dig te kunnen beoordeelenmaar waar het de al of niet regtvaardigheid bij benoemingen geldtdaar oordeelt het meest met juistheid, die benoemingen geven dan ook bijna altijd den maatstaf aan de hand, waarnaar het mi nisterie wordt beoordeeld. Dragen de benoe mingen liet blijk dat hoog geplaatste perso nen er meer invloed op uitoefenen, dan de wet hun toekenthet ministerie is veroordeeld en zijn aanstaande val is zeker, spreken de óenpetningefl daarentegen alleen van billijkheid en regtvaardigheid het ministerie zal ondanks vele fouten door het volk gesteund worden. ten aanzien der benoemingen gedraagt het tegenwoordig ministerie Thorbecke zich over het algemeen zeer loffelijk. Als zijne ware vrienden kunnen wij dan ook niet nala ten om het van harte toe te wensehen, dat het immer op dat pad voortga. Bedriegen wij ons echter niet, dan hebben in den laat- sten tijd wel eens enkele benoemingen plaats gehad, waarbij de inmenging des persoonlijken invloeds van hooggeplaatste personen niet ge heel te miskennen was>en dit 'heeft ons te meer leed gedaandaar wij van het ministerie Thorbecke in de eerste plaats verwachten, dat het de vergiftige plant van het mepotismus met wortel en 'tak uit zoude roeijen. Wij weten weldat men -niet iedere benoeming aan den minister zélven kan wijten daar deze toch op de rapporten van anderen moet afgaanmaar toch van zulk een edél en goed ministerie als het tegenwoordige kunnen wij veel verwachten. Maar niet alleen de rege ring ook het volk moet medewerken om de benoemingen regtvaardig te doen zijn. En-in dit opzigt kan het volk veel doen. Helaas 1 de handelingen van velen onzer zijn zoodanig dat zij liet dikwijls aan het beste bestuur on mogelijk maken, om alleen de regtvaardigheid bij de benoemingen in acht te nemen. Terwijl wij toch nepotismus en familie regering veroordeelen handelen wij waar het de verkrijging van een ambt voor 0116 zeiven betreftals of er niets ongeoorloofds in lag om door allerlei protectie en invloed van mag- tige personen ons doel te bereiken. Wij ont zien ons niet om dikwijls naar ambten te staan niettegenstaande wij weten dat ande ren daar meer regt op hebben dan wijwij willen alzoo den minister verleiden om eene ouregtvaardigheid te begaan. Doch het ergste is dat men dikwijls den invloed van leden der 2e kamer inroepthierdoor brengt men den volksvertegenwoordiger in gevaar zijn onafhan kelijk standpunt te verlaten en den minister Van dergelijke zaken wemelt het in de brieven bus. Zoo heeft b. v. de schoone Belsy de vrije keus tusschen vijf kandidaten alteen koopman een fabriekant, een kunstenaar, een boekhouder en een gentlemanallen met plenty of money met veel geld, Ook Laura kan dadelijk in het huwelijks bootje stappen," een advokaats—bediende die rookt noch drinkteen gevestigd koopman die een kapitaaltje beeft overzespaard voldoende om eene familie te ondeihouden en eeu gentleman ia bet genot van aanmerkelijke renten en daarbij ia het vooruit rigt op eene vel te erfenis, biedea haar allervrieodelijkst de band. Ook voor beeren is een ruim veld op dat gebied geopend. De redacteur weuscht den heer M. E. O. geluk, daar vijftien dames bereid lijn zijne eenzaamheid te storen. Andere bevinden zich wel niet ki snik een embarras de riehesse, doch zij behoeven afthans niet bevreesd te zijn alleen te moeteu bly ren. De overige aanvragen zijn van verschillende natuur. Met de onmogelijkste dingen moet de redacteur bekend zijn, terwijl tevens de ouuoozelste vragen bem worden geopperd. De een vraagt, hoeveel een matroos op H. M. schepen wekelijks bekomt, een ander of de actenrs op Her Majes- tvs Tbeatre enkel water of suikerwater drinken, een derde verlangt te weten hoe groot de maat der Eogelsche soldaten zjjm moet. Eene dame heeft „zenuwen" en vraagt om een middel daar tegeneene andere weet niet aan welken vinger zij den trouwring dragen moet en somtijds te om de regtvaardigheid rit het oog te verlie zen. OiiTegtvaardigheid in het vergeven van ambten is eene even ergerlijke zaak als eene onregtvaardige regtsbedeeling maar wij kun nen tot verschooning vai de eerste zeggen, dat de natie er zelve voor etn groot deel de oor zaak van is. Dat nceut intusschen niet weg dat de regering het zich als een heiligen pligt moet voorstellenom de stipste regtvaardig heid daarbij steeds in acht te nemen. Want ieder bestuur heeft behalve het voordragen en uitvoeren van wetten ook nog eene hei lige roeping, namelijk om voor het oog der natie als een toonbeeld van maatschappelij ke deugden te staan. li E\YO.\ E BEUIGTEN. LI. Vrijdag nacht ontdekte een lantaarnop steker te Londen, dat aan het ijzeren hek om de St. Panlskerk iemand zich had opgehangen. Bij onderzoek van eenige bij den overleden gevonden papieren bleek het, dat die persoon ten jare 1 S1 9 te Maastricht geboren en luite nant bij het 8e bat. Infanterie van het Nederl. Indische leger was met name R. Het Ne derl. consnliaat had hem van bet noodige geld voorzien om naar Amsterdam te vertrekken; hij schijnt het echter aitgegeven te hebben, althans uien vond slechts 2 centen bij hem, Bij het schijfschieten met geweer door zeemihtiens in het fort Oostoever te Nieu- wediep, heeft Woensdag morgen jl. een treurig voorval plaats gehad. Terwijl de schijf in de rigting naar zee was geplaatst, geraakte een passerende visschuit in de vuurlijn op een oogenblik dat er werd geschoten, en werd de opvarende knecht door een schot in den hals getroffen, met dat gevolg, dat hij oogenblikke- lijk dood nederviel. Dit onheil kan ontegen zeggelijk niet dan aan een ongeluk worden toegeschreven; het is echter zeer te betreuren dat door voldoende, voorzorgsmaatregelen de moge lijkheid van dergelijk ongeluk uiet is voor komen. Voor eenigen tijd stond te Boskowitz in Moravie een doofstomme teregt, beschuldigd van eene openbare autoriteit te hebben gehoond. De aangeklaagde, eeu voormalige kweekelÏDg van het instituut voor doofstomme in die hoofdstad, verdedigde zich zelven-, zijne verde diging werd met eene gelieele vrijspraak be kroond. Men is in LudgateHill (Londen) druk bezig met den aanleg der ijzereu brug, ten dienste van den London-Chathara Dover spoorweg. Tegen het laatst van September zal men den spoortrein door het hart der city zien gelijker ljjd om een middel tegen zontefsproate n en in een post scriptum of zij zich, van haren, man aal laten schelden. Dan komt weder eene menigte mannenwaarvan de een naar de co- medie wil gaan doch eerst den raad van den alwetenden redacteur omtrent zijn oordeel over het optevoeren stuk inwinnen wil. De daarop volgende beeft een holle kies, of eene andere pjjn, een kwaad wijf. Allen beantwoordt de redacteur, voor allen heeft bjj een vriendelijk woord voor elke kwaal een middel de koninklijke matrozen bekomen 14 schillings in de week, de acteurs driuken in de tnsscben aden liever auiker- dan sclioou water, de militaire maat bedraagt 5 voet 6 duim enz. slechts voor eeu weet hij geen middel, tegeu het kwade wijf. Eeaige vragen schijnen echter den steeds ge- duldigen redacteur te verdrieten het zjjn dezulke die hem al te dikwijls voorgelegd worden. Daaronder I'behooren de levervlekkende vapeurs en de ge- laatsparasiten. Bijzonder deze laatsten maken hem 1 boos, bij wordt driftig en antwoordt barsch Er 1 zijne geene vleesshwurmew in het gelaat(bij ons 1 is de triviale naam daarvoor, „medevreter") trek 1 ze nit en wasch uw gelaat met wijngeesthoe dikwijls moeten wjj dit herhalen V 1 Zonderling zija ook de vragen die ten opzigle j der koninklijke famüte gedaan worden. De eeöe 1 wenseht te weten, «f de koningin met elk harer onderdanen huwen kan. Het antwoord daarop Is Met iedereen wanneer zij wil namelijk. r' „Éené andere gelijksoortige vraag laidtKan dé kroon prins (de prins van Walis) bigamie begaan en sfoomen (dat is: over de huizen heen), zonder dat daardoor het gezigt op de fraaije St. Pauls kerk wordt belemmerd. In de vele streken van Dnitscbland bezigt men het volgende middel om de vruchtbaarheid der aardappelplant te bevorderen. Zoodra het zaad zich begint te zetten, doet men dit af plukken; al de krachten en sappen, welke de plant bij bet behouden van de zaadbei zon besteed hebben om de ontwikkeling daarvan te bevorderen, wordt uu door haar tot vermeerde ring van de vrucht of kool gebruikt. In den nacht van Zaturdag op Zondag der vorige week heeft te Kampen het volgende ongeluk plaats gehad: De gepensioneerde kapi tein J.~C.~*Moltzer, HTe aan verlamming leed en niet kon loopen, viel des nacht3 uit zijne slaapplaats, met het gevolg, dat de kleedereu door het nachtlicht vuur vatten en deze voor het grootste gedeelte verbrandden. Hierdoor kreeg genoemde persoon eenige brandwonden; uit de alcoof, waar hij zich bevond, is hij toen naar eene daaraan grenzende kamer gekropen, waar de huisgenooten, die niets van dat onge val hadden vernomen, den ongelukkige des morgens dood vonden. In eene dezer dagen te Belfast gehouden vergadering van den gemeenteraad, bezigde de Heer Rea, over eene plaatselijke kwestie, zulke ruwe en beleedigende uitdrukkingen jegens den mayor, dat deze genoodzaakt was het driftige lid nit de zaal te doen verwijderen. Naauwelijks was dit geschied, of hij ontsnapte aan de handen der dienaren en sprong over de balie, doch zoo onhandig, dat hij plat op den grond te land kwam, en hervatte vervolgens zijne onbesuisde taal. Andermaal naar buiten ge- bragt wordende, klampte hij zich, op den grond liggende, aau tafels en stoelen vast, die alzoo mede werdeu voortgesleept tot aan den gang waar hij aan verscheideu politie-agenten werd overgeleverd, die in de onbeschrijfelijke worste ling met hunne arrestant, voor een oogenblik onder den voet geraakten. In zijne laatste woede uitte hij de verschrikkelijkste bedreigingen tegen den burgemeester. De Trutter Zeitung bevat een berigt uit Bome dd. 27 jl. meldende dat eenige dagen te voreneen 11 jarige knaap, zoon van Israëli tische ouders, Michael en Fortunata Colien genaamd, door een Boomscli Catbolieken pries ter met geweld was gevoerd naar een gesticht voor jeugdige bekeerlingen en aldaar gedoopt. Niettegenstaande alle pogingen door de ouders aangewend, was het niet gelukt den kuaap uit de handen der priesters te redden. Op de laatste tentoonstelling van nijver heid te Leeuwarden vond men een reddingstoe stel voor schipbreukelingen uit Harlingen ingezonden. Het is een toestel, waardoor de j wordt bijingeval hij bet pleegtbestraft 1 Antwoord: Hij mag geen tweede huweljjk sluiten 1 anders wordt hij, even als ieder ander, gestraft." 1 Vraag. „Kan de kroonprins zich vau zijne vrouw 1 scheiden laten?" antwoord; „Ja zoo hg er grond voor heeft." 1 De laatst aangevoerde vragen worden natnnrlgk door dames gedaan. Zij achijnen zeer voor den 1 kroonprins geïntresseerden de volstrekte onmo gelijkheid van door hem gehuwd te zullen worden schijnt velen nog niet goed in het hoofd te willen. Op deze wijze gaat het in de brievenbus 1 voortde ernstigste vragen worden door de belaglijlcste atgewisseldalle mogeljjke lieden doen 1 alle mogelijke vragen alle standen zijn vertegen woordigd officieren werklieden kooplieden 1 kunstenaars leerlingenleermeisjes enz. tot de daglooner toe. In deze verbreiding tot in de geringste bijzonder heid bestaat de hoofdverdiensten van dit blad, zoo het waar is dat men nit bet slechtste boek iets goeda leeren kan dan heeft ook dit romanblad bjj de massj consumenten aan vermoorde romanhelden booswichten enz. zijne verdienstenen daarom is Engeland dan ook wegens de reusachtige verbreiding van dit „orgaaa voor moord en doodslag" waarlijk niet te beklagen. \»V.T j -- il -oor

Schager Courant | 1864 | | pagina 2