k. AUGUSTUS. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. .1» 358. Achtste Jaargang. A°. lSttA; Amerika. De Lazador. i SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drib maanden* Voor Scliagen f 1,00. Franco per post door het geheelc Rijk n 1,15. Aizonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle wcgh, Je TJITG-EVEB F. J\ GK DIDEBICH. rit LJS DER AD VERTEN TlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Roekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FRANCO. C Voorzeker zal de Indiaan die op zijn we relddeel het eerst ecu Europeaan ontmoette, niet vermoed hebben in welk een uitge breid drama, hij de eerste rol vervulde. Even min zal ca Europeaan, toen hij het eerst den voet zette op het vaste laud van Amerika, een juist begrip hebben gehad van de betee- kenis der daad, die hij verrigtte. Intusschen, het was bestemd dat de vermeende fabel, die de inboorling overbragt aan zijne stamgenooten, toen hij hun mededeeldedat hij aan het strand der zeemenscheu ontmoet hadzoo zeer van hen verschillendedat hij hen voor engelen of duivels had aangezien, eene schrik bare waarheid zou blijken voor de volken die Amerika toen bewoonden. De blanke man bleek niet de eenige van zijne soort te zijn, en langzamerhand daagde de ontzettende waar heid voor den geest des inboorling^dat de plaats waar hij stond aan een ander toebe hoorde. liet was bestemd, dat de blanke man uitge togen om goud te zoekeneene nieuwe we reld vinden zou eene wereld bestemd om onder te gaan en herschapen te worden door de oude en indien de twee onbekenden, die aan de boorden van den Atlantischen Oceaan voor het eerst het oosten aan het westen verbondeneen tafereel der latere geschiede nis van Amerika voor hunne oogeu hadden zien zwevenwelligt liaddeu zij beiden hunne ontmoeting verzwegen om der wereld het schandtooneel te besparen dat volgen zou. Menschelijker wijze gesproken is er nimmer .eene onderneming erger mislukt dan Amerika's eex verbaal dit dbx isdiaanschen oobloo. Vijfde Vervolg en Slot. Terwijl de strijd aan de zijde de blanken geëin digd waswoedde dezelve van den kant der Toaqnewa'a aan de andere zijde van het dorp nog voort. De roodhuiden hadden dadelijk bij den aanval de blanken verlaten waren achtergebleven en versloegen de nit bunne wigwams stortende Indianen. Om aan bet bloedbad een einde te maken, vormden de Texianen eenen grooten kring en aioten de woedende roodhuiden in. De hoofd man maakte voorwaarden en een hunner zeide „De groote geest heeft ona de vijanden in haoden gespeeld en daarom willen wn al bunne scalpen hebben Ben antwoordde De groote geest der bleek-gezigten heeft ons ia het leger der Comaoches gezonden om wraak te nemen omdat zij de vrouwen en kinderen der blanken vermoord hebben doch hij wil niet dat wij vrouwen en kinderen vermoordenDe groote geest beeft ons ook geene scalpen beloofd, maar bevolen de schedelhuiden van alle verslagen mannen aan ouze roode broeders v«n den stam der Tonquewa's over te laten opdat zij tot aan- denkeu aau de glorierijke overwinning hunne ontdekking. Dreef gouddorst de schepelingen naar lint westen als Amerika optreedt tegen Europa in het gerigtzal het grooter grief doen hooren dan dat men het zijn goud ontnomen heeft. Het zal spreken van bloedvan on- geregtigheid van duivelen list en duivelen woede en waar het stikt in den stroom van beschul digingen zal de zoon van Cham opstaan en zeggenkan er nog grooter leed zijn dan gij mij hebt aangedaan Wat geschied isis geschied doch het volkengerigt is niet achterwege gebleven. Wij kennen al de ellende nietdie Amerika's goud op Europa's zonen heeft uitgestort maar de vrucht der ongeregtighcid is hier zoo blijkbaar verpestend geweestdat wij er magtigc volken door hebben zien zinken tot den diepsten staat van verval. De meridiaandie Amerika in twee helften zou scheiden en die de grens zou uitmaken van het nieuwe Spanje en Portugal, scheidt thans gauscli audere landen. Beide bezittingen zijn hun bijkans geheel ontwrongen. En nog heeft het wraakgerigt zijn laaatste woord niet gesproken't weerklinkt welligt thans over de zee van jammer waaronder Amerika nu bedolven ligt. Waar menschelijke vlijt zich had weten te ontwikkelen tot eene ongehoorde hoogte, zinkt plotseling de grond van het trotsche gebouw weg eu alles ligt in duigen. De eene helft van Amerika staat gewapend over tegen de anderehonderd duizenden vallen en nog tempert zich de koorts nietwaaronder Ame rika trilt, en boven het schouwspel van ver woesting dat een oorlogvoerend werelddeel scalpitangea met Vele zegeotropbeen versieren kunnen I" Tegen deze bewering liet zich van de zjjde der wilden niets aanroeren; de groote geest der bleek- gnzigtcn heeft zoo onbaatzuchtig gehandeld dat zij meer dan te treilen jubelend en ecbreeu wend oier de door de blankea gedooden heen- stormden. Vele rrouwen en kinderen kwamen nog uit de hutten en vloden onverlet naar het woud en de prairiën. De Texianen stegen ran hunne paarden, bonden dezelve vast om het werk der vernieling te voleindigen. De palen der wigwams wierden omvergehouwen bij de gerond en lanzen der Co- manchet op eene hoop gedragen en te samen in brand gestoken kortom men vernielde bet ge- heele dorp, zonder eeoe enkele hut te laten ataao. Al de in de wigwams gevonden en aan de scalpstaogen hangende scalpengingen een voor een door Beo'a handen en werden zeer nnauw keurig door hem bekeken waarna bij ze den roodhuiden overhandigdedie dezelve begraven wilden, ten eindt den geest der gedooden te ver zoenen. Twee scalpen hield Ben terug; beide waren met grijze haren bedekt, die, waarop zich het minste en kortste baar bevond overhandigde hij deo Duitschea farmer Andrcas Daniël die bjj ons aanbiedt, schjjnt de geest van het ver leden te zweven, die met den vinger wijzende op Afrika; het harde woord „regtvaardig" doet hooreu. Onze lezers zullen het welligt vreemd vin den dat wij de oorzaak van duu ongclukki- gen staat van zaken in Amerika zoo ver zoe ken. Toch ligt er diepe waarheid iu het bekende woord van Schiller, dat de geschie denis der volkenhet volkcrcngerigt is. Het ligt niet in ons doel deze stelling te betoogen, dat wil zeggen de billijkheid en regtvaardig- beid aantoonen van den rampspoed die dc eene eeuw treftvoor de ondeugden eener vorige. Dat de geschiedenis rigt, is in den regel onwaar voor het individu meer waar voor het geslacht, doch waar, voor het volk. Voor wie niet geheel een vreemdeling is in de geschiedenis, dagen uit alle eeuweu op getuigen voor deze waarheid. Dat de zeswaarop de toren ran Silouiu viel niet schuldiger waren dan de andere spreekt van zelve maar dat de nationaliteit van het Joodsche volk begraven werd onder de muren van Jeruzalem toen deze door Titus werden geslechtsprak ook van zelve voor wie de geschiedenis der Joden kende. Het eene was noodzakelijkheid het audere betrekkelijkeen toeval. Bij al het staatkundig onregt waarvan wij thans iu onze dagen nog getuigen zijn, moet het ons versterken in ons geloof, dat alleen staatkundige eerlijkheid gedijt wanneer wij de wrange vruchten van het onregt, met oogen zien. Het geweten der volken moet ontwakenzij het onder den geesel van het ongeluk. Doch zulke harde lessen zijn niet den aanblik der schedelhuid heette tranen ran weemoed en ontroering oier de wangen liepen; want het wai de scalp zijns vaders. De ande re behield Ben het wat de scalp die hij den kleinen Henry onder den ouden eik beloofd had. Drie uren na zonsopgang verlieten de krijgers de plaats der verwoesting. Jubelend trok de dappere schaar door boach en prairie naar een aan den voet van het gebergte springende bron ont. Nadat mannen en paarden gedronken hadden, de k ala bassen flesschen gerold waren was men jnist rooroemeoa weder orer de bergen te trekken toen oogereer honderd met lansen en rolkomen uitgeruste Comanches te voorschijn sprongen. „Haltcommandeerde Ben. Allen zagen den vijand. Het waren krijgslieden ran bet naaste dorpdie door een rlogteling berigt van den overval bekomen hadden. Bliksemsnel vlogen tg over de steppen hingen tosschen beiden aan de zjjde hunner paarden en hielden hunne hoofden onder de halzen dier vlogge beesten. Eensklaps echter rerzameldan zich die stoutmoedige strijders, rormden eene regte lijn Telden hunne Inozen en sprongen pijlsnel en schreeuwend op de blnnken aan. De Tonqoewa's hadden zich reeds achter de bleek gezigten geplaatst. Doch ook ditmaal kwamen de vjjanden niet onder bet bereik der

Schager Courant | 1864 | | pagina 1