~gemun(;DE IH:KI<;TI;\~ 255 ste STAATS LOTERIJ. BURGERLIJKE STAND. BEURSTIJDINGEN. MARKTBERIGTEN. eerste "afdqeling onzer volksvertegenwoordiging. 1 Door liet toelaten van plaatsvervanging bij de nationale militie werd de pligt om wapenen te dragen tot handhaving der onafhankelijk heid van den Staat en tot beveiliging van zijn grondgebied, die volgens art. 177 der grondwet op ieder ingezeten rustvoor den rijke veranderd in de verpligting tot betaling eener zekere geldsom. Door het thans alge meen aangenomen stelsel van subsidaire ge vangenisstraf in geval van wanbetaling der boete werd ontegenzeggelijk de straf zwaarder gemankt voor den arme dan voor den rijke. Want terwijl toch b. v. het betalen eener boete van drie gulden voor den rjjke niets beteekent, kan de gevangenisstraf, al is het dan ook slechte voor een dagvoor den eer lijken arme, een hartzeer zijn, dat hij levens lang niet vergeét. "Wie zal het ontkennen dat in al die wetsbepalingen eene betreurens waardige ongelijkheid wordt gehuldigd. "Wel kan men zeggen dat die ongelijkheid een in den tegenwoordigen toestand onzer maatschap pij niet te vermijden kwaad is, en dat daar enboven bij de zamenstëlling der eerste Ka mer de rijkdom niet gehuldigd werd in het belang van de rijken zelve, maar in dat van 'den Staat en van het algemeen. Dat moge waar wijn maar dit neemt toch niet weg dat die ongelijkheid op zich zelve'beschouwd, eene betreuringswaardige zaak is, en dat het onzer aller pligt is om een einde te maken aan de noodzakelijkheid van dat kwaadmet andere woordendat wij er allen naar moe ten streven om onze maatschappij zoodanig te hervormen dat in alle onze wetten eene vol komen gelijkheid kan heerschen. 2» ln de uitvoering der wetten. Ook ten dien aanzien wordt niet altijd de zoo wen- sehelijke gelijkheid in acht genomen. Wie tochdie de behandeling van zaken bij ons van nabij heeft gadegeslagen zal durven be weren dat èn bij de vergeving van ambten ®t. >w en bij de vervolgingen wegens ontduiking van belastingvoor rijken en armen steeds met gelijke maten wordt gemeten Trouwens ook deze ongelijkheid zal nimmer geheel zijn te vermijden. Want zoo lang de maatschappij niet geheel van zelfzucht gezuiverd zal zijn, zal de rijkdom altijd meer ontzag bij en meer vrienden onder de ambtenaren vinden dan de armoede. Maar wat ten dezen aanzien ten eenemale is aftekeuren isdat in sommige provinciën als beginsel schijnt aangenomen te zijn om voor sommige ambten als b. v. van burgemeester of notaris bij voorkeur zeer ge- goeden en rijken voortedragen. Daardoor toch wordt in strijd met de door de grond wet als pligt gebodene gelijkheidten koste van de minvermogenden, de rijkdom, die zooveel voorregten reeds heeftbovenmate be gunstigd. 8» Ia onzen maatschappelijken toestand. Tn dezen vooral is eene ongelijkheiddie volstrekt niet noodig isaltezeer zigtbaar. Tusschen de verschillende standen is bij ons zulk een diepe klove dat er aan een vriend- schappelijken omgang tusschen hen naauwelijks is te denken. Alleen op straat en in de kerk zien •en 'Ontmoeten de hoog en laaggeplaatste personen elkanderzelden of nooit heeft er tusschen hen .een regt vertrouwelijk gesprek plaats. Twee onzer provinciënnamelijk Noord Bra- band en Limburg, maken hier op eene uit zondering. Daar ontmoeten de personen van geheel verschillenden stand elkander in her bergen en bierhuizen. Wij willen dit aan het overige gedeelte van ons rijk nu juist niet als een loffelijk voorbeeld aanprijzen want de uithuizigheid waardoor die aanraking der verschillende standen met elkander ont staat is in ons oog een bepaald kwaad. Maar die vermenging der verschillende klassen brengt op zich zelve beschouwdgoede vruchten voort. Want ofschoon in de twee genoemde provinciën het lager onderwijs vrij wat min der algemeen is dan in het andere gedeelte des rijks, zoo is nogtans er de mindere stand, naar het uitwendige meer beschaafd. Deze vermenging der standen moet men ook in de andere provinciën meer en meer tot stand zien te krijgen. Laat desniettemin de huisselijk- heid onze deugd blijvenmaar laten de hooggeplaatste personen de op lager trap staandeu in hnnne woningen gaan opzoeken en hen in eigen huis vriendelijk ontvangen. Onze hoogere standen hebben veel voor de armen overmaar de mindere klasse heeft meer noodig dan weldadigheid, dan pa tronaat, dan innerlijke zending, zij heeft in de eerste plaats behoefte aan vriend- schappelij ken omgang met meer be schaafden. Ook voor de laatsten zelve zal zulk een omgang veel goeds te weegbren- genwant terwijl toch de zoon des volks van den beschaafden wereldman kennis en ui terlijke vormen kan overnemen, kan deze door genen worden teruggebragt tot de een voudige natuur, waarvan d<j Opvoeding en ge woonten ons dikwerf hebben doen afdwalen. Ook tusschen heeren en dienstboden moet een meer vertrouwelijke omgang plaats hebben. Het is een treurig teeken, dat in alle nieuwe woningen, de keuken zoover verwijderd is van de huiskamer dit was anders bij onze eens zoo aristocratische voorouders daar toch grens den keuken en zitkamer bijna altijd aan el kander. Toen het onderscheid van standen op de wet was gegrondbestond er in dit opzigt veel vertrouwelijker verkeer tusschen hen dan thans nu de wet het heilig beginsel van al- geheele gelijkheid heeft aangenomen. Dit mag zoo niet blijven wij moeten die ongelijkheid zoo ver mogelijk uit onze maatschappij ver bannen. De droomen van algeheeïe gelijk heid van communisuius en socialismus heb ben hun tijd gehad, maar het denkbeeld dat door eenen vriendschappelijken eu liefde rijken omgang der verschillende standen on derling de maatschappij van vele kwalen zal —J— O 11 Hit! 'J p QVV.. droombeeld, maar het zal bewaarheid worden, zoo men slechte tracht het in praktijk te brengen. Volgen3 berigtheeft een Engelschman het plan gevormd om pampus weg te ruimeo eu zal deswege voorstellen aan onze regering doen hij heeft zich reeds naar Amsterdam begeven. TeJ Hoorn is eene broodfabriek geopend. Te Siërra Leonne zijn twee slavenhalers opge- bragt en prijs verklaard. De nieuwe schut sluis in het N. Holl. kanaal tegenover Amster dam zal deu naam dragen van schutsluis Willem III. De parijsche politie heeft ver scheidene brieven vau Mazziui aan zijn vrien den aldaarin beslag geDoraen. De leening van 5 millioen tot vergrooting van Amster dam is wegeus geringe deelneming nog eeuige dagen opengesteld. Volgens prospectus zal het nieuwe woordenboek der Nederlaudsche taal waarvan bereids de 1ste aflevering verschenen is, eerst over 24 jaren compleet zijn. Naar wij vernemen zal H. M. de koningin tegen het laatst dezer maand in de resideutie terug kee- ren. De gemeenteraad van Formerende heeft op de begrooting van 1865 een post van f 2500 uitgetrokken tot opluisteriug der algemeene ver gadering der landbouwtentoonstelling in Sep tember des volgenden jaars aldaar. Von Bis- marek zal eene visite bij keizer Napoleon gaan maken Uit Frankrijk worden voort durend troepen naar Algerie gezondenten einde den opstand aldaar die nog al eenige uitbreiding verkregen heef te dempen. De Virtuoos Potdevin heeft gepasseerden vrijdag zijne 50jarige verbindtenis aau den stadsschouw burg gevierd. Te Amsterdam is een jongen die aan toevallen leed in het water gevallen en verdronken. De loterij ten behoeve van den bouw der torens aan den Dom te Keulen vindt in Doitscbland zeer weinig deelneming. In de vorige week zijn door de provinciale commissie van onderwijs in N. Holland van de 76 candidaten voor den hulpoaderwijzersraDg 8 toegelaten. De werkzaamheden aan de steenbakkerijen in den omtrek van Deventer zijn voor dit jaar geeiudigd. In de vorige week heeft te Utrecht des avonds eene ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen studenten en arteleristen waarbij verscheidene verwondingen zijn geschied. Het maken van de houten fundering en het metselwerk tot 0,15 el boven A. F. voor het Amstel hotel te Amsterdam is aanbesteed voor f 49.900. Te Ncw-York heerscht in alle zaken een bui tengewone stilstandin afwachting van de groote gebeurtenissen die ophanden zijn. De werkzaamheden aan 's Rijks munt te Utrecht zijn weder iu vollen gang. Te Parijs is sprake van de oprigting van een corps matro zen der gardeonder bevel van den kapt. ter zee Duperré adjudant des keizers. De La- martiue legt de laatste hand aan een drama in verzen voor het Théutrc Francais. Te Lon den zal een nieuw kolossaal dagblad worden uitgegeven dat door gekleurde houtsneden zal worden opgeluisterd. De wegen in de om streken van Damascus zijn thans zeer onveilig, een transport van 12 voertuigen is aldaar door 60 ruiters overvallen en van alles beroofd. Z. M. heeft benoemd tot postdirecteur te Edam den heer J. P van Steenbergen en te Delftshaven deu heer F. de Winter, thans te Edam. Sde klasse 1ste en 2de lijst. M 17416, f25000, 5677, f5000, 8402, 7689, f 1000, 15316 f 2000, 2689, f1500, 18655 f1000. Geboren9 Oct. Nicolaas, zoon van Klaas Mooij en ran Maartje Pronk; Arie, zoon van Hendrik Wit en Antje Liefhebber, Coruelis zoon van Cornelis Tames en Aagje van Buren. Ondertrouwd: 16 Oct. Johannes Tlieunius Pool jin. te tirootebroek en Kiara de Heer jd. wonende te Schagen; Jacobus Josephus Hand- graaf en Cornelia Maria Hardeubolbeide wonende te Schagen. Overleden 14 Oct. Cornelis Bakker oud 7 jaren en 2 m. Amsterd. 18 Oct. W. S. 2; PCt. 59»; 3PC. 71 Rusland, oude 5pC. 93/ opC. 1829 98} Oostenrijk, Metaliek,5pC. 54/ idem 80/ Spanje, tb. 2/ pCt. 41/ 3pC. 47/ biunenl. 44/ Portugal, 3pC. 451. BI. Grieken. 5pC. Mexicanen. 3pC. Londen, Wisselk. zigt f 11,83 J 2 m. 11,65 Parijs, 56/ r 55} Hamburg, r 35} 34J. Bordeaux, 15 dagen 55/ 55 Metal. Coupons f24,05. Schagen, den 13 October 1864. Aangevoerd 10 Paarden f 30 a 90; 9 Ossen f 40 a 100; 690 magere gelde Koeijen f 30 a 100; 65 vette dito f130 a 210; 05 Vaarsen f 30 a 70; 25 Hokkelingen f 20 a 35; 17 Graskalveren f10 a 20; 6 nacht, dito f4 a 7; 45 Engelsche Rammen f35 a 60; 613 magere Schapen f 12 a 22; 591 vette dito f21 a 30; 6 Bokken en Geiten f2,50 a 4; 15 magere Varkens f8 a 12; 76 Biggen f2,50 a 5; Konijnen 10 a 50 ct; Kippen 25 a 35 ct; Eenden 30 a 40 ct; Duiven 10 a 20 ct; Boter 92/ ct. per kop of f 1,20 per N. 8; Kaa 25 a 35 ct. per N. 8; Kip- Eijeren f2,70 per 100. Purmerender 18 Oct. Kleine Kaas f27,75; Boter f 1,20 a 1,30 70 vette Kalveren 65 a 85 ets. per N. 8. 23 nucht. Kalveren f 13 a 22 118 vette Varkens 35 a 43 ets per N. 8 45 magere Varkens f8 a 13; 518 Biggen f 2,25 a 4,25; 160 Ganzen f2 a 2,25 10 Zwanen f 5; Kip-Eijeren f 3,50; Eend-Eije-

Schager Courant | 1864 | | pagina 2