g i:\vo\e berigten. gemengl)e bélligtejx. menten men zoude in den waan komen dat er nooit een erger staatkundige gruwel was gepleegd. Dat voor dertien jaar in Frankrijk de ver tegenwoordigers des volks door de bajonnet uit elkander werden gedrevendat de onafhanke- lijisten onder die gezanten des volks werden gevangen gezet en uit het land verbannen dat de aanluutgcrs en verdedigers der consti tutie bij hoopen in de straten van Parijs werden nedergesabeld en doodgeschotenen dat daarenboven duizenden naar Cuyeune wer den gevoerddat alles is eene zonde zoo klein en geringdat alleen een buitengewoon teder geweten er eenig leedgevoel voor kan hebben. Evenzoo is alles wat in Duitsch- land sinds 1815 door de regeringen in het vertrappen van de regten des volks en het schenden van bezworen grondwetten gedaan isvan geringe beteekenismaar dat het belgische cabinet om zich staande te houden een voorstel aanmoedigtdat wel is waar niet getuigt van eenc edele ridderlijkheidmaar toch ook geenzins in openlijken strijd met de wet wasdat is eene misdaad die niet kan vergeven worden evenmin als de houding der oppositieofschoon deze ook eigentlijk niets gedaan heeft wat eenigermate met schen ding der constitutie kau gelijk gesteld wor den. Voorwaar de duitache en fransche bladen, die zulke jammerklagten over den toestand van Belgie aanheffen, deden beter om den blik meer naar binnen te keeren. Wij voor ons zien de toekomst van Belgie niet zoo donker inzoo lang de beide partijen zich aan geen erger misdaden dan de tot dus verre begane schuldig makenbestaat er nog geen gevaar. Wat is toch eigentlijk de zaak In Belgie is de bevolking van het platte land meest clericaal, die van de groote steden meest liberaal. Daar de bevolking der steden gewoonlijk meer toeneemt dan van het platte land, zoo had het liberale cabinet er belang bijdat bij de eerdaags te doene verkiezingendeze niet plaats hadden naar den maatstaf der bevol king in 1856 (waarop het tegenwoordig kies stelsel was gevestigd) maar naar dien van 1864. Ten dien einde werd door den Heer Orts, iii de kamer der volksvertegenwoordigers, een voorstel ingediend om de kieswet in dien zin te veranderenen liet miuisterie onder steunde dat voorstel. De houding van het Texianen en Tonquewa's op de herpen verwachten. I)e Lazador had besloten het hem van vroeger nog eeuigzins bekende terrein teer naauwkeurig te onderzoeken, het leger der Comanches te be spieden en den weg door bet wond uit te vorschen. De Indianen keerden des avond vermoeid en met vleeech beladen terug; zwijgend en voor zich heen ziende reden zij op een ten minste vijf voet breed pad naar hunne legerplaats. liet was nacht, de lucht helder en koel. E^ne lange, smalle streep kronkelde zich langzaam langs den grond naar het gebergte. Het waren de Texiaansclie volksplanters ea de Tooquewa'sche krijgslieden, die langs een teer smal pad, dikwgl» langs diepe afgronden, naar de kruin van het gebergte reden. Met vasten tred stapten de paarden langs de hellende paden en beklommen de eene hoogte na de andere. Twee uren voor middernacht bereikte de troep de kruin, alwaar Jim Ben wachtte, om de krijgslieden naar de andere zijde in bet dal te voeren. Het langzaam afbellen der bergen verligie het afrijden aanmer kelijk. Sul, langzaam en soorzigtig ging het oaar beneden. Spoedig hoorde men duidelijk bet huilen en jammeren der prairie-wolven, die om de door de gieren verlaten, ingewanden der buffels streden Een half nar Toor het aanbreken van den dageraad bereikte de troep het pad, dat door het woud leide. leder strijder was geheel tot slag leveren toegerust, ieder had dea zadelgordel nog eens aangehaald, de kleppen der revolver-halsters opengeslagen, de lange breede en pantige messen tot bjj de strijdbijl geschoven en de buks los omgehangen. Men bad besloten in vereeniging te strijden en het beste en vreeselijkste wapen, ministerie is voorzeker niet edel, want de kieswet mag nimmer in liet belang eencr partij veranderd worden en vooral niet op liet oogeu- blik als het volk eene nieuwe keuze moet doen. Daarenboven kan de wettelijke tienjarige volkstelling, die in 1866 eerst moet plaats hebbenalleen den waren basis aan de hand geven voor de verkiezingen. De behoudende partij nain daarop het besluit om zich aan de verdere bijwoning van de vergaderingen des parlements te onttrekken ten einde daardoor het miuisterie te noodzaken oin overtegaan tot de nieuwe verkiezingen voordat het voor stel van den heer Orts was aangenomen. Ook deze daad der behoudende partij moet gelaakt wordenbeter had zij gedaan om haar verontwaardiging over de haudelwijze van het ministerie aau den dag te leggen, door zonder verdere redeneringmet eenparigheid dat voorstel aftewijzen. Het is dus verre van ons om ons optewerpen als verdedigers van de, door eene van de beide partijen, begane handelingen, maar toch kunnen zij voorwaar niet in eenen adem worden genoemd met de dingendie in Duitscliland en Frankrijk zijn geschied. Het gaat echter met de volken als met de individuen. Een vlek wordt spoediger bemerkt op een lichten dan op een donkeren achter grond. De kleine zoude, die een brave man begaatwordt veel meer door hem betreurd dan de grootste misdaad door den booswicht, die er zich aan schuldig maakt. Zoo is het ook met Belgiezoo althans moest het er mede zijndeze kleine schen ding van parlementaire vormen en zeden moet er in opregtheid betreurd worden. Zijn roemrijk en vlekkeloos verledenmaakt het tot een heiligen pligt om zijn naam ook in de toekomst onbevlekt te bewaren. Als wij goed onderrigt zijn, belooft de dag van VI oensdag 24 Augustus aanstaande voor Schagen een regt feestelijke te zullen zijn; in den voormiddag zal de eerste steen van het stations-gebouw vau den Staats-Spoorweg op plegtige wijze worden geleed; door de commissie met de regeling der festifiteiten voor dien dag, zullen naar wij vernemen, worden uitgenoodigd de heeren Minister van Binnenlandsche Zaken, de Commissaris des Koning, de eerst aanwezende Ingenieur, de van Bijks wege gestelde taxateurs den revolver, dadelijk bij bet begin van het gevecht te gebruiken. Eindelijk kondigde eene heldere streep aan den horisont en de gloeijende roode kleur in het oosten het aaubreken des dageraads aan. De rossen der Texianen hadden hel eerst het pad betreden. Aan de spits bevond zich Jim Ben, digt bij hem reed Charles Moore, de beerenjager, en vervolgens Davis de Squatler en James Johnston, op deze beproefde vechters volgden de overige blanken en eindelijk de Tonquewa's met hunnen hoofdman aan de •pits. Digt aan het einde van bet pad ontdekte men reeds de prairie, bet bosch was zeer spoedig ten eiude. Beo hief zijn grooten revolver in de hoogte en overzag met zyn doordringend oog de moedige schaar. Allen hadden hunnen aanvoerder verstaan, een ieder het met zes spitskogels geladen wapen uit den halster getrokken; terwijl de Tonquewa's hunne boog eu acht a tien pijlen io de linkerhand hielden. Reeds hoorde men duidelijk een brom men en mompelen; een nn en dan afgebroken geroep en bet blaffen van een bood in het leger der Comanchea. Toen plotselings aan het einde van bet pad, digt voor Jim Ben, de kopeikleorige gezigten van vijf of zes te paard zittende Iodiaoea verschenen, die voornemens wareo, weder op de bnffeljagt te gaan. Slechta een oogenblik staarden de wilden de blanken aan, wendden toen hunne paarden en vlogen schreeuwende naar bnnne legerplaats terug, doch in denzelfdeu oogenblik, met dezelfde snel heid en onder een slgemeen hurra der blanken en bet woeste krijgsgeschreeuw der Tonquewa's, sprongen de wrekers hen na en bereikten bijna voor de onteigening, de burgemeesters die hebben bijgedragen tot verkrijging van de lijn lang# Scbagen, het overige spoorweg personeel, enz. enz. ook zal bij die gelegenheid een locomotief luopen; zoodat, hoewel bet programma van den optogt nog uiet publiek is, tot opluistering niets tal worden verzuimd. In den namiddag zal de gewone harddraverij plaats hebben, en des avonds tcu 9 ure een schitterend vuurwerk, door den heer P. L. van der Brngh, vuurwerkmaker van Z. M. den Koning te Amsterdam, op het marktplein wor den afgestoken, terwijl ten slotte allen koflfij- hnizen eu herbergen genoegzaam gelegenheid zullen aanbieden om den avond verder aan genaam door te brengen. Weinige jaren geleden was in de omstre ken van Nicolai een jeugdig paar gehuwd, maar het huweiijk was alles behalve gelukkig. De man eischte echtscheidiug en de regter besliste naar zijn wensch. Maar de vrouw, wier on aangenaam karakter de voorname aanleiding tot een en ander was, besloot zich te wreken, zij overlegde daartoe met baar moeder en broe der en men besloot tot den moord van den ongelukkigen man. Om in het opzet te sla- gen veinsde de trouw, dat zij berouw gevoelde en w ist daardoor haren man nog eens te ont moeten in zijne woning. Schijnbaar had er eene gebeele verzoening plaats, maar daarop kwam de broeder, zocht twist men hem en terwijl zij handgemeen waren, wierpen de vrouw en bare dochter het slagtoffer op den grond. Het drietal doodde hem daarop niet alleen, maar sneed hem letterlijk in stukken. Een zoontje van den vermoorde, dat in de kamer sliep, had alles gezien, maar zich stil gehouden oit vrees het zelfde lot te ondergaan. Eenige dagen la ter echter ontdekte hij de gruweldaad. Pe misdadigers werden gearresteerd, en verklaarden volstrekt geen berouw te gevoelen over den gepleegde» gruwel. Jules Gérirdde beruchte leenwendooder heelt te vergeefs getracht in het binnenland van Tombuctu door te dringenhij werd door de inboorlingen van alles beroofd en kon slechts met groote moeite zijn leven redden, men ziet hieruit dat, hij die aan leeuwen het hoofd biedt voor menschen de vlugt neemt. liet afkoc- pen der verpligting tot de krijgsdienst is, in Engeland, afgeschaft; de regering zegt meer behoefte aan soldaten dan aan geld te hebben. Op het voorbeeld der keizerin, hebben de dames der hoogste klasse te Weenen, de crino line afgeschaft. Op den 8en Augustus aanstaande zal Schagen groote inkwartiering gelijktijdig met de vlugtelingeo het dorp. Nog was het krijgsgeschreeuw der Tonquewa's niet geëiudigd, toen reeds de eerste schoten vielen. De meeste Coroaoches die nog op hunne buffel- vellen lagen, sprongen verschrikt in de hoogte en stortten meest zonder wapens uit httnne hutten naar buiten, om zich door eeua snelle vlugt te redden. Eene grenzelooze verwarring heersehte thans in de legerplaats. Mannen, vrouwen en kinderou liepen dooreen; niemand dacht er aan zich te verdedigen; wat leven bad zette het op een loopen. Het angstgeschrei der vlugtenden, het aanhoudend hurra der Texianen, het donderen en kraken der revolver-schoten; het gesteun en gejammer der stervenden, het hulpgeroep en schreijen der vrou- wren en kinderen, dat alles klonk wild dooreen. De wapenlooze of slechts met scalpeermessen of tomahawks gewapende Comanches ijlden bijna allen naar eene plaats, waarop eeu groot aantal opgetoomde paarden stond. Met een: „hurra voor Texas!" drongen de blanken op den vjjand in. Gelijktijdig bereikten de voorste Comaoches de pasrden; wierpen zich er op en zochten hun heil in de vlngt Het vu ren hield nog laogen tijd aan; een hagel vaa bukskogels vloog door de lucht, eens groote me nige Comanches lag in haar bloed te baden eo inweerwil van dat alles waren rr nog slechts weinige minuten sedert het begin van den strijd verloopen en bevonden zich nog vele kogels in de draai-cvlinders der revolvers. (Sloi toijt.)

Schager Courant | 1864 | | pagina 2