i iaat Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. HOfiissa. Politieke moraliteit. Een Ylugtelingsleven. Achtste Jaargang. I7IT3-EVEB, F. CT. Gk DIDERICH. BRIEVEN FHuAHSTCO. Ja, ja. J\p. 372. \3B SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt lederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerderM 0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Het is altijd een slecht teeken wanneer over de moraliteit van iemand veel gesproken wordt. Gelijk alle goede eigenschappen moet ook moraliteit bij ieder worden verondersteld, en waar zij zoo uitdrukkelijk wordt vérmeid was het in den regel beter, dat zij verzwegen was. Zoo is het namelijkwanneer meu regt heeft tot de doorgaande veronderstelling van het goede. Wanneer dit ophoudt het geval te zijnen bedrog en onwaarheid verondersteld moet wordendan ziet het er met de zede lijkheid slecht uit. In menig opzigt moeten wij helaasbe kennen dat de toestand van ons volk niet steeds de veronderstelling van het goede wet tigt; wij zouden dan toch eene goede eigen schap niet zoo dikwijls als aanbeveling zien opgevijzeld. Zie slechts de dagbladen in. Het vragen naar koetsiers, die niet drinken, naar dienstboden die eerlijk zijn pleit niet sterk voor onze dienstboden en koetsiers. Wat nu de publieke moraliteit van ons volk en van onze staatslieden aangaat, het oordeel Eenle a/deeling. Het verraad. VII. De Overval. Helpl riepen de beide gensdarmen die in het rytuig zaten terwijl de twee anderen aan de te genovergestelde zjjde van hetzelve, door zijn woedend rostien schreden ver voortgetrokken was. Het portier aan de andere zijde van het rijtuig werd snel geopend. Hij is vrg 1 r'eP Alban die aan bet raam van de herberg stond met van vreugde bevende stem. Vervolgens hoorde men eenige pistoolschoten vallen waarop een hevig gevloek volgde. De politie inspecteur sprong in het rijtnig om naar den gevangene te zien doch vond hem niet Onder een hevig getier gelastte hij de gens darmen te paard te stijgen ten einde den vlug- teling te achtervolgendoch toen zij opstijgen wilden vonden zij de zadel— en buikriemen hunner paardeu doorgesneden. Alle pogingen die men aanwendde om den ge vangene weder meester te worden waren vruchte loos hij was en bleef voor hen verdwenen, Ticeede afdeeling. De vergelding. I. Een policie directeur. De policie directeur Rosenberg keerde na eene lange afwezigheid tot zjjoe familie terug. Hij badzooals dikwijls het geval was eene groote reis wegens ambtszaken gemaaktdaar hy de chef der geheime policie van het land was en alle diaden van zamenzwering tegen troon en re gering opsporen moest. Hy bewoonde een schoon hieromtrent valt nog moeijelijk. De reden hiervan is het bijna volstrekt gemis aan po- litieken zin. Maar waar gesproken wordt van een man als Groen kan wel aan politieken zin worden gedachten daar men onlangs diens politiek gedrag gewogen heeft op de weegschaal van politieke moraliteitdoet ons dit om de reeds bovenvermelde reden leed want het is altijd een slecht teeken wan neer over de moraliteit van iemand veel ge sproken wordt. Wat is het geval Door den hoogleeraar Fruin is aan Groen verweten poging tot cor ruptie van volksvertegenwoordigers en aan de heeren Mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nijevelt en jhr. mr. W. M. de Brauw dat zij zich tot die onwaardige daad zouden heb ben laten verleiden. Die beschuldiging vond haren grond in de vordering van Groen, aan welke vordering door laatstgenoemden zou zijn voldaan tot bet afleggen eencr stellige belofte omtrent hunne houding als volksvertegenwoor diger waartegen Groen hunne candidatuur ondersteunen zou. Wie den loop dezer zaak gevolgd heeft landgoed in de nabjjheid van het residentie-slot; men zeide dat hij dat landgoedhetwelk hij met zyoe familie alleen bewoonde; van da regering ten geschenke ontvangen had by bezat eene achoone vrouw en een lief kind bekleedde een hooge aanzienlijke post, die hem bijna voortdurend in de nabijheid van zijnen vorst bragthy was zeer gelukkig. Hij had om spoediger te huis te zyn den ge- heelen nacht met den spoortrein doorgereisd en werd door zijn vrouw en kind met hartelijkheid ontvangen. Waarom zon de policie directeur Rosenberg niet een gelukkig mensch kunnen zijn. Is er nieta in myoe afwezigheid voorgevallen vroeg bij zijne vronw. Niets van eenig byzonder belang. Er is das niets voorgevallnnheeft niemand naar mij gevraagd Naar u gevraagd? daar valt my juist in, dat Lobach hier geweest is. De vronw had zulks onverschillig gezegd. De directeur was echter ernstig geworden. Lobach wat wilde die Hij zeide, dat hij n dringend spreken moest. Dit onaangename mensch is altoos indringend. Tegen wien zeide hy zulks? Tegeu mij hy was zoo brutaal zich by my te laten aanmelden. Hebt gij hem gezegd wanneer ik terug zou komen Hy wist dat gy heden huiswaarts zoudt keeren het is een half uur geleden dat hy hier was en zeide dat hij terug zou komen. Ik wenschte wel dat hy niet terug kwam, want ik vind hem een onaangenaam mensch. Policie aangelegenheden mijne lieve Emilie zyn meestal geene aangename zakendoch niettemin nuttig en onontbeerlijk. Doch deze kerel is een slecht mensch, Frederik. zal het bekend zijnhoe van lieverlede de bewoordingen van omkooperij en corruptie zich hebben omgezet in zachtere en hoe de politieke moraliteit van het aangevallen drietal nu bijkans van de aanklagt gezuiverd is. Maar het blijft toch altijd een slecht teeken, wanneer over de politieke moraliteit van iemand veel gesproken wordtwant immer bestaat daartoe eenige grond. Het komt ons dan ook voordat de houding van den heer Groen tegen over de kiezerstegenwoordig werkelijk veel te wenscbeu overlaat. Wij herinneren ons geen voorbeeld in onze geschiedeniswaarin een partijhoofd zoo uit drukkelijk in die hoedanigheid iu het openbaar is opgetreden en tot het volk gesproken heeft. Ieder heeft ongetwijfeld regt zijne meening te kennen te geven maar eene beroering als de heer Groen op het oog heeft gehadheeft veel van eene poging tot oproer. Over het geheel genomen is de toeleg misluktwant hoewel het door de verbazende krachtsvereeui - ging der anti-revolutionairen hier en daar ge lukt is een door Groen beschermde door de stembus te halenhet is slechts een klein En gy zyt zoo braaf zoo edel en moest u met zulke slechte menscbeu niet inlaten Geen arts kan zonder gift zyne genezingen doen, doch daar komt hij reeds. Als het ongeluk zoo spoedig, verschijnt hy zeide de goede vrouw verdrietig, tot haren aange beden echtgenootterwijl zy het vertrek ver liet. Een welgevormd man van ruim veertig jaren met gewone gelaatstrekken trad binnen. Heer directeur vergeef my myne vrijpostigheid. Wat nieuws breogt gij Lobach Goed nieuws. Komt dan ter zake, zwetser en laat eens hooren wat gy te vertellen bebt Nu dan, ik heb ontdekt dat Harras, die twee jaren geleden, op bet transport naar de vesting waar bij zyne levenslange tuchthuisstraf ondergaan moest ootvlugt isom familie aangelegenheden in cognito in het land zal komenen door eenige van zyne bevrijders zal vergezeld zyn. Indien er das gepaste maatregelen genomen wordenzou er kans bestaanhem weder in haoden te krijgen. En boe is nw planvroeg de directeur. Dit is dood eenvoudig, dat wy hem zoodra hy over de greozen gekomen is, opwachten en gevan gen nemen. Uw plan is goed, doch moet vooral zoo geheim mogelyk ten nitvoer gelegd worden. Ook zal de Vorst, wanneer het geluktstellig niet nalaten ons te beloooen, als wy zulk een gevaarlijk mensch als Harras, weder meester zijn geworden. Ik zal u op dezen togt Tergezellenen de noo- dige maatregelen nemen, opdat onze onderneming niet mislnkke en de booswicht ons ten tweede male ontsnappe; ook zal mijner zijds voor vertrouwde manschappen gezorgd worden; hondt u derhalve gereed. Lobachbeloofde geheimhoudinggroette zyn chef en verliet het vertrek. Tordt vervolgd.)

Schager Courant | 1864 | | pagina 1