11! Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad, Is de wereld geschiedenis altijd wereld gerigt Een Vliigteliiigsleven. M 365. Achtste Jaargang. Au. tötii SCHAGER COURANT. 2fi&t ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk *1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle TJITG-EVER ~F>. CT. Ck DIDERICH. wegh, y PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder#0,16. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. w. BRIEVEN FRANCO. In het zoo schoone dichtstuk van Schiller die resignation, komt de zinsnede voor die welgeschichte ist das weltgericht. Deze regel van den duitschen zanger in den mond der beschaafde wereld, als het ware, spreekwoordelijk gewordendoor velen is hij beschouwd als een orakelspreuk wier onfeil baarheid aan geen twijfel onderhevig is. Ook wij hebben in onze artikelen reeds een paar malen dien regel aangehaald desniettemin achten wij het toch niet ongepast om de waarheid dier zoo vaak aangehaalde spreuk, aan een onderzoek te onderwerpendaar toch het zweeren bij de woorden van anderen, nooit ons zwak wasen wij duswaar wij die woorden aanhaaldenons voorbehielden om te onderzoeken, in hoe verre zij waarheid behels den. Vooreerst zij opgemerktdat de duitsche dich ter zelve aan die woorden eene geheel andere beteekenis hechttedan de wereld er aan heeft gegeven. Gewoonlijk vat men dien regel opals zoude hij beteekenende wereldge schiedenis leert onsdat het kwadedoor vorsten en volken bedreven gestraft en het Eerste afdeeling. Het verraad. I. De twee Ministers. De minister zette zijne wandeling door de ka mer onafgebroken voortliep eenige malen naar een lessenaar en bragt met eene zilveren pen vlugtig eenige woorden op papier, Eene kostbare tafelpendule loonde aan dat het kwartierunr verstreken was en zwijgend vertoonde de kamerdienaar zich weder. De minister wenkte hem met de hand waarop de bediende terug trad om een fijn gekleed heer, met schrander uitzigt en eenige ridder-orden ver sierd te laten binnentreden. Welk nieuws brengt gij mede vroeg de mi nister. Een brief uit Zurich nwe Hoogheid. Ah, van den baron von Eibe. Ja Noemt hij zich ook niet Alban waarde Z. Dezen naam draagt hij onder de vlugteliogen, Ik geloof echter dat deze beide namen niet de echte zijn. Nu dit daar gelaten wrat schrijft hij f Vergunt uwe Hoogheiddat ik den brief voorlees. Wanneer hij niet te lang is. Hij is niet lang. Na lees hem dan. De Secretaris las Hoog geëerde beer Uwe Hoogheid heeft in langen lijd geenc tijding —"O aan goede door hen gedaanbeloond wordt. In verband met de overige regels moet er echter eigentlijk eene geheele andere beteekenis aan worden gegeven. Nadat .namelijk de dichter ons heeft geleerddat liöt eene dwaasheid is om aardsche genietingen cp te offeren alleen in de hoop om hier uainaals er heter voor in ruil te ontvangen voert hij een genius sprekende in welke uitroeptTwee bloemen zijn er op aarde te vinden, die hoop en geluk heeten. Wie nu ééne van die bloemen geplukt heeftbegeere de andere niet. Ilij die niet gelooven kansmake aardsche genoegens maar wie kan gelooven doe roet vreugde af stand van die genietingen. Deze leer is eeu wig als de wereld, en de wereldgeschie denis is het wereldgerigt. Hier kan dus dit niet anders beteekenen, dan: de ge schiedenis heeft bewezen dat de wereld on- ,*:o -- uUI \'A sienoetren en geloof li hare kinderen te schenlTen. Men beeft echter aan dezen regel een ge heel anderen zin gegeven, en terwijl de be teekenis die de dichter er aan hechtte, als het ware vergeten ligt in een hoek van het in vele opzi-ten duistere dichtstuk, zweven de woorden met de hun door anderen geleen den zin op de lippen van duizenden. Wij willen dan thans onderzoeken of die woonlen, van mij ontvangen. De reden er van isdat er niets bijzonders voorvielen ik u met de alle daagscbe gebeurtenissen der tegenwoonhge vlugte; lingen niet durfde lastig vallen. Heden heeft er intusschen eene gewigtige gebeurtenis plaat, ge- haddie ik uwe Hoogheid, volgender wijze, moet mededeelen. Eeu der gevaarlijkste medeleden der mtgeweke- ne staatkundigen is de student Bosner waarover ik Uwe Hoogheid reeds vroeger geschreven heb. Hü staat niet alleen bij hen hoog aanzien maar ik heb steeds meer grond te «rmoeder dat hij tot het groote, door bijna alle boden,der wereld verbreid europeesch revolutie-comité behoort. Deze mensch nn heeft rich sedert eenige dagen op eene zonderlinge wijze teruggehouden ik ben daardoor op hem opmerkzaam geworden en heb langs die weg ontdektdat bij byua gelyktyd.g brieven uit Parijs Londen Berlyn Tnryn, Na pels en Home ontvangt, dat bij eenen nieuwen bijzonder sterken dolk besteld en een paar zak- pistolen gekochten zich van vele reisbenoo- digdheden voorzien heeft. Door een toeval ben ik eindelijk op het oogen- blik er achter gekomen dat hij voornemens is eene geheime reis naar Italië te doen j en slechts op een brief uit Parijs wacht, om die reis aan te vangen. Ongetwijfeld is hij door het revolutie comité tot de uitoefening van een staatkundigen moord uitgekozen. Het komt mij derhalve dringend noodzakelijk voor dat die gevaarlijke mensch in het geheim op zijnen togt gevolgd en naauwkenrig in bet oog gehouden worde. Indien uwe Hoogheid van hetzelfde gevoelen in de laatste beteekenis, een onfeilbare waar heid bevatten. Daar men van ouds beeft geloofd aan een regtvaardig wereldbestuur, zoo heeft men ook steeds in bet ongeluk een door de vertoornde Goden gezonden straf gezien. Toen Job ligt gekromd onder de overmaat van lijden, was het aan zijne vrienden maar niet uit het hoofd te pratendat hij zich aan geheime grove zonden moest schuldig gemaakt hebben. Toen Jezus met zijne discipelen eens langs een blindgeborene gingvraagden zijn jongeren hemRabbi wie heeft er gezondigd dezeof zijne ouders, dat hij blind zoude geboren worden Eu al hoewel Christus dat dwaalbegrip immer in de zijnen heeft te keer gegaan, is nogtans ook in christelijke landen het ongeluk, bijua altijd, als de straf van zonden beschouwd. Vooral bij onze voorouders, in de 17e eeuw geldt dit bijua als een onfeilbaar geloofsartikel. Nog in UCT toitge AAI*.. - O weeshuis, op den muur van eene ziekenkamer met groote letters geschreven de regels Gelukkig weesje heb geduld "Want niemand lijdt er zon der schuld. De oorzaak waardoor de mensch tot zulk een dwaalbegrip komt, ligt voor de band. Met het kind uit van AJphen 's versje, gevoe len wij immersdat wij voor geluk geschapen W mogt zyn wil ik my gaarne met die zending belastenen bid u alsdan onderdanig mijzoo mogelijk «enig voorschot voor de reiskosteu op gewone wijze te doen geworden. Uwe Hoogheid onderdenigste dienaar H. von Eibe. Dit had de secretaris van Z. den minister voor gelezen. Het voorname en uitgestreken gelaat van den minister bad ondertusschen zachtkens geglimlacht. Hy mag reizen zeide de minister vervolgens even zacht, toen zijn secretaris geëindigd had. Zend hem vijfhonderd gulden, Is dat niet wat te veel, Uwe Hoogheidbe merkte de Secretaris. Zoo het berigt waar is niet Doch Gij «Ut zeggendat het niet waar is. Ik zie aan het gelaat uwer excellentie dat u ook twijfelt Ah lachte de minister, gij leest iets in myn gexigt f Dan moet te oordeelennaar hetgeen men van mij zegtbet tegendeel waar zyn. Doch gy kunt gelijk hebben. Dat verandert intusschen niets. De mededeeling, hetzy die waar of onwaar zijheeft toch hare waarde. Zorg slechtsdat zij morgen aan alle hoven bekend wordt; daardoor kan een doeltreffend resultaat worden verkregen en eene zekere excellentie die deze arme met honger kampende revolntie-menschen geen rustigen nacht laat bijna in oomagt doen vallen. Ik geloofinderdaad dat de wereld door domheid geregeerd moet worden. AIzoo handelde de minister, in eene andere gToote residentie, die geene excellentie, maar eene Hoogheid waA

Schager Courant | 1864 | | pagina 1