van der Tuuk te Iloogebcitam, tererijl de premie een bronzen groep fMazeppa) aan het vijfjarig bruin langstaart merriepaard van den Heer Jan Douma, te Oudega, in Smallinger- land werd toegekend, daarna werd de aange kondigde harddraverij van wcge het gemeente bestuur gebonden. De prijs een zilveren ketel en dito komfoor, werd behaald door het blaanwe bles langstaart ruinpaard van den Heer Pieter Engwerda te Tiros, pikeur Wybe de Boer. In het geheel namen 18 paarden aan den wedstrijd deel, die veler belangstelling had opgewekt, De Bredasche Courant meldt, dat eenige in- en opgezetenen van de aloude baronnie van Breda, voorloopig het denkbeeld gevormd heb ben, om ter gelegenheid van het op 18 Junij e. k. te vieren zilveren bruiloftsfeest van Z. M. den Koning en zijne Gemalin, eenig bewijs van eerbied, liefde en hoogachting aan hen van wege die baronnie aan te bieden, bestaande in eenig zilveren of ander voortbrengsel van nationale nijverheid, ilogt echter weldra blij ken, dat dit denkbeeld alom in den lande ge deeld en alzoo geheel Nederland geneigd be vonden wordt, zich daaraan te willen aansluiten, dan zoa men bereid zijn de zaak verder nit te breiden en haar meer nog te beschouwen als eene dankbare hnlde van geheel het Neder- landsche volk. De Haagsche pakschuitwaarin eene bejaarde vrouw en 6 kinderen gezeten waren, is te Amsterdam in den Buiten A instel voor de Beerebijt omgeslagen, twee dier kinderen, een knaap oud 4 en een meisje oud 11 jaren, zijn verdronken. De geneeskundige behandeling van den med. docter baatte niet. De lijken zijn naar het Israëlitische gasthuis gebragt. Het ongeluk is ontstaan doordien eenige per sonen zich aan de lijn, die van den mast der schuit op den wal hing, wilde optrekken. Te Meppel heeft eene regt zeldzame feest viering bij de familie A. S. C. plaats gevonden Bij de 50-jarige echtvereeniging van den jongste zijn zes broeders en eer.e zuster bijeengekomen die, bij eene goede gezondheid den buitenge woon hoogen ouderdom hebben van 95 (dit is de zuster) 92, 89, 85, 82 80 en 79 jaren. Allen zien er nog betrekkelijk jeugdig en sterk uit en zijn dagelijks in bnnne verschillende maatschappelijke betrekkingen ijverig werk zaam. De Oostenrijksche regering heeft aan de kamer van notarissen in het Lombardisch "Venetiaansche koningrijk het véorstel gedaan om in het vervolg ook Joden toe te laten als notarissen. Het antwoord hierop is geweest dat belijders van niet christelijke godsdiensten voortaan zonden worden toegelaten tot het notarisambt, mits geene Israëlieten zijnde. In het Venetiaansche beschouwt men volgeos de Presse niemand als Christen dan den belijder der Roomsch Catholieke godsdienst. Hoogst curieus is het besluit, ODlangs genomen in de raadsvergadering te 's Bosch tot het heffen van een veen- of brnggengeld aan den grooten en kleinen Hekel aldaar. In dat besluit werd de bepaling opgenomen, dat voor tnin- en veldvruchten, die de stad zon den worden binnengebragt, per stut zou moeten betaald worden een en een halte cent, dus voor aardappelen, knollen, wortelen, appelen peren, kersen enz. per stuk 1$ cent. Nog curieuser zou het zijn, als dit raadsbesluit werd geapprobeerd door de hoogere autori teiten. In het laatst der vorige week is te Nieowediep ten huize van Pieter Sterrenburg wonende aan den dijkweg, poging tot brand stichting gepleegd, voorafgegaan door diefstal. Des nachts ten 2] ure ontdekte de bewoner, dat zijne woning vol rook stond, veroorzaakt door ibet branden van een deel des inboedels. Met adsisteutie, die hij onmiddelijk inriep, is het mogen gelnkkeu den brand te stuiten, die anders de schromelijkste gevolgen had kunnen hebben. Bij nader onderzoek bleek het P. S. dal hem eenig geld en kleedingstukken ont vreemd waren, de politie heeft den volgenden dag iemand in hechtenis genomen, in wiens bezit men een deel der goederen heeft ge vonden namelijk den matroos Tb. P. van Zr. Ms. instructie vaart nig Pro Patria. Op het bord voor de afkondigingen van den burgerlijken stand te IJzendijke leest men de huwelijksafkondiging van een en denzelfden persoon met twee verschillende jonge dochters. Dit verklaart zich, doordien de eerste bruid den bruidegom daags na de tweede afkondi- giug safzei," en deze laatste daarop eene andere vraagde met wien hij 11 dagen later voor de eerste maal werd afgekondigd. De atoomboot de Valk van den Rijn en IJsselstoomboot-maatsckappij is dezer dagen te Doesborg aangekomen met gebrek aan de machine, zoodat de passagiers ten getale van ruim 40 de reis naar Zutphen met rijtuigen moesten vervolgen. Naar men verneemt kwam de conducteur, toen men deze stad op korten afstand was genaderd, de passagiers waarschuwen om zich zoo goed mogelijk te redden, daar de ketel gloeijend stond, en elk oogeublik het gevaar van springen grooter werd. De verwarring was daardoor aan boord niet gering en deze werd nog vermeerderd doordien vijf dames in flaauwte vielen. Volgens latere opgave van den directeur der stoomboot-maatschappij is dit berigt zeer overdreven. Volgens de opgemaakte lijsten zijn er in N. Holland 175 belastingschuldigen benoembaar tot leden der le. Kamer. De meest betaleude is G. Visser v. Ilazerswoode te Amsterdam, nl. f5990,11, de minst betalende voldoet f917,28. Te Amsterdam wonen van de hoogstaangesla genen 142, te Haarlem 6, te Zaandam, Koog Heemstede en Bloemcndaal 3, te Velzen en 's Graveland 2, en 1 te Purmerend, Wormerveer Heemskerk, Schoten, Wijk a. Z. en Duin, Bennebroek, Bergen Mr. J. J. II. v. Reenen f1812,11, Ileijloo Jr. Mr, C. v. Foreest f 1760,13, Barsingerhorn J. Spaans Jr. f950,72 Schoorldam Abr. P. de Lange f 949,12 eu St. Maarten D. Schermerhorn f 988.28, De Times geeft eene beschouwing van de verschillende redenen waardoor Oostenrijk en Pruisen zich genoopt gevoelen in de Deeu- sche kwestie in hnnne eenmaal aangenomen houding te volharden. Onder deze redenen wijst het blad in de eerste plaats op de zoo al niet werkzame dan toch stilzwijgende aan moediging van de zijde der Fransche regering. De Fransche Keizei, zegt het orgaan, wordt beschouwd als een voorstander der Duitsche nationaliteit en de Duitschers houden het er voordat hij de kwestie der hertogdommen het liefst door eene volksstemming zou willen beslissen. Zijn invloed in Europa gevoegd bij het algemeen geloof dat een oorlog zonder hem niet meer mogelijk zou zijn en dat En- gelands vredelievende politiek slechts van Na poleons werkeloosheid afhaogt, dit alles ver sterkt de Duitschers in de onderstellingdat Frankrijk het met hen eens is en dat zij geene hinderpalen te vreezen hebben, Juist om die reden meent de Times evenwel ook eens te moeten wijzen op Fraukrijks bedoelin gen ten opzigte van de Rijnprovinciën. Het blad tracht hierbij te doen uitkomen dat de voortdurende bedreiging dezer gewesten voor de Duitschers veeleer eene waarschuwing moest zijndat het bepaaldelijk in Frankrijk's po litiek ligt, Dnitschland te verzwakken. Door dit niet in te zien, hebben de Duitschers te gelijker tijd bij Engeland eene aanmerke lijke verkoeling ten hunnen epzigte te weeg gebragt. De gebeurtenissen der laatste jaren de houding van Pruisen in den Krim-oorlog, Oostenrijks politiek ten aanzien van Italië en Hongarije, de Rnssisch-Pruisische alliantie tot onderdrokking der Polen, dat alles heeft in Engeland zulk eene verkoeling veroorzaakt, dat ongetwijfeld 99 vsn de 100 Engelschen bet bezetten van Keulen door de Fransclien met de meeste onverschilligheid zoaden aan zien, waoneer het slechts later geen invloed kon hebben op de onafhankelijkheid van Bel gië en Nederland. De verschillende dagbladen te Weenen gewagen allen met den uitbondigsten lof van de knnstverrigtingen van den Hr. Deuatoden Spaanschen danser met één been. Met ge spannen verwachting werd zijn optreden te gemoet gezien. Toen men hem tot aan het voetlicht op krakken bij zijne eerste verschij ning zag naderen, meende ieder de bevestiging te ontwaren van zijn vermoeden, namelijk, dat men een voorwerp van diep medelijden voor zich zou zien. Eensklaps echter scheen eene verbazende verandering met den schijnbaar hulpeloozen man te geschiedenwant in snel heid en sierlijkheid der bewegingen doet de Heer Donato voor niemand onder. Uit Herford wordt gemeld dat aldaar eene nieuwe secte zich gevormd heeftzich noemende de Nazareners. Zij hebben geene predikanten of priesters, omdat deze geen ver trouwen verdienen. Wie met den geest wordt vervuld verheft zich in de godsdienstige ver gaderingen en leeraart. Er wordt reeds een bedehui» voor de nieuwe secte gesticht. Dr. Poppelaur te Berlijn geneesheer bij de stedelijke inrigting voor de pokziekte, wijdt in de Fo&sische Zeihwg een artikel aan deze epidemie, die sedert anderhalf jaar in Pruis- sens hoofdstad woedt. Ten aanzien van de hervaccinatie maakt hij de opmerking, dat van de 600 ziekendie hij gelegenheid had in deze inrigting te behandelen allen op zeer enkele uitzonderingen na slechts éénmaal waren ingeënt. Van de weinige ziekendieniet tegenstaande zij gevaccineerd waren, toch de kinderziekte kregen, was deze bij de meesten van zulk eene goedaardige soortdat zij slechts weinige dagen bedlegerig waren. Die ondervinding geeft regt om tot het besluit te komen dat de inenting voor de tweede maal, zoo al geen volstrekten waarborg, dan toch eene groote mate van zekerheid geeftdat men niet door de pokken zal worden aange tast. Bij het onbeduidende der operatie en de veelvuldige gelegenheid die er bestaat om zich te laten vaccinerenis het volgens genoemden geneesheer ieders pligt zich nogmaals daaraan te onderwerpen. (De Duitsche bladen vestigen algemeen de aandacht op deze mededeeling en, daar de ziekte ook in ons land heerscht heeft de overneming er van zeker zijne nut tige zijde.) Guillaume Lanieleen bedelaar in Bretagne, won op zijn zeten en zestigste jaar zijn kost en vond een gastvrij dak bij de plattelandsbewonersdoor huune avonden tc korten met verhalen die hij zelf bedacht. In de vorige maand genoot hij onder die voor waarde ook de gastvrijheid van zekeren Jac- ques Turnier te Samt-Allouestre. Zijn ver haal had tot onderwerp een zoondie zijn vader vermoordt en diens lijk in den oven verbergt. Hetzij Turnier in die vertelling zich zeiven herkende of om eenige andere reden haar afkeurde, hij wilde den bedelaar te lijf. Zijne vrouw en kinderen weerhielden hein echter, maar des nachts begaf hij zich naar den stal waar de oude man lag en vroeg hem in tegenwoordigheid zijner vrouw of hij wilde doodgeschoten of opgehangen worden. Vóór Laniel nog een besluit bad genomen schoot hij hem neer. Den anderen morgen gaf hij zich zeiven bij het geregt aan. Deze week heelt te Parijs de huwelijks plegtigheid plaats gehad van den zoon van Emile Pereire en mej. Chevalier. De pracht bij die ge legenheid ten toon gespreid was onbeschrijfelijk. De voile der bruid alleen had eene waarde van 100,000 frs. De Pereire's zijn zoo rijk, dat zij zich zelren, gelijk men te Parijs beweert, daarover schamen. Een der officieren van het zich thans te Parijs bevindend Japansch gezantschap die reeds te Marseille ongesteld was achtergebleven is al daar overleden. Toen de zich daar bevindende Japanners daarvan berigt ontvingen hebben zij onmiddelijk eenige voorschriften gezonden betrek kelijk de behandeling van het lijk en de begrafenis. Zoo moeten de haren van den overledene afge sneden en naar Parijs overgebragt worden, terwijl geen priester de lijkstatie mag vergezellen men zal een gewoon graf bezigeo waarin vooraf een wit linnen moet worden uitgespreid voorts moet een stuk grauds worden aangekocht om daarop een mausoleum te plaatsen waarvan eerlang het model zou worden gezonden. Schoone resultaten hebben de nasporingen van den senator de Saulcy lid van het Fransche instituut opgeleverd. Ze zijn gedaan in Palestina en aan gene zijde van de Jordaan in Arabie. O. a, is die geleerde er in geslaagdden binnensten ringmuur te Jeruzalemdie tot nu toe slechts door enkele reizigers heimelijk bezocht werdtot een onderwerp zijner onderzoekingen te maken afdrukken te nemen en ook de kostuare overblijf selen der Saiomonische bouwkunstwelke gespaard hieven bij den brand die den tempel onder Titus vernielde af te teekenen. Het belangerijkste ge deelte zijner ontdekkingen is het opgraven en geheel aan het licht brengen van den Necropolis bekend onder den naam van graf der Koningen.

Schager Courant | 1864 | | pagina 2