rperkelijk verhoogd. Wij herhalen het nog /•"'efnsdeze verschillende handelwijze mag noch ^.als een blaam voor de Witt, noch als een Tof voor Tliorbeckc worden opgevatwant ia beider handelingen spiegelt alleen de geest -van hnn tijd zich af. Maar dat bewijst te meer dat waar de omstandigheden waaronder zij aan het bestuur warenzoo geheel ver schillen elke vergelijking tusschen hen, uit den aard der zaak valsch moet zijn. GEWONE BERIGTEN. Een nieuw soort ven hulpmiddel bij het zakkenrollen werd dezer dagen in de Parijsche omnibussen in toepassing gebragt. De voor naamste hoewel onschuldige medewerkster was een prachtige angorasche kat. Twee meis jes die elkander niet schijnen te kennen en zeer ordentelijk gekleed zijnnemen te gelijk plaats in eene omnibus. Een van haar heeft de kat op den schoot. De andere begint er een gesprek over en aait het dierdat zich gewil lig daartoe leent. Andere dames willen nu ook de kat liefkozen en deze inaakt de rondte door de omnibusmaar bij het aannemen en overreiken ledigen de meisjes behendig de zakken der dames. Zij waren echter dom ge noeg om hetzelfde middel gernimen tijd toe te passen. Daardoor liepen zij in het oog en dezer dagen werden ze op heeter daad betrapt. De meisjes zijn veroordeeld de kat is onmid- delijk op vrije poolen gesteld. Dikwijls heeft men bij het branden van petroleum en photohogene binderdat er zich korsten vormen waardoor tij slecht brauden. Dat schijnt te komen dat het katoen vochtig is voor het in de olie gedaan wordt. Wil men dit voorkomeu dan moet meo het katoen eerst goed op den kagchel droogen eu dan da delijk in den ballon met olie doen. Is het katoen eenmaal goed doortrokken dan behoeft men voor geen vocht meer te vreezen. De kapitein vau het te Liverpool van Nassau aangekomen schip Kong Muw verhaalt op 21 Januarij op 36,18 R. Br. en 47,10 \V L. gedurende een storm te hebben zien zinken een schip waarvan hij uit hoofde van de on stuimige zee den naam niet heeft kunnen ver nemen noch iemand zich heeft zien redden zoodat het waarschijnlijk met man en muis te gronde ie gegaan in deu tijd van eene minuut was het schip op zijde geslagen en verdwenen. Volgens de Overland China Mail van 31 Dec. had de staat vau zaken in Japan wel eenigermate een twijfelachtig aanzien maar scheen de toestand toch eene weuding ten gun ste der Europeanen te zullen nemen. Als da ders van den moord op de beide Ëiigelsche offi cieren zijn twee Japannezen ter dood gebragt. Het was voor de vreemdelingen nog wel niet duidelijk of die twee personen werkelijk de schuldigen warendan wel of er slechts twee man ter dood gebragt zijn om de Europeanen tevreden stellen en een bewijs te geven vau ijver en goede gezindheid. Inmiddels waren er weder twee fransche matrozen vermoord waarvan men meent te weten dat zij in staat van dronkenschap met eenige Japanners hand gemeen waren geworden. Overigens bepaalden zich de tijdingen tot het geruchtdat men weder was begonnen met de herstelling der batterijen van Simonosaki en dat eene der Engelsche kanon neer booten in zee was gegaan om dit te onderzoeken. Te 's Gravenbage is een knaap van on geveer 6 jaren genaamd v. V. op het ledig erf aldaar wonendebijna eene prooi der vlammen geworden. De moeder had de wo ning verlaten om eenige bezigheden te verrig- ten en liet het jongske alleen te hnis. Al spelende kwam bet knaapje te digt bij het vunr tijne kleederen vatten vlam en wel dra stond hij geheel in brand. Door spoedig aangebragte hulp is men er in geslaagd het vnur te blusschenmaar bet knaapja hoewel niet overleden heeft hevige brandwonden be komen zoodat men voor zijn leven vreest. De arrond. regtbank te Zwolle vonnis wij zende in de procedure tusschen den Heer Pruimers en Mevr. de wed. Pruimersvan Dedem wederzijds gevoerd over de vraag wie van beide paitijen geregtigd ishet minder jarig kind Margaretha Danielle Pruimers tot zich te nemen heeft de vordering van Mevr. de wed. Pruimers ontzegd en den Heer Prui mers zijne eisch toegewezen. Met betrekking tot de uitbarsting van den Etnawordt het volgende medegedeeld. Op 31 Januarij jl. begon deze vulkaan te werken aan de oostelijke zijde in Monte Fru- raento. In drie dagen tijds had de lava een weg afgelegd van 17 kilometer. Op 2 Febr. verkreeg de uitbarsting eene voorbeeldelooze hevigheid. Naauwelijks had de Etna een aanvang gemaakt met het uitbraken van den lavastroom toen ook de Vesuvius zijn krater opende en allengs werkzaam werd. Weldra wierp hij lavabrokken eene Italiaansche mijl hoog in de lucht en sedert dien tijd neemt de hevigheid der vulkanische werking voortdu rend toe. De volgend authentieke annecdote wordt van den onlangs te Parijs overleden hoogleer aar in de rrgten Royer Collard verhaald. Kor ten tijd na den staatsgreep van 2 December bezocht de president der republiek Lodewijk Napoleon door eenige zijner adjudanten ver gezeldSorbonne en kwam in de gehoor zaal waar de Heer Royer Collard eene voor lezing hield over internationaal regt. De lioo»- leeraar liet zich niet storen ging voort als had hij den president niet herkendmaar haastte zich te eindigen. Toen hij geëindigd bad trad de president voor hem en vroeg na eenige beleefde woorden gewisseld te hebben vZijt gij de zoon van den beroemden Royer Collard vNeen heer president," antwoordde de hooglecr&arnik ben slechts de neef, zoo als gij.'* Lodewijk Napoleon keerde zich om en verliet zwijgend de zaal. Men heeft te Brussel een aardig voertuig zien werken hetwelk op eenen oogenblik alle vuilnis waar de straten bij het dooijen mede overdekt zijn wegruimt. Het is een soort van kar met groote wielen waaraan van ach ter groote borstels vastgemaakt zijndie alles wegnemen. Laatstleden Zaturdag is een schrikkelijk ongeluk gebeurd in het werkhuis van den heer Dutoit te Barges (Henegouwen). Een werk man die met zijne handen de kraan niet kon oindraatjendie het kokend water van den ketel tegenhield, beproefde dit met eenen hamer te doen. Maar eensklaps schoot nu de kraan uit en de ongelukkig, werkman werd met kokend water besproeid en bekwam zulke ernstige brandwonden dat hij des anderen daags te middeo der achrikkelijkste pijnen is overleden. Men verzekert dat een persoon te Luik proeven heeft genomen met petroieum voor het genezen van verscheidene ziekten, en dat die proefnemingen met den besten uitslag zijn bekroond geworden. Alzoo zou hij iemand genezen hebben welke hevig aan de rhuma- tiek leeden een ander die door zennwsmar- ten was aangedaandoor met petroleum in- wrijvingen te doen. Een ongeluk is te Neufchateau voorge vallen waaruit men nogmaals leert dat men met voorzichtigheid bij 't gebruik van petrolie moet te werk gaan. Zekere Caataigne was bezig met petrolie te gieten in eene brandende lamp, toen de olie vuur vatte en eene ontploffing te weeg bra«t De vlammende olie spatte op de kleêren van den onvoorzichtige en veroorzaakte hem znlke brandwonden dat hij den volgenden dag bezweek Hij laat eene weduwe en vier minderjarige kinderen achter, 4 •- Te Londen is een Italiaan, Serfino Polli- zoni, wegens moord ter dood veroordeeld. Na het vonnis is het gebleken, door de verklaring van den moordenaar zelf, Gregorio, dat de ver- oordeelde onschuldig js. De regters en de jury waren overtuigd, zeiden zij, dat er nooit een moord meer bewezen was. Gelukkig, dat het vonnis nog niet is voltrokken, zoodat de ge- regtelijke moord nog kan worden voorkomen. Under de van regeringswege van het parlement medegedeelde bescheiden betrekkelijk Japan is eene dépêche van deu heer Alcock den Britschen gezant daar te lande, van 20 November 11. betreffende de vermoording der twee Engelsche officieren Bladwin en Bird. De heer Alcock schrijft dien moord aan den haat der Japanners toe, en zegt overtuigd te zijn, dat de taikoen en diens ministers dit voorval van harte betreurden, en ernstig moeite deden om de daders op te sporen, hetgeeo evenwel bij het afzenden der dépêche nog niet gelukt was. Hij besluit zijn brief aldus Het grootste gevaar ligt in de straffeloosheid waarop de daders van zulke moordaanslagen tot nog toe kunnen rekenen. Dit is de wortel van het kwaad. Veiligheid voor het leven der buiten landers is hier sedert bet openstellen der havens nog niet geweest en zal met de tot dusver aangewende middelen niet te verkrijgen zijn. Bij die lange reeks van moorden, welke be gonnen is met Russen en achtereenvolgens alle buitenlandsche natiën zonder onderscheid heeft getroffen, is het nog geen enkele maal gebeurd, dat de schuldigen gevat en gestraft geworden zijn. De uitgever van bet Markische Kirchen- blait, de heer Muller, Roomsch Katholiek vi caris is door het geregtshof alhier veroordeeld tot eene boete van 25 th., wegens het openbaar maken van een artikel (in gemeld blad onder den titel van: vliet proces tegen de Polen en de acte van beschuldiging. Te Wurzburg is dezer dagen een vreese- lijk onheil gebeurd. Een dierentemmer, die een paar leeuwen, een tijger, een witte en twee zwarte beeren met een paar hyena's in een hok had vereenigd, begaf zich insgelijks daarin, met het doel om de gewone kunsten te verrigten. Aanvankelijk gehoorzaamde het wilde gezelschap totdat de tijger den moedigen dierentemmer op den grond wierp. Nu vieleu allen op het on gelukkige slagtoffer aan, dat binnen weinige oogenblikken verscheurd werd. Bevend van schrik verwijderden zich ijlings de toeschouwers. Volgens de Correspondencia autografa had dezer dagen in de Domkerk van Valencia een eigenaardige plegtigheid plaats. Daarin ligt begraven de Koningin van Navarre, donna Urraca die den 18den Oct. 1189 is overleden. Het gebalsemd lijk dezer dame was nog volko men bewaard, maar de kleeding was door den tijd zoo volkomen vernield, dat bet geheel on bedekt in de kist lag. Ten einde dit te verhelpen, heeft Koningin Isabella een prachtig rijk met goud en zilverdraad geborduurden blaauw zijden mantel doen vervaardigen, waar mede donna Urraca, in tegenwoordigheid van den gouverneur der provincie en van vele andere notabiliteiten bedekt werd. De kist is daarop hersteld eu in eene glazen kast ge- plaatst. Het ijsvermaak eischte te Doesborgh drie slagtoffers. Een jongen van ongeveer 13 jaar vermaakte zich met glijden op eene min be zochte plek, alleen iu het bijzijn van jongere kinderen hij viel door het ijs en ofschoon hijniet lang daarna, door een timmermans knecht uit het water werd gehaald en terstond twee geneesheeren werden geroepen, het baatte niet, hij was dood. lwee zoontjes vau deu heer M. die op den bepaalden tijd niet in huis terug waren, werden vermist; men zocht hen overal, en eerst ten half negen ure werden zij als lijken nit dezelfde gracht opgehaald waarin het andere kind was verdronken. le Nijkerk werd op lödezer een huwe lijk voltrokken tusschen een jongman van 25 jaren; met eene weduwe van 71 jaren ond. Zuivere liefde schijnt tot deze echtvereeniging te hebben geleid, want de vronw is volslagen arm en doof en de bespotting, die de jongman heeft moeten verduren heeft hem niet van het voorwerp zijner min afkeering kunnen maken. Sedert den in Nov. 11. te Dinteloord gepleegden moord op Johanna Levienheeft de justitie tot heden toe te vergeefs getracht den dader op te sporen. Verscheidene malen heeft er een onderzoek in loco plaats gehad, en een oneindig getal getnigen werd verhoord zonder tot iets anders dan tot losse aanwij zingen te leiden die evenwel zoo onbestemd waren, dat er geene redenen bestonden om den door het publiek als moordenaar aange* duiden persoon in hechtenis te doen nemen. Gisteren was deze persoon met meer anderen voor den regler van instructie te Breda ge dagvaard, en wat er nu al dan niet is nitge-

Schager Courant | 1865 | | pagina 2