Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. WEELDE. De Bloemruiker. I» 374. Achtste Jaargang. SCHAGER COURAN ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIB MAANDEN Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk #1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle UITGEVER F. CT. GE DIDEEIOH. wegh, PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BUXEVEIT FEANOO. ZZ2 „Mevrouw Ratazzi droeg op hare laatste soi ree te Parijsterwijl zij haar verblijf hield in het hotel Meijersdorf, twee volants van Alen- ^on's kant, geschat op 60000 franken, juist de huwelijks-aanbreng van een jonge burgerdoch ter." Tot zoo ver ,,le monde illustré" of de geïl lustreerde wereldeen algemeen verspreid fransch weekschrift, in haar nummer van 26 October 11. Aan onze lezers zal mevrouw Ratazzi, al was het dan ook maar door mijnheer Ratazzi bij na me bekend zijn. De dilettant politici houden in deze dageu de oogen in het bijzonder op Ita lië gevestigden van zelf valt daar door Rataz zi in het oog. Het zal hun echter misschien be vreemden mevrouw Ratazzi op eene dergelijke wijze geïllustreerd te vinden, daar de financiële toestand van Italië, waar men thans voorstelt de belasting voor het volgend jaar, bij wijze van voor schot, dadelijk te inneneeue dergelijke weelde niet deed veronderstellen in de omgeving der eerste staatslieden van dat land. Bovendien staat het welligt ook een onzers lezers voordat me- Mijn oude oom bezat een zeer schoon land goed hetwelk hij van een verren bloedver want geërfd hadonder voorwaarde zijnen naam voor dien van zijnen weldoener te ver wisselen hetgeen ookonder alle regterlijke formaliteiten, had plaats gehad. Hij was we duwnaar en kinderloosen wijdde derhalve al zijne zorg aan zijn landgoed. Zoo het soms al gebeurde dat iets hem hiervan kon afhou den was het alleen de verzorging der in de nabijheid wonende armen en behoeftigen. Hij droeg een braaf hart in den boezemen liet nimmer een noodlijdende ongetroost van zich gaan. In de geheele omstreek was hij be kend onder den naam van den goeden, ouden heer van Reichenau. Hij had mijn vader, zijn eenigen broeder, reeds zeer dikwijls uitgenoodigd hem te komen bezoeken, doch daar wij zeer ver van hem verwijderd woonden en er toen ten tijde nog geene spoorwegen bestonden was de reis voor mijn reeds zeer bejaarden vader te be zwaarlijk. Om deze reden werd ik na het eindigen mijner studiën afgezondenom in zijne plaats het zoo dikwijls afgebeden bezoek bij mijnen oom afteleggen. Op een schoonen meidag kwam ik er aan. Ik had den ouden heer nooit gezien maar werd echter met de hartelijkheid van een vader door hem ontvangen en gevoelde mij daar spoedig zoo vergenoegdals of ik bij mijne ouders ware. De geheele inrigting van het goed moest ik, van het eene tot het andere einde, leeren kennende boomkweekerijzoo vrouw Ratazzi eerst kort dien naam draagt en bij het aannemen daarvan zich reeds genoeg van het algemeen onderscheidde. Haar eerste echtge noot was toen eerst twee maanden dood en de publieke opinie schat een schandaal altijd nog veel hooger dan twee volants van 60000 fran ken. Wij betreuren deze feiten, daar zij allernood- lottigst moeten terugwerken op het nationaal gevoel van het Italiaansche volk. Waar de onze delijkheid hare woonstede opslaat in de huizen der grooten, wordt zij het voorwerp van begeerte voor den burgerman, en waar de weelde eene behoefte wordt, zinkt al spoedig het gansche volk in den laffen slaap der weelderigheid. Door menigeu staathuishoudkundige wordt de weelde nog in bescherming genomenmaar de staatkundige, die hare vruchten heeft gade geslagen in de geschiedenis, noemt haar de erg ste ramp, die een volk kin treffen. T h i e r s schildert in zijn bekend werk over den eigendomde voordeelendie een Staat ge niet uit het bezit van rijke burgers en telt daar onder de bescherming, die door hen aan de wel als de moes- en bloementuinen in oogen- schouw nemen en bewonderen. Aan deze laatste scheen hij bijzondere zorg te wijden; er bevond zich onder anderen een zoo schoone hoogstammige rozenboomals ik vroeger nooit aanschouwd had. De avonden bragten wij doorgaans bij de buren door, of zij kwamen bij ons. Tot deze behoorde eene oude dame, mevrouw van Lö- ben die eene schoone buitenplaats in de na bijheid van mijn oom bewoonde. Zij was ook weduwe en kinderloos. Het toeval had deze oude lieden met elkander bekend gemaakt en daar zij eene groote overeenkomst van karakter bezaten was er van lieverlede eene zekere vertrouwelijkheid tusscheu hen ontstaan die door hunnen ouderdom volkomen geregt- vaardigd werd. Beiden beminden bloemen en waren ijverige schaakspelers. /rKarel," zeide mijn oom op zekeren dag rwij zullen heden avond bij mijne vriendin mevrouw van Löben eene visite maken. Gij zult haar leeren kennen het is eene waardi ge oude damedie het noodlot eeuen even eenzamen levensavond toegedeeld heeft als mij. Wij zien elkander van tijd tot tijd hoofdzakelijk om te zamen een partijtje schaak te maken. Om u vooraf Tan hare gunst te verzekeren hebt gij slechts in den bloemen tuin een schoonen ruiker te plukken, die smaakvol te arrangeren en hem de oude dame ten geschenke aan te bieden. Ik voor mij heb dezen namiddag zaken op den molen te doen en moet daardoor vroeger heengaan. Te gen zeven uur kunt gij naar haar huis gaan; gij weet den weg. Ik zal dan reeds daar zijn en u aan haar voorstellen. Tergeetvoor- weelde verleend kan worden. Hij wijst ons op Florence, de stad der Medicissen en hangt een verblindend tafereel op van de zegeningen, die de rijkdom van dat geslacht, in zijn bloeitijd, door het bevorderen der weelde over Italië en Europa verspreidde. Maar hij laat niet zien aan wat misdaden die zelfde magt zich in den loop der geschiedenis heeft schuldig gemaakt, want het lag te duidelijk voor den blik van den scherp- zinnigen Sophist, dat ook dit een vrucht was van den zelfden boomwaaraan naar zijne eenzij dige voorstelling slechts geurig en kostelijk ooft groeide. Armoede is ongetwijfeld zoo wel voor het in dividu als voor den Staat, eene groote ramp en dat de bronnen van volkswelvaart steeds ruimer mogen vlieten is ongetwijfeld een regt vaderlandsche wensch, maar waar die rijkdom ons verleidt om den voet te zetten op het pad der weelde en waar volksneiging en wetenschap er toe leiden, om wat men bezit, boven het nood zakelijk ten koste te leggen aan praal en pracht en gemakzucht, daar moet, door w-ie het wel meent met het vaderland, de alarmkreet wor- al den ruiker niet!" Ter bestemder tijd kwam ik aanbeide zaten reeds te spelen ik werd voorgesteld en bood haar mijnen ruiker zoo geschikt aan als het, bij mijne natuurlijke schuchterheid en jeugdige onhandigheid mogelijk was. Hij be stond uit verschillende kleuren van rozen en had de gewenschte uitwerking, want de dame scheen er verrukt over. Terwijl zij de schoone en frissche bloemen bewonderdezag ik mijnen oommet bijna weemoedige houdiug den blik op den ruiker rigten en in gedachten verzinken. De datne die zoo zeer met haar geschenk bezig was, bemerkte, in den aanvang, de verandering op zijn gelaat niet ik echter zag hem verwon derd aan want vroeger had ik geene sporen van droefgeestigheid bij hem ontdekt. Na verloop van eenige minuten begon hij te lagchen en zeide: Geloof mij, genadige dame, deze ruiker herinnert mij aan eene belangrijke époque uit mijne jeugd. Ik was even drie en twintig jaren en gevoelde toen eene liefde bij mij ontwaken voor eene dame, die, wanneer zij thans nog leefdeten minste zestig jaren oud moet zijn. Ik zal u de geschiedenis verhalen zij heeft een grooten invloed op mijn geheele leven uitgeoefend en de herinnering er aan doet thans nog mijn koud bloed warm worden. Veertig jaren zijn sedert vervlogen ik was zoo als reeds gezegd isdrie en twintig jaren en had juist de hoogeschool verlaten. Zonder mij er over te raadplegenbestemde mijn va der mij voor den militairen stand en zeide mij op zekeren morgen, dat ik, als vrijwilliger, binnen weinige dagen naar het 1ste linie

Schager Courant | 1864 | | pagina 1