GEWONE BEIUGTEN. Hoe ligt wordt er de weelde door opgekweekt in een volk en zoo wel voor geslachten als voor volken is de weelde eene ongeueesselijke kwaal. Hoe ligt kan een groot fortuin zich ophoopgn In de hand van een verkwister, hoe vaak is het niet het antwoord op de vraag, waarom wij gcfn plaats hebben in de maat schappelijke werkplaats Bovendien is het ook ren gevaarlijke vijand voor do vrijheidwant geld is altijd een groote magt cn maakt velen van eénen afhankelijk. Naar ons inzien vindt de Staat eerder reke ning bij dc herhaalde vorming van kapitaal. Hierdoor wordt de inassa der burgers rijker cn dit eerst schept een rijken Staat. Bovendien zijn geene kapitalen denkbaar in de handen van particulieren die voldoen aan dc tegenwoordige aanvragen naar kapitaal. Indien een millionair dc spoorbrug over den IJsscl wil makenis zijn kapitaal uitgeput. Alleen door associatie zijn de ontzagchelijke kapitalen te verkrijgen, die thans inwerking- zijn. Een Leviathan bouwt men met aandee- len van een pondcn zou men terwijl dit thans mogelijk isnog in het belang van liet kapitaal een voorzorgsmaatregel willen Al liet gevaar dat aan groote kapitalen verbon den is wordt hier gemist. Onder strenge controle wordt liet beheerdaan een nuttig doel wordt het besteed; aan duizenden geeft liet broodaisanceovervloed en kan men dan nog klagen over verbrokkeling vaii kapi taal Maar men moet deze vraag ook uit een ander oogpunt bezien. Indien het belang van den Staat dringend de onbillijkheid eischte van eene ongelijke verdeeling der erfenissen van ouders tusscheu kinderen is deze onbillijkheid dan genoegzaam verdedigd. Naar onze mcening mag de menscli nimmer opgaan in den bur ger want hoe voortreffelijk ook eene Staats regeling zijzij kan nimmer den geheelen mensch omvatten. De Staat mag onze gene genheden niet afleiden en vooral niet onze zuiverste gevoelenshij moet ons onze gods dienst latenhij mag ons onze kinderen niet ontnemen; hij kan niet iu strijd met het ou derlijk gevoelalleen om zijn belangzijn wil doordrijven. Niet de Staat-huishoudkun- de, maar het zedelijk gevoel moet dus be slissen over de vaaag. En dit kan niet aarsclen in zijn antwoord. De billijkheid spreekt te luide ten voordeele van het regt der kinderen dan dat de Staat ontvankelijk zou zijn in ziju Wflhelmina toch? Van Thernier fronste even het voorhoofd als of hij door die vraag op eene pijnlijke gedachte gebragt werd. Misschien dat wij haar straks zullen zien antwoordde hijterwijl hij een vol glas Johannisberger inschonk. De markgraaf stond op en bragt een toast op: Het welzijn van Frankrijk! Op dat van Duitschland hervatte van Thernier. Op de zegepraal des geloofs! schreeuwde Fritsterwijl hij zijn glas den markies toestak en hem strak aanzag. De gasten schaterden van lagchen en zijnen vriend bij den arm vattendevraagde hij hem of hij het verstand verloren had. Op de zegepraal des geloofs herhaalde de jonge Duitscheren met eene stem die het algemeen gelach overstemde Doe mij bescheid mijnheer de markies, voegde hij er op drin genden toon bijmaar de markgraaf liet zijn glasaan duizend stukkenop de tafel vallen. Dat had ik verwacht, gromde Frits. Het was middernacht toen men van tafel op stond om zich naar de speelzaal te bege ven Henry gaf den arm aan twee damesdie hij beurtelings toelachtede eene had zulke zachte blikken en zoo schoone zijden blonde lokkende andere eene Spaansche met lange zwarte wenkbraauwenglimlachte met zulke ivoor witte tanden en zulke zachte roode lip- eisch tot herstelling van het eerstgeboorte regt. Op den Sdezer is alhier door het bestuur van de Banne en den Polder Schagen publiek aanbesteed het vernieuwen en repareren der Snevert-sluis in dien poldervoor de som van f1590 aangenomen door den lieer J. Mul ler te Barsingerhorn. De hoogste inschrijving was f2900. Met de openbare veiligheid is het op Sicilië ellendig gesteld. Te Palerino zijn diefstallen moorden en afpersingen van allerlei aard aan de orde van den dag. Het kwaad is zoo hoog gestegen dat burgers op het midden van den dag door roovers opgeligt en weggesleept wor den. Ook iu de nabijheid van Napels in de provincie Salernoklaagt men zeer over de onveiligheid der wegen. Uit Maastricht meldt men van den 4deier: De ijverige directeur der gevangenis aldaar, de Heer Verboom heeft heden door zijne waak zaamheid aan de justitie en aan de maatschappij eene groote dienst bewezen. Toen namelijk de door het hof van Limburg wegens poging tot moord tot eene 20-jarige tuchthuisstraf veroordeelde John Simon Starman3, heden mor gen naar de gevangenis te Leeuwarden zoude getransporteerd worden en hij zich vooraf baden en van kleederen veranderen moestliet de directeur hem in zijne tegenwoordigheid ont- kleeden. Toen bemerkte hijdat Starmans onder de voeten een ijzeren pen en op een andere geheime plaats zijos ligchaams eene ijzeren houtvast roet teerstof, welke zich aan den muur zijner gevangenis bevond had vastgekleefd en wel zoodanigdat men die voorwerpen slechts met moeite van het ligchaam konde verwijderen. Dit was kennelijk geschied met het doel om zich gedurende het transport uit de eene of andere minder goed versterkte ge vangenis door de vlugt te bevrijden. Door de zorg van den Heer Verboom zijn alzoo gevaar lijke plannen van een volleerd boosdoener ver ijdeld geworden. Voor de arr.-regtbank te Middelburg 18 door L. Kostersigarenmaker aldaar eene procedure aanhangig gemaakt tegen de adel borsten, die zich, gelijk men zich zal herinneren op St. Nicolaas-avoud van 1863 in die gemeente aan ongeregeldheden schuldig maakten. Oe be doeling van den eischer strekt om zich eene mi me wekelijksche schadevergoeding te zien toegewe zen voor het verlies van zijn regteroogwelke verwonding hem door een dier minderjarigen penFrits ging alleen in gedachten verzon ken, en weldra vlijde hij zich neder op eene der sofa's van dezen nieuwen met wit satijn met goud borduurdselbehangen salon. Verscheidene partijen lanskenet waren om de speellafels geschiktin den beginnen rolde het goud over het lakenen de inzetten waren gematigddoch weldra geraakten de spelers meer en meer opgewondende bankbiljetten namen de plaats van het metaal in en de gelaatstrekken der spelers werden ernstig. Hoewel niet van de partij, verloor Frits de spelers niet uit het oog. De markies zat met zijn rug naar hem toemaar van tijd tot tijd ontmoetten hunne blikken elkander in eenen aan den tegenovergestelden kanthangenden spiegel. Deze twee mannen gevoelden zich instinktmatig vijandig tegpnover elkander. Henry won veelen werd bijzonder spraak zaam en geestig jegens de naast hem zit tende dames. Na een goeden zetkeerde de jonge Franschman in de vervoering zijner zegepraalzich tot zijnen vriend. Geef mij uw portefeuille, want ik weet geen raad om al mijne bankjes te bergen de Duitscher haalde zijn zakboekje uit en reikte het hem zuchtende over. Henry stopte er eene handrol banknooten in en wilde het hem te ruggeven. Bewaar het maarzeide Frits. Ik heb het niet noodig. En als gij weder alles verspeelt her vatte Frits droogjes. adelborsten op dien avond zou zijn toegebragt, en waarvoor allen volgens den eischerhoof delijk aansprakelijk, zouden wezen. In den nacht van 1 op 2 dezer heeft zekere J. A. Lindeman verwersk'necht te Amsterdam, in het logement van Evers in de Langstraat te Arnhem, een ander, persoon, A. Sabbé, die even als hij in dat logement verblijf hieldten gevolge eener woordenwisseling, een steek met een mes in de linkerzijde der borst toegebragt. De steek zou ligtelijk zeer treurige gevolgen gehad kunnen hebbenzoo de punt van het mes niet op een rib ware afgestuit. De verwonde, aan wien door de bemoeijiug der policie onmiddelijk heelkundige hulp is verleend is daarna naar het stads-ziekenhuis overgebragt. De dader is in hechtenis genomen en aan de jnstitie overgegeven. Z. M. de Koning heeft de firma Wed. Lazare Zoon te 's üravenhage gemagtigd tot het verkrijgbaar stellen van penhouders, met het photografisch portret van wijlen II. M. de Koningin-Weduwe. De penhouders zelve van rustieken vorm, bevat in de ruimte van onge veer een speldeknop, het photografisch portret van wijlen H. M. ten voeten nit, dat door een voorgeplaatst vergrootglaasje op eene grootere schaal gebragt, inderdaad treffend van gelijkenis mag genoemd worden. Er is een berigt ingekomen van den Britschen gezant te St. Petersburgwaarin hij schrijft dat de aldaar heerschende ziekte tot nn sedert acht maanden in Rusland onbekend, maar toch reeds door buitenl. geneeskundigen beschreven was. De gezant bestempelt in zijn berigt de ziekte met den naam van koorts in Frankrijk rjièvre a réchate"in Duitschland ida.i rekurrirende Fiber" en daar te lande vrelapeivg of Jamine /ever" geheeten en ook wel als militaire koortstyphinia en onder andere benamingen bekend. Voorts heeft de Engelsche gezant te Berlijn lord Napier berigt ingezonden dat in de vallei van den Weichsel, en meer bepaaldelijk te Elbing eene tot nu toe aldaar onbekende ziekte heerscht. De pruissische regering had evenwel geene bepaalde aanwijzing dat de ziekte uit Petersburg derwaarts was overgevoerd. Onder de thans in het glazen paleis bij Syden'nam ten toon gestelde voorwerpen toe- behoorende aan den heer Negroni en afkomstig uit het zomerpaleis van Peking trekt bijzonder de aaudacht eeu safier die de waarde heeft van 24 millioen alsmede eene fiesch zooge naamde krokodillen—essens van welke wordt verhaald dat een druppel voldoende is om een wellnstigen roes als van de Hadschi, te weeg te brengen waarop echter kort daarna De markgraaf wierp den jongen Duitscher in den spiegeleen vcelbetcekenendenhel- schen blik toe. Dank u welongeluks vogel. In mijne brieventaschzit ook eenig geld van mijdat u misschien nog te pas kan komen. Naauwelijks was deze korte zamenspraak ten eindetoen de kans plotseling keerde in weinig tijds verloor Henry al wat hij had gewonnen. Hij was ontegenzeggelijk een goed spelerdoch hij gevoelde zich gebelgd door dien de voorspelling van zijn vriend reeds zoo spoedig verwezentlijkt werd. Hij verdub belde verdriedubbeldevervierdubbelde zijne inzetten Noodelooze volharding De beide portefeuilles geraakten ledig. Allonskiet of dubbelschreeuwde HenryFrits liet zich achterover in de sofa vallen De bankier lachte in zijn vuistje. Welnu, Henry, blijf als gij verkiest, maar gij zijt op dit oogenblik reeds meer schuldig dan wij te zamen bezitten en voor den dui vel ik zal u wrekenal moest ik den hemel te hulp roepen. Gij zijt geen liefhebber van het spel en steekt er den gek mede, mijn waarde vriend Frits, viel de markgraaf hem zalvend in de rede. Dat zullen wij zien bromde de Duitscher. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1865 | | pagina 2