GEMEENTE SCHAGEN. Staat van de loop der bevolking 1864. GEMENGDE BERIGTEN. het ambacht van West-Frieslandgenaamd Gcestiuer-Ajnbacht voor de banne Sint—Maar ten met algemeene stemmen (45) verkozen de heer D. Schermerhorn. Te Valkoog voor de banne alkoog de heer G. Bruin met 37 van de 39 stemmen. Te Kcnigenbnrg voor de banne Eenigenburg de heer P. Jonker roet algemeene stemmen. Mann. Vr. Totaal Bevolk, op 31 Pee. 1863 1224 1184 2408 Berekening der bevolk. 1864 Mann. Vr. Totaal Totaal der geborenen 73 59 182 personen die aich in de gemeente vestigden 132 176 308 Te zamen «05 285 440 Totaal der sterfte 47 3 i 78 i, i, personen die de gemeente verlieten 112 145 257 159 176 235 In 1864 is derhalve de bevolking vermeerderd 46 59 105 Bevolk, op 1 Jannarij 1865 1270 1243 2513 Onder het getal geborenen zijn begrepen 4 on echte geboorten en niet mede gerekend 5 le venloos aangegevenen Pe sterfgevallen zijn verdeeld als volgt. Ongehuwdcn 34 Mann. 17 Vr. Gehuwden 9 Mann. 7 Vr. Weduw. 2 Maun. 6 Vrouw terwijl 3 sterfgevallen buiten de gemeente plaats hadden. Ben. het jaar stierven or 22 Mann. 12 Vr. van 1 tot 12 jaren 10 m 2 12 20 91 r» 2 20 >50 n 1 91 3 30 40 3 99 2 40 50 3 99 3 50 60 2 99 1 60 80 4 9* 5 Voltrokken huwelijken 25 verdeeld als volgt tusschen Jongmaos en Jongedochters 1 en Weduwe 3 Weduwnaars cn Jongedochters 3 cn Weduwe 2 Echtscheidingen 1. Naar de Godsdienstige gezindheden ver deelt zich de gemeente als volgt Ned. Ilcrv. 1514Ev. Lutli. 19 Herst. Luth. 2 Doopsg. 146 Hem. 8 Chr. afg. 3 R. Cath. 783 - Oud R. 1 Ned. lsr. 37. Dezer dagen heeft de keizerin van Frankrijk al hare eere-dames op eene intieme soiree vereenigdom over eene zeer ernstige zask te beraadslagen. Die ernstige zaak was de afschaffing der crinoline. Men verneemt dat de voorstad St. Germain besloten heeft dat kleedingstuk benevens de slepende japonnen niet meer te dragen. Die daines willen in haar costunm niets meer behoaden dat haar zou kunnen doen gelijken op de scboonen van den demi-monde. Aan de crinoline is den oorlog verklaard en hij zal krachtig worden volgehoadcn. Op Vrijdag 6 dezer's namiddags ten 1 urebarstte over de stad Nenrenbnrg on der een hevigen sneeuwstorm plotseling eene verschrikkelijke onweersbui losbliksem en donder veroorzaakten eene hevige ontzetting en een half nar later stond het dak van den noordelijken toren der Lanrentioskerk in vlammen. Ten 2} ure stortte de op de spits geplaatste xware kloot met den grooten weer haan naar beneden doch gelukkig zonder bet dak van bet schip der kerk te beschadigen. Het vaar xette tijn vernieling echter voort en ten 3 ure namiddag was reeds da helft van het dak afgebrand. Toen dacht men dat de vlammen gestuit warendoch 's avonds ten 8 nre werd de alarmklok op nieuw geluid. De toren300 voet hoogstond in lichte- laaije vlam. Bedding was onmogelijkten gevolge van den hevigen westenwind. Het eene stak viel na het andere nederen het trotschc gedenkteeken der Dnitsche bouwkunst van de 13 eeuw was ten 12 nre 's nachts geheel verdwenen op eenige steenen beneden- moren nawaar het vuur geen voedsel meer vond. Twee der klokken waren door het vuur gesmolten, liet koperen dak was verguld en wereldberoemd. Een Haarlemmer die le Parijs wegens schalden werd gearresteerdmeende dat ook daar het gebruik zijner geboortestad van toe passing wasnl. dat men niemand voor schulden arresteren mag uit het huis alwaar zich eene kraamvrouw bevindtbij had de denr zijner woning behoorlijk met de bewuste strik voorzienedoch te vergeefs. Uit Weenen meldt men: De Heer Jacobsen heeft de gedwongen staking der hem toebe- hoorende Abend Zeitung verschijnende te Pesth, op zeer zonderlinge wijze gevierd. Het blad overleed op 31 Dcc. jl. aan verlies van krachten, niettegenstaande de eigenaar, de Ilcer Jacob3en, zijn blad zoo veel mogelijk, maar tevergeefs, bad gekoesterd. Hij gaf last tot het vervaardigen van een sierlijk doodkisje, legde daarin bet nommer van de Abend Zeitong, verschenen op 31 Dec. 1864 cn deed eene zilveren plaat bevestigen op het deksel, waarop deze woorden waren gegraveerd aHier rusten 130,000 florijnen. D»zer dagen werd in de dagbladen gemeld dat een persoon, dien men verdacht hield van het vervaardigen en uitgeven van valscbe munt in den nacht door een brigadier-veldwachter zonder cenigen last hoegenaamd gearresteerd en oren ver in het strenge jaargetijde naar den kerker overgebragt. Naar men thans verneemt, heeft de procureur-generaal, tijdelijk directeur van policie in Frieslandden brigadier der Bijksveldwaeht te Oldeberkoop Stutslal, te dier zake voor eene maand in zijne bediening ge schorst. Het is dezelfde brigadier die zich in der tijd ook te Enschedé aan overdreven dienst ijver schuldig maakte. Naar aanleiding der nieuwe oproeping van 800,000 man, ten dienste van de armee der Vereenigde Staten, deelt de New-Yorksche correspondent van den Morning Herald eene opgaaf mede van het aantal manschappen, die sedert het begin van den oorlog door het gouvernement der Unie sijn in dienst gesteld. Deze manschappen zijn verdeeld in twee klassen Tot de eerste behooren zij, die voor minder dan twee jaren en tot de andere klasse zij, die tot een diensttijd van drie jaren bij het leger werden ingelijfd, makehde te zamen 3,138,000. Hierbij de thans op nieuw gedane oproeping van 300,000geeft een generaal totaal van 3.438,000 man. Bij den aanvang van den veldtogt ten vorigen jare bragten de Noordelijken ■wil het geheel 600,000 man te velde, namelijk 200,000 in dienst voor korten termijn en 400,000 voor driejarigen diensttijd. Voor de overige op korten termijn in dienst zijnde manschappen was de diensttijd met Mei 1864 verstreken. Tot op dat tijdstip waren van de armee der Noordelijken sedert het begin van oorlog in ronde cijfers 1,800,000 man door ziekte of door de kogels des vijands omge komen. Een gepensioneerd officierdezer dagen te Weenen gestorven, heeft zijn neef tot eeni- gen erfgenaam benoemd onder voorwaarde dat bij nooit een dagblad lezen zal. Om de vervulling der bepaling te doen nakomen heeft de overledene aanzienlijke uitzetten ge daan aan drie zijner vriendendie hij gelast elk op zijne benrt zijn neef te bewaken. In geval dit verbod zoo worden overtreden zal die neef onmiddelijk van het genot dier goederen beroofd wordenbestaaifde in twee groote huizen en de testament-uitvoerders zullen er over beschikken volgens de bepa lingen van het testament. Die neef is be diende bij het postkantoor, en was altijd een groot liefhebber van bet lezen van dagbladen. Uit New-York berigt men van 28 Dec. jl. Sherman berigtte den president een paar dagen geleden dat hij de stad Savannah bad ingenomen en haar als een Kersgeschenk Lincoln aanbood. Dit belangrijk nieuws werd heden bevestigd. Op den 2Ósten dezer maand had Sherman het beleg om de stad geslagen en na het nemen van het fort Lee en andere kleine verdedigingswerken plantte hij de stok ken op znlk eene wijze dat geen enkel punt van de werken des vijands buiten schot bleef. Daarop zond hij een parlementair aan gene- raai Harder den bevelvoerenden generaal in Savannahmet berigtdal wanneer de sfad niet binnen een bepaald tijdsverloop overgele verd werd een aanval en bombardement zon plaats hebben. Deze opeisching beantwoordde Harder met te zeggendatvermits zijne communicatien nog open waren en hij genoeg zaam van krijgsvoorraad en levensmiddelen voorzien washij het beleg tot het laatste zou doorstaan. Sherman maakte daarop den volgenden morgen toebereidselen om de stad aantetaslen maar ontdekte weldra dat de vij andelijke loopgraven verlaten waren. De infan terie rukte voorwaarts en nam er bezit van en spoedig daarop deed Shermanaan het hoofd van zijnen staf zijn intogt in Savannah waar hem door eene deputatie van burgers de overgave der plaats werd gedaan. Het bleek nu dat Harder, de onmogelijkheid inziende om de stad te houden vrees begon te voedendat misschien zijn aftogt over den Savannah zon afgesneden worden terwijl admiraal Porter bezig was de torpedos in de rivier op te nemen. Hij vernielde nu de marine-werf en overige gouvernements bezittin gen enbeschermd door de twee kanonneer- boolen die hem nog ten dienste stonden, trok bij over de rivier en ontsnapte in de rigting van Charleston. De twee kanonneerbooten deed hij daarna in de lucht springen maar 32,000 balen katoen vielen den overwinnaar in handenen deze alleen vertegenwoordigen eene waarde van acht millioen dollars in gond. Een Fransch blad, de Opinion du Midi, berigt dat de kinderziekte sedert eenigen tijd te Nimes en omstreken groote verwoesting beeft aangerigt. Het blad geeft vervolgens een voorbehoedmiddel aan tegen deze vreesse- lijke epidemie, dat zeer eenvoudig is, weinig kosten alzoo onder elks bereik valt. Dit middel bestaat uit teer en water waarvan van elk de helft genomen wordtwelk meng sel men na het goed geschud te hebben tweemaal vier en twintig aren trekken laat. Vervolgens giet men het treksel zorgvuldig af, en zorgt dat dit luclitdigt gesloten blijft. De regel van het gebruik is twee glazen des morgens, twee uren vóór het middagmaal en dezelfde hoeveelheid vóór het avondmaal met dezelfde tijdsbepaling. Wat de ontdek king van dit voorbehoedmiddel aangaat, dat voor onfeilbaar gehouden wordt zoo verhaalt de Opiniondat het in de Engelsche koloniën van Amerika ontdekt werd en reeds lang met het beste gevolg ook in Engeland en Ierland wordt aangewend. Het blad geeft ook een middel aan om te belettendat de pokkeu diepe sporen op het gelaal achterlaten. Het bestaat in fijn krijt met room vermengddat onmiddelijk op de pokken wordt aangewend wanneer deze zwellen en dat gedurig moet vernieuwd worden. De frischheid van den room voor komt het jeukenterwijl het krijt de stof, die zich in de pok beviudtallengs doet verdroogen zonder dat deze in het vleesch iuzweert en daardoor kuilen en nader achter laten. Door de prov. commissie van geneeskundig onderzoek te Haarlem zijn twee candidaten voor plattelands—heelmeester, geëxamineerd, die beiden zijn afgewezen. Te 's Hage is een Engelsche ingenieur aangekomenten einde opmetingen te doen van een haven te Scheve- ningen en een spoorweg van daar naar 's Gra- yeuhage. In den nacbt van 23 Dec. jl. is in de golf van Mexico gezonken het stoom schip North-American, waarbij 197 personen meerendeels zieke soldaten omgekomen. Te V enetie zijn twee personen, die aldaar omgeko men waren om ene revolutie tot stand te brengen wegens hoogverraad in hechtenis ge nomen. Fe Arnsberg staat thans een kersenboom in vollen bloei en bladeren. Keizer Napo leon is zeer ontevreden over de ondankbaarheid der geestelijkheid, na al hetgeen hij sedert 15 jaren daarvoor gedaan beeft. Te Berlijn zijn de paarden met het rijlaig waarin de prins van Pruisseu zat op hol geraakt, de prins is geluk-

Schager Courant | 1865 | | pagina 2