ook ge*is geen verwijt van makendat zij de slavernijzoodanig als zij haar vondin wezen lieten dat te minder daar zij juist toen bij den zoo snel toenonienden bloei van hare nijverheid het meest gebrek aan handen had. Doch lret beginsel der humaniteit dat de slavernij had veroordeeld liet ook bij het Amerikaansche volk zich meer cu meer lroo- r«n. Reeds in 1780 wist dc door Kwakers gestichte pennsylvanische vereeniging te be werken dat alle in Pennsylvanie na de onaf- lianklijk verklaring geboren slaven voor vrij worden verklaard. Ook de stemvan ilber- forcc vond iu Amerika weerklank en ofschoon de groote stichter der republiek, Waslriugton, bij zijn leven zonder gewetensbezwaar slaven had gehouden, bewees hij echter bij zijn sterven, dat hij op het laatste de slavernij in zijn hart had veroordeeld, daar hij hij zijn uitersten wil aan alle zijne slaven de vrijheid schonk. Het bestaan der slavernij in Ameri ka kan du* onmogelijk nan zijne bewonets ten verwijt verstrekken. Maar de misdaad van een groot deel der bevolking bestaat daarin dat toen het beginsel der humaniteit zich al luider en luider liet hooren toen edele mannen als Channing CowperLongfcllouw cn anderen het schandelijke en meusch-ont- eerende der slavernij aan het licht bragten, velen toen niet alleen voor de profetische vermaningen hunne ooren stoptenniet al leen voortgingen met hunne harten te ver harden maar zelfs door allerlei dwang middelen door geweldoproerige volks-be- wegingen en wTeede vervolgingen de stem der waarheid zochton "tot zwijgen te brengen. In plaats van toe te geven aan de eischen der inenschelijkheid en des tijds in plaats van het lot der ongelukkige slaven ten minsten te verzachtenin plaats van op het voetspoor der heidensche keizers van Rome aan de meesters het regt over leven en dood hun ner slaven te ontnemen en pogingen aan te wenden om die slaven rijp te maken voor de vrijheid, stapelden de inwoners der Zui delijke Staten onmcnschelijkheid op onmensch- lijkheid cn geweld op geweld. Hoe roerender als het ware geheel het mcnschdom in naam van GodChristus en de beschaving bad om deernis voor de on gelukkige slavenbevolkinghoe wreeder de wetten werden. In 1837 werd nog iu Mis- souri eene wet ingevoerd krachtens welke zij einde". Waar ik u brengen zal, kent men geene verveling. Zoo veel te beterGij ziet er echter niet vrolijk uitgij maakt mij beangst. Zij kwamen weldra bij een klein gebouw dat er zonderling uitzag, zonder vensters aan de straat. Dat huis ziet er onoogelijk uitzeide Henry. De deur ging voor hen openalsof zij ver wacht werdeneen wonderlijk gekleed persoon met neerslagtig uiterlijk die zicb het voor komen van conciërge gafnaderde zeer lang zaam de jongelieden en overhandigde Prits een klein ijzer lampje. Het voorkomen van dezen man en de ellendige verlichting mis haagden Henry dermate, dat hij een paar passen achterwaarts deedzijn vriend hield hem al vaster en vaster onder den arm en zonder te weten wat hij deedliet hij zich geleiden door een langen gang alleen verlicht door het flikkerende schijnsel van het lampje; slechts aan eene buitensporige weelde gewoon, kwam deze plaats hem ellendig kouddroef geestig voor en verwekte zij bij hem eerder walging dan belangstellinghij liet zich echter geleiden als een kind. Aan het einde van den gang zagen zij een grooten steenen trap die naar beneden leidde. O zoozeide Henry wonen de lieden die wij gaan bezoeken onder den grond die tegen de slavernij spraken of Échreven tot straffe van hunne pogingen, veroordeeld konden worden om als slavon te worden ver kocht in Zuid-Carolina werd het slavenhou ders op een boete van 400 dollars verboden om hunne slaveu te lecren lezen of schrijven, hij de zelfde wet werd ook iedere voortvlug- tigc slaaf cn diegenewelke hem eene be hulpzame hand bij de vlugt bood met de straf des doods bedreigd. Later werden zelfs in de niet slavenhoudeude Staten allen die voort- vlugtige slaven hielpen vlugtcn met zware straffen- bedreigd. Ja! wat meer is in de ver gadering zelfs van de vertegenwoordigers des volks was het op gevangenisstraf verboden om tegen de slavernij te spreken. Al deze dwangmiddelen wisten de Zuidelijke Staten door te drijven om de stem der waar heid en menschelijkheid tot stilzwijgen te veroordeelenen wat zij niet vermogten door wetten dat zochten zij te verkrijgen door ruw geweld, de abolitionist die niet gestraft kon worden volgens de wet viel onder de woede van eene oproerige hoop. Zulke eene verhar ding der harten zulke eene hardnekkige wor steling tegen het heilige beginsel der humaniteit, zulk een doof zijn voor de stem der waarheid kon niet ongestraft blijven. Men heeft van ouds opgemerkt, dat als God als opperregter der volken ten geregte uittreedt, Hij zijne nadering aankondigt eerst door het suizen cener zachte koeltedaarna door den storm wind en eindelijk door donderslagen en aard bevingen. De goddelijke genade wekt de volken tot bekecring eerstdoor vermaningen en raad gevingen, daarna door de. dreigende stem der proleten cn eindelijk door nationale rampen door oorlogen en oproeren. Amerika verkeert thans in het laatste tijdperk. De straf, die het ondergaat is zwaarmaar gewis niet zwaarder dan zijn misdaadwant kan men grooter misdaad denken dan in de eeuw der humaniteit de menschlijkheid zoo uit te schud den als Amerika ten opzigte zijner slaven—be volking heeft gedaan, grooter misdaad voor een volk dat alles aan zijn vrijheid is ver schuldigd dan om 6 millioen zijner natuur- genooten aan de schandelijkste onderdrukking ten prijs te geven Zijn de Amerikanen in dit opzigte niet ten volle gelijk aan den dienstknecht in de gelijkenis van Jezus, die zelf door de lankmoedigheid van zijn Heer bevrijduit den kerker aanstonds zijnen ongelukkigen mede. J a. Ik begrijp het algij hebt iets bijzon ders met mij voor; laat mijn arm los, ik kan best alleen gaan. Neen. -Mijn hemel wat zijt gij zonderling Zij gingen al lager en lager, en Henry verbeeldde zich tot in de ingewanden der aarde te dringen. Eindelijk bevonden zij zich aan het einde van den trap voor eene groote deur, Frits stootte haar open en zij traden een vrij donker vertrek binnen, hetwelk zijn eenige licht ontving van eendoor middel van ijzerdraadaan den zolder hangende lamp. De jonge Franschmau sloeg met woesten blik het vertrek gaande waar zij zich bevon den maar zag et zoo min bewoners als huisraad. Waar zijn wij toch? en wat hebben wij hier te maken Zie maarantwoordde de Dnitscher terwijl hij een der hoeken van het vertrek met 2ijn lampje verlichtte. Zijn vriend na derde en ontwaarde eene soort van breede steenen tafels die van afstand tot afstand in den muur schenen gemetseld te zijn en veel op cellen geleken. Wat is dat toch Het is hier benaauwd de lncht is verpestend laat ons heen gaan. Zoo aanstondsantwoordde Fritsen hij wees hem naar den linker hoek van dit vreemde onderaardsche verblijf. Henry bespeur de op een der steenen tafels eene witte uit- dienstkneebt in de gevangenis deed Werpen Ieder tijdperk heeft zijne bijzondere deugden zonder welke de volkengeene welvaart en vrede kunnen genieten. In de middeleeuwen en in den tijd der hervorming was godsdienstig geloof die hoofddeugdthans is het de hu maniteit geworden. En het volk, dat zich vergrijpt aan zulk eene hoofddeugd, wordt, doorde jammerlijkste nationale rampen getroffen. Deze leer wordt niet alleen in Amerikamaar ook door de geschiedenis van bijna alle volken bewezen. LI1I I -L I I L' GEWONE IÏEUIGTEN. Het hof van assises van Aveyron heeft eene zaak behandeld die nog al indruk heeft ge maakt. Een jong mensch uit den landbouwen den stand heeft den verleider zijner zuster, die weigerde haar te huwen, doodgeschoten. Hij is na eene schitterende pleitrede van den ad vocaat Lachand vrijgesproken. Te Rotterdam zal de herdenkdag van den slag van Waterloo, op 18 Junij aanstaande, door een aantal personen uit de burgerklasse zeer feestelijk worden gevierd door een gecostu- meerden optogtvoorstellende de Nederlaudsche, Engelsche en Pruissische legers onder aanvoe ring der 'generaals de prins van Oranje Wel lington en Blncher te paard. Iedere afdeeling zal bestaan uit 120 personen, onder een krijgs banier terwijl de Nederlandsche maagd met verdere omgeving den luister van den stoet zal helpen verhoogen. Omtrent eene vechtpartij te Tilburg schrijft men het volgende Iu den laten avond van den lOden dezer heeft alhier eene vechtpartij plaats gehad tus- 6chen twee vrouwen en een orgeldraaijer over het innemen van een plaats bij het drinken van koffij en het verleggen van een mes. Een der vrouwen die in hoogst zwangeren toestand verkeerde en hare bevalling nabjj was is zoo danig door trappen in de zijde en wringen der keel mishandeld geworden dat eene hevige bloedspuwing ten gevolgen had en zij voor dood op den grond nederviel. Eerst lang daarna kwam zij tot zich zelve maar volgens het visum repertum zal het kind dood zijn. De orgeldraaijer is aanvankelijk in arrest genomen maar men verneemtdat die mis handeling door de andere vrouw een gru wel te meer moet gepleegd zijn, die zich thans in hechtenis bevindt. Dezer dagen heeft in den Jockey-club te gestrekte gedaante. Een somber voorgevoel ging hem als een dolksteek door het hart en eene koude rilling vloog door al zijn leden. Hij trad nader en met hevigheid het witte lakenhetwelk de gedaante bedekte, wegruk kende zag hij, herkende hij Wilhelmina levenloosbleek dooddie Wilhelmina die hem zoo hartstogtelijk had beminddie zoo zeer voor hem had geleden. In zijn binnenste had eene omwenteling plaats Hij wilde een gil geven maar de hevigheid van schrik onderdrukte hem hij viel op zijne knieën. Gij hebt haar vermoord, zeide Frits met verontwaardiging. Heden avond gaf zij in mijne armen den geest. Ik droom ik wil droomen nep eindelijk de jonge Franschman, met al de hevigheid zijner wanhoop. Ongelukkige hier zijt gij in het ver blijf der dooden. Neen neen Wilhelminaik bemin haarik gevoel het levendig op dit oogenblik. En de levenslustige van Thernier de pa" rijsche lionde bekoorlijke twijfelaar de be- geerige naar rijkdom, de losbol bij uitnemend heid wrong zich snikkende en stuiptrekkende voor de voeten van Fritsdie het lijk van het arme meisjetegen zijne omhelzingen verdedigde. (Wordi vervolgd.)

Schager Courant | 1865 | | pagina 2