GEWONE RE IUG TEN. geleerdheid de kosten niet en wel hoofdza kelijk omdat er steeds vervalsching van waar plaata beeftniettegenstaande de grootst mo gelijke leervrijheid. De regeling van het hooger onderwijs is eene zaak van eminent volksbelang, In dat onderwijs moet de dam gezocht worden tegen den materialistischen vloed onzer dagen. De klagt is niet ongegronddat om dadelijk voordeel thans slechts de krachten worden ingespannen, en dat men zich niet bekommert om wat waar is maar om een dadelijk re sultaat. De toekomst mag niet worden nit het oog verlorenom het tegenwoordige oogenblik en het studeervertrek van den ge leerde heeft evenzeer als de stoommachine van den fabrikant regt op onze dankbare beschut ting. Intusschen zou het eene oude, maar helaas! altijd nieuwe geschiedenis zijnzoo men in het belang van het eenehet belang van het andere voorbij zag. En daarom moet bij eene nieuwe regeling van het hooger onder wijs naauwkeurig acht worden geslagen zoo wel op de eischen der wetenschap als op die der praktijk. i__ Rij de op fldezer plaats gehad hebbende verkiezing van twee leden voor de Provinciale Staten zijn ingeleverd 376 briefjes waarbij 1 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 188 stemmen. Hiervan waren stemmen uitgebragt op de heeren Ph. Hulst 247 Jhr. Mr. D. van Foreest 177, H. R. de Meêr 110, J. C. de Leeuw 79, A. J. van Doorn 51, C. Boonacker 10 alzoo zal er eene herstemming moeten plaats hebben tusschen de II. H. Jbr. Mr. D. van Foreest en H. R. de Mtêr. Nabjj Londen is dezer dagen eene oude dame overleden die zeer vreemde beschikkin gen heeft gemaakt nopens hare nalatenschap. Zoo heeft zij o. a. gelegateerd aan een jongen die haar gewoonlijk koekjes verkocht250 frs. aan den balkerskoecht die haar eiken morgen warm brood bragt, 500 frs.; aan den persoon die de straat voor hare woning veegde. 500 frs.; aan hare waschvrouw 500 frs.; en aan een jongen die appelen ventinsgelijks 500 frs.; omdat deze van tjjd tot tijd de omnibus voor haar liet stilstaan waaneer zij er wilde instappen. Ook heeft zij nog vele huizen eq landerijen vermaakt aan personen waartoe zij bijna nimmer in eenige betrekking beeft ge staan. Van verschillende zijden worden toebereidse len gemaakt tot eene waardige viering van het halve eeuwfeest ter bevestiging van 's Lands onafhankelijkheid in de Junij-dageo van 1815 te kennen om te mogen weten om welke reden hij op het schavot was gebragt. Hij was deserteur. De doctor wist niet op welke wijze hij den armen drommel zou reddenhij kon hem onmogelijk bij zich in huis houden eu hem aan de deur zetten was hem op nieuw in beuls handen leverener schoot voor den ongelukkige niets over dan de flaauwe hoop om ongemerkt over de grenzen te komen doch eenmaal buiten de poortzou het hem niet moeijelijk vallenzonder gevaar buiten 's land te komen. Jonker trok den van den dood verrezene oude kleerderen aan eu begaf zich met het aanbreken van den dag met hem op reis. Daar de professor zeer goed bekend was, had hij slechts aan de tol-be- ambten te vertellen dat hij buiten de stad bij een zieke geroepen waswiens toestand van dien aard was dat hij een adsistent be hoefde. Zonder de minste aanmerking werden zij doorgelaten. Zij waren niet zoo spoedig, in het open veldop vrij terrein of de ongelukkige wierp zich aan de voeten van zijnen bevrijderhij zwoer hem eene eeuwigdurende erkentelijkheid door den veldslag van Waterloo, wiens zege rijke uitkomst het lot der wereld voor lange bepaald heeft. Het is met genoegen dat men verneemt dat o. a. den 25 Jtinij a. s. in het Invalidenhui* te Levden feest zal worden gevierd. Gepast vooral mag die herinnering aldaar ge noemd worden te midden van nog menigeen die aan de ontzagchelijke krijgsgebeortenissen van 1315 heeft deel genomen eu daarbij ver minkt of gekwetst werd. De Regering zal zoo men verneemt, alle oude krijgers, zonder onderscheid van rang of tegenwoordige maat schappelijke positiedie in den veldtogt van 1815 zich in de Nederlaodsche gelederen be vonden uitnoodigen bj dat feest te willen tegenwoordig zijn. Gewis zal het niet ontbreken aan oud-gedienden dit bij de verlevendiging van de hoog gewigtige herinneringen na eene halve eenwelkander als oude kameraden weder de hand zullen drukken en genoegen vinden in de bewijzen hoe na verloop van vijftig jaren betoonde dtpperheid en opoffering voor Vaderland eu Ortrje gepastelijk worden herdacht. 'Men spreekt er van dat bij die gelegenheid ook eene medaille aan de oude krijgers van 1815 zal vorden uitgereikt. Men meldt dat ten aanslag op het leven van keizer Napoleon was beraamd welke te Lyon zou worden uitgevoerd. Een toeval heeft de daartoe bestemde orsni-granaten onschadelijk gemaakt eu te gelijk lare aanwezigheid verra den. Zij zijn namelijc door eene tot dusver onbekende oorzaak ont|loftwaardoor het huis waarin men ze verbogen hadin de lacht vloog. Er waren reeds een paar dagen geruch ten van dezen aard iu imloopdie beschouwd werden als van allen gond ontbloot. Het bo venstaande schijnt echtr niet geheel uit de lucht gegrepen. De Pngrèt de Lyon althans maakt melding van eene ontploffing in de rue Madame waardoor wel $een geheel huis ver nield maar toch nog d schade aangerigt en een persoon ernstig gekwtst is. De gekwetste gaf te kennen dat hij vuurwerk maakte voor kinderen en ditmaal zijn mengsel te digt bij het vuur had gebragt. Jen beeft die ophelde ring echter niet voldoente geacht en hem in arrest gehouden. Sommige Japaneza schijnen niet meer gediend te willen zijn net het mes of de sabel, die hun door den keizff wordt toegezonden om zich den buik te openen Men berigt dat een hooggeplaatst officier(ie den lande gewigtige diensten bewezen heeftonlangs in ongenade viel en door zijn souwrein het gewone cadeau te huis gezonden werd. Daar hij van hooge afkomst was en zooas reeds gezegd isge wigtige diensten bewezei had was de sabel hem gezondenvan ;ioote waarde en een kunststuk van bewerkiig. De officier ontving haar met grooten eerbk en begreep de bood schap daaraan verboodei, namelijk dat hij zich daarmede den buik mo<«: openen. Na de sabel Daauwkeurig bekeken t hebben verliet hij en na nog eenige gehdijke ondersteuning van den professor ontvangi te hebbenverliet hij hem onder het afsa^eken van Gods zegen voor zijn geluk. Twaalf jaren later, tod Junker gelegenheid om de stad Amsterdai te bezoeken op de beurs werd hij aangebroken door een zeer goed gekleed heerdi men hem als een der welvarendste koopliede der stad had aange wezen. De koopman vraage hem zeer beleefdof hij de eer bad profewr Jankeruit Hall te ontmoeten eu na en bevestigend antwoord ontvangen te hebben .verzocht hij hem ten zijoent ten eten h<geen Junker aannam. Toen hij bij den kooman aan hois kwam werd hij in een practig gemeubeld vertrek gelaten waar hij eei allerliefst vronwtje en twee lieve aanvallige inderen ontmoette. Eene dergelijke ontvangstrij eene familie die hij voor het eerst zag, kam hem hoogst zon derling voor. Na den maaltijd verzocht de koopman hem op zijn kantoorgreep zijne hand en vraagde Kent gij mij rei? Neen antwoordt Jonker. zijn huis en begaf zich op een Fransch schip naar Frankrijk. Te Parijs aangekomen ver- kocht hij de sabeldie met edelgesteenten was versierd asn een juwelier voor 150,000 francs. Men schrijft asn de Kamp. Ct. uit 's Gravenhage fin sommige dagbladen wordt gezegd dat voor het uitstapje der koninklijke familie naar Amsterdam nog geen tijd bepaald is. Wanneer ik wel onderrigt ben dan zal het jaarlijksch bezoek dat Z. M. de Koning gewoon is aan de hoofdstad te brengen ditmaal niet plaats heb- beu en dat ter oorzake van den hofrouw." fVerder verneem ik dat Z. K. H. de prins van Oranje voornemens is in den nazomer eene buitenlandsche reis te ondernemen. Men spreekt er van dat die reis zich tot het Noorden van ons werelddeel zal uitstrekken. In een dorp nabij Hardenberg had on langs de volgeude zonderlinge handel plaats. Een boer wilde van een koopman 16 el laken koopen doch kon het over den prijs niet eens worden. Men kwam daarop overeen dat voor de eerste el één cent voor de tweede 2 voor de derde 4 en zoo vervolgens zou wor den betaald. Men verbeelde zich echter de verbazing vau den boer toen na het opmaken der rekening bleek, dat hij 16 ellen laken had gekocht voor f 655,35. Volgens de dezer dagen opgemaakte lijs ten zijn in Noord-Holland 175 belastingschul digen betalende van f 6320,22} tot f 920,21 verkiesbaar tot leden van de 1ste Kamer. Daarvan wonen 136 te Amsterdam, 8 te Haarlem 5 te Heemstede en te Koog a. d. Zaan, 4 te Bloemendaal 2 te 's Graveland Velzen en Zaandam en 1 te Bergen Benne- broek Barsingerhorn Heemskerk, Heyloo S. Maarten Purmerende Schoten Warraen- huizenWormerveer en Wijk a. Z. en D. In de nabijheid van Leyden zijn in den nacht »an 26 op 27 April gestolen van den landbouwer P. M. Affourtit 8 kippen en 1 haan en van M. J. Kemperan 6 kippen en 1 haan; in den volgenden nacht van J. Pronk 13 kippen en 1 haan en van C. Kooij 14 kippen. Tusschen Giesendam en Utrecht ia een gefrankeerde brief met drie lakken gesloten spoorloos verdwenen. Dat het bijgeloof niet uit de wereld is bewijst het navolgend curieuse geval. Onlangs kwam eene boerin in een apotheek te Zwolle en vroeg om een halve stuiver drek van den kw&o man. Toen de apotheker die daar niets van begreep, haar vroeg waar voor het dienen moest zeide de vrouw in vollen ernst dat de duivel zich in haar stal ophield en een kundig man haar had aangeraden den bedoel den drek in den stal te leggen en dat hij haar een papiertje had gegeven dat zij den apotheker maar moest laten lezen als hij haar niet verstond. Zij haalde daarop een stukje papier uit haar beugeltasch te voorschiju AYelnu, ik ken u des te beter, uwe gelaatstrekken znllen nooit uit mijn geheugen gaan ik ben u het leven verschuldigd Her innert gij u nog den deserteur uit Hall Die ben ik. Toen ik van u afscheid had genomenheb ik mij in allerijl naar Holland begeven. Ik schreef eene goede handwas in de reken kunst niet onervaren en bekwam gemakkelijk eene plaats als bediende op een koopmans kantoor. Mijn goed gedrag en mijn ijver deden mij spoedig het vertrouwen van den patroon en de liefde zijner dochter verwerven en nadat hij zich uit zijne zaken had terug getrokken, volgde ik hem op en werd zijn schoonzoonzonder nzonder uwe zorg zonder uwe edelmoedigheidzou ik niet ge leefd hebben om zooveel geluk deelachtig te worden Edelmoedig mensch beschouw voort aan mijn huismijne fortuin mij zeiven als volkomen ter uwer beschikking. Junker was tot tranen bewogen hun beider geluk kende geene grenzen en weldra deelde het lieve gezin van den koopmanin hunne vreugde.

Schager Courant | 1865 | | pagina 2