.te 37 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Vergelijkende examina. Verdwaald aan den Rappahannock. Achtste Jaargang. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Doekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. TJITOEVER F. J\ GK jDHDEHICJIH:. BLIEVEN PBANOO. Onze tijd kenmerkt zich ook door de ver gelijkende examensdie er in worden afge legd en het verschijnsel is belangrijk genoeg om er een hoofdartikel van ons blad aan te wijden. Dieper toch dan men denkt gaat de invloed van dit verschijnsel even als zijn oorzaak naauwer zamenhangt met den staatkundigen en intellectuelen invloed van ons volk dan een oppervlakkige waarnemer vermoeden zou. Hierin toch vindt de gelijk heid van alle bnrgers eene harer treffendste toepassingen en heeft men tevens een maat staf ter beoordeeling van de gevolgen dier gelijkheid. Door de openstelling van een staatsambt aan de algemeene mededinging en de toewij zing van dat ambt aan den bekwaamste, wordt de regering verheven boven het vermoeden zelfs dat zij in de begeving van ambten een willekeurig onderscheid tusschen burgers maken zou. Geen politiekegeen godsdienstige geen maatschappelijke bent kan hier hare kandidaten doordrijven kennis van zaken, be wijzen van bekwaamheid zijn de eenige con necties die hier te stade komen. Een ge volg van dit stelsel is dat in den ambte naarsstand de meest ongelijksoortige bestand- Een episode air den tegenwoordigen Amerikaanschen oorlog. Wij spraken weder over Heury Edmonds. Zijn zonderling verdwijnen was, sedert hij ons acht dagen te voren verlaten hadbijna altijd het onderwerp van ons onderhoud aan de of- ficiersr-tafel geweest. Braaf, opregt en getrouw, als hij wasverwierpen al degenendie hem kendenhet door vele geuitte vermoeden dat hij tot den vijand overgeloopen zou zijn. Als een geboren Virginiër hield men hem noodwendig voor een verraderbovendien was zijne bruid de dochter van een overste in het leger der geconfedereerdenen om zijne ge liefde getrouw te blijvenzou hij zijnen eed verbroken hebbenjongere en mindere be kwame officieren waren boven hem den voor lig gegevenen hij hadzoo men meende zich daarover door desertie gewroken. In dien geest luidde de algemeene bewering alleen wijzijne kameraden bij den stafdie hem in het legerin het vuur en op moei- jelijke marschen gade geslagen hadden, verde digden zijne eer als of het de onze ware. Wij zaten onder het linnen dak van de officierstenten verkwikten ons door wisky en een pijp tabak. Juist was er eene week na de afreis van onzen makker verloopenen Ke»e groote rivier i> Tirgioiï. ia welker aebij- heid de meertldedige il»g na Frederikbarg pleet» h«d. deelen worden opgenomen en men den man uit het volk plaats ziet nemen naast den ge boren aristocraat. Genoeg weliigt voor me nigeen om het stelsel af te keuren maar ook genoeg voor den vrijzinnigen man om het in bescherming te nemen. Want hij ziet hierin een waarborg voor de toekomst en eene zekerheid voor het tegenwoordige. Niets toch wordt zoo zeer door liern gevreesd dan wat invloed en beschaving tot het bijzonder eigendom van een bepaalden stand bestemt en eene der magtigste toegangen tot beiden is de opname van den burger in den ambtenaarstand. Deze toch plaatst hem in de meest verschillende betrekkingenbekleedt hem met eene zekere mate van gezag en brengt hem in aanraking met armen en rijkenmagtigen en kleinen. Dat hierdoor eene uitmuntende gelegenheid geboren wordt tot het opdoen eener algemeene wereld— en menschenkepnisuit welke voor een groot gedeelte de beschaving hare regels put behoeft geen betoog en dat het beklee- den van een ambt altijd tot eenigen invloed voertkan zoo menige staat bewijzendie letterlijk door zijne ambtenaren wordt gere geerd. Door de begeving echter van staatsbe trekkingen op de aangeduide wijze, heeft men het dadelijk voordeel dat de ambtenaar niet het creatuur is van de eene of andere partij wij misten zijn vrolijk gelachzijne geestige schertsen zijne onveranderlijke vriendelijk heid. De krijg had zich van lieverlede tot naar Warrington Springs, de vroeger zoo ge liefde badplaats, uitgebreid, wier heuvelen thans door talrijke afdeelingen van het leger bedekt waren. Wachtposten liepen door het uitgestrekte portaal van het groote logement op en neer, kanonnen waren in alle straten geposteerdkavalerie— paarden vertrapten de tuinen en het schoone oord wasom zoo te zeggeneene waschplaats voor duizenden teu- gelooze soldaten geworden. Sedert veertien dagen bevonden wij ons daaren niets had de eentoonigheid van ons verblijf ter dier plaatse afgebrokendan het verlies van onzen kameraad Henry Ed monds. De omstandigheden die zijne afreis vergezelden waren zeer geheimvol. Laat in den namiddag had een ordonnans hem naar de tent van den generaal opontbodenvan waar hij met eene mondelinge boodschap aan een, in Rappahannock een achttien mijlen ver wijderd spoorweg—stationaan de rivier van gelijken naamgecampeerde brigade comman dant, afgevaardigd geworden was. Hij had zijne bestemmingsplaats ten negen uur des avonds bereikt zijne boodschap volbragt, en het parool van den dag ontvangen. Op den terugweg was hijvijf mijlen van Rappahan nock, eene veldwacht gepasseerd en had er zijne pijp aangestoken, terwijl hij klaagde dat zijn I Daard eenigzints lam geworden was. Naar en de invloeddie door hem uitgeoefend wordtnimmer knellend op den staat kan werken. Doch ook voor de toekomst kan het stelsel rijke vruchten dragen. Niet alleen dat het beginsel der gelijkheid van alle burgers gemeenzamer wordt aan aller begripmaar die gelijkheid wordt ook veel meer eene wer kelijkheid. Men wane toch niet, dat de gelijkheid der burgers als feit bestaat. Het is onloochenbaar, dat er groote ongelijkheid is tusschen menschen en dat eene wetsbepaling niet te niet doen kan het voordeel van hem, die bij zijne ge boorte ontvangen werd in een kring, besche nen door het liefelijk licht der beschaving, bo ven wie van kind aanrondtasten moest in de duisternis van onkunde en armoede. Neen die gelijkheid is alleen denkbaar als gevolg van het zamenleven der onderscheiden standen, van de opheffing, van wie lager staat, van de billijke vereering van verdiensten, waar ook gevonden. Maar evenmin kan de meening opgaan dat waar dit alles plaats grijpt, die gelijkheid zich niet vormen zou en wanneer ons vaderland getrouw mag blijven aan deze toepassing van de stelling der gelijkheid, zal daardoor veel gewonnen worden in het be lang der wezentlijke gelijkheid. Wij wenschten daarom dat vergelijkende alle waarschijnlijkheid was hij toen volkomen nuchterhij had het voornemengeuit nog voor middernacht het hoofdkwartier te willen bereiken. Later had men hem niet weder gezien en noch van hem, noch van zijn paard een spoor teruggevondenhoewel men wijd en zijd nasporingen had laten doen. Het was onwaarschijnlijkdat hij door den vijand ge vangen genomen wasdaar onze voorposten eene ondoordringbare liuie vormden. Boven dien bevonden er zich geene zuidelijke troepen in de nabijheiden de bewoners van Yirginië in het door ons bezette gedeeltehoewel vijandig gezindbestonden slechts uit grijs aards en gebrekkigendaar alle weerbare mannen in het leger der geconfedereerden in gelijfd waren. Er bleef dierhalve geene andere verklaring van het raadsel overdan dat hij de stelling onzer voorposten kennendeze vermeden had en onder beschutting van den nachtnaar zijne zuidelijke vriendenoverge loopen was. De dagbladen in Richmond die wij dagelijks ontvingenmaakten evenwel geene melding van kapitein Ldmonds, en evenmin hadden de gevangenen die wij in de laatste dagen gemaakt haddenvan zijne de sertie gehoord. Het gesprek vielzoo als gewoonlijkop den afwezende. Wij waren met ons dertienen alle jongeliedendie hunne verschillende be roepen verlaten haddenom de wapens op te nemenen vroeger aan elkander on bekend. door de benoeming bij den staf van

Schager Courant | 1864 | | pagina 1