DONDERDAG Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. IS SEPTEMBKH. liet Volksblad. Een Vlugtelingsleven. M 304. Achtste Jaargang. A°. f864. 1 SCHAGER COURANT. ABOÜNEMENT3PRIJ9 VOOR Dit IE MAAN'DEV Voor Schagenf ],00. Franco per post door het geheele Rijk #1,15. Afzonderlijke Couranten#0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle UITQ-EVER 3?_ J\ O, DIDEEIOH. PRIJS DER ADVERTEJtTlëN Van een tot vijf regel0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN IFHAHSTOO. Het ministerie Thorbecke heeft waarschijn lijk geen grooter vijand dan »het volksblad." Het woelen van Groen, ondermijnt de kracht van het ministerie niet in die mateals het hoofdschudden van professor K e m p er. Steeds deftig en beleefd weet deze in alle bedaard heid de groote zonden van het ministerie en der liberale partij voor te houden terwijl hij schijnbaar voor u optreedt als een bewonde raar der groote talenten van Thorbeckeals een trouwe hoewel steeds koude beminnaar der liberaliteit. Waar hij spreekt van den praktisch tlieo- retischen staatsman die aan het hoofd onzer zaken staatis hij dadelijk bereid allen lof te geven aan diens bekwaamhedenom ech ter te besluiten met de conclusiedat Thor becke nationale beginselen mistmet heersch- zucht is behebt en veranderlijk is van staat kundige meening. Waar men opkomt tegen de bekende ver klaringen door Groen gevorderd van de leden, door hem bij de laatste verkiezingen onder steund schaart het volksblad zich dadelijk aan onze zijdeom echter oogenblikkelijk aan de liberale partij te verwijten dat zij eigent- lijk aan het zelfde euvel mank gaat. Dit zijn twee grepen, voor de hand gedaan uit den jaargang, die voor ons ligt. Wie zich de moeite wil gevende artikelen van het volksblad te lezen en zij verdienen dit in menig opzigt zal in ieder opstel ontwaren dat er onder de zoetsappigste woor den de vinnigste strijd gestreden wordt tegen het bestaande ministerie. Eer$te aftiteling Het verraad. L De twee Mi sisters. In eene groote residentie arbeidde een minister in zijn kabinet voor hem op de schrijftafel lag eene menigte briesen en pakettendie met de post aangekomen wsren naast dezelve slr.1 een kanselarij bediende die de paketten en M?e- ven een voor een opnamhet zegel met eene groote schaar losknipte en ze vervolgens digt bij den minister neerlagzoodat Zijne Excellentie te met geringe moeite openen en lezen kon. Er bevond zich een ogenschijnlijk onbedui dend briefje tnsschen de anderen hetwelk een voudig met eene onwelzonder cachet gesloten en met de stadspost gekomen was. De kanselarij bediende bad hetmet zyoe lange schaar, even als de andere brievenlosgesneden. De minister opende hetzoo als de anderen las bet echter niet, jij de anderen. Hij las het met groote belangstellingmet aan dacht langzaameenmaal tweemaalen legde het vervolgens onderste bovenzoodat het adres zigtbaar was, afzonderlijk op zijne schrijftafel. Als voor iedere overtuiging hebben wij eer bied voor die welke uit het volksblad spreekt. Wij gclooven niet aan hare onfeilbaarheid doch dit geloof wordt ook niet van ons ge vergd. Met eene wezcntlijk treffende waarheid en eenvoud van dictiezegt ons de schrijver „al zijn wij ons van geene partijdigheid be wust zoo zijn wij daardoor nog niet on partijdig ook onze eenzijdigheid zal zich openbarenmeer aan onze lezers dan aan ons zei ven." Doch al erkennen wij volmondig het regt van den schrijver in het volksbladtot be strijding van het ministerie Thorbeckewij kunnen echter gcenen trede hebben met de wijzewaarop die strijd wordt gevoerd. Geheel anders zou het zijn, indien het blad zich ruiterlijk voegde onder de vrienden van het ministeriede kritvk dan daarop uitge oefend zon van zelfstandigheid en liefde voor de waarheid getuigen. £venzoo wanneer het openlijk partij koos tegen het ministeriezon het een dienst kun nen bewijzen aan het vaderlanddoor het gevaar te openbaren, dat ons met dit minis terie dreigt. Doch noch het eennoch het ander geschiedt. En waartoe dient in dit gevalhetvoorwaarniet moeijelijke bewijs dat ook Thorbecke zijne gebreken heeft? Naar onze overtuiging, alleen om de regering te bemoeijelijkenzonder dat er eene andere regering mogelijk door gemaakt wordt. In de volle bewustheid zijner onpartijdigheidlegt de schrijver aan zijne lezerszijne partijdig heid bloot. Naar zijne meening is er slechts één blik juist, en eene waarheid waar, en Met de overigen maakte hij des te meerder spoeden toen hij gedaan bad zeide hij tot den bediende De geheimraad N. l)e bediende verliet het vertrek, en na verloop van eene minunt trad de geheimraad in zwarten roksneeuwwitte das en met bleek, onderdanig gelaat, de kamer binnen. Uwe Excellentie heeft mij ontboden. De minister nam den kleinenonoogelyken briefdie hjj op eene bijzondere plaats gelegen had en overhandigde hem aan den geheimraad. Uit Zurichlees dezelve eens waarde geheim raad doch overluidik kan den inbond daarvan dan beter onthouden. Hij is belangrijk. De geheimraad maakte eene buiging en las Hooggeboren beer I Hooge gebieder Laat die titels weg, waarde geheimraad. De geheimraad boog zich nogmaals en las ver volgens Onder toezending mijner gewone maandelijksche berigten, veroorloof ik mij de vrijheid uwe Excel lentie met eene zaak van de uiterste belangrijk heid bij dezebekend te maken. De hoogst gevaarlijke persoon, die Uwe Excellen tie nit mijne vroegere berigten onder den naam van Alban bekend iaen die ik ubij mijn die beiden, behooren aan het volksblad. Hoe kunstig de stelling ook verborgen wordt, ieder betoog moet strekken tot verdediging van de zelfde overtuigingdat een ontwikkeld mensch met het bestaande geen vrede mag hebben zoo lang het volksblad ons niet regeert. Het is bedroevenddat onmiskenbare ta lenten zoo weinig praktischen zin verraden. Hun invloed bepaalt zich tot eene storende en toch beoogt hijvan w ien zij uitgaan hiervan zijn wij zeker juist eene omge keerde rigting. Want zoo ver miskennen wij het volksblad nietdat wij er een vermomden revolutionair in zien. Echter kan het niet missen of het is ijverig werkzaam in dien zin. Zoo het Volksblad afstand wilde doen van allen actuelen invloed op den gang der zaken, zou het ongetwijfeld veel nut kunnen stich ten. Iedere partij kan er uit leeren en elke rigting zal er nuttige lessen uit kunnen op doen. Maar de bepaalde invloed dien het zoekt op hetgeen in gebeurtenissen zich openbaart maakt het gevaarlijk. Wie daarop invloed wil uitoefenenmoet steeds het bestaande als grondslag erkennen en genegen zijn om eeni- ge persoon of rigtingom het goededat er hem in aantrekteerlijk en ter goeder trouw te steunen ondanks al het verkeerde, dat hen aan mogt kleven. Wie zich daartoe niet verheffen kandient niet gelijk hij zich inbeeldt de waarheidmaar enkel zich zeiven. De waarheid toch werpt ook voor zijn oog een sluijer over haar verblindend lichtzoo dat ook hijhaar niet ten volle beziten de afkeuring die het goede ondervindt van zijne schrjjven niet anders opgeven durf —deze mensch zoo ik vernomen beb houdt zich in de laatste dagen onledig met bet maken van aanstalten voor eene reis Daar Italië. Hy beeft zijn voornemen zeer geheim gehouden doch door een toeval, ben ik echter te weten gekomen, dat hij in) Italië eene geheime zamenkomst met de hoofden der tegenwoordige omwenlelinga party bepaald heeft, co zijne betrekking tot de Italiaansche revolutie partij ia mij uit zyne geheime toebereidselen ge noegzaam gebleken. Bovendien heb ik ook verno men dat hy vele brieven uit Italië ontvangen heeft. Hiernaar te oordeeleu zon het hoogst raadzaam zijndezen Alban op zijne reis zeer streng in het oog te doen houden. Eene andere omstandigheid schynt dit ook nood zakelijk te maken. Door onophoudelijke navorschingen ben ik na melijk tot de ervariDg gekomen dat Alban zich in de laatste dagen eenen buitengewoon langen dolk heeft aangeschaft. Neem ik daarbij eenige uitdrukkingen en zinspelin gen, in aanmerking die bij, eveneens in den laatsten tyd, zich na en dan heeft laten ontvallen, als van edel bloedvan eene groote ophanden zjjnde ge beurtenis waarover Enropa verbaasd zal staan dan moet dit op de daad doelenen eindelijk

Schager Courant | 1864 | | pagina 1