Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 21 APRIL. JS 396. Aan Mr. R. Eruin hoogleeraar te Leiden. De steen der wijzen. Negende Jaargang. A°. 1Ó63. SCHAGER COURAlfTi ABONXEMBNT3PRUS VOOR DRIE MAANDE* Voor Schagen Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Couranten Verschijnt iederen Donderdagmorgen. 1,00. 1,15. 0,10. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) TJITGI-EVER IP. O". Gk DIDERICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN PRANOO. Het jongste uwer politieke opstellenge plaatst in de Gids is in menig opzigt merkwaardig. Wij bewonderen daarin om het zeerst de echt eerlijke gevoelensdie van geene transactie willen weten en den aan ver metelheid grenzenden moedwaarmede Gij het ongerijmde verdedigt. Generaal 1 Gij zult de wapenen moeten nederleggenwant uwe stelling is onhoudbaar. Gij hebt van uit Uwen professoralen kathe der eenen uitval gedaan op het batig saldo en zulks ten behoeve van den Javaan. Gij beweertdat het Nederlaudsche volk sedert jaren het batig saldo van Indië in den zak steekteu dat het daarop geen aanspraak maken mag. Gij trekt ten strijle met het woord souvereiuiteit maar wij zullen U dit wapen uit de hand slaanzoodat Gij het niet meer opvat. «Wij hebben,zoo zegt Gij, Indië met het zwaard veroverd en dit geeft den verove raar geene andere rechten dan die van sou verein.* De regten dier souvereiniteit bepaalt Gij aan de hand der Christelijke wijsbegeerte onzer dagenen Gij komt tot het besluit «Dat de plicht van den souverein hierin hoofdzakelijk bestaat, dat-hij de onderdanen bij hun vrijheidveiligheid en eigendom be waren moet; hen in staat stellen om al wat plichtmatig en betamelijk is onbekommerd te verrichtenhem helpen om al dat goede tot stand te brengenwat noch door ieder af zonderlijk noch door vrijwillige zamenwerking van enkelen volbracht worden zou.« VII. ferrolg en Slot. Gïj waart immers zonder medelijden gisteren bragt gij haar den doodslag toe door een vreugdekreet, toen Manasses n voor den tweeden keer met goud omkocht gij hebt haar vermoord zeg ik ulaat haar thans ongestoord de eeuwige rust genieten. En die Frits, anders zoo goed, zoo innemend, lietgedurende eenige oogenblikken zijoen vriend weenen en snikkenzonder hem een woord van medelijden of troost toe te voegen; eidelijk bewogen door eene smart waarvoor bij misschien het hart van Henrr onvatbaar geachtvoegde hij hem toe Zij heeft u vergiffenis geschonken u liefhebbende beminnende gaf zij den geest, en ik beloofde haar, u voor het laatst bij haar te zullen biengen werp nu dit doodlaken over dit maagdelijk hoofd en laat ons heen gaan. Ik ga niet heen Wilhelmina! Zij zal mij nog eenmaal aanhooren. «Dat het regt van den souverein eischt dat hem de onderdanen in het vervullen van zijn plicht behulpzaam zijn en dat hem wor den opgebracht de geldmiddelen zonder welke hij zijne pligten niet vervullen kan.* Ziedeze bepaling der betrekking tussclien souverein en onderdanen geven wij U gaarne toe en geen wonder, want Gij zijt een ge schiedkundige maar ons bevreemde hetdat Gij door de Christelijke wijsbegeerte onzer da gen er toegebragt wordt om eene souverei niteit aan te nemen van het eene volk op het andere. Heeft het Russische volk de souvereiniteit over Polen Wij weten niet van een volkdat zelf zijne souvereiniteit niet bewaart en wij tarten U om in het denkbeeld van volk, deszelfs souvereiniteit als eerste voorwaardete doen ontbreken. Het is volkomen waardat de stad Utrecht van den souvereinen Staat heeft te vorderen al de regtendie Gij noemt en jegens den souverein moet nakomen al de pligten die Gij opsomt. Want er is een volk dat Ne derland heet en dus is er ook eene souve- reiniteit zamengesteld uit de deelen van dat volk. Maar geen volk is ons bekend onder den naam van Indië; de Javanen vormen geen Staat maar een eigendom. Nederland en Indië zijn tot nog toeniet wat men noemt een Staatwaarvan al de deelen tot elkander en tot het geheel in dezelfde betrekking staan. Wij zijn niet een geboren eenheidgelijk een volk dat is, of eene geworden eenheid, gelijk een volk dat worden kan maar de band tusschen ons is door het geweld gelegd en wordt door het geweld behouden. Indië is het verkregen eigendom van het Wilhelminaik smeek het u Zij be minde mij zoo teeder! Welke afschu welijke bleekheid 1 Welke afschuwelijke onbe weeglijkheid 1 Och! ongelukkige 1 on gelukkige die ik benik wist niet dat men zoo zeer kon lijdenen Henrv viel ge heel buiten kennis in de armen van Frits. Toen hij weder tot zich zeiven kwam, lag hij op zijn beden zijn getrouwe vriend waakte aan zijn hoofdeinde. In de eerste oogenblikken geloofde hij gedroomd te hebben, doch de neerslagtigheid op het gelaat van Frits te lezenbragt zijne deukbeelden spoe dig in de wezentlijkheid terug. Wij moeten naar het verblijf der doo- deti terugkeeren zeide hijterwijl hij overeind ging zitten. Het is thans voor ons geslotenantwoordde Frits, en daarenbovennu alles gedaan is moet gij vergeten. Dat nooit En het goud van Manasses Dat veracht ik. Het goud dat gij zelf zoudt leeren maken Nederlandsche volkdat om eigen voordeel de heerschappij over Indië heeft weten te bemagligen. Het is onwaar dat Indië zich zelf behoorthet behoort toe aan Nederland. Zoo er een Indisch volk bestond zult Gij naar de Christelijke wijsbegeerte onzer dagen de souvereiuiteit van dat volk nergens anders kunnen leggen dan in Indië. Het is niet Christelijk maar b&rbaarsch die over te bren gen naar den llaag. Geheel uwe redenering berust dus op een misverstand. Of er be staat een Indisch volk en dan is het onge rijmd over zijne souvereiniteit te beschikken of er bestaat er geen en dan stelt Gij de vraag verkeerd. Wij geven U toe dat het regt van den souverein bepaald is tot het innen der geldmiddelennoodig tot de ver vulling zijner pligten jegens den onderdaan maar voor de beantwoording der vraag, hebben wij meer aan uwe noodzakelijke concessie, dat Nederland regt heeft op alle voordeelen, die regtstreeks en zijdelings voortvloeijen uit zijn eigeudomsregt. Uw regel dat dit voordeel zich tot eeu minimum moet bepalendunkt ons in flagranten strijd met het begrip van eigendom. Welke voorstelling hebt Gij n toch gemaakt van de betrekking tusschen een moederstaat en eene kolonie Is naar de Christelijke wijsbegeerte een Staat verpligt ter wille van eene zich zelf verterende massa wilden aan wien het gezag moet worden opgedrongen eene kolonie te veroveren en te verdedigen De vestiging eener kolonie schijnt U eene daad van philantropieen toch is zij alleen verschoonbaar wanneer men aan een Staat het regt toekent zijn toestaud te verbeteren. Ik verwensch dat geheim. Het heeft de eenige vrouw die mij ooit bemind heeft ver moord bet 'heeft mijne liefde onderdruktja geheel doen vergeten. Ik vervloek het. De tijd zal uwe smart leenigen en die ook doen vergeten. Nooitzeg ik unooitAlle» komt mij hier neerslagtig voor, alles boezemt mij schrik in. Frits in u vind ik een opregteo vriend gij zijt al wat ik op aarde bezit. Kom laat ons vlugtenen daar ik mijne Wilhelmina niet kan medenemenzullen wij naar Frankrijk vertrekkenom nooit terug te keeren. Het postrijtuig staat gereed. Ochdierbare Fritsgij redt mij het levennog hecht ik er aan alleen om uwent wille. Laat ons vertrekken. Een half nnr later zaten zij in het rijtuig. De nacht was donker, enkele zware regen droppen vielen neder en van tijd tot tijd schoot een bliksemstraal door het hemelruim. W ij liebben zwaar weêr te wachten zeide Frits. Henrv antwoordde nietzijne denkbeelden zweefden in hooger sfeeien in

Schager Courant | 1865 | | pagina 1