verleden week heeft de Prnissische koning een bezoek gebragt aan den Oostenrijkschen kei zer. Zij hebben elkander omhelst en driemaal gekust. "Weenen heeft een feestelijk onthaal bereid aan den bcheerscher van Berlijn. Hoe zeer doet liet ons leed dat vrij voor de vrij heid niet meer goeds kunnen voorspellen uit deze bijeenkomst. Daartoe hadden wij gaarne eene andere aanleiding gezien dan de verdee ling van den buit op Denemarken^ behaald. Daartoe hadden wij gaarne gemist den pruis- sischen minister van ilismarek in het gevolg van Pruissens koning. Maar vergissen wij ons nietdan liggen er toch de kiemen in voor een beter toekomst. AVelligt zal het hervor mingsplan van Oostenrijk in 1868 op den voorgrond gezet, zijne- uitvoering daardoor meer genaderd zijn en het oogenblik digter bijwaarop Duitschlands zonen in het volle besef hunner groote roepinghunne verschil lende krachten bijeenvoegen, en de volken even als hunne vorsten elkander omhelzen en den broederkus bicden. GEWONE BERIGTEN. Eenigen tijd geleden maakte men melding van met gunstig gevolg bekroonde proeven genomen met zoogenaamde straat locomotieven. Thans maakt in het stadje Uerdingen (Pruis- sen) zoodanig werktuig aller verwondering gaande. Geheel in den vorm van gewone spoorweglocomotieven gebouwdmet raderen ter breedte van 12 Bij til. duimen rijdt het over straat en zandwegen en zelfs over bouw land zonder op eerstgenoemde, in weerwil van het belangrijk gewigt zijnde 16000 de geringste indrukken na te laten. De kleine tenderdie met den locomotief uit een stnk bestaat, bergt den geringe voorraad kolen die de machine verbruikt, alsmede het water ter aanvulling van den ketel. De locomotief moet 300 h 400 centenaars kunnen voorttrek ken bij eene snelheid van 10 minuten per uur. Er» vijfde scherp rad dat van voren is aangebragt, d.-n,$ om het voertuig te sturen, dat daardoor de kortste wendingen kan uit voeren. De Montreal Herald geeft berigt van den brand der gevangenis aldaarde cipier het vuur ontdekkeude ging naar den sheriff, zijne vrouw en den knecht bevel hchteilatende de gevangeneu in veiligheid te brengen. De vrouw ging naar boven maar de stiklucht verschrikte haar zoodat zij tot redding harer kinderen weder naar beneden giug. Intusschen nam het vaur de overhand j gelukkig kon men van buiten met een ladder de eerste ver dieping nog tijdig bereiken, en door het openhakken der traliën en verder van binnen deuren de gevangeuen bevrijden op de bovenverdieping waren echter drie vrouwen moeder en twee dochtersbeschuldigd vau kindermoord men zag ze aan de vensters men hoorde hare kretenmaar er was geen middel tot redding. Velen uit de menigte vielen op de knieënora den spoedige» dood der ongelukkigen af te bidden de predikant Barnabë beklom met levensgevaar de ladder, om de vrouwen vau daar nog laatste troost woorden toe te sprekenweldra zag men de vlammen rondom haar opflikkereu en vernam men uiets meer dan 't geknetter der vlammen. Dezer dagen zijn eenige neringdoenden te Zwolle -het offer hnnner liglgeloovigheid geworden. Een zekere H., die als hulpon derwijzer in overzeesche bezittingen is aange steld heeft zoo als het gerucht wil voor f 3 a 4000 goederen gekochtzonder daar van iets te betalen en is in stilte van daar vertrokken. Men heeft van deze handelwijze aan de justitie kennis gegeven en door hare ijvere pogingen is men te weten gekomen, dat II. die opgegeven had zijne naastbestaan- den vaarwel te gaan zeggenreeds sedert eenigen dagen naar Java onder zeil is. Wel is te Belfast tot dusver de rust in het openbaar' ongestoord gebleven, doch thans wordt zij in het geheim geschokt door allerlei bedreigingen vervat in brieven voor zien van afbeeldsels van doodkistenkrnis- beenderen enz. Ter fnuiking van deze kwade practijken hebben, zoowel liet stedelijk bestuur, 'als verscheiden voorname ingezetenen aanzien lijke sommen voor de ontdekking dier boos aardige schrijvers uitgeloofd. Uit Bern wordt gemeld dat gedureude de afgeloopeu week niet minder dau acht rei zigers den' Mont-Blanc hebben beklommen. Onder de personen, die de Grande Muiets i hebben bezochttelt men drie jonge dames, dochters van den vermaarden brouwer Perkius i te Londen. In den avond van 21 dezer heeft, volgens de Grondwet van Antwerpenaan de werf aldaar een ongelnk plaats gehad. Eene Hollandsche dame van ongeveer 13 ja- heeft bet Urt. nog toe zijn levenskracht moe ten zoeken in de kracht, door de overlevering aan dien enkelen naam verbonden. Geen op volger vau ilen grooten Frederikkomt de «er iets toegevoegd te hebben aan dieus schep ping. En het gebrekdat bet karakter van den stichter der Prnissische monarchie aan kleefde is ook thans nog het gebrek van ■den Pruissischon staat. Frederik de groote was, ondanks zijne uitnemende begaafdheden, niet- de man om een staat te stichten, gegrond op de beginselen van onzen tcgenwoordigen tijd. llij behoorde tot de school dier ribera- ten die van de vrijheid een geschenk maken hij geloofde in gcene vrijheid, dan in die welke bij wilde toestaan en ofschoonnaar •eigen ineening waarschijnlijk een der vrijzin nigste en verlichtste vorsten heeft de ware vrijheid alsnog weinig verpligting aan hem. Toch vertegenwoordigt zijn rijk. een stelsel, dat het omgekeerde heeten mag van dat waarop Oostenrijk is gebouwd. In den iiieu- weren stijl sprekende, moeten wij zeggen, dat Oostenrijk het behoud Pruissende revolutie vertegenwoordigt. Het denkbeeld der duitsche eenheid is •onmogelijk te verwezentlijkcnzoo lang het Pruissen of Oostenrijk te doen is om de heerschappij in Duitschland. De hoofdvoor waarde tot Duitschlands eenheid is het vol komen in evenwigt blijven dezer beide mag- ten. Eene centralisatie zoo nis die in Frank rijk herft plaats gehad en die in den loop der tijden uit de verschillende declen, waaruit dit rijk is zamengesteldeen zamenhangend geheel heeft gevormd is door de geschiede nis van Duitschland onmogelijk geworden. Ver mindert men de magt van Oostenrijkten behoeve van Pruissenof omgekeerddan geschiedt dit ten koste van den Duitschen geestdaar het van die beiden bovendrijvende -elemental het andere aan zich onderwerpen zou. De eenheid, die voor Duitschland het wenschelijkst isis de boven de deeleu drij vende volkswildat de individuele ontwikke ling van ieder i-jner deelen gewaarborgd zij door gelijke magtsvcrdeeling van Oostenrijk en Pruissen. Onze zonderlinge tijd heeft eene bijeen komst gezien van den afstammeling van Fre derik den Giwote eu Maria Theresia. In de Spoorweg beloof! Schagen nader te zullen verbin den, en waar zich eene onafzienbare menigte ver zameld bad, opende de eerst aanwezende Inge nieur, de heer van I'rehn bet feest, door den truffel overtereiken aan den burgemeester de Meêr, na een gepaste toespraak, waarin bij hem verzocht om den eersten steen, die gelegd zou worden, met zijne collegas Koomen en Kroon, door het bijvoegen van een tweeden, derden en vierden te bevestigen. Dit welmeenend woord, dat zoo zeer voor da belangstelling van den spreker in de zaak, waarom men feestvierde, getuigde, werd op even gepaste wijze door den Burgemeester de Meêr beantwoord, die daarop den truffel in handen stelde van Willem Alexander Paul Frederik Lode- wijk, toontje van Boogh. En nu was het gewig- tigate oogenblik vaa den dag gekomen. De eerste steen werd gelegd. Het tweejarig kind, keurig gekleed ia zwart du weel met zilver afgezet, gedroeg zich, geholpen door den burgemeester, zoo vrij moedig, zoo flink, dat bet ieders verwachting overtrof. Ka afloop van deze plegtigheid nam de heer Keselman van Winkel het woord. Op uit stekende wjjze drukte hjj de gevoelens uit van hoogachting en dankbaarheid, die door allen ge koesterd werden voor de beeree Koomen, Kroon ea de Meêr, en waarop zij zich regtmatige aan spraak verworven hadden door hun onvermoeid en ijverig streven, om in het belang van de gemeenten door welke zjj daartoe verzocht wareD, bet ge- vreoschte doel, de tegenwoordige rigiing van den Spoorweg, te bereiken. Uit naam van die gemeenten werd door hem en zijne mede-gecommitteerden een prachtig cadeau aan die heeren uitgereikt, dat huu zeker ateeds een blijde herinnering aan dezen feestdag zal zijn. Voor men het terrein verliet, sprak de predikant te als tolk vso Schagens burgers en van allen, die zich verheugden, dat de spoorbaan gelegd werd door dit doel van Koord-Holland, een van woord dank nit aan de heeren Ingenieurs, inzon derheid aan den heer van Prehn, die het feest met hunne tegenwoordigheid vereerden, aan de heeren, die belast waren met de onteigeuiog der landerijen, aan de genoemde burgemeesters, aan den gemeen teraad, die geloond beeft, waar het den bloei der gemeente betreft, grene inspanning en moeite te ontzien, aan de feestcommissie, wier ijverige en doelmatige bemoejjingen hoog gewaardeerd wor den, eindelyk aan de heereu Opzigters en Aanne mers die mede zoo krachtig en belangeloos hadden bijgedragen tot opluistering Tan bet feest, In den aanvang, tus9chen de verschillende toespra ken en aan bet einde, zong de Schager lieder tafel Euterpe eenige toepasselijke ÜedareD, hetwelk mede niet weinig bijdroeg, om de reeds hoog gestemde feestvreugde nog meer te verhoogen. Vooral echter werd die vreugde gevoeld en klopten aller harten van blijdschap met het oog op de toekomst, toen men daarna plaats nam in den opzettelijk voor deze gelegenheid ingerigten feesttrein en sen klein toertje deed met dit nieuwe middel van vervoer, dat ongetwijfeld zoowel op het stoffelijk als op het zedelijk welzijn van Schagen en om streken een hoogst gunstigen invloed zal uitoefe nen. Uiterst voldaan, zelfs ondanks het weder, dat tot nu toe goed, nu echter weer minder aangenaam begon te worden, keerden allen in dezelfde orde terug naar bet Raadhuis, waar men, overtuigd van de goede gezindheid en hartelijke deelneming van Schagens burgers, met genoegen een bord op merkte met het opschrift: „hulde aan Schagens burgerij." Opmerkelijk was het, dat zelfs de ge weldige regen in de feestviering weinig stoornis aanbrengen konwant wederom was eene aanzien lijke menigte, waarvan de meesten zich een nat pak getroostten, tegenwoordig bij de barddraverij, die ten drie ure een aanvang nam, en waarin prijs ea premie, te zamen ter waarde van p. m. 1 200 behaald werden door „de Vogel" van den heer de Hartog te Purmerend en „Goliath van den heer de Wit in de Zype. Doornat moeten echter z(j zijn geweest, die des avonds in grooten getale op het marktplein voor het Raadhuis zamengekomea waren, om getuigen te zijn van de hoogst aange name verrassing, die aan de daar binnen aan een feestdisch vereenigde heeren, door eene serenade van de liedertafcl Euterpe, bereid werd. Daardoor gaven de leden van die tafel, en allen, die hen omringden, een nieuw bewijs van hunne ingeno menheid met bet feest van den dag, en vooral van bunne achting voor onzen verdienstelijken Bur gervader, die door den Directeur van Euterpe, den heer J. Denijs Jz. in een zijner zeer gepaste feestliederen te regt genoemd wordt „de Held tan het Feett. Ons verslag is ten einde, en nu worde het ons veroorloofd door den heer Cohen Stuart, die het feestgenot zoo zeer bevorderd heeft, niet slechts door zijne uitstekeode redenea aan den disch, maar ook door zijn welsprekende toespraak aan de voor het Raadhuis vergaderde menigte, om de beteekenisvolle woorden overtenemen, die h(j in de Alkmaarsche Courant van den SSsten dezer geplaatst heeft: „Inderdaad, het feest, dat Schagen vierde, was belangrijk en wen- schelijk ware het, dat iedere gemeente in onze provincie zoo veel ijver aan den dag legde om hare belangen te behartigen, zoo luide hare dank baarheid uitsprak, wanneer hare weQscben vervuld wordeD, zoo vast in het oog hield, wat zij een maal hoopt te bereiken, dan, maar ook dan eerst, zou Noord-Holland zich ontwikkelen, zoo als het zich ontwikkelen kanen zich mogen verheugen in een gestadig milder vloeijen zijner rijke bronnen voor volkswelvaart en volksgeluk." A. J. VIS DIEPERLNK.

Schager Courant | 1864 | | pagina 2