'i MEÏ. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M 397. Negende Jaargang. De dood van Abraham Lincoln. Verkiezing der Provinciale Staten. JPtrilippus Hulst, J. O. de Leeuw, SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DKIB MAANDEN Voor Behagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezrgh. (Cats.) TJITQ-EVER F. O". O. IDHDEZRiaiT. PRIJS DER ADVBRTBNTlëN: Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder*0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN PEANCO. Abraham Lincoln, de achtingswaardige pre sident der vereenigde Staten van Noord-Ameri- ka. De ware vriend zijns vaderlandsde standvastige handhaver der Unie, de moedige bestrijJer der slavernij is omgekomen door de verradelijke hand van eenen moordenaar. Na de gruweldaadeene door Balthasar Gerards gepleegd aan den edelen bestrijder des gewe- tensdwangs is welhgt nooit eene afschuwelij ker staatsmisdaad gepleegd. Maar evenzeer als het bloed van Willem van Oranje, als het ware het cement is geweest der godsdienst vrijheid in Europa zal de dood van Lincoln de kroon zetten op zijn werk en zijn leven. De onzinnige, die den moord pleegde, wist niet wat hij deedhij schonk aan zijn slagt offer de martelaarskroon in eene heilige zaak. Het is als of God Zijn zegen reeds heeft uitgesproken over het bloed des regtvaardigen. Als door een tooverslag heeft zich eensklaps aller sympathie van het Zuiden naar het Noor den gewendallen veroordeelen thans eene zaak, die zulke afschuwelijke middelen ter harer verdediging schijnt te behoeven. Eu ropa lang door kleingeestige naijver van Amerika vervreemdvoelt op eens een ge voel van medelijden en genegenheid voor den zwaar bezochten broeder in de ziel oprijzen. Allen gevoelen thans weder dat ook de Ame rikanen onze broeders zijn. De Hemel geve alzoo dat de dood van Lincoln niet alleen de ondergang der slavernij zal blijken te zijn maar ook dat hij aan de volken der wereld als eene aanmaning tot vrede en liefde in de ooren zal klinken. i Eenige geachte kiezers in dit district heb ben ons verzocht om een hoofd-artikel in deze Courant te wijden aan de op den 9 Mei e.k. plaats moetende hebben verkiezing der Provinciale Staten en om daarin als candida- tenvoor dit districtaan te bevelen de heeren notaris te Zuidscharwoude aftredend lid en civiel ingenieur en dijkgraaf van den Anna Paulowna polderde laatste in plaats van het aftredend lid den heer Cornelis Siemers te Zijpedie blijkens eene annonce in de Haar- lemsche Courant van 26 April jl. niet meer verlangt in aanmerking te komen. Aan het eerste verzoek voldoen wij gaarne °°k het tweede zouden wij gaarne ingewil ligd hebben ware het niet dat er verschei dene redenen bestaan die het ons ontraden om een bepaalde aanbeveling van personen in onze hoofdartikelen te doenvooreerst toch hebben wij reeds vrorger als onze meening de stelling ontwikkeld dat het raadzamer in het belang van het algemeen is zoo de aan beveling van candidaten uitga van eene kie- zersvereeniging dan van een onbekenden schrij ver in een dagblad en wij rekenen ons ver- pligt van dit beginsel niet af te wijkenten anderen gelooven wij dat liet voor de lezers van dit weekblad buiten dit district aangena mer zal zijn zoo wij de verkiezing van de Staten in het algemeen besprekendan zoo wij ons bepaalden tot de aanbeveling van twee candidaten in dit districten ofschoon wij het dan ook zeer wenschelijk achten dat de keuze valle op genoemde heeren daar de eerste steeds heeft getoond een waardig lid der Staten te zijn en de andere door het droogmaken van den zoo belangrijken Anna Paulowna polderhet tot stand brengen van zoo vele nuttige inrigtingen in dien polder en aijn ijver voor den Noord-Hollandsch-Frieschen spoorweg zich ten hoogsten verdienstelijk heeft gemaakt jegens dit districtzoo willen wij ons toch liever onthouden van eene bepaalde aanbeveling om ons bezig te houden met eene algemeene beschouwing over de verkiezing der Provinciale Staten, terwijl overigens uit deze beschouwing wel genoegzaam zal blijkendat de eventuele keuze van de genoemde heeren in overeenstemming zoude zijn met onze zienswijze. De Provinciale Staten vormen in ons land belangrijke Staats-ligchamen. Hun taak is van drieledigen aard. Ie. Ziju zij geroepen om door de verkiezing van ledeu voor de eerste Kamer der Sta- ten-Generaal een belangrijk aandeel te ne men in de staatkundige rigting van het geheele rijk. 2*. Kunnen zij, als wetgevende magtalle zoodanige reglementen en verordeningen ma ken als zij voor het provinciaal belang noodig oordeelen. 3°. Is hun alsuitvoerende magtniet alleen opgedragen de uitvoering van onder scheidene wetten en kouinklijke bevelen be trekkelijk enkele takken van algemeen be stuur, maar zijn zij ook belast met het toezigt op gemeentebesturenop wateren bruggen wegenwaterschappen droogma kerijen enz. binnen hnnne provincie, ter wijl zij eindelijk moeten waken voor alle provinciale belangen (zie art. 78, 130 135, 140 142, 192 en 193 der grondwetzoo mede de wet van 6 Julij 1850 (St. No. 39.) Hieruit blijkt genoegzaam welke groote be kwaamheden er worden gevorderd om een goed lid der Provinciale Staten te zijn. Om een verstandige keuze te kunnen doen bij de be noeming van leden voor de eerste Kamer moeten zij toch bekend zijn met de algemeene politiek van ons landom goede verordenin gen te kunnen maken bekooren zij vertrouwd te zijn met w etgeving en regtskennis om goede bestuurders te kunneu zijn is het noodig dat zij kennis hebben van alle zakenaan hun bestuur onderworpenen dus inet het ge meente-wezen met den waterstaatde finan ciën en eindelijk met alle provinciale belangen. Het is echter naauwelijks te verwachten dat eene grondige bekendheid met al deze zaken zich in een persoon vereenigedaarom is het noodig dat personen van verschillenden stand en verschillende betrekking worden gekozen opdat zoo doende zij gezamentlijk een behoor lijk geheel vormen. In den regel mag men b. v. kennis van administratie en gemeente wezen verwachten bij de hoofden van gemeen te-besturen daarom is het raadzaam dat men ook burgemeesters als leden der Prov. Staten verkiezevan den anderen kant behoort men zich echter te wachten om al te veel burge meesters te kiezen, want men vergete niet, dat aan de Staten het toezigt over de ge meente-besturen is opgedragen en waar zou dat toezigt blijven als die Staten hoofdzakelijk waren zamengesteld uit personen aan dat toezigt onderworpen Wil eene Staten—ver gadering met eere hare taak vervullen zoo moet zij in haar midden ook personen tellen welke bekend zijn met regten en wetten. Eu bij wie kan men die kennis eerder verwach ten dan bij regfersadvocaten en uotarissen. Het is dan noodig dat de keuze ook valle op personendie zulk een ambt bekleeden. Toch ook hierin overdrijve men niet, want regtsgeleerdheid is voorwaar niet het eenige zelfs niet het noodzakelijkste vereischte voor leden der Staten. Wenschelijk is het dat alle standen worden vertegenwoordigddus zoowel de landbouwende als de koopmans stand, de industriëlen als de ambtenaren. Maar vooral achten wij het noodzakelijk dat de zoo moeijelijk te verkrijgen kennis van wa terstaat en waterbouwkunde waardige tolken en vertegenwoordigers in de Staten vinden want zonder dat wordt de bepalingen van art. 192 en 193 der grondwet eene ware ongerijmdheid. Hoezeer dit vooral voor Noord- Holland noodig is daarop behoeven wij onze lezers zeker niet opmerkzaam te maken. Het oog des kiezers mag dns als het warewel in de eerste plaats vallen op ingenieursdijk graven en andere, die als leden van polder besturen mogen geacht worden daarmede be kend te zijn. Ofschoon de aan de Provinciale Staten op gedragen verkiezing van leden der eerste Ka- roer aan de eerstgemelde staatsiigchamen wel een eenigzints staatkundig karakter geeft gelooven wij toch dat men wel zal doen om ten aanzien van die Staten niet te veel te letten op de politieke kleurdaar toch, naar ons gevoelenhet nut der Provinciale Staten zich voornamentlijk oplost in de aan hen ver- y

Schager Courant | 1865 | | pagina 1