i:\Yov i: beuigte.v gedeélto der natie geweestwaarop de woor den vau Groen vat hadden. Wel lietffk Jiij getracht ook bic# de godsdienst te mengen in de pmitiekmatk de hoofdaanval waa fech P gco^t tegen het; otiywija en 'de «enige be- staamda wöHcsoveltoiiging i» wettigt Mév.erhit ons onderwijs goed is. llij heeft dus wel eenigziuts buiteti den r waard jjetekeuden zonder wezenlijk rcinRaat, de onbesmetheid "zij- ner politieke moraliteit, in opspraak gebragL Het strijdperk voor een volksvertegenwoor diger is de zaal der volksvertegenwoordigingj daar doe hij zijne stem hoorenen hoewel wij den heer Groen ook' daar geene stilzwij gendheid te verwijten hebben hier waar hij als volksleider optreedt en eenen zedelijken druk uitoefent buiten de kamer op de kiezers en gekozenen brengen ook wij zijne politieke moraliteit in besprek. Deze rol voegt aan geeu staatsman wien het mandaat vali volks vertegenwoordiger is opgedragen en het aller meest niet dan wanneer eene minderheid door vnlsche voorstelling van feiten in den waan moet worden gebragtdat de meerder heid het toegelegd heeft op de dierbaarste regten der minderheid. Wij twijfelen zeer of zelfs een bijzondere persoon bezield met eene even krachtige o- vertnigtng als de heer Groendaartoe het regt hebben zoudoch een lid der Kamer mag zich zeker zoo ver niet vergeten. De heer Groen heeft dit waarschijnlijk zelve gevoeld toen hij in 1859 zijn ontslag nam als lid der Kamer, maar heeft in een ongelukkig oogenblik door partijdrift bevangen dit ver geten. Hij troostte er zich mededat het kwaad van zoo geringe uitwerking is geweest en trachtte voortaan langs publiek eerlijker middelen de belangen der partij te bevorde ren die in hem haar hoofd erkent. Politieke moraliteit is overigens een begin sel dat bij de zich noemende liberalen ook wel wat meer op den voorgrond mag worden gesteld. Waar de staatkunde ons roept moet de moraliteit ons kunnen volgen. Daar waar zij het land in partijen verdeeltdie in stede van zauien te werken tot het algeraeene welzijnelkander om het zeerst trachten te benadeelen daar waar zij persoonlijken wrok eertnrhteigenbelang tracht te dienen ter wijl zij zich diets maaktdat dit staatskunst zij het moge op dien naam aanspraak heb ben maar het is een zeer immorele politiek. Laat ons partijgeest geen liberalisme heeteu en trachte de liberale er naar zijne staatkun dige beginselen onberispelijk te doen zijn uit '.het oogpunt der politieke moraliteit. Hierdoor slechts zal hij werken voor detoekoinst. Een boer uit Kauheimeen stadje nabij Hamburgis dezer dagen op vijftigjarigen leeftjjd met zijne tiende vrouw in den echt getreden. Dit huwelijk heeft een aantal nieuws gierigen geloktdie er getuigen van wilden zijn, en tot blijk vau bewondering voor haren moed dat rij dieu nieuwen onschufdigen Rlaauwbaard" durfde aannemen, werd de jonggehuwde wouw, toen zij uit de kerk kwam, in triumf op bet dorpsplein rondge dragen. Een ontzettende storm heeft op 5 Oc- tober te Calcntta gewoed waarbij een groot gedeelte der stad onder water liep. Volgens een uit Suez ontvangen telegram van 80 Qc- tober zijn daarbij twaalf tfuizend menschen verdronkenterwiil honderd en tien kleinere of grootere vaartuigen vergingen. Dezer dagen stond te Londen een zestien jarige knaap Smithmer genaamd te regt, on der beschuldiging van het vijfjarig dochtertje van aijn meester in het water te hebben gewor pen met het voornemen haar bet leren te be nemen. De omstandigheden welke hiermede in verband staan zijn van zoo bijzouderea aard dat zij algemeen de aaudacht wekken. De knaap die het onbepaalde vertrouwen vau zijn meester bezat en altijd alle bewijzen gegeven had dal het kleine meisje hem bijzon der li, f was, lmd verruiming gevraagd eu g,-_ kregen om haar met »ich naar buis te nefaerf waar detffverjapufcig zijner zustér werd gevierd. In laata lnepian, brsgt hij haar langs «uwe- !;en naar tca kanaal en wierp haar qvor eene ïooge heining in het water. De jammerkreten van het aripe kind werden geboord door twee arb< i Icts die iu de nabijheid wekten lat kind redden en naar mus terug oragten. Dienzetfdeu avond meldde de knaap zich hij de politie als moordenaar aan. Het was voor ieder een raadsel, wat hem tot zulk eene vrces- seüjke daad kon hebben aangespoord. Zijn ge drag was tot dusVerre voorbeeldig eu hij had steeds groote zorgen, voor het kind gehad, liet raadsel is echter door liet vooiloopig onderzoek opgelost. De jonge knaap wasteen ijverig lezer van novellen uit do lijfstraffelijke regtspleging van die schandelijke boeken waarin de grootste booswiehten als helden worden voorgesteld die iu jeugdige gemoederen bewondering opwekken. Aan deze lectuur die onder de lagere klasse zeer verspreid is had de jongen al »iju ledigen tijd besteed en zijne verbeelding was daatdoor zoo overspannen geworden dat llij een kind dat hij lief had uin liet leven wilde brengen allee i oin eene in zijne oogen eveu groote ver maardheid te verkrijgen als do hoofd personen uit zijne geliefkoosde boekeu. In de vorige week zijn te Grouiugen een paar liedeu die waarschijnlijk geen middel van bestaan hadden doch gaarne de zamenleving wilden genieten gehuwd en reeds deu volgen den dag op reis gegaan met het voornemen oin in de kolonie van weldadigheid te Veeuhui- zen of Oinmerschans te worden opgenomen en alzoo de lijst van bedeelden te vermeerderen. Men schrijft uit Assen dato 81 October. llij het kantongeregt alhier is thans eene bijzondere regtszaak aanhangighet betreft nl. liet been eeuer vrouw, eu bij de deswege ge voerde pleidooijeu is ouder anderen de vraag behandeld of de heeuen eeuer getrouwde vrouw al of niet behooren tot de huwelijksgemeen schap. I.eii geneesheer nl. te Stadskanaal spreekt iemand in de gemeente Emmca voor het kan tongeregt aan tot betaling van gepresteerde ge nees- en heelkundige diensten en daaronder ook voor het afzetten van het been zijner vrouw die echter een paar dagen na de operatie is overleden. De gedaagde beweertdat de ge neesheer het afgezette been heeft medegenomen, zonder toestemming van hem of zijne vrouw en heeftin reconventie op grond van deze oiiregtmalige daad eisch gedaan tot eene scha devergoeding van f50. Van de zijde van den geneesheer wordt onder meer beweerd dat de gedaagde als man der overledene vrouw geen regt heeft noch om het been terng te eisehen noch om voor het medenemen daarvan schade vergoeding te vorderendaar de beenen eener vrouw zijn haar persoonlijk vigendom en niet in de huwelijks gemeenschap vallen. Van de 1 zijde vau den gedaagde werd hierop geantwoord datwat er ooit zij van de vraag welk regt echtelieden op elkanders beenen hebbenzoo lang die met liet ligchasm zijn verbonden dit zeker is dat een been zoodra het afgezet is en een der eebtgenooten rtgt heeftdit regt dadelijk krachtens de huwelijksgemeenschap door de andere voor de helft gedeeld wordt. Te Vinaroz in Spanje, werd onlangs een man in de gevangenis gebiagtveroordeeld tot achttien jaren opsluiting. Kort na zijne aankomst kreeg hij een bezoek van zijn ver loofde, die op zijne vraag, of zij standvastig heid genoeg zou hebben om op hem te wach ten tot zijn straftijd verstreken was haar verlaugen te ktunen gaf om terstond met hem te trouwen. De autoriteiten gaven toestemming eu de ecbtverbindleuis luid iu de kerker plaats. Evenwel werd het bruidspaar niet vergund een huwel\jksrei.»je te maken. Naar men verneemt verkeerd de huis vrouw van van Dam, te Monster, die 19 Sept. jl. op eene zoo verschrikkelijke wijze is verwond, in hoogst bedeukelijken toestand; voort 1 de halswonde doet het ergste vreezen te meer daar de vrouw zich in hoogst zwangeren toe stand bevindt. De vermoedelijk schuldige lireg- gen aa zelf is sedert eeuigen tijd vrij ernstig ziek. Voor eeuige weken had het Volgends voorval te Glogau plaats. Een der schild wachten nabij'bct krutamagitfijn é'p post staande vfrliet eigendunkelijk.Jslie plaats en, keefde^naar 3e stad terug. Onderweg outinoette hij #cn kóunman in gemelde ftad gevestigd, wien hij trachtte T^oeroovefT7 welk misdadig opzet ver ijdeld, werd eu eindigde met zijne gevangen neming, en veroordeling tot één jaar vee- ■twigslraF. Naar luid van berigten uit Circassie, te Petersburg ontvangenzijn in het tijk van Kokau en van Buchan onlusten uitgebarsten welke de fusscheiikomst der Russische strijd- magt noodzakelijk hebben gemaakt. Volgens de. Gezette des Etrangers heeft de maatschappij voor de begrafenissen te Parijs niet minder dan 850 paarden eu 500 voer tuigen in dienst. De begrafeuis van Meijerbeer kostte slechts 14,000 fr. daar men voordien overledene, als Israëliet geene lijkdienst be hoefde te doen vieren. Daarentegen bedroeg alleen de lijkdienst voor de Prinses Czartoryska in eene der kerken gevierd, niet minder dsn 19000 frs. Het begraven van een maarschalk in het Hotel des Invalides komt den staat gewoonlijk op f>0- n 80,000 frs. te staan. In tfe vorige week had op den weg van Deventer naar Terwoolde bet volgende ongeluk plaats. De ridmeester L. aldaar in garnizoen begaf zich met zijne echtgenootkinderen en gouvernante op weg naar Terwoolde. Terwijl liet nog vroeg in den morgen en duister was geraakte de voerman in slaap met het nood lottig gevolg dat de paarden met het rijtuig van den dijk stortten waardoor de ridmees ter en zijne vrouw den arm braken eu verder zwaar werden gewond. De gouvernante kreeg letsel aan den schouder en ook een der kin deren eene wonde aan het hoofd terwijl het andere eveneens werd verwond. Men verneemt, dat D». van Rijn en Mw. Pruimers zich thans bevinden te Hasting in Engeland en dat Mw. van Rijn een schrij ven van haren echtgenoot heeft ontvangen waarbij deze zijn voornemen te kennen geeft om zich daar vooreerst te blijven vestigen. Het gerucht, dat Mw. Pruimers zich daar zoude bevinden uit vrees van door haren schoonvader te worden gegijzeld ter zake van de door haar nog te verrigten rekeniug en verantwooiding, is even ongerijmd als ongegrond. De werke lijke reden van haar verblijf aldaar zal niet ver te zoeken zijn. Het prov. tieregt^Uof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van K. V. hootd-ouderwijzer aan de opeubare school der gemeente Petten, beschuldigd van feitelijkheid tegen de eerbaarheid met gewelddadigheid on dernomen en uitgevoerd en verkrachting van onderscheidene meisjes benedeu de 15 jaren. In deze zaak welker behandeling gedurende twee dagen met gesloten deuren in den loop dezer week heeft plaats gehad, was door het O. M., bij monde van den adv. generaal Mr. M. Schooneveld de schuldigverklaring aan genoemde feiten en eene veroordeeliug tot 15 jaren tuchthuisstraf gerequireerd. De beschul digde werd door den door hem gekozen raads man, Mr. P. A. Haas verdedigd, die op grond van gebrek aan bewijs en vooral wegens de negatieve verklaringen van de gehoorde des kundigen tot vrijspraak concludeerde. Pij arrest van 5 dezer sprak het hof den beschul digde vrij van de hierboven genoemden mis drijven doch veroordeelde hem wegens liet bevorderen der onzedelijkheid van jeugdige meisjes beneden de 21 jaren met wier opzigt hij was belast, tot eeue correctionele gevange nisstraf van 5 jaren en tot betaiiug eeuer geldboete van f 400. Eeue karikatuurplaat betrekkelijk de aan staande verkiezing in Amerika bevat het vol gende onderschrift, waarin de partijen indetdaad kernachtig zijn afgeschilderd. De eerste kolom is het programma van hen die de scheiding zijn toegedaan; de tweede dat der voorstanders der afschaffing van de slavernijterwijl het geheel achtereenvolgens gelezen de democratische beginselen uitdrukt Boerah voor De Oade Cnie De scheiding ls een vloek Wij vechten voor De Coeslitntie De Coofederstie Is een Terbond met de bet Wij houden v»n le spreken

Schager Courant | 1864 | | pagina 2