Voorstraat. Daar het lievig stroomde, werd hij meïcgesleept Onder de lange raadhoispijp door, waarna alle moeite werd aangewend oin hein te redden, hetgeen dan oolc gelokte. |)ez<T dagen zijn te Delft aan 's rijks geweerwinkel proeven genomen met een knmer- l&adgewecr, aangeboden door de lueren van der Werf en "Bourley, wapen-Tabriekanten te Lnik. Dit wapen schijnt alle goede hoedanigheden in zich te vereeirigeu. zoowel wat juistheid en een voudigheid van sluiting, als gemakkelijke en schielyke lading betreft. Te Hoogeveen werd eene vrouw, die de pokken had, welke niet wilden uitkomen, voor dood gehouden eh in de kist gelegd; plotseling rees zij daaruit op en vroeg om te drinken. Men zal zich de algemeene schrik begrijpen. Ook de schijndoode was over bare ligplaats zoo geschrokken, dat de pokken uitbraken en zij herstelde. Eene «rreeselijke gebeurtenis bragt onlangs de bewoners van het dorp Villeneuve in groote onsteltenis. Een krachtvolle arbeider van 17 jaren, Prin genaamd, werd op het laatst der maand October 11. door een hond in het aan- gezigt gebeten. Ten gevolge van deze beet gevoelde hij in den beginne wel eene ligte ontsteltenis aan het hoofd, maar zulks beleUe hem niet zijn gewoon werk te veriigten. Op Woensdag den 7 December herinnerde hij zich dat het toen juist zes weken was, dat hij gebeten werd, en met vreugde deelde hij nu aan hen me de, die hem omringden: Ik beu thans gered.de beet van den hond zal geene gevolgen hebben; de geneesheer zeide mij destijds na verloop van 14 dagen bestoud er geen gevaar voor mij." Intusschen gevoelde de jonge Prin, al werkende hevige koortsaanvallen en weigerde halstarrig te drinken. Zondag daaraanvolgende verkeerde de arme jongen in geweldigen staat van razernij. Men was genoodzaakt hem iu ketenen in een zak te binden. Kortom, alles moest worden gedaan om elke beweging tegen te gaan en liem alzoo in een rijtuig plaatseu, waarmede hij naar een geneeskundig gesticht gebragt werd. Al de inwoners van Villeneuve waren ter prooi aan de innigte ontroering, toen zij den onge lukkige dus zagen vertrekken. Des namiddags kwam hij in het gesticht. De vlagen van krankzinnigheid volgden elkander met vreesse- lijke snelheid al meer en meer op. Gedurende de weinige oogenblikken dat hij later tot bedaren kwam echreeuwde hij met hartver scheurende stem 01 indien inen wist hoe ik lijd Hebt medelijden met mijDoodt mij bid iik u 1 Doodt mij spoedig 1 Dienzelfden avond Haat gaf bij, na een vreesselijk lijden, den laatsteu «■ik. Bovenstaande tijding deelen wij niet mede om •er eenige regelen nieuws mede te winnen, wij wenden te practisch aan. Ieder gemeentebestuur is zedelijk verpligt 1 Eeue verordening daar te stellen, tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van het ontstaan en de \eTspreiding der honds dolheid. 8 Tot heffing eener ferme belasting op de honden van vermaak, met welker opbrengst hier en daar de accijnsen of hoofdelijkeo omslagen kuunen verminderd worden. In de ilaarl. CL vraagt een gehuwd predikant, die de moderne rigting is toegedaan en ziine tegenwoordige betrekking niet kan nederleggen, gelijk hij wenscht, zonder zicb en de zijnen van een voornaam gedeelte van hun middel van bestaan te berooven, gelegenheid om eeD auder middel van bestaan te verkrijgen-, zijnde nog in de kracht zijns levens en gezond van gestel. Eene nieuwe verbeteringdie allezins navolging verdient, zal weldra bij de dienst der posterijen in Frankrijk worden ingevoerd. Al de brievenbestellers, zoowel ten platte lande als in de steden, zollen namelijk, behalve hun tasch met de brieven, welker bezorging hun is toevertrouwd, van een gesloten kastje zijn voor- zien, waarin de te bezorgen brieven kannen worden geworpen. Te Maraeille stierf dezer dagen in de roe Tilsil een gezeten man, wiens vrouw twee of drie jaren geleden gestorven was. Zij hadden reeds jaren hetzelfde huis bewoond en zich door de afzondering, waarin zij leefden doen keuoea. Na den dood zijner vrouw kwam de mu de deur niet meer uit. Toen men na zijn dood de woning binnen trad, waar vroeger niemand weid toegelaten, was men niet weinig verbaasd uit eene soort van kast het schreeuweu en zuchten 'van een mensch te hooren. Bij de opening daarvan vond men eene vrouw van ongeveer vijf en dertig jaren in den meest j verwaarloosden toestand. Men vernam, dat »y van haar elfde jaar af werd opgesloten gehouden j en dagelyks mishandeld werd. Slechts eenmaal in het jaar kreeg zij schoon linnen. Door die handelwijze was haar geest zoozeer vetstompt, dat zij weinig of gesneandere inlichtingen geven kon. De oorzaak van haar lot kende zij niet. Dezer dagen is een jong meisje te Bie- berstein, in Kenr-hesscnop trenrige wijze gestorven. Zij had een kruik met kond water op de kagchel gezet om die daarna te spoelen De kruik werd zoo heet, dat zij die met haar voorschoot moest aanvatten. Zij wilde daarna de kurk met hare tanden er afnemen, maar naauwelijks had zij die tussclicn hare tanden toen deze er afsprong en in het gehemelte i drong, terwijl eeue hoeveelheid kokend water j haar mond volde. Zij stierf den volgenden i dag na duldelooze smarten geleden te hebben. j Dezer dagen is een man tot eene boete van 10 shillings veroordeeld, wegens het moed willig doen ontstaan van brand in den schoor steen van zijn huis. Hij had namelijk met zijne vrouw getwist over hare crinoline, die hij niet verkoos dat zij zou dragen, waarom hij haar beval die uit te trekken, waarna bij haar buiten de deur zette, de crinoline op den haard wierp, de olie uit een petroleum-lamp er op nitsoot, en zoo brand in den schoorsteen veroorzaakte. De regtbank gaT hem te kennen dat de boete eigenlijk 5 St. moest bedragen maar om het nieuwe van het geval nu slechts op 10 shilling bepaald werd. In den aanvang dezer week zijn enkele streken van Schotland, inzonderheid tusschen Bdimburgeu Carlisle, door zulke zware sneeuw buien bezocht geworden, dat de sneeuw tot 10 voet hoog lag en verscheiden treinen geheel bleven stekeu eu bedolven werden, zoodat meu genoodzaakt was de passagiers (sommige vrouwen iu bewusteloozen toestand) zonden zij niet door de nijpende koude of overstelpende sneeuw omkomen, bij boeren en schaapherders onder dak te brengen. Te Limoges (Frankrijk) is dezvr dagen in een der gasthuizen overleden een 70-jarige persoon, Jean Guimbord geheeten. Bij de conscriptie was hij als te klein afgekeurd. In 1813 was hij te Maguac-Laval gehuwd met Marrie Lissac. Deze stierf in 1835 in het gasthuis; Guimbord huwde in 1818 ten tweede- male inet eene weduwe, die ook reeds sedert lang is overleden; sedert leefde hij als land- looper, en werd deswege herhaaldelijk veroor deeld. Zijne identiteit heeft hij telkens door eene acte van bekendheid bewezen; dat is zeven getniren hadden voor den vrederegter verklaard dat hij werkelijk Jean Guimbord was. Na zijo dood ontdekte men echter, dat Jean Guimbord eene vrouw was. Men zou aau de waarheid der geschiedenis twijfelen, indien zij niet door officiële stokken weril bevestigd. De redenen welke den overleden persoon aldus deden han delen zijn een geheim. De beriglen uit Athene melden. De oom des Konings heeft in de vorige week de HH. Bulgaris, MaurocordatoTrikupis, Mioulis, Christides, Zaimis, Czaimos en Conduriottis ontboden en vroeg hunne meening omtrent den toestand des landszij antwoordden dat het ontslag van graaf Sponneck noodzakelijk was. Het ministerie klaagde hierover bij deD Koning, die ten antwoord gaf dat bet ministerie zijn volkomen vertrouwen bezit, dat zijn oom zonder zijne toestemming heeft gehandeld en Zaturdag weder zal vertrekken. Men verzekert dat graaf Sponneck zijn ontslag heeft inge diend. Al de beriglen heden nit New-York ontvangen strekken om te bewijzendat zoowel het gouvernement te Richraond als de bondsregering thans ernstig naar vrede ver langt. Het gevoeleu begint dns ook hier algemeen veld te winnen, dat er nn spoediger een einde aan den oorlog kan komen dan meo onlangs vermoedde. De Amerikaansche berigten deeleo mede dat de Heer Blair eu ook generaal Singleton, thans als commissa rissen met het gouvernement der Zuidelijken Confederatie in onderhandeling zijn over den vrede. Wanneer men aan sommige particu liere tijdingen geloof kan slaan, dan zijn zij door Lincoln gemagtigd om met Jefferson Davis regtstreeksche vredesonderhandelingen aan te knoopen, terwijl zij "volgens depêches uit Washington belast zijn met de navolgende voorstellen. 1. Volledige amnestie aan ieder, de civiele eu militaire autoriteiten en ook Jefferson Davis er onder begrepen. 2. Aanneming der constitutie zoo als zij is en der Unie zoo als zij geweest is, znllendo aan de wijzigingen die in de constitutie door de bondsregering en het congres sedert het be gin van den oorlog gemaakt zijn, niets veranderd mogen worden, maar het Zuiden niettemin tot de Unie kunneu terugkeeren onder het genot van al de voorregteu die het genoot voor de afscheiding. 3. Totale afschaffing der slavernij. De pre sident is vast besloten op dat punt niet de minste wijziging in het voordeel der Zuidelijke staten te inaken. Evenwel zal hij niet aan dringen op de oogenbÜkkelijke afschaffing maar het Zuiden zal zich moeten verbinden om zoodanige maatregelen te nemen, dat de afschaffing gewaarborgd zij binnen een billij ken termijn. Men vreest dat Lincoln op dit punt van zijne tegenstanders de meeste tegen» kanting zal ontmoeten. Intusschen schijnt het 1 zeker, dat Jefferson Davis thans meer dan ooit gezind is vrede te sluiten en ook de bondsre- i gering schijnt gezind te zijn tot concessien omdat zij vreest dat Engeland, Frankrijk, Rus- i land en Spanje er toe zullen overgaan om het Zuiden in Maart a. s. als eene onafhankelijke i mogendheid te erkennen. De Heer Blair is naar men meldt, ook i door president Lincolu geinagtigd om den vice-president Stepheuus een veiligen doortogt naar Washington te verleenen, ten einde aldaar 1 omtrent de bepalingen tot het sluiten van den i vrede te onderhandelen. Een ander berigt dat i de hoop op het spoedig herstel van den vrede bevestigt, is dat de Heeren Revies en Orr gewezen gouverneurs van Virginia en Zuid- Carolina, zich ook in het belang des vredes naar Washington hebben begeven. Volgens de schoolberigten in de Nieuwe Bijdragen van Januarij 1865 bedraagt het getal vacante scholen Openbare voor gewoon lager onderwijs 30openbare voor gewoon eu meer uitgebreid lager onderwijs 4gesubsidi- ceerde bijzondere voor meer uitgebreid lager onderwijs 3. Het aantal vacante hulponder wijzers— betrekkingen bedraagt in Noord— Uraband 12, Gelderland 16, Zuid-Holland 5 Noord-Holland 3 Zeeland 3 Utrecht 1 Friesland 1 Overijsel 8 Groningen 1 terwijl in Drenthe en Limburg geeue vacatu ren zijn. Voor eenigen tijd overleed te St. Nikolai in Stiermarken een voormalige soldaat, Bar- thoma Lukmau geheeten, die bij testament 10 fl. aan den Keizer vermaakte. Bij besluit van 21 Jan. heeft de Keizer bevolen, dat het bedoelde legaat in zijnen naam zal worden aanvaard en die som zal worden gestort in handen van deu administrateur zijner particu liere goederen. Iu den nacht van 22 op 23 Jan. 11. heeft de heer H. L. Bonwmauem. pred. oud 69 jaren heimelijk de woning van zijnen zoon den heer H. U. H. Bouwman Doopsg. pred. te Ondesluisverlatenop zijne kamer achterlatende een briefje waarin hij te kennen gafop reis te zijn gegaan. Vermits gemelde H. L. Bouwman in 1863 op 1864 in bet krankzinnigen-gesticht te Zutphen is verpleegd geweestbestaat bet vermoeden dat hij weder in een aanval van krankzinnigheid zijne woning verlaten en naar Amsterdam is vertrokkeu. De heer H. V. H. Bou wraan voornoemd verzoekt wanneer zijn vader ergens wordt aangetroffendaarvan aan hem berigt te doen toekomenopdat door hem de noodige maatregelen kannen worden genomen. De minister van Financiën heeft ter kennis gebragt van het algemeen dat volgens me- dedeeling van bet Muntcollegiedeels door de Justitie, deels door ambtenaren bij de belastingen in den omloop zijn aangehouden valsche öOcentstokken, zoo roet de beeldtenis

Schager Courant | 1865 | | pagina 2