eoiBEHBM rr^r(zh; 25 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Schoonheidszin. M 400. Negende Jaargang. A°. r\ Ar t?4 SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIR MAANDEN S Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het gehcele Kijk t 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle TJITO-EVEE F. O-. O. DIDEBIOH. PRIJS DER ADVERTENTlëN I Van een tot vijf regels 0,75. Iedere regel meerder«0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BBIEVEN FRANCO. 2S In onze dagen is het geene overtollige zaak aan te dringen op de ontwikkeling van het schoonheidsgevoel. De behoefte die tegen woordig bestaat aan verstandelijke ontwikke ling schijnt de niet minder menschelijke behoefte aan ontwikkeling van het schoon heidsgevoel op den achtergroud te schuiven. En waarlijk het verstand moge menige rijke bron van genot binnen ons bereik brengen wie waarlijk menscli wil zijn mag zijn schoon heidszin niet verwaarloozen. Wie het gevoel voor schoonheid in zich scherpt en opvoedt vindt eene rijkere wereld om zich heen door de veredeling zijner persoonlijkheid. Een kunstlievend volk heeft schooner toekomst dan dat hetgeen zich alleen voelt aangedaan door de prikkels van verstand en nuUigheid. Het groote stuk geschiedenis door de Grie ken ingenomenhebben zij te danken aan hnnne vereering van het schoone. En zelfs voor zoo ver zij zich door rijkdom en diepte van gedachten die eereplaats hebben waardig gemaakt, zijn, gelijk Schiller zingt, de poor ten van het ware door het schoone voor hen geopend. Wie het volk dus waarlijk lief heeft, geve het een geopend oog en oor voor het schoone en zou het zoo ver bezijden de waarheid zijn zoo wij bewerendat de volksopvoeding uit dit oogpunt bezienveel te wenschen over laat Wij zijn overtuigd dat onze tegenwoordige regering deze volksbehoefte niet uit het oog verliest. De meerdere zorg die bij het lager onderwijs besteed wordt aan de toon kunst en teekenkunst zelfs de steun door den Staat gegeven aan de oprigting van museums zijn ons daarvoor de waarborgen. Maar de regering kan in dit opzigt ook al niet veel meer doen dan leiden. Door eene bepaalde begustiging van hetgeen strekken kan tot verhooging van den schoonheidszin van het volkwordt het schoone weinig gebaat, bodewijk XIV heeft ongetwijfeld door dat de knnst onder zijne regering, zijne kunstwas, haar gehalte benadeeld want ook zij is even als alles wat schoon is eene dochter der vrijheid. Wij verwachten meer van den stillen invloed van het individn, en meenen dat waar bet volk slechts gewezen wordt op de in het schoone gelegen kracht en waarde wij het overige gerust aan het volk zelf kunnen overlaten. Voor zoo ver er waarheid is in de stelling het volk redt zich zeiven niet, geven wij hemdie invloed uitoefenen op de geestes-ontwikkeling des volks in beden king zich bij hnn pogen meer te lsten ge legen liggen aan de in den boezem des volks sluimerende liefde voor het schoone. Het is ♦""ih opmerkelijkhoe weinig ter bestrijding van volkskwalen gesteund wordt op onzen zin voor schoonheid. Alles verwacht onze tijd van het verstanden dit kon een zoo mag- tig bondgenoot vinden in onze liefde voor schoonheiddat wij haar niet langer mogen verwaarloozen. Wij wenschten wel dat deze rigting wat sterker bij de volksopvoeders op den voorgrond werd gezet. Zoo bijv. onze litteratuurmeer bepaalde lijk onze volksliteratuur. Voor zoo ver wij daarover kunnen oordeelen laat deze in dit opzigt veel te wenschen over. Met het volk wordt geredeneerd getheologiseerd gepoliti seerd maar op zijn schoonheidsgevoel toch eene der grootste ontwikkelingskrachten in den mensch wordt in voor het volk ge schreven werkenweinig acht geslagen, baat het volk gevoelen dat iets aanspraak heeft op den naam van schoon en beter dan door eene lange redeneringkunt gij het winnen voor die zaak. Zeg niet altijd dat onreinheid ongezond ismaar vraag of men haar schoon kan vinden. Predik niet altijddat men zijne belangen verwaarloost en ligt voor immer verloren gaat door mis bruik van sterken drank maar laat zien hoe leelijk het iswanneer het inenschelijk gelaat ontsierd wordt door de opgezette kleur, die het misbruik van sterken drank verraadt. Op deze wijze zal men voordeeliger arbeiden dan door altijd te wijzen op rede en verstand. Laat het schoone meer zien in de godsdienst en deugd en wij zullen haar meer lief hebben. En geeft onsdichters en componisten schoone volksliederenschoone volkswijzen Hieraan, wij geven het toe, wordt in den laatsten tijd druk gearbeidmaar tochbij hoe menig volkstaan wij hierin ten achter. Wel ia het niet onwaarschijnlijk dat onze volksaard meer dringt tot toewijding aan het nuttige dan aan het schoonemaar ongetwij feld is het een volkspligt hieraan door toeleg en studie te gerooet te komen. Zeker is het dat het bezit van schoone volksliederen een weldaad voor een land isen wanneer zij slechts bestaanweest verzekerddat zij binnen kort bet eigendom van het volk zul len zijn. Ook de volksvermakelijkheden roepen om eene herschepping in dezen zin. Ons volk vermaakt zich slecht en wel om dat de schoon heid zoo weinig deel heeftaan wat als ver maak gegeven wordt. Volksfeesten concerten komedies behooren tot de opvoedingsmiddelen van het volkmaar bij ons offeren aan het vermaakmag nimmer de wansmaak gehul digd worden. Dit alles wordt te dikwijls nit het oog verloren tot schade van het volk. Dankbaar znllen wij intusschen de hand in dien geest aan het werk zien slaanwaar geloofd wordtdat het volk zich zeiven niet redt. Er ligt in deze stelling eene betrekke lijke waarheidwijl het de roeping niet is van het volk zich zeiven alleen te redden. Het ligtnaar onze meening op den weg der hoogeren het spoor te breken voor het volk, en daarom znllen wij het zeer op prijs stel- stellenzoo de meer gegoede zich interesseert voor de veredeling van het schoonheidsbegrip des volks. Echter is de aangehaalde stelling in zoo ver onjuistdat de redding des volks onafhankelijk is van iedere andere oorzaak, dan de krachtsinspanning van het volk. Wij bouwen daarom sterker nog, gelijk wij reeds zeidenop den invloed van het indivi du en beloven aan ieder, reiner genot en hoogere waarde naar mate hij het schoone meer bemint en zoekt. GEWO.XE BERIGTEN. Bij de op 28 dezer plaats gehad hebbende herstemming tot één lid der Provinciale Sta ten in het kiesdistrict Schagen tnsschen de heeren Jhr. Mr. D. van Foreest en H. R. de Meêr waren uitgebragt 417 geldige stemmen; waarvan op Jhr. Mr. D. van Foreest 250 en H. R. de Meêr 167. Aldus verkozén Jhr. Mr. D. van Foreest. - Het strekt ons tot genoegen in de gele genheid te zijn onzen plaaWgenooten te kunnen mededeelen dat Z. E. de Minister van Pin- neulandsche Zaken thans, aan den heer Courad, ingenieur van den waterstaat te Alkmaar, de vergunning heeft verleendtot het opmaken van het plan voor dea waterweg van de koin der eemeeute Schagen naar de Groote Sloot iu de Ziipe. Wij vertrouwen dat nu, voor dat gewigtige werk van het gunstig saisoen zal worden ge profiteerd. Wij vestigen de aandacht op de hierachter geplaatste Advertentie, waarin de burgers worden opgeroepenom met elkander te beraadslageu over de feestviering op deo 18en Junij a.s. Hebben wij, daar wij van geen eokel plan of besluit omtrent deze zaak hoorden, langen tijd gevreesd dat Schagen zijne inge nomenheid met eene gebeurtenis, die door bijna geheel Europa feestelijk herdacht zal worden alleen door het nitsteken van eenige vlaggen zon openbaren en dus eene koelheid verraden, die jammerlijk zou afsteken bij de zoo iu ruime mate betoonde geestdrift op het No vemberfeest, wij verheugen ons daarom zoo veel te meer, dat eindelijk eene poging aan gewend wordt om ook hier dien feestdag niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. Dat zoo eene zoo bloeijende plaats als Schsgen is weinig tot eer zijn en van weinig dankbaar heid getnigen voor de zegeningen die wij aan de voor vijftig jaren in de vlakte van Waterloo behaalde overwinning verschuldigd zgn. Doch wij herinneren ons dat reeds vroeger een betere geest zich heeft doen zienen wij vertrouwen daarom dat de burgers gaaroe aan de tot hen gerigte noodigiog znllen vol- doen en door eene talrijke opkomst bonna

Schager Courant | 1865 | | pagina 1