"hezé strijti wordt ook gercedelijk door hen erkend en van daar leggen zij zich de moci- jelijkè pligt opals volwassenen in kennis met het geloof van de kindsehheid der maat schappij te vreden tc zijn. "Wijdie integendeel er naar trachten»ons godsdienstig geloof te verheffen en te veredelen en in dc. wetenschap den weg erkennen en vindendie tot God leidtwij vinden in ons godsdienstig gevoelde krachtdie ons TooTwaarts drijft op de baan der ontwikke ling. Wij worden uit godsdienstige overtuiging gedrongen -tot. verdraagzaamheid vaderlands liefde burgerpligt.behartiging van algemeen welzijn. Bij ons is rede en godsdienst beiden, gedoopt in het geloof aan mcnschelijke volma king, in steeds naderende harmonie. Wij doen geen stap of de godsdienst leidt er ons en als wij dan toch nog het vonnis der ver- oordccling hoeren uitsprekentoont ons dan uwe godsdienstigheid in onze ongodsdien stigheid JIct wordt voorgesteldals of wij breken met het Christendommaar men verwart een vorm gesproten uit een buiten de rede om ontwikkeld gevoelmet de godsdienstdie Christus getoond heeft in zijn leven. Tiet gaat met het godsdienstig als met het zedelijk en zinnelijk gevoel. Wie zal den schat willen missen door den mensch in het zinnelijk gevoel ontvangen Maar wie beeft niet terug voor den wegdien dat gevoel zich baant over deugd en pligtals het breideloos voort holt, en zich aan de leiding der rede onttrekt. Evenzoo is ook het godsdienstig gevoel, ge weven in de ziel des menschen een kracht ten goede, als het zich te reinigen en te ontwikkelen weet, en door de rede als leids vrouw te nemen bewaard blijft voor de uit spattingen van een onverstandig geloof, even zeer en erger nog te vreezen dan de ongere geldheden van het zinnelijk gevoel. Wij gelooven wel degelijk in een Christen dom en trachten naar ons beste vermogen wel degelijk naar Christelijke deugden. »De stille werking van het Christendom" zoo sprak Thorbecke eens in onze kamer', „bo ven de verdeeldheid van geloof, is oneindig algemeener en grooterdan hetgeen men in de kerkelijke sfeer met oogen ziet. Het heeft onze wetgeving en ons bestuuronze zamen- leving en onze zeden doortrokkenmaar dat is het Christendom niet eener bepaalde kerk. liet is het déne licht waarvan de onderschei dene geloofsbelijdenissen bijzondere stralen zijn; het is het Christendom boven kerkelijke afzon dering gelijk het menschdom is boven de onderscheidene volken en ze alle omvat; gelijk de wetenschap is hoven alle vormen en stel selswaarin ieder naar de mate van zijn in- zigtdc wetenschap zoekt te naderen of haar tracht uit te drukken. Het Christendom is dagendiep betreurd door allen die baar in haar nieuw vaderland hadden leeren kennen. Haar echtgenoot was ontroostbaar. Het kindeen teer welgeschapen meisjewerd door den baron von Holgarström ten doop gehou den en bekwam naar tijue begeerte den naam van Jenny. Van bet oogenblik der geboorte af, vertoonde zich eene merkwaardige bijzonderheid aan het kind, het had namelijk een volkomen kleurloos gelaat terwyl de andere ligcbaamsdeelen eene normale klenr bezaten. Ook geleek bet niet op Flintborg, maarzoo als Hedwig voorspeld en aan het pas geboren kind opgemerkt hadop Leszinsky. In den aanvang geloofde mendat die ongewone gelaatskleur na verloop van tijdmet de ligcha- melijke ontwikkeling voor een natuurlyke toude plaats makendoch dit was niet het geval de bleeke gelaatskleur nam naar mate Jenny opwiesch steeds toe. Men hoopte eenen tijd langdoor ijzer houdende baden of andere medicinale midde len dit gebrek te kunnen herstellen doch men moestna tallooze vergeefsche pogingenbeken nen dat hare bleekheideven als zoo vele an dere moederteekens ongeneeslijk was. Overigens was zij zeer gezond werd van dag tot dag schoo- ner en ontwikkelde in geest in meer dan gewone niet gebleven birtiien de kerk het ?s eene burgerlijke kracht gewordende ziel onzer be schaving j een stroom die zich door alle ade ren tier maatschappij heeft nitgestort. Dat .Christendom is de godsdienst van het liberalisme. Op |de, op 20 Juoij lastsll. te Scliagen jaarlijksche paardenmarkt werden aangevoerd ruim 800 paarden en eenigej veulens, welke laatsten bij de moer werden verkocht; de prij zen liepen* voor rijpaarden van f200 tot 450 en voor werkpaarden van f50 tot 200. De handel was over het geheel niet zeer vlug. De uitslag der veik'ezing, voor een lid van de 2e kamer te Alkmaar is geweest als volgt: Getal kicsgeregtigden 2978, uitgebragte stemmen 1261, biljetten van onwaarde 88. Volstrekte meerderheid 612, Jonkh. Mr. C. van Foreest be kwam 643, Mr. M. J. de Lange 249, J. L. Kik kert 188, R. C. Sloos 80. II .Koomen 19 diversen 44. Alzoo benoemd Jhr. Mr. C. van Foreest. Ten bewijze, dat ten gevolge de pacht sommen der landerijen in den laatsten tijd ge durig stijgende warer. en vooral dit jaar zeer hoog zijn, diene, dat nabij Vollenlioven een perceel hooiland, waarbij eenig rietgewas, dezer dagen is verpacht voor f650, terwijl het in de jongste drie jaren f 60, f200 en f300 opbragt. Inferieur hooi weid onlangs afgeleverd f 21,40 per 500 pond. Het getal aspirant kweekelingen voor de rijkskweekschool van onderwijzers te Haarlem bedraagt 80; te weten 85 uit Noord-Holland, 23 uit Zuid-Holland, 8 uit Utrecht, 7 uit Groningen, 2 uit Friesland, 2 uit Gelderland, 1 uit Overijssel, 1 uit Zeeland en 1 uit Noord- Brabant. In de vorige week heeft een timmer man vnn middelbaren leeftijd te Leeuwen bij Wamel een aanslag op het leven van een jong meisje gedaan, zoo men zegt door een pistool a boot portant op haar af te schieten. Ofschoon zij ernstig aan het hoofd verwond is wanhoopt men nog niet aan haar behoud. De dader, die naar men vermoedt, uit minnenijd beeft gehandeld, bevindt zich in hcebtenis. Berigten uit Adelaide, de hoofdstad der kolonie Zuid-Australië, van 26 April jl, melden dat van daar eene expeditie, bestaande uit den kolonel Finnis en 40 medgezellen, naar Claren- cestraat, op dc noordkust van het Australische vasteland, bewesten de Golf van Carpentaria, gestevend was, om in dat nog onbewooude, maar vruchtbare eu goed gelegen oord den grondslag te leggen voor eene nederzetting, die, naar men verwachtte, spoedig landverhuizers uit Europa zou tot zich trekken. Deze onderneming gaat uit vau het bestuur der genoemde kolonie en wordt door de regering van het moederland bevorderd. In de vorige week werd voor het kan- tongeregt te Bergen op Zoom eene zaak be handeld, die vooral voor de grensbewoners van mate. Flintborg verviel spoedig na den dood zijner vrouw tot eene soort van geheimzinnige godsdien stige dweeperij die van lieverlede in eene zwaar moedigheid en eindelijk in volkomen krankzinnig heid overging. Voor Jenny koesterde hg van hare geboorte at een eigenaardigen met tegenzin gepaarden afschuw. Hij bad zicb namelijk in het hoofd gezet, dat Jenny niet zijn kind, maar dat van een geest wasen dst daardoor hare onna tuurlijke bleekhed ontstond. Overigens hield hij voor het kind eene min en oppaster en zorgde voor hetzelve ah een vader, doch nimmer kon hg besluiten het kind te kussen of op den arm te nemen. Toen Flintborg naar het krankzinnigen gesticht gebragt moest wordenontstond de vraagwat met Jenny aan te vangen. Hedwig's ouders waren toen reeds beiden overleden anders hadden deze hoogst waarschijnlijk de arme wees tot zich geno men. Flintborg had geene nadere bloedverwanten daarom nam Jenny 's peetoombaron von Hol garström de kleine tot zicb en kreeg haarin korten tijd zoo liefdat hij haar als zijn eigen kind aannam en eene zeer goede opvoeding liet geven. Tot zoo verre mgn zegsman de baddocter ons land Wel verdient gekend ta worden. Zekere Franciscus Boll namelijk, wonende te Nieuwe Mou, provincie Antwerpen, had van een land bouwer onder de gemeente, Mou twee koeijen gekocht, welke deze laatste, uit hoofde hij vermeende, dat het te goedkoop was, weigerde te leveren. Hiervoor gedagvaard zijnde, beriep zijn verdediger er zich op, dat de kooper als Belg hier niet gepatenteerd was, en dus niet bevoegd om handel te drijven. De deurwaarder der belastingen, die op de teregtzitting tegen woordig was, vroeg daarna den eischer naar zijn patent en maakte, toen hij zulks natuurlijk niet kon vertoonen, proces-verbaal tegen hem op. Met belangstelling ziet men den afloop dezer zaak te gemoet. - De jaarlijksche paardenmarkt te Willemstad heeft dit jaar weder zgn ouden roem gehand haafd. Er waren zeer vele en daaronder teer schoone paarden aan de lijn, ongeveer 400 stuks. Niettegenstaande er weinig Fransche kooplieden waren, was de handel toch zeer levendig, vooral in aftandspaarden, doch ook in 2jarige, waarvoor goede prijzen besteed wer den. Over bet algemeen waren echler de prijzen niet zoo hoog als in bet vorige jaar. Volgens de Patrie bevindt het kaperschip Alabama zich te Cherbourg, waar liet een veertigtal gevangenen aan land heeft gezet, afkomstig van Noord-*Ainerikaansche koop vaardijschepen, die door de Alabama werden in den grond geboord. Het kaperschip beeft evenwel zelf belangrijke averij en heeft thans tergunning gevraagd om te Cherbourg te mogen repareren; terwijl bet oorlogschip Kearsage der Vereenigde Staten voor die zeehaven kruist, om slag te leveren aan dat zoo zeer beruchte kaperschip der Geconfedereerden, hetwelk reeds meer dan 80 Noord-Amerikaansche koopvaar ders vernield heeft, zoodra het zich buiten het ebied der Fransclm wateren mogt wagen; ver- er schrijft men uit die haven »dc Alabama heeft op 19 dezer ten 11} ure de rede ver laten; het gevecht met de Kearsage begon ten 12 ure; ten 1 ure kwam de Alabama door de Kearsage vervolgd, met volle s oo.n i aar Cherbourg terug, doch zonk kort daarop." De Morning Post, lord Palmeistons or gaan zegt, dat de vijandelijbeden over eenigw dagen hervat zullen worden, en dat Engeland, zoo het niet eene mogendheid van den vierden rang worden wil, daaraan zal moeten deelnemen, maar dat Engeland den strijd voor Denemar ken, gelijk Frankrijk vroeger dien voor Italië, alleen zal hebben te voeren, daar noch Frauk- rijk noch Rusland partij tegen de Duitsche mogendheden schijnen te willen kiezen. Voor eenige dagen nam een bediende in een hotel te Koningsbergen strychnine in met het doel om zicb van het leven te berooven. Zoodra men bespeurde hetgeen bad plaats gehad werd om den prof. Bnrow gezonden. Deze schreef het gebruik van bet zoogenaamde pijl- gift voor, dat door de Indianen in Amerika wordt gebezigd als middel om hunne pijlen te vergiftigen eu bet beantwoordde aan de ver wachting of aan de gekoesterde hoop; de jon- wiens verhaal ik too getrouw mogelgk hier weder geef. Als bijdrage vernam ik van eene andere zgde dat de naar Amerika uitgeweken Leszinsky ia eenen strijd tegen de Indianen, in het westen der Unie gevangen genomen en jaren lang door de Seminolen in gijzeling gehouden was. Bij eea po ging tot onlvlugting. die hg gedaan bad om eene Europescbe volksplanting te bereiken, was hg door da „peil van het Westen", zoo noemde men bet hoofd van dien volksstam ingehaald en vreesselgk ver moord geworden. Hoewel de datum van zijnen dood niet naauwkeurig bekend isschijnt die toch ten naastenbij overeen te komen met den tijd waarin Hedwigdie zonderlinge verschijning had en waarvan Jenny nog steeds een kenteeken met zich draagt Toen ik eenige jaren later weder te Baden- Baden kwam vernam ik van den baddocter die mij vroeger de geschiedenis van het bleeke gelaat verteld had dat Jenny met een landeigenaar uit Noorwegen gehuwd was en zeer gelukkig leefde.

Schager Courant | 1864 | | pagina 2