Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M 378. Achtste Jaargang. A«. 1864. Ons defensie-wezen. Verdwaald aan den Rappahaniiock. SCHAGER abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagenf ],00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten'0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. wegh, f Abonnementen op dit blad worden door alle UIT3-EVER JP. J". O. DIDEBICH. PRIJS DER ADVEKTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN "FiR^vnsraO. Wij willen in dit opstel niet vervallen in de soort van zoo menig volksvertegenwoordiger en spreken over iets waarvan wij geen ver stand hebben. Of deze of gene vesting noo- dig zij in ons stelsel van verdediging of dit stelsel zelf bet meest geschikte zij voor den eigenaardigen toestand van ons landof het zelfs wel aanspraak mag maken op den naam van een stelsel dit zijn vragen welker beantwoording wij aan specialiteiten overlaten. Daarmede willen wij niet zeggen dat wij een mini«ter van oorlog willen zon der controle. Alleen dit dat ook op dit terrein niet beslist mag worden door eenige ter loops opgevangen algeuaeene waarheden maar dat eene grondige studie van het on derwerp wordt vereischt voor het uitbrengen van eene stemdie waarde heeft. Doch de jongste discu-siën in de tweede Ka ner over de b -grooting van oorlog g^ven ons aanleiding genoeg om zonder het technische gedeelte van het onderwerp aan te raken eenige op merkingen omtrent onze defensie aan onze lezers voor te dragen. In de eerste plaats dan hebben wij iets te verdedigen Bij deze vraag denken wij 1 1 Een episode utr den teoenwookdigen Amerikaanschen oorlog. III. 'Nimmer had ik, zoover ik wist, aan voorteekens eenige beteekenis gehechtnoch aan voorbeschikking geloofden van daar elk droombeeld of zoogenaamd voorgevoel, verre van mij geworpen doch er zijn oogetiblikken in het menschelijk leven waarin het bijgeloof, op het gezond verstand de bovenhand behoudt en hiervan ondervond ik de waarheidtoen ik deu terugweg naar Warrington Springs aannam en mijn paard de sporen gaf. Mijn reis kwam niet alleen in alle opzigten met die van den ongelukkigen Edmonds overeen betrekkelijk tijdweg en doelmaar ook al de overige omstandigheden waren dezelfden tot zelfs het wachtwoord 'Crown Point' was synoniem. Daarbij kwamdat bet verdwijnen van mijnen vriend mij sedert de laatste dagen meer bijzonder scheen ter harte gaandes nachts droomde ik onrustig van hem voort- dureud dacht ik aan zijne goede eigenschappen en dat ik hem steeds als een broeder bemind had, waarvan ik de overtuiging had bekomen, eene overtuiging die, hoewel niet Ie verklaren, [*1 T'enoderogi vo Crown Poiotloet hrljo-rijke en •-lijklijdi» g<-l..erde irM«!agcs la den Amerika.a- •eiiea Oorlog ia het jaar 1776 al aanstonds aan onze koloniën en aan de stoffelijke welvaartdie ons vaderland gelukkig genoeg is te genieten. - Gewis zal daardoor de naijver van den vreemdeling wel opgewekt kunnen worde.)want voorzeker mogen slechts weinige staten op het vasteland in dit opzigt tegelijk inet den onze genoemd worden. Ech ter is er naar ons inzien een hooger belang, dat onze verdediging kan vorderen, en wij willen dit beknopt uit een zetten. Iedere staat heeft eene zedelijke waarde. Wij wijzen aan een volk in het statenstelset zijn rang niet aan door de bepaling vari zijn stoffelijken rijkdom. Neen 1 ieder volk is in het bezit van waarheden levende in de volks overtuiging, en deze zijn het, wier onge schonden handhaving voornamelijk aan bet volk is opgedragen. De Nederlander dient zijn vaderland lief te hebben omdat nergens schooner dan op onzen grond, de vrijheid, de verdraagzaamheid hA geloof aan vooruit gang tiert. De inrigting van onzen staat berust op deze beginselen. Wij bedriegen ons nietals wij de stelling uiten dat wij eer der geroepen zullen worden tot de verdediging van deze schatten dan van het geld en het goed de prijs onzer inspanning. Wie met ouwederslaanbaar op dezen avond bij mij vaststondik gevoelde dat m'jn leven in zekere mate in nadere betrekking tot zijn noodlot stond. Te vergeefs dampte ik barder aan mijne pijp en trachtte mijne ge dachten op andere omstandigheden te rigteu op mijne moederdie misschien in da' oogenblik waakte en voor haar verwijderden zoon bad op mijne bruid, die in haren slaap mijnen naam mompeldeop mijne feestvie rende kameraden en den somberen ouden ge neraal, die onder de blaauwe oogen der mi- donamijn terugkomst afwachtte, al deze vriendelijke beelJen verdwenen en Henrij Ed- inonds noodlot nam weder in mijne verbeeldiug de plaats in. Zijn spookachtig gelaat geloofde ik in de duisternis te zien zijn naam zweefde voortdurend op mijne lippen en toen ik ein delijk op het aanroepen van een schildwacht .Crown Point' antwoorddewas het mijals of een duizendvoudige echo de woorden 'Ti- conderoga» en jrllenry Edmonds' her haalde, 'Hoe laat is het?' vroeg ik de wacht. 'Twaalf uurluidde het antwoord van den ruiter die te gelijker tijd in de duisternis verdween. Thans lag weder eene streek van negen mijlen voor mijwaarop ik geen menschelijk wezen ontmoette. Het hijgen van mijn paard wanneer ik het aanspoordeherinnerde mij dat de krachten van het dier begonnen af te nemenik klopte mijne pijp uitknoopte mijn rok tot aan den hals toe, begon te flui ten om het aan te moedigen en dreef het in opmerkzaamheid de geschiedenis van onzen tijd volgt zal overal de sporen ontdekken van den oorlog, die aan deze echt Nederlandsche beginselen verklaard is. Staatkundig en gods dienstig absolutisme is de banierwaaronder ieder leger thans ten strijde trekt. Ilier open lijk uitgesprokendaar zorgvuldig verborgen is echter het onveranderlijke doel de verdel ging der beginselen waarop onze staat steunt. Is het denkbaar dat de magtige legers die aan het absolutisme ten dienste staan steeds de grenzen van Nederland eerbiedigen zullen en daardoor beschermen wat zij ver volgen Het zou niet voor de eerste maal zijn dat onze vijand ons bestookte. Onze grond is gewijd door het zweet en bloed van voor geslachten en wat door hen begonnen is is door ons mogen voltooid worden. Uit het in menig opzigt eenzijdig ontwikkeld vrij heidsgevoel van oud Xederlaud heeft zich de staat ontwikkeldbinnen welks palenvrij heid en verdraagzaamheid zich bijna terugge trokken hebben. Iudien wij ons als bestemming van het Nederlandsche legerde verdediging dezer begiuseleu voorstellendan zullen wij dat matigen draf voorwaarts. Mijn moed begon mij eveneens te begeven om voor angstige onrust plaats te maken. Het geknor der wilde zwijnen in het digte struikgewas beang ste mijmeermalen lag ik de hand aan den sabel, en greep zelfs eens bij het geschreeuw van een verschrikten nachtuil een mijner geladen pistolen. Mij over deze onmanne lijke zwakheid schamende, poogde ik mij, door het aanheffen van een vrolijk liedtot beda ren te brengen, doch mijne stem klonk zoo hol en onnatuurlijkdat ik huiverde en weder ophield. Eindelijk bleef ik met een luiden uitroep van angst midden op den weg stil staan terwijl het koude zweet mijn voorhoofd bedekte. Ik was verdwaald geraakt. Sedert langer dan een uur was ik niet in staat geweest de omstreken te herkennenen hoewel de afstand in mijn angst en onge rustheid mij vrij lang voorkwamhad ik evenwel naauwkeurig op het tijdsverloop achtgeslagen en wistdatzoo de regte weg door mij gevolgd wasik reeds lang War rington SpriDgs bereikt moest hebbendie ik in mijnendoor vrees en phantasiebeelden opgewekten gemoedstoestand en in het nachte lijke duister gemist had. In plaats der ahorn- boomeneiken en magnoliendie op de heenreis mijn pad aan weerzijden begrensden, zag ik mij thans van dwergpijnboomen om geven door welker takken men den hemel zien kon en die den geheelen omtrek een nog vtrlatener aanzien gaven. Mijne eerste gedachte was terug te keeren, doch ik begreep daardoor nog verder te rol-

Schager Courant | 1864 | | pagina 1