Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 13 JüPRMe Eerstgeboorte regt. De steen der wijzen. M 394. Negende Jaargang. A°. 1(565, B fTl T\Y Yt Y5 YY ïf j/r$ Die timmert aan den wegh v. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagenf 1»00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten*0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle X&mii Verwacht gezegh. (Cats.) UITG-EVEB IP. J\ Gk DIDEEIOH. PRIJS DER ADVERTENTlëN I Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FEANOO. In de vorige week is er in de wetgevende kamer in Frankrijk eene vraag behandelddie waarlijk wel de algemeene aandacht trekken mag. Het gold de uitbreiding van het regt der huisvaders om over hunne goederen bij uitersten wil te beschikken. Een der hoofd beginselen namelijk van het fransche burgerlijk regtookgelijk men weetschoon eenig- sints gewijzigdhier te lande geldend is de gelijke verdeeling van de goederen der ouders tusschen de kinderen. Niets schijnt ook meer gegrond op de uitspraak van het menschelijk gevoel. Gelijke verdeeling eener ouderlijke nalatenschap en gecne bevoorregtiging van den eerstgeborene boven den jongeregeene uit sluiting van vrouwen door mannen schijnt te strooken met de gelijke liefdedie de ouders aan hunne kinderen toedragen. Dit beginsel is dan ook zoo zeer opgenomen in de heden- daagsche maatschappijdat aan eene ophef fing niet meer te denken valt. Welk eene omwenteling zou het dus niet ten gevolge hebben zoo het regt van eerstgeboorte in zijne prerogatieven weder werd erkend Inderdaad er is hier sprake van eene der grondslagen waarop het maatschappelijk leven thans berust, en daarom is het wel bevreemdenddat zoo Toen Henry te huis kwamvond hij Frits inweerwil het negen ure in den morgen was nog te bed en met de koorts. De oogen der jongelieden schitterden als diamanten en dat ten gevolge van zeer uiteenloopende oorzaken. De denkbeelden van Henrv zweefden in de gewesten der verwezentlijkte wonderendie van Frits in de oorden der verschrikking zon der naam. De Duitscher stak zijnen vriend eene bevende hand toe. Zijt gij daar eindelijk Arme Fritsgij zijt ziek. Hoe is dat gekomen En gijhoe gaat het m et u Bijzonder goed. Is n niets overkomen Gij schijnt in uw schik te zijn. Wel zeker, en niet weinig ook. Gij zult mij immers niet verlatengij zult bij mij blijven Ongetwijfeld den ganschen dag, heden avond moet ik u echter weder alleen laten. Dat nooitzoo waar ik leef, ik zal u volgen. Maarbeste vriendgij znlt daartoe de kracht niet hebbengij zijt lijdende. Dat doet niets ter zake. Waar gaat gij heen? Ik... ik ga naar het kasteel. elnu zoo veel te beterals mij bij den markgraaf overkomt, wat mij bij den jood is wedervaren indien ik flaauw val als eene vrouw eenvoudig weg die maatschappelijke revolutie wordt voorgesteld. Dat wij hier spreken van het eerstgeboorte regt terwijl het voorstel in de Fransche ka mer gedaan slechts eene uitbreiding beoogde van het regt der huisvaders om over hunne goederen bij uitersten wil te beschikken ver- wondere niemand want ongetwijfeld heeft dit voordeel deze strekking. De uitbreiding van het regt tot beschikking heeft eene inkrim ping ten gevolge van het aan aan alle kinde ren toegestane wettelijke erfdeel en het doel dat men zich dus voorstelt is bevoordeeling van het eene kind door benadeeling van het andere. Politiek heeft de stelling minder al gemeen doen zijnmaar als tegen het wette lijk erfdeel der kindereu gerigt, heeft men het volle regt in het voorstel eene poging te zien tot het weder in het leven roepen van het eerstgeboorte regt, na niet langen tijd weder gesteund door fideï-commissen en ma joraten gelijk dit was in de goede dagen van vóór de groote fransche omwenteling. Men heeft het voorstel dat verworpen is, trachten te verdedigen door'te wijzen op de groote versnippering van kapitaalbij gelijke verdeeling van het ouderlijk vermogen tusschen alle kinderen. Men stelde, dat hierdoor het welbegrepen belang van den Staat werd tegen zal men mij weder met rijtuig te huis brengen. Wat meent gij Jagister-avond ben ik u gevolgd ik ben bij Manasses geweestik heb Wilhelmina gezienen men heeft mij weder hier gebragt twee uren later, bijna geheel buiten kennis. Het zij zoode markgraaf met wien ik sedert een half etmaal zeer bevriend ben, heeft mij heden avond familiair ten zijuent genoodigd zoodat ik geloof, zonder onbe leefd zijnu te zullen kunnen medenemen. De Duitscher zuchtte. Mijn waarde Frits, gij schijnt zoo neerslagtig. Dat komtHenry, omdat gij zoo vro lijk wordtdoch wij zullen zien maar zult gij niet een weinig rustengij moet vermoeid wezen gij hebt den ganschen nacht gewaaktis het niet Zoo is hetmaar ik heb geen lust om nu te gaan slapen. Zeg toch eensHenryis het de liefde die u beheerscht Och ik dacht er niet aan maar toch het kan zoo wezen. Frits zuchtte Neen, 't is de duivel! Markiesik ben zoo vrij geweest een gast mede te brengenzeide van Thernier tot zijnen nieuwen vriend de millionairte midden eener uitgestrekte zaal, waarin zij binnen geleid waren. gehouden en voerde daarvoor aan dat, wijl ieder burger als het ware genoodzaakt was om telkens van meet aan te beginnen de vor ming van groote kapitalenzoo nuttig en noodzakelijk voor een land verhinderd werd. "Wij vereenigen ons met deze beschouwin gen in geenen deele. Vooreerst is het niet waardat in onzen tijd geene groote kapitalen meer bestaan. De vorming van kapitaal gaat veel sneller dan vroeger door de veel grootere hulpbronnen die men thans boven vroeger vooruit heeft. Zelfs in ons vaderland is het niet zeldzaam dat goed overlegde arbeid bekroond wordt door een vorstelijk fortuin. Bovendien wordt de versnippering van groote kapitalen ook dikwijls tegengehouden door vererving in de zijd-linie en herstelt zich somtijds door aanhuwelijking spoedig de verbrokkeling door vererving in de regte lijn veroorzaakt. Indien er dus een voordeel verbonden is aan de opeenhooping van kapitaal in éón hand bewijst de onder vinding genoegzaam dat dit niet onmogelijk wordt door het van meet aan beginnen. Maar is de Staat wel bevoordeeld door be langrijk rijke burgers? Wij gelooven ook dit niet. Rijkdom maakt ons niet tot een verdienstelijk burger. Rijkdom brengt enkele voordeelen, maar brengt ook groote nadeelen. Gij zijt altijd welkom gij en uwe vrienden en voor heden breng ik u zelfs mijnen har- telijken dank want Mijnheer Frits is geenzins een vreemdeling voor mij. Naauwelijks waren de beide vriendendoor den markgraaf tot plaats nemen uitgenoodigd toen zich weder nieuwe gasten lieten aanmel den zes heeren en vier prachtig gekleede dames traden de zaal binnen. Toen trapte de milionair op eene soort van veer; als door een tooverslag opende zich het midden van den vloer en eene tafel verrees van onder den gronddeze tafel met mozaïk blad en zilveren pooten was bedekt met een zilver- verguld servies; de talrijke door tafel-komforen verwarmde schotelsverspreidden eenen heerlij ken geur. Frits beschouwde dat alles met wantrouwend oogte meer daar Henryin dat vreemde huiszoo zeer op zijn gemak scheen. Men zette zich aan tafel en de spijzen verdwenen, inweerwil de geregtenwaarschijnlijk zich in de tafel bevindende valluikjes van tijd tot tijd vernieuwd werdenzonder er dienstboden zigtbaar waren. Het aantal ledige flesschen werdeven als de vrolijkheidsteeds grooter en grooter en de vier bekoorlijke jonge dames werden hoe langer hoe verrukkerder hetgeen Henry aan zijne eigen—waarde toeschreefook Frits die overigens zijne stroefheid bewaard hadboog zich achter eene der damesdie hem van zijnen vriend scheidde ten einde hem zaehtkens te vragen waar blijft

Schager Courant | 1865 | | pagina 1