GEME>GDE I5EIUGTEIV. BEURSTIJDINGEN. BI. Grieken. 5pC. 21 Mexicanen. 3pC. 43 Londen, YVisselk. zigt f 11,85 2 m. 11,72^ Parijs, 56} 55} Hamburg, 35} 35}. Bordeaux,15 dagen 56 55} Metal. Coupons f 24,37}. 254ste STAATS-L0TER1J. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 25 Junij. Arie Zwaag, wtdr herbergier met ccne bmid, welker schoonheid allerwrge hoog word geroemd. Haar echtgenoot was zoo jalocrsch, dat hü geen omgang met cenigen man, wie hg ook wezen inogt, aan »*ine vrouw veroorloofde, zijn eigen reeds be jaarden vader niet uitgezonderd. De vrouw meende echter te mogcu onderstellen, dat haar behuwdvader geene aanleiding tot ijverzucht aan haren echtgenoot kon geven, zoodat zij hem steeds even vriendelijk bleef bejegenen als voor haar huwelijk. Dit gaf niettemin aanleiding tot huisselijke onaangenaamheden, welke met een moord eindigden. De zoon schoot zijn vader dood in zijne eigene woning in tegenwoordigheid van vele getuigen. Hij verwijderde zich vóór de politie van het vree- selijke voorval kennis kreeg; hij werd echter later in verzekerde bewaring genomenmaar na verloop van eenige maanden op vrije' voe ten gesteld op grond, dat hij aan voorbijgaande vlagen van krankzinnigheid leed. Van het oogenblik zijner invrijheidsstelling was hij voortdurend zeer somber van gemoedsgesteld heid. Men duchtte algemeen dat bij te ecni- ger tijd de hand aan zich zolven zou slaan. Deze vrees heeft zich bewaarheid. Voor hij zich zelvcn van het leven beroofde, heeft hij in eene vlaag van woede zijne onschuldige vrouw vermoord. Dezer dagen bevond zich te Genève, in een der voornaamste hotels, een voormalige kolonel der Honveds, de baron Pratzky genaamd althans zoo luidde zijn pas. Bezitter van groote goederen en o. a. van uitgestrekte wijnbergen in Hongarije, verkocht hij aan den eigenaar van het hotel eene zeer aanzienlijke hoeveelheid Tokayer van de beste soort, volgens door bem geleverde proef, voor een zeer lagen prijs. Later ontving hij, als voorschot op de betaling, eene som van 4000 fl. en begaf de zoon van den hotelhouder, voorzien van de noodige schriftelijke aanwijzingen zich naar Hongarije, om den wijn in ontvangst te nemen Te Pesth aangekomen bleek het, dat de naam valsch en al het voorgeven van den gewaanden hooved officier lengcnachtig was. Een photogra- fisch portret bragt eindelijk aan het licht, dat de bedrieger een voormalig boekdrukker te Pesth was geweest en ook daar ter stede zich berucht had gemaakt. Dezer dagen heeft te Hasselt het volgende treurig voorval plaats gehadDe heer J. S. ging met zijn zwager G. eene wandeling ma ken, vejgezeld van zijnen zoon, een l ljarigeu knaap. Toen zij op de brng waren gekomen werd J. S. door zijn zwager G. die in den Iaat«ten tijd wel eens blijken van verstands verbijstering heeft gegeven, aangevat en in het Zwarte Water geworpen; ook de 14jarige knaap zon denzelfden weg zijn gegaan indien hij niet had weten te ontkomen. Hij riep hnlp in tei redding' van zijnen vader en in dien tijd sprong Q, ook in het water. De beide zwagers werden mev veel moeit» gered en op het drooge gebragt, maar terwijl men met J. S. bezig was om hem tot bewusth«id te brengen, liep G. in allerijl terng naar de brug, stortte zich voor dat iemand in staat was het te verhoeden andermaal in het water en weerde het hem ter redding aangebodene af, zoodat hij weldra in de diepte wegzonk. Den Sden Mei j.1. liep het gerucht in de gemeente Lith c. a. dat aldaar een woa- derdocter was aangekomen. De herberg waar hij zijn intrek had genomen werd overstelpt van ligtgeloovigeu, om hem te consulteren over de verschillende kwalen waaraan zij lijdende waren; zelfs halve blinden, kreupelen en der- gelijken wachtten met ongeduld op zijne hulp. De uitoefening van zijne praktische geneeskunde was echter dood eenvoudig en bestond alleen in de wonden aan te raken, daarover te wrij ven en kruisen te maken, onder het uitspreken der woorden; Kijk mij maar aan, vertrouw op God en zijne hulp, veel bidden en aan den arme geven, een goed geloof en goed eten en drinken." Voor deze bedriegerijen ontving hij vele geldsommen, o. a. van een f22. Teaen dezen wonderdocter, die later bleek een bezem binder te zijn, geboren te Amsterdam en wo- neude te Maartensdijk (prov. Utrecht), werd proces—verbaal opgemaakt, doch de regtbank aldaar heeft hem gisteren ontslagen van alle regtsvervolging, omdat met was gebleken dat hij een valschcn naam of eene valschc kwali teit had aangenomen, ook niet dat hij genees middelen toegediend of geld gevraagd heeft, en dat het cenvondig bestrijken der wonden, zonder de kwaal naauwkenrig te onderzoeken, gecue strafbare daad opleverde. Er heeft dezer dagen bijna een ongclnk plaats gehad bij het spoorwegstation te Maas tricht, toen de trein naar Luik en die van Landen bijna tegelijker tijd tegen 5 ure na middags vertrok en aankwam. De passagiers voor Luik moesten, om in de rijtuigen te komenden weg overloopen. Drie hunner deden dit juist toen de trein van Landen aankwam; twee werden door de baanwachters met pijlsnelle vaart voortgetrokken, de derde echter kreeg van den locomotief een duw aan den schouder, zoodat hij nederviel in de naauwe plaatsruimte tusschen den rail en het plankier van het station, zoodat de gebeele trein, waar van de vaart nog tamelijk snel was, hem ra kelings langs het ligchaam liepterwijl een der wachters hem de handen en bcenen vast hield. Het kaperschip Alabama werd in de haven van Cherbourg liggende, reeds eenigen tijd in het oog gehouden door het grooter en zwaarder gewapendgepantserd stoomschip der Unie Kearsage en werd daardoor meerma len uitgedaagd den strijd te wagen. De heer Slidellcommissaris der Zuidelijke Staten spoorde kapt. Semmet aandaaraan te vol doen en de maritieme overheden deden het desgelijks met de aanmerking dat zijn vaar tuig auders als kaperschip zou beschouwd worden. Den 20 verliet het de stad en werd door een fransch oorlogschip tot buiten het frnusche zeegebied geleid. Daar ving het schutgevaarte aan en werd het meer dan een uur hevig onderhouden totdat de stoomketel van de Alabama door een kogel getroffen en vaneen gescheurd werd. De Kearsage maakte hiervan gebruikom al zijn geschut aan ééne zijde te breugen en zijn vijand de volle laag te gevenwelke dan ook trachtte te ont komen, maar spoedig zonk. De bemanning werdmet uitzondering van 1 officier en 1 matroosdie verdronkengered door de Kear sage, het fransche en een engelsch schip, welk laatste kapt. Semmes en 13 officieren te SouthamploD heeft aan wal gebragt en in vrijheid gesteld. Aan boord van de Alabama waren 20 manschappen gesneuveld. De Kear sage is ook zwaar geteisterd en heeft de 63 gevangenen op de vordering van Erankrijk afgegeven. Vóór zijn vertrek uit Cherbourg had kapt. Semmes aldaar zijue papieren8 millioen san goud en 45 cronomelers, alles afkomstig van buitgemaakte schepen in be waring gegeven. Sedert eenige dagen heeft men weder eene groote bedrijvigheid bg de policie te Parijs opgemerkt. In de vorige week zijn de agenten in burgergewaad, die zich te Eoutaiuebleau ge durende bet verblijf des Keizers aldaar bevin den, plotseling op aanzienlijke wijze versterkt geworden. Daar gelijksoortige maatregelen van toezigt te Marseille, benevens in de Parijssche koffijhuizen zijn genomen, waar de Italianen gewoon zijn zich op te houden, vermoedt men dat de politie weder redenen heeft om te ge- looven dat er nieuwe plannen tegen het leven dea Keizers zijn gesmeed. De ontslagen predikant J. G. van Rijn en mevronw de wed. Pruimers zijn, door den Hoogen Raad van alle regtsvervolging ontsla gen. Garibaldi bevindt zich tegenwoordig te Napels. De Eu gelach e kanaal-vloot heeft bevel ontvangen zicb van steenkolen te voor zien en zeevaardig te houden. Te Parijs, Marseille, Lyon en in meer andere steden in Frankrijk, zijn de woningen der leiders van de oppositie door de politie doorzocht. Het paardenspoor tusschen den Haag en Scheveningen voldoet oitmnntend. Te Valenciennes stierf dezer dagen in 95jarigen onderdom een schipper; sedert zijn 12de jaar had hij gerookt en levert dus bet bewijs dat de tabak een zeer langzaam vergift is; alleen in de laatste 75 jaren zijns levens, verbruikte hij gemiddeld 78 Ned. pon den tabak per jaar en dus 5850 ponden iu het geheel, wanneer nn die tabak op slechts fl per N. pond geschat wordt, heeft hij een aar dig sommetje in rook doen vervliegen. Het aantal personen, die nu reeds dc toezeg ging hebben gedaan, dat zij deel zullen nemen aan het groote zangersfeest te Bern, bedraagt meer dan 3000. De Prins van Oranje is te Fontainebleau, door keizer Napoleon en overige leden der keizerlijke familie aller hartelijkst ont vangen. Kapitein Semmes heeft nu reeds verklaard, dat hij den 15e. Augustus a.s. aan boord van ecnen anderen Alabama, die bijna gereed is, weder in zee zal steken. In de omstreken van Zalt-Bommel zijn de kersenboo- men buitengewoon zwaar beladen, het plokken is in vollen gang, uitsluitend ter verzending naar Engeland. De Engelsche stoomboot Berkshire is den 9e. dezer nabij Esop's Island acht mijlen beneden Rondout met tusschen de 40 en 50 passagiers verbrand, de overige ten getale van rnim 100 zijn gered. In de vorige week zijn te Londen rnim 200 kinderen minder geboren dan gewoonlijk, het aaotal sterfgevallen stond zoo wat gelijk. De paus is weder geheel hersteld. Als eene bijzonderheid meldt men, dat den 21e. dezer maand te Parijs een zak meel is aangebragt, ge malen van graan van den oogst van dit jaar Te Verviers (Belgie) zijn in één nacht, twee aanzienlijke fabrieken, die naast elkander waren gelegen, totaal afgebrandde schade wordt op 155,000 frs. geschat. Blijkens de laatst ontvangen berigten uit New-York be draagt de staats-schuld der Unie thans 1700 millioen dollars, die door uitgaven der regering dagelijks met 2} millioen vermeerdert. Men schrijft uit Maastricht dat sedert eenigen tijd de gevallen van krankzinnigheid zich aldaar op eene in hel oog vallende wijze vermenigvuldigen. Dezer dagen vertrok uit Akkrum, eene vronw van 84jaren, om hare verdere levensdagen, bij een harer zonen, in Amerika te slijten. Te Amsterdam iu de Bloemstraat is een veertienjarige knaap door eene aschkar overreden, en met zware verwon ding aan een zijner beenen, naar het gasthuis gebragt. De tijdingen uit Japan blijven bij voortduring, vredelievend. In Friesland schijnt de longziekte onder het rundvee te verminderen. Eerlang zal een nieuw werk van E. Renan het licht zien, het is getiteld«Geschiedenis der Maagd Maria". Er is weder sprake van eene reis, welke de Sultan in den loop van dezen zomer naar Parijs en Londen zal ondernemen. Bij het afsteken van een vuurwerk te Leeuwarden werd een knaap van 15 jaren zoodauig door een zwermer aan het hoofd getroffen, dat hij on- middelijk geheel bewusteloos ter aarde viel, hij verkeert in eenen toestand die het ergste doet vreezen. In de week van 1118 Junij j.1. werden te Harlingen vervoerd 7222 vaten boter 4100 Edammer kazen, 681 Runderen, 245 Kalveren, 52 Varkens, 1243 Schapen en Lam meren. Op de Lindengracht te Amsterdam heeft zich een man, door ophanging van het leven beroofd. Amsterd. 28 Junij W. S. 2} pCt. 61J; 3pC. 73} Rusland, oude 5pC. 965pC. 1829 98} Oostenrijk, Metaliek, 5pC. 57 J idem 79 Spanje, th. 2} pCt. 45 3pC. 51 binneul. Portugal, 3pC. 46 J. Sde klasse, 2de, 3de en 4de lijst. No. 2831; f1500; 229, 12512 f 1000; 5069 7167, f400; 13567 f200; 3552,4865, 7332 14125, 14851, f 100; 32, 18510, f200; 3027 10605, 14993, f100; 13234 f1000; 9175, f400; 8877, f 100. van Aatje Groot te Schagen en Autje War-

Schager Courant | 1864 | | pagina 3