GEWONE BEIUGTEN. hadden fij d;u»r toch gevoel vanwij zouden ons schaincu oin ons te willen onttrekken aan bebtttangen die met onzen eigenen wil zijn vastgesteld en die tot welzijn van liet alge meen moeten strekken on wij zouden geheel instemmen met hetgeen professor Bosch Kern- per ergens zegt^Ontduiking van de be lasting is in niets te onderscheiden van ge wonen diefstal aan zijne medeburgers. Het is een'"bewijs van een ontwikkeld besef van den band tuscchen den staat -en zijne bur gers wanneer de publieke opinie-dit erkent, tllct is een bewijs van een zeer gebrekkig •volkslevenwaar men in het ontduiken der ^belastingengeen schandelijk misdrijf ziet.» "VV ij zijn een weinig bevreesddat wij in dit opstel een onderwerp hebben gekozendat •misschien niet in den smaak van allen zal val len maar de ware volksvriend moot ook on aangename dingen durven zeggen. Er was bij ons een -tijd dat de politieke bladen, als hst ware mitslnitend waren gewijd aan de berisping der regeringsdaden. Las men in ilie dagen onze oppositie—couranten dan had het er veel vanals of een ieder die aan de regering was een dwaas weetniet of schelm was. De strekking dier bladen heeft bet politieke leven hij ons zeer in zijne ont wikkeling gehinderd want het heeft een groot gedeelte van onzen gemoedelijke!» burgerstand vervreemd van een staatkundig levendat zoo weinig christelijken zin in zich scheen te bevatten. Ofschoon enkele onzer dagbladen, zich van die verkeerde gewoontewelke zij .als het ware hadden ingezogennog niet ge heel kunnen vrijmaken is toch de toon onzer dagbladpers in de laatste jaren aanmerkelijk verbeterd. Mcor en meer is men tot bewust zijn gekomen dat het de taak der dagbladen is niet om de regering te berispen en hate- .lyk te makenmaar om het volk voor te lich ten. Men moet echter nog verder voortgaan op dat padhet volk moet tot de overtuiging worden gebragt dat nu de regering geheel alleen van ou« zelven afhankelijk isieder volksheil alleen yan volkverbetering is te wach ten. De dagbladpers 'moet het geweten des volks zijn. Dat politieke geweten mag niet ■ophouden aan het volk zijn twee hoofdgebre ken voor oogen te houden geringe deelname ^an de verkiezingen en ontduiking van be lasting. Bij de beraadslaging over de begrooting -voor 1865 in de Eeisle Kamer der Stateu- ■Geuvraal op jl. Maandag, heeft de Minister, -over de exploitatie van de Staats-Spoorwegen het woord voerendede volgende mededecling gedaan, dat de lijn Nieuwediep-Alkmaar in October a.s. voor het publiek zal worden ge opend. Op den 10 dezer heeft te Barsingerhorn de verkiezing plaats gehad van twee Hoofd ingelanden voor het ambacht van West- friesland genaamd de Schager-en Niedorper Koggen voor de banne Barsingerhorn. Bij de eerste stemming waren ingeleverd 151 geldige billetten waarbij stemmen waien uitgebragt op de heeren Jan Mars 82C. Jongejan 77, S. Spaans 68 en D. Schenk 67 enz. zoodat alstoen alleen is benoemd de heer Jan Mars en er eene herstemming moest plaati hebben tusscben de heeren C. Joogejan en S. Spaansbij welke herstemming de heer O. Jongejan met 80 van de 117 stemmen benoemd is. Op den Tolgendea dag is alhier voor den polder Borghorn als zoodanig benoemdden neer P. van der Oordmet 28 van 29 stemmen. Jl. Dingsdag avond is ten huize Tan den kastelein F. Korver in de Roos alhier, eene vergadering gehouden tot het indienen van een adres aan den raad dezer gemeente ter verkrijging van een beteren waterweg van h er naar de Zjjpe. Van de daartoe opgeroepen belasting-schul digen waren niettegenstaande het min gun stige weder 82 personen opgekomen waarvan 80 hot adres hebben onderteekend. Is aar wij vernomen hebben zal genoemd adreswelks inbond wij hier lateu volgen nog tot Vtjjdag avond ten hnize vanden heer A. Knikker in het Noord-Hollsndsche koffijhuis voor belangstellenden ter teekening liggen. „Geven roet verschuldigden eerbied te kennen i De ondergeteekenden ingezetenen dezer ge meente envoor zoo verre betreft den Hoofde- lijken omslag allen alhier belastingschuldigen. Datreeds sinds jaren de behoefte aan eene regtatreeksche communicatie te water met de gemeente Zijpe c. a., zich alhier dringend heeft doen gevoelen. Datde verbeterde gemeenschap met andere gemeenten, door het hard maken der wegen, Scha- genals het ware heeft gemaakt tot een cen traalpunt wat aangaat marktwezen en handels verkeer doch datom de door deze verbeteringen der Gemeente aangebodene voordeden ten volle te kunneD genieten, steeds ontbrak, eene gemakkelijke gelegenheid tot aanvoer te watervan marktpro- ducten uit de gemeenten Zgpe Wieringerwaard, Auua Paulowna Polder, van de naburig eilanden, uit de provincie Friesland ent., en tot atvoer van handels waren, langs dienzelfden weg naar het Noord— Hollandscbe Kanaal en aoo verder naar de verschillende oorden dezer, en naar andere pro vinciën. Datnu hetder hooge Regering heeft behaagd, de Spoorweglijn Nieuwediep-Alkmaar te doen loopen langt deze GemeenteSchageoook door die gegevene rigting is aangewezen als eene plaats, bestemd omwanneer de Gemeente zich, in haar wel begrepen belang, eenige voorloopige op offeringen wil getroosten eene hoogst gunstige ontwikkeling, zoo in particuliere alt marktwelraart, te erlangen. Datafgescheiden van al het vorenstaande, het toenemen der bevolking, en de daaraan verbondene vermeerdering tan de materieele behoeften dezer ge meente, eene verbetering in de communicatie te water hoogst noodzakelijkmaakt, en dat, daargelaten de daardoor te verkrijgene gemakkea, de vermindering der vrachtprijzen voor mllea wat hier ter plaatse moet worden aan en afgevoerd alleen reeds naar der Adressanten meening, zal kunnen opwegen tegen de geldelijke offert, welke door de Gemeente i.-rzake van een nieuwen waterweg zouden moeten worden gedaan. Dat nog eene andere, hoogat gewigtige, omstan digheid ten sterkste voor de daarstelling van beteren waterweg vooral met het oog op Schagen's marktwezen pleit namelijk deze dat eene naburige plaats, krachtige pogingen aanwendt, om inet Schagens veemarkten eene welligt zeer gevaarlijke concurrentie san te vangen welke pogin gen het den ingezetenen alhier ten pligt maken om niet alleen tot vermeerderingmaar in de eerste plaats tot behoud van den tegen woord igen Woei dezer gemeente, alle krachten iu te spannen en Schageu alle die middelen te verschaffen waardoor het aan zoodanige concurrentie als marktplaats het boofd kan bieden niet alleen maar tevens geschikt wordt om van iedere gelegen heid tot ontwikkeling en tot vermeerdering van welvaart partij ie trekken. Dat adress., met bet oog op reeds vroeger ter dezer zake gedane stappen na rjjpe overweging hebben begrepen in deze gewigtige aangelegenheid, waarin, betzij in mindere of meerdere male, bet belang van alle ingezetenen is betrokken zich te moeten wenden tot den Edel Achtbaren Raad dezer gemeente als uit vrije keuze der Burgerij belast met het beheer «n de behartiging van dezer plaatselijke belangen. Dat adress. diens volgens om alle bier voren genoemde gewigtige redenen vrijheid nemen zich te wenden tot den Raad dezer Gemeente met bet volgendeerbiedigdoch dringend verzoek Dat het den Raad, lettende op het uitdrukkelijk verlangen van zoovele ingezetenen dezer plas moge behagen: 1. Om met den meeaten spoed te doen maken, voor rekening der gemeentehet plan alsmede de begrooting der kosten voor een waterweg, van af Schagen tot aan de Groote Sloot in de gemeente Zijpegeschikt voor vaartuigen van dezelfde grootte en diepgang als die welke gezegde Groo te Sloot kunnen bevaren. 2. Wanneer die begrooting der kosten mogt blijken in overeenstemming met de stellige verwachting van Adress. de krachten der Gemeen te niet te boven gaan alsdan onverwyld alle die maatregelen te nemen welke tot eene spoedige daarstelling van voorzegden waterweg mogten noodig worden bevonden." Een zelfs voor de Parijzenaar zeldzaam schouwspel leverde de Seine den 28sten Dec. op. Omstreeks 10 ure des ochtends dreven plotseling duizenden en dnizeoden ratten op ijsschollen de Seine af. Aan de bogen van den Pont Neuf vonden echter velen hun dood vermits de ijsschollen daar verbrijzelden en de ratten verpletterd werden of verdronken. Da rest vond op gelijke wijze de dood bij den Pont des Arts en den ^Pont Royal. Een rattenjagt welke in de riolenwaarin alle ratten ten gevolge van de koude de wijk hadden geno men op last van het stedelijk bestuur had plaats gegrepenwas oorzaak dat de ratten de zoo gevaarlijke en voor hen zoo ongelukkige vaart hadden ondernomen. Van alle zijden omsingeld en naar de Seine gedreven wisten de ongelukkige onderaardsche bewoners van Parijs eindelijk geen ander redmiddel te vinden dan door den grooten uitgang der riolen wel ke zich boven den Pont au Chauge bevindt de ijsschollen der Seine te bereiken, waar zij echter onder het gelach der Parijzenaars den waterdood stierven. De Amst. Ct. deelt mede, dat de directie der Amsterdamsche kanaalmaatschappij na veel inspanning er iu geslaagd is de contracten met de firma Mac Cornich and Sous te verbreken en in plaats daarvan met een ander hnis op dezelfde voorwaarden te contracteren met sufll- sante borgen. Jl. Woensdag heeft in Engeland tnssclien de vuisvechters Marsden Wormald om een prijs van 400 St. een boxpartij plaats gehad. Het gevecht duurde 37 minuten, gedurende welken tijd de strijders beurtelings 18 malen tegen deu grond werden geslagen en de laatst genoemde voor overwinnaar verklaard werd. De plaats der bijeenkomst is voor de policie zoo geheim gehouden worden, dat deze niet bij rnagte was de kloppartij te kunnen beletten. De hevige storm uit het Noordwesten welke den 6 dezer heeft gewoed, heeft het wa ter in het IJ tot eene buitengewoue hoogte opgedreven. Verscheidene steigers te Amster dam o. a. die aan de Nieuwe Stads-Herkcrg, stonden ten deele onder water. Eeu gedeelte van den steiger der Rijn- en IJsselstoomboot- 1 schappij is met de dikke palen, waarop hij rust, weggeslagen en dit is ook liet geval met het paalwerk om het bassin der zwemschool Westerdoksdijk. Op sommige plaatsen zijn de Dog vrij dikke ijsscbotsen tegen en op de dijken geschoven. Dezer dagen hielden zich vele personen bezig met schaatsenrijden in de nabijheid van Altenberg bij Aken. Een hnnner zakte door het ijs op eene plaats welke zeer diep was. Niemand dnrfde ter hnlp snellen van den jongmandie in het grootste gevaar verkeer de behalve eene jonge (dame dochter van den hoofd-ingenieur Brann die, hoewel slechts 17 jaren oud, niet aarzelde om met evenveel omzigtigkeid als moed de plek te naderen waar iemand met den dood worstelde en dien zij weldra het genoegen had behouden op het ijs te zien. Uit Antwerpen verneemt men het vol gende: Den 18den had de advocaat T. de Cock oud 27 jaren, bet gewaagd te gaan schaatsen rijden op de herentalsche vaart. Te midden der vaart schoot hij door het ijs en verdween in het water. Hij kwam weer boven, want hij was een goed zwemmer, klampte zich aan 't ijs vast en riep om hnlp. Hij beloofde gansch zijn fortuin aan wie hem redden zon; doch nie mand dorst het wagen. Eindelijk liep men om ladders en koorden, een touw werd hem toege worpen. De eerste maal schoof het van hem weg; de tweede maal slaagde hij er in ze vast te grijpen; doch zijne handen waren zoo stijf, dat hij de koord niet kon hondenen met eenen bartverscheurenden kreet verdween hij in de diepte. Een paar uur later werd het lijk opgehaald. Vrijdag laatstleden in den namiddag heeft een pijnlijk drama de gemeente Saumur (België) diep ontsteld. Een zeventigjarige oude vrouwde weduwe

Schager Courant | 1865 | | pagina 2