SCHAGER COTJRA 19 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Negende Jaargang. l- DISCUSSIE. gewone berigten. \\o 382. abonn ement3prus toor drie maanden Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) TTITO-EVER IP. J\ O. DIDEEIOH. prijs der advertentlën Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerderu 0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BBIEVEN FBA1TOO. De eerste Kamer is weder niteengegaan en de begrootings-wetten zijn aangenomen. Na een langdurig debatzoowel in de eerste als in de tweede Kamer hebben onze verte genwoordigers begrepen dat er geen grond tot afstemming der voordragten bestond. (Even als in onzen laatsten gemeenteraad.) Met het oog op de aanzienlijke meerderheid, waar mede de begrootings-wetten in beide Kamers zijn aangenomenkan het alligt verwondering baren dat zoo belangrijk een tijdruimte aan de discussie is gewijd. En van jaar tot jaar schijnt de vertegenwoordiging langer tijd be- noodigd te hebben tot de bekrachtiging van het onmisbare werk der begrooting. Wij zijn groote voorstanders van discussie, openbare, vrijezaakkundige discussie. De meeningen moeten zich uiten en de waarheid zal ge hoord worden. Dat eene discussie tot niets leidtgelooven wij niet. Alleen daarwaar het verstand zich sluit voor de waarheid die het een ander hoort zeggen achten ook wij discussie overbodig. Zoo is het godsdienstig geloof veelal zeer weinig geschikt om door discussie te winnen, want ieders geloof is bijna gedetermineerd, maar zoo zijn daarentegen onderwerpendie den staat eu den burger raken uiterst ge schikt voor discussie, daar hier het verstand zich niet sluiten mag, voor wat waarheid is, wijl onze beslissing een zaak betreftdie met ons anderen aangaat. Toch komt het ons voordat onze vertegenwoordiging in dit opzigt niet geeft wat het volk er van ver wachten kon. Bij eene discussie moet een bepaald vraagstuk ter behandeling aanhangig zijn en wij vreezen dat te dikwijls in onze Staten—Generaal deze hoogst eenvoudige waar heid wordt voorbijgezien. Immers welke vraagstukken zijn nu in deze zitting beslist Zij heeft ons hoofdzakelijk slechts eene begrooting opgeleverden wel met zooveel moeitedat zij eerst in het mid den van Januarij van het dienstjaarwaarover zij loopt, tot wet zal kunnen verheven wor den. Omtrent hangende vraagstukken is er niets beslist en wel om de voor de hand lig gende oorzaak dat men ze wel bespreken maar niet afdoen kon. Nemen wij als voorbeeld de laatste zittin gen der eerste Kamer. De begrooting van koloniën is aangenomen met 22 tegen 10 stemmen. Maar is er niettegenstaande de op zich zelf zeer belangrijke redevoeringen van vertegenwoordigers en ministersiets anders door beslist, dan dat eene begrooting, waar omtrent geen der leden eenige aanmerking gemaakt heeftaangenomen is Immers, hoezeeer men het stelsel van den niinister breedvoerig heeft besprokenheeft zich een groot aantal der leden met de wets- voordragt vereenigd niet als bewijs van ad- haesie aan de rigting des ministersmaar onder uitdrukkelijk voorbehouddat die rig ting later, eerst bij de behandeling der in te dienen cultuurwet zou beoordeeld worden. Niets is dan ook inderdaad meer natuurlijk maar waartoe hebben dan al die discussiën gediend Het is meer dan eens gebeurd en wij waren zelfs niet zonder vreesdat het ook ditmaal gebeuren zou dat dis cussiën als dezewaarbij eigenlijk in het blinde wordt geschermd over rigtingen die men niet kenten over wets-voordragten, die nog niet zijn ingediend uitloopen op eene verwerping van de begrootingdie op zich zelf aan den geheelen strijd vreemd is. En men stelt zich de zaak geheel verkeerd voorindien men oor deelt dat door de verwerping van zoodanige begrooting iets anders bereikt wordt dan eene tijdelijke stremming in de dienst. Want over eene andere zaak dan de begrooting is niet geoordeeld en men blijft dus ten opzigte van het besproken onderwerp even ver als vroe ger. De grootste rampdie zulk eene zonder linge handelwijze medebrengt is de gedurige afwisseling van ministers en de onmogelijkheid dat eenige wet tot stand wordt gebragt Aan genomen, dat de begrooting van koloniën was verworpen. De mogelijkheiddat eens zoo als de minister zich uitdrukte, een einde kome aan het krakeel, was weder voor langen tijd verschoven. Niets natuurlijker dan de aftreding van den minister en weg bleef de kultuurwetwaarop ieder lid van de Kamer wacht en weg de vorming van een be paald stelsel omtrent ons regeringsbeleid in Indiëwaaraan zoo groote behoefte bestaat. Zoo gaat hethelaaste dikwijls in onze Kamers en terwijl de belangrijkste onderwer pen op afdoening blijven wachten, wordt hunne behandeling zelfs onmogelijk gemaakt. Intusschen is ons land thans hiervoor bewaard gebleven. De begrooting speeches hebben geene ministeriele crisis kunnen bewerken. Wel meenen wij hierin een vooruitgang in constitutionelen zin bij onze volksvertegen woordigingen te ontdekken. Maar zijn wij ditmaal het gevaar ontsnapt, het heeft ons wel gedreigd. Wij hopen dan ook zeer dat toekomstige zittingsjaren rijker aan uitkom sten mogen zijn dan dit. Aan de voortvarendheid, aan het prestige, ook eenigzints aan het ge luk van dit ministerie, hebben wij het te danken, dat, buiten de begrooting, althans eenige wetten zijn afgedaan. Maar van het ministerie hangt niet alles af. Het heeft noodig eene Kamer die bereid is om zaken af te doen, om in eene grondige discussie met de regering te treden omtrent de voordragten die worden gedaan, om al het hare te doen, wat tot een spoedigafdoend en wel beraden besluit kan brengen. Onze vertegenwoordiging is een deel der wetgevende magten schoon ook de taak op haar moge rusteneen toezigt op de rege ring uit te oefenen wetten te geven is haar eigentlijke roeping. Indien dit door de Kamer eenigzints zorgvuldiger in het oog werd gehoudenzou er meer arbeid door haar verrigt worden. Gearbeid wordt er ge noeg maar het land heeft er geen evenre dige baat bij. Veel zal in dit opzigt gewon nen zijn wanneer de discussiën voor het ver volg een bepaalder onderwerp hebben dan bestaat althans de mogelijkheid dat zij tot iets leiden en dan zal minder dan nu par tij-belang in de Kamer spreken en zal de zucht om het belang van bijzondere personen te bevorderenwij spreken van liberalen zoowel als van behoudendenplaats maken voor de behandeling van zaken waarin het Vaderland betrokken is. In de voorjaars-zitting zal menig wetsont werp worden aangeboden en daaronder, de minister heeft het ten stelligste toegezegd de voordragten betrekkelijk onze verhouding tot Indie. Onze tweede Kamer telt onder scheiden ledenin de kennis der Indische toestanden doorkneed. De tegenwoorJige mi nister van koloniëu wordt door de Kamers zelf erkend als een man van kunde en goede trouw. Alleen de lezing zijner redevoeringen, geeft den lezer de zekerheid, dat meu hier met eene innige overtuiging te doen heeft. Kan het anders of eene eerlijke, zonder bij oogmerken gevoerde discussiemoet onder deze omstandigheden tot eene goede uitkomst leiden Wij verbeiden zeer gerust den uit slag van het pleidooi en vertrouwen dat regt en billijkheid zelfs al komt zij ons te staan op eene vermindering onzer koloniale baten ft geen zeer onwaarschijnlijk is, daar verlating van het tegenwoordige abnormale stelseleen nieuwen bloei aan onze kolonie geven zal) door den Nederlandschen wetgever, die ze voor zich zelf verlangtook tegen over Java zullen gehuldigd worden en prijzen ons daarom te meer gelukkig, dat de ontijdige discussie ter gelegenheid van de begrooting eene afdoende discussie niet andermaal heeft verschoven. B(j den op 1 dezer te Haringhuizen plaats gehad hebbende verkiezing van een Hoofd-ïngeland voor het ambacht van West- Friesland, genaamd de Schager- en Niedorper koggen voor de banne Haringhuizen is da heer W. Francis met van de 15 uitge- braele stemmen, tot die betrekking verkozen. Te Siut-Maaiteu is tot Hoofd-Ingeland voor

Schager Courant | 1865 | | pagina 1