zijn alleen ontdekt door het naauwlettcnd oog van de politie te dier plaatse; daar vau geen van alien aangifte was geschied. Op den 18 deter heeft te Schagen door stemgeregtigde Ingelanden van den Polder Rurghorn de verkiezing plaats gehad van een lid voor het Levtnnr van dien Polder in plaats van den heer Iten» Dekker waartoe bij meerderheid van stemmen benoemd is dc heer Gcrrit Drninlandman tonende te St. Maarten. Voor eenige jaren werd door den heer Eduard Schulze kapitein der artillerie bij het prnissisoiie leger eeue nieuwe soort bus kruid uitgevondendat door eene militaire -commissie onderzocht en afgekeurd werd. Aan den uitvinder werd echter verlof gegeven cene fabriek van dat buskruid te Postdam op te rigten. Thans is er een geschrift van hem verschenen dat door alle militaire bladen in Pruissen besproken wordten waarin de schrijver dc voortreffelijkheid van zijn buskruid betoogt. Ilij zelf zegt dat het nieuwe kruid ongeveer het oude buskruid is maar zonder zwavel. Als bewijs van de kostbaarheid van 't oorlogvoeren tegenwoordig, geeft men op, dat het kortstondig beschieten van het fort Ffsherbij Wilmington door de Noord- Amerikanen twee en een half millioeu dol lars san krijgsvoorraad heeft gevorderd. Lin coln is dan ook niet voor het hervatten van zulke dure proeven gezind. De beschieting heeft den Zuidelijken slechts 8 dooden en 55 gekwetsten 6 stukken geschut eu cenige kleine schade gekost. Een treffend ongeluk had dezer dagen te Gouda plaats. Een knecht op den olie molen van den heer Merts aldaargeraakte "bij het overleggen van een riemtusschen de machinedie hem voortsleurde en letterlijk geheel verbrijzelde. Ilij laat cene vrcraw en een kind achter. De heer Sieves Gilbeit te New-York heeft een nieuwe uitvinding gedaan 'bestaande iu een kavallerie-sabel-wier greep een zes loops revolver bezateoodnt de kavalerist met Óéu stuk geheel gewapend zal kunnen zijn en tegelijk met sabel en pistool zal kunnen vechten. De menigvuldige diefstallen, die in den laatsten tijd onder de gemeente Raalte hebben plaats gehadgaven den brigadier-rijksveld wachter Tiechoti aanleiding om, vergezeld vau twee andere rijksveldwachters, in den uacht van den 10 Jannarij op surveillance uit te gaan. Op het vermoeden, dat de dieven van den kant van het Nijverdal kwamen, legerden zij zich aldaar op den weg. Omstreeks midder nacht zagen zij dan ook werkelijk twee perso nen van die zijde komen, waarvan de een terstond door de rijksveldwachters voor eeu ouden bekende werd herkend. De verdachte personen togen vooruit, heimelijk gevolgd door de rijkspolitie. Bij den landbouwer Sluisman onder Kaalte hielden zij stil, braken het raam -open en klommen in huis. De rijksveldwach ters volgden hen op den voet, bleven voor het raam staan, zagen hoe de dieven bij het schijn sel van een lantaarntje het kabinet plunderden waarin zij door niemand werden gestoord. Toen eindelijk de dieven zich met den buit wilden verwijderen,, werden zij terstond door de rijks veldwachters gearresteerd, hetgeen echter niet dan na een hardnekkigen tegenweer is gelukt. De dieven waren wanhopig en de rijksveld- wachters zelf verpligt gebruik van hunue wape nen te maken. De gordel ter waarde van 400 tt St. door de Eugelsche boxer Wormald gewonnen in het vuistgevecht met Marsden en vervaardigd uit de inschrijvingen van voorname voorstanders van eulke duellen, "is hem dezer dagen ter hand gesteld. De voorwaarden, san het bezit van den gordel verbonden, zijn o. a. dat de honder zich gedurende drie jaren als bokser handbave tegen elk, dien het lust hem uit te dagen, welke uitdaging hij ieder halfjaar moet gereed wezen aan te nemen. Na verloop der drie jaren wordt de gordel zijn eigendom. Zijn laatste tegenstander zal wel nimmer weder in eene bokspartij kunnen optreden, want een zijner armen is, ten gevolge der jongste ontmoeting, onbrnikbaar geworden. Dc behuwddochter van den heer II. op de Brouwersvaart te Haarlem bij dien heer iuwo- nende is door huisselijke omstandigheden in eene treurige ziekte vervallen die hare overbren ging n8ar hel geneeskundig gesticht Mcerenberg weusclielijk maakte. Toen dat j.1. Woensdag ■plaats had hebben de bewoners vsn de Brou wersvaart opgewonden en begaan met het treurig lot van de beklagenswaardige jonge vrouw hunne verontwaardiging luid te kennen gegeven. Zoodat de heer II. om de treffende blijken van afkeering zijuer buren te ontgaan de vlugt heeft moeten nemen. De politie heeft weldra de order hersteld. K-. te Overveen die meermalen aan deli rium treaiens lijdt, heeft na eene aanhoudende dronkenschap van ettelijke dagen in eene vlaag zijner ongelukkige ziekte des nachts zijne woning verlaten en blootvoets door sneeuw en ijs gaan loopen; het gevolg hiervan is geweest •dat hij met bevroren voeten te huis komende onder heelkundige behandeling genomen, deze het kwaad reeds te ver gevorderd vindende zagen geen andere hulp dan dat beide zijne voeten boven den enkel afgezet werden hetgeen dezer dageu heeft plaats gehad. Wij voegeu hier verder niets bij, een ieder make de toepassing. Den 14 dezer bad een vreesselijk ongelulc nabij Rotterdam plaats. In den avond kwartier vóór zes uur kwam eene boot met werkvolk van de fabriek te Fijenoord naar die stad overvareu en stootte op een in de Maas, nabij de brug over den Rijn-spoorweg staand stuk van eenen paal zoogenaamde duc d'alve, waardoor het vaartuig zijn evenwigt verloor en de opvarenden, misschien door de verwarring, allen in de Maas stortten. Elf personen zijn gered, de overigen hebben den dood in de rivier gevonden. De paal waardoor het vaartuig heeft gestooten, was met den ijsgang afgesneden en het overgeblevene stuk stond even onder water, roodut men het niet zien kon. Tc Liierpool is de ontzettende tijding ontvangen, dat het stoomschip North American van New-Orleans Baar New-York bestemd, in den nacht van 23 Dec. jl. is gezonken, met 197 personen, meest zieke soldaten, aan boord. De kolonel Sanndars en de luit kolonel Home zjju mede verdronken. Er bevonden zich 259 passagiers op het schip, doch 62, meest vrou wen, zijn gered door de bemanning vau Mary E. Libly. Uit Frankfort verneemt men: Een vreem deling nam intrek in het hotel Trap te Fried- berj en deed in den daarop volgenden nacht eene poging tot zelfmoord, door zich met een dolk aan hals en armen de aderen te openen. Op zijn geroep om hulp, drong men zijne kamer binnen en vond hem badende in zijn bloed ep den grond liggen; hij bad echter zijn bewustzijn verloren. Als aanleidende oorzaak van zijue roekelooze daad gaf hij op, dat hij geene Trieuden had eu zijne vijanden uit den weg wilde gaan. Men bragt hem in het hos pitaal en er bestaat hoop op zijn behoud. Uit een onderzoek schijnt te blijken dat de onge lukkige de beroemde schrijver Karl Gutzkow is, die aan verstandsverbijstering is lijdende. Een nieuw model van bandschoenen, zeer élégant en smaakvol wordt thans ge fabriceerd in de fabriek van de heeren Valen- tijns en van der Plaetsen te Brussel. Ze bedekken den voorarm en zijn belegd met prachtige boordsels. Men heeft ze zeer teregt den naatn gegeven van vGants de la Couron- ne." Te Brussel bij het bal ten Hove, w»s de Hertogin van Brabant er voor het eerst meê gekleed. Te Neutitschein in Moravie is dezer dagen iemand behoorend tot de Protestant- sche kerk overleden. Vier dagen lang is het lijk in de Protestantsche kerk' blijven staan, want de Roomsch Catholieke geestelijkheid verbood de begrafenis op het kerkhof, omdat de overledene een Protestant was geweest. Ten slotte heeft men het lijk in eene naburige gemeente, te W ernsdorf eene rustplaats kuu- nen geven. De betrekkingen van den overle dene zullen deo pastoor van Neutitschein een proces deswege aandoen. Uit Vlissingen berigt men bet volgende. Dezer dagen vervoegde zich, naar wij ver nemen eene vrouw bij haren huisbaas om hem tc kennen te geven dat zij voornemens was te verhuizendaar hare buren met wie zij zamenwoondehaar het leven zoo onaan genaam maakten. De buisbaas niet gaarne eene goed betalende huurster verliezendebe proefde de vrouw van haar voornemen af te brengendoch te vergeefs. Hij begaf zich daarop naar hare buren om ze over het ge hoorde te onderhouden. Daar werd hem me degedeeld dat de goed betalende huurster integendeel zelve hel haren bureu onaange naam maakte als blijk waarvan de buurvrouw haar hoofd toondehetwelk sporen droeg van mishandeling haar door de klagende buur vrouw toegebragt. De klagt der huurster was alleen gegrond op de omstandigheid dat zij zich had opgehangen en de buren zich de vrijheid hadden veroorloofd haar af te snijden eene vrijheid die met eenige vuistslagen werd gestraft. Uit Salzburg meldt men dat binnen eenige dagen aldaar iemand voor het geregts- hof zal staan beschuldigd van vergiftiging zijner vrouw en twee volwassene dochters. De beklaagde, Johann Obermuller geheeten is een zeer gegoed man. Men weet Tot heden niet welke de drijfveeren zijn geweestdie hem tot deze vreesselijke daad bebbeu ge- bragt. Naar luid van berigten te Triest ont vangen verwacht men weldra een nieuwen vulkaan te zien ontstaan nabij kaap Gargano in de nabijheid van San Nicandro. Dat ge deelte van het gebergte dat zich nabij kaap Gargano langs de Adfiatische zee uitstrekt is derwijze door het onderaardsche vuur ver hit dat de in zee uitstroomende beken met laauw water zijn gevuld. Eenige dagen geleden ontving eene dame te Weeuen een telegram van hareu afwezigen echtgenootwaarbij zij verzocht werd zoo spoedig doenlijk 160 fl over te zenden aan het opgegeven adreswelke som bij benoodigd bad tot het betalen van eenige kleinigheden. Dewijl de plaats waarheen het geld moest gezonden worden niet lag in de rigtiog waarheen haar afwezige man zich moest be vinden naar het die dame toescheenlegde zij het telegram ter zijde en wachtte nader berigt in, dat echter niet kwam. Toen haar echtgenoot terugkeerdebleek hetdat een bedrieger eene hoewel vergeefsche poging had gedaan om zich op eene listige manier ten koste van een ander te verrijken. In eene particuliere correspondentie uit Rome schrijft men den Paus in een gesprek over de Encyclica de volgende woorden toe «Ziet ik ben door God gesteld tot geneesheer der menschheid. Ik zie de zoogenaamde mo derne maatschappij inweêrwil van hare fraaije en goede eigenschappendoor den kanker aangetast en tegen dezen kauker weud ik het brandijzer der Encyclica aan. Met betrekking tot het moordproces van Boggelverneemt men nit Maastricht de volgende bijzonderheden. Personen die de drie beschuldigden van zeer nabij kooden gadeslaan deelen mededat de moeder eeoe kleine zwakke vrouw isde dochter daarente gen van eene goede gestalte met een zeer regelmatigzelfs fraai gelaat en fraaije oogen. zoodat haar de benaming eener boersche schoonheid toekomthaar vrijer de knecht der boerderijheeft een gewoon uiterlijk. Het meisje is 24, hij 32 jaar. De knecht heeft de geheele toedragt van den moord be leden verklarende dat beide vrouwen hem bij herhaling tot de misdaad hebben aangezet, telkens vragende«wanneer zal er iets van komen.' Op den avond, dat eindelijk de moord plaats hadwas de vader uitgegaan een der getuigen bij wien hij aan huis was geweest, verklaarde, dat de vermoorde een soort van voorgevoel scheen te hebben van het ongelukkig lot hetwelk hem te wachten stond i hij verzocht bij herhalingbij bedoel den getuige te mogen overnachten, zeggende: «want ga ik naar huis dan vermoorden ze mij." De knecht vergezeld van de dochter ging bij het vallen van den avondvoorzien van een knnppelden onden man te gemoet toen het tweetal hem rag aankomen verborg zich de dochter in eene drooge greppel de knecht kon evenwel zijn opzet niet uitvoeren

Schager Courant | 1865 | | pagina 2