw met garen naar een wever en de dienstmaagd naar het land gezonden. Toen deze terugkeerde en met haar tevens het oudste 10 jarig zoontje, dat naar school was geweest, vonden beiden alles ledig en stil te huis, en bij nader onder zoek de kamerdeur gesloten. De knaap klom met behulp van een ladder door het open staande raam in de kamer en ontwaarde er tot zijn grooten schrik bet bebloede lijk van zijn broertje. Op zijn geschreeuw snelden de buren toe en vonden in een ander vertrek het lijk van nog een kindbeiden met afgesneden halzen, alsmede de wieg, waarin het jongste kind, 1 jaar oud, gelegen had, ledig en met bloed bevlekt. Eerst den volgenden dag vond men in een naburig bosch het lijk van het jongste kind iu een zak en iets verder dat van het tweede 8J jarig zoontje, beiden insge lijks met afgesneden balzen. Den misdadiger zelf vond men hangende aan een boom, digt bij hem lagen een scherpe bijl, die hij 'savonds te voren van zijn bnurman geleend had, en een met bloed bevlekt broodmes. In de vorige week werd te Formerend een kalf voor f60 te koop geboden. Een Am- stcrdamsche slagter, die dittedunr vond, omdat dit kalf naar zijne meening geen 80 zoude wegen, kwam met den verkooper overeen, dat hij 156 oude ponden voor niets zoude hebben doch voorde overige ponden zou betalen f 16 per oud pond. Nadat het kalf was geslagt en gewogen bleek, dat de Amsterdamsche slagter f 208 moest betalen. Naar wjj vernemen is de door het prov. kerkbestuur van Overijssel nit zijn ambt en bediening ontzette predikant J. O. van Rijn, met het asn hem gegeven ontslag niet tevreden en verlangt hij dat zijne zaak zal worden ge bragt voor de algemeene Synode der Neder- landsch Hervormde Kerk. Blijkens berigten van de Kaap de Goede Hoop dd. 21 Maait was het oorlogstoomschip Alabama der Geconfedereerden daags te voren daar ter reede gekomen om steenkolen en pro viand in te nemen. Gedurende den krnistogt van de Alabama in de Indische wateren had hij zeven schepen vernield, te weten Amanda, "Witieed Racer, ContestMartaban. Senora, Highlauder en Emma Jane. Kapt. Stemmes gelooft echter, dat de door zijn bezoek der Indische zee indirect aan den koophandel der Ver. Staten toegevoegde schade kan geschat worden op eene som van 6,000,000 dollars vermits de aanwezigheid van bet kaperschip zulken schrik had te weeg gebragt, dat vele Federale schepen gedurende meer dan drie maan den te Singapore en andere havens lagen zon den vracht te kunnen bekomen en bevreesd waren om naar zee te gaan. De Alabama zou vermoedelijk drie èi vier dagen in de Tafelbaai blijven. Uit Triest is het berigt ontvangen dat te Toryn ongeregeldheden hebben plaata gehad, door de meerderheid der aldaar aanwezige studenten gepleegd. Een 400 tal hnnner trekt met vliegende vaandels gedurende verscheidene uren door de straten der hoofdstad. De aan leiding tot deze rustverstoring was de onder vonden weigering, toen zij eeuige dagen vroeger wijzigingen hadden verlangd der bepalingen betreffende de examina. Zonder tusschenkomst der militaire magt is de rust hersteld. Volgens regtstreeksche berigten uit Tunis gedagteekend van den 25 April was een gedeelte van het leger aan het muiten geslagen en stonden de insurgenten op ten unr afstand van de hoofdstad. De Bey heeft bewilligd in eene vermindering der belastingen. Ook heelt hij zich bereid verklaard om de constitutie in te trekken. Daarentegen heeft men hem niet kunnen bewegen om twee van zijne meest gehate ministers te ontslaan. Een volks-com- plot, te Tunis zelf dat ten doel had de stad te plunderen, is nog in tijds ontdekt en krachtig onderdrukt. De vreemdelingen hebben een toevlugtsoord gevonden in de verschillende con sulaten. Het Fransche consulaat wordt verde digd door 500 Algerijnen. De stad is rustig maar de troepen schijnen te aarzelen. Alvorens Londen te verlaten heeft Gari baldi ook eene deputatie van de hier verblijf houdende Denen ontvangen; zij zeide in haar adres, dat de vrijheid van Denemarken gelijk die van Italië geen grooteren vijand had dan Duitschland, en dat de Denen hoopten hunne vrijheid tegen de Duitsche Dwingelandij te zullen kunnen verdedigen met even goeden uit slag, als de Italianen onder Garibaldi's leiding hadden gedaan. Daarop antwoordde Garibaldi, dat het hem zeer wel bekend was, dat de Duitsche mogend heden eigenlijk oorlog voerde tegen Denemar- kens liberale staatsregeling en dus tegen de volksvrijheid. Mijn hart (zeide hij verder) is geheel voor het edele land, hetwelk zoo man moedig strijdt tegen de mogendheden, die uwe en mijne vijanden zijn. Zoo ik wist, dat het Deensche gouvernement mijne diensten zou willen aannemen, zou ik op de eerste oproeping gereed staan voor Denemarken te strijden, zoo als ik voor Italië heb gestreden, dat is als een soldaat die zijn leven voor de goede zaak over heeft. Uwe zaak, de zaak der nationale onaf hankelijkheid, is mijne zaak. Uwe vijanden zijn de mijne, ik heb hen reeds op het slagveld ontmoet. Ik wil, zoo veel in mij is, helpen bewerken, dat wij qiet meer zien wat wij nu zien moeten, namelijk Italianen en Hongaren in het Oostenrijksche leger de wapenen tegen Denemarken voerende. - Garibaldi is in de vorige week met den hertog en de hertogin van Sutherland op hun jagt Ondine naar Caprera vertrokken. Hij bevindt zich zeer wel. Eene deputatie uit Plymouth, met den miyor aan het hoofd, heeft hem gisteren een adres aangeboden. Iu zijn antwoord gaf de generaal andermaal te kennen dat het hem welligt eerstdaags vergund zou zijn in Engeland terug te keeren. Uit hetgeen de dagbladen nog mededeelen omtrent de laatste dagen van Garibaldi's ver blijf te Londen, blijkt dat hij ook aan den heer Ledru-Rolliu, het gewezen lid van het republiekeinsche bestuur in Frankrijk, een be zoek gebragt en van denzelven een tegenbezoek outvangen heelt. Aan den bekenden Imuis Blanc beeft hij een door de dagbladen bekend gemaakten brief geschreven, waarin hij het bezet houden van Rome door Fransche troepen sterk afkeurt, maar de Fransche natie, eo in het bijzonder de democratische oppositie in het wetgevend ligchaam, hoogeiijk prijst. Buitengewone hoeveelheid amunitie, ge schut en ander belegerirgsmaterieel hetwelk naar Fredericia gezonden wordt, geeft grond aan de onderstelling, dat de belegering dier vesting spoedig mei kracht zal worden aan- gevat. De Pruisische troepen zetten hunne mi litaire operatien in Sleeswijk onafgebroken voort. Zoo versterken zij b. v. hunne batterijen tnsschen Rackebnll en Alsnnd. De Moskaoer Zeitung deelt het volgende berigt mede uit Warschau betreffende Polen. fDe regering kan thans over eene troepenmagt van 170,000 man beschikken, welke elk oogen- blik in mobile colonnes naar alle oorden des lands kunnen gezonden worden. Niettegen staande deze talrjjke magt is het als zeker te be schouwen dat van tijd tot tijd zich benden zullen vertoooen, uithoofde het terrein in sommige deelen Hes lands zeer geschikte gelegenheid aanbiedt om zich te formeren en schuil te houden, indien dit noodig geoordeeld wordt. Het laat zich derhalve vooruit zien, dat ge durende den loop van dezen zomer nn en dan gevechten tnsschen insurgenten en de troepen znllen plaats grijpen. Het zenden van troepen naar Algerie wordt onafgebroken voortgezet. Omstreeks 10,000 man zijn voor de kolonie bestemd en reeds ten deele vertrokken. Zij bestaan uit liuietroepcn, artillerie en jagers te voet. De toestand aldaar is namelijk ernstiger dan men wel meent, niettegenstaande het officieel orgaan daarvan nog met geen woord heeft melding gemaakt. Er heerscht dan ook eene buiten gewone beweging te Toulon, zoowel tengevolge van de oorlogs-maatregelen voor Algerie ala voor Tunis. Deu 2den Mei vertrok namelijk weder een nieuw smaldeel, onder bevel van den vice-admiraal Bouët Willaomez en den schout bij nacht Fabre la Maurelle daarheen. Dit eskader bestaande uit de vaartuigen Ville de Paris, Gastiglione en het gepantserde fregat la Gloirc heeft in last zich bg het eskader onder bevel van den schout bij nacht d'Herbinghem te voegen. Men heeft weder onrustbarende berigten nopens den gezondheidstoestand van den paus ontvangen. Te Turijn voorziet men dat het einde van Pius IX nabij is. Zelfs bevindt zicb, volgens de berigten uit Rome, de generaal Salarolie aldaar om indien dat treurige voor- nitzigt zich mogt verwezenlijke dadelijk tot bescherming der Italiaansche belangeu op te treden. Volgens eene officieële opgave, heeft Frankrijk 366 beetwortel-suikerfabrieken, die jaarlijks 106,792,600 ponden fabriceerden. Terwijl de hoeveelheid suiker, die naar entre pots werd gezouden, belangrijk sedert een jaar verminderdeis het verbruik met een half millioen ponden toegenomen. De directeur van het Grand Hotel te Parijs ontvangt dagelijks niet minder dan 4000 fr. voor de huisvesting van bet Japansche gezantschap. De belangrijkheid dier som moet verklaard worden eensdeels door het groot aantal vertrekken door hen bewoond en anderdeels door de omstandigheid dat zij 5 malen per dag eten. De berigten uit Tunis verspreiden thans eenig licht over de oorzaak van den opstand in dat regentschap. Zij is gelegen in het hoofdgeld dat de regering van den Bey aan al zijne onderdanen, zonder onderscheid van godsdienst, opgelegd heeft. De koran stelt namelijk de geloovigen van de belasting vrij, dit was echter voor den Bey, die vrijzinnige beginselen toegedaan is, geen hinderpaal om het hoofdgeld zoowel van de Mahomedanen als van de belijders der Christelijke en Is raëlitische Godsdiensten te heffen, De Ma homedanen bleven dan ook een tijdlang die belasting betalen, hoewel met grooten tegenzin maar ten laatsten weigerden zij, waarop de Bey bij besluit uitmaakte dat het hoofdgeld verdriedubbeld zou worden en dit was het sein voor den opstand. In de vorige week hadden de kinderen van den landbouwer van A. te Pouderoyen door middel van lucifers een vuurtje in den hooiberg ontstoken. Wie zal den schrik der ouders schetsen toen een der kleinen kwam binnenloopen om hen te vragen eens naar het mooije gezigt te komen zien. De vader heeft aanstonds beproefd den voortgang van het vuur te stuiten, maar vruchteloosin weinig tijds waren zeven kapitale boerenwo ningen met schuren enz. afgebrand, 2 paarden met veulens en eenige jonge kalveren Kwamen in de vlammen om. Voor zoover bekend, waren de panden geassureerd, maar behalve dat moet het verlies zeer beduidend zijn. Eene vrouw te Zwolledie zich van tijd tot tijd aan het misbruik van sterken i drank schuldig maakte was onlangs tot in 1 den laten avond bij eene harer bekenden ge- weest en had deze in beschonken toestand 1 verlaten zich begevende naar haar huisje, dat zij alleen bewoonde. Den volgenden morgen i bleef het huisje gesloten tot dat omstreeks den middag een paar buren het met geweld binnen drongen. Men vond toeu de vrouw voorover liggende dood in haar bed. Uit de ligging van het lijk maakt men opdat de

Schager Courant | 1864 | | pagina 2