beiaorf-tilling in deze zaak zullen bewijzen. Het h onZe Innige wensch, dat hunne beraad slagingen tot ren goed einde mogen leiden en tot eene i» W dan ook eenvoudige, "toch grpgt'e en waardige viering van dien gedenk waardige dag aanleiding geven. -—.De beroemde achermmeeatcr Grisier ia na eene ziekte van twee dagenin 7-Tjsrïgen ouderdom overleden. In 1825 doorreisde bij geheel Kuropa en vertoefde daarna tien jaren te Peterabnrgwaar mj op bevel van keizer Nicoiaas eene zwemschool (bij was ook eeu zeer goed zwemmer) opriglte. Na zijn terug keer in Frankrijk werd bij tot leermeester der kinderen van Louis Philippe en professor bij het conservatoire benoemd. Zijne schermzaal was eene der beroemdste. Na het herstel van bet keizerrijk ontving hij deo titel van scherm meester van het keizerlijk huis. Hij was ridder van het legioen van eer. A. Domus, die hem in b(jna al zijne romans noemde, en inzon derheid in zijne gedenkschriften van een scherm- meester, heeft zijn naam populair gemaakt. Op het kerkhof te Motitluel in Frankrijk werd dezer dagen het lijk opgegraven van ze keren persoon niet omdat eene misdaad werd yermoedmaar omdat de erfgenamendie wisten dat de overledene eene zeer aanzienlijke som aan papieren van waarde had nagelaten en ze niet vonden, op het denkbeeld kwamen dat ze met het lijk in de kist begraven kon den zijn daar de overledene gedarende zijne ziekte de portefeuille onder zijn rog had bgwaard. Inderdaad werd de schat daar ge vonden. Voor <ïe regtbank van het departement der Seine (Frankrijk,! is een proces gevoerd dat ten doel had om een testament nietig te doen verklaren op grond dat de testateur niet in het bezit van zijne verstandelijke vermogens zon zijn geweest. Het bleek ten processe dat de overledene de twee laatste jaren van zijn leven besteed had aan de vervaardiging van eene guillotine met het doel om zich daarmede van het leven te berooven een voornemen dat hij ook ten uitvoer beeft gelegd. Toen de guiflottirte gereed wss, plaatste hij het hoofd onder liet Dies en bragt toen de machine zelf in beweging het mes viel en scheidde hem zoo als hij gehoopt had het hoofd van den romp. Pe regtbank heeft op grond hiervan de naaste bloedverwanten in het gelijk gesteld en het testament, dat hen onterfde, nietig verklaard. Een dagblad deelt het volgende oversigt mede van de uitgaven ten behoeve der policie gedaan te Petersburg, Parijs en te Londen. In laatstitemelde stad bedragen de uitgaven van dien post 11,390,400 frs., te Parijs 11,930,000 frs. en te Petersburg 6,400,000 frs. De bevol king dier steden is respectief 530,000 1,700,000 en 3,000,000 zielen. Te Petersbnrg is het aantal agenten van policie 1934. De Napelsche dagbladen beweren dat Garibaldi voornemens is Caprera te verlaten om al de provinciën van het vasteland van ItaKe een voor een te bezoeken ten einde zich van nabij bekend te maken met den geest der bevolking ten opiigte der plannen van ver arming met Rome, die aan de Italiaansche regering worden toegeschreven. In de vorige wetk heeft te Hartlepoo! eene gedurhte ontploffing plaats gehad aan boord van een met gaz-kolen geladen schip. Terwijl de gezagvoerder eenige vrienden bij zich in de kajoit had en een hunner een sigaar opstak ontstond eene gednehte losbarstingdie den kapitein tegen den grond sloeg en kwetste, een der schepelingen over boord wierp en de luiken 30 voet hoog in de lncht slingerde. Door »Del verleende holp we d de tegelijkertijd ont stane brand in het schip gebloscht. Men schrijft nit Leeuwarden 13 Mei. Eene daad van groote roekeloosheid en over moedigheid heeft heden aldaar het verlies van een meoschenleven ten gevolge gehad. Twee loitenants van het garnizoen, die hnnne be kwaamheid in het zwemmen wilden toonen waren het eens geworden geheel gekleed en zonder zich zelfs van Lnnne wapens te ontdoen de diepe gracht achter den Prinsentuin over te zwemmen. Werkelijk volvoerden zij heden middag ongeveer ten 5 nre hon plan in tegenwoordigheid van een vijftal andere office- ren. Een der zwemmersde )e. luit. v. R. slaagde er in den overkant te bereiken doch de anderede 2e. .luit. v. L.zonk op korten afsfaud daarvan* Het dourde nog al eenigen tijd eer men hem te hulp kou komen. Die halp kwam echter te laat; de. ongelukkige was reeds een lyk. Te Kortezwaag (Friesland") heeft een treurig yoqrval plaats gehad. Een arbeider 's avonds van 't land te huis komende, ge voelde eenige pijn aan een zijner vingers. Bij ouderzoek ontdekte men daaraan een klein zwart stipje weinige oogenblikken later zwol de vinger en kort daarna ook de band en arm op. IJlings werd geneeskundige hulp ingeroe pen doch vruchteloos den volgenden morgen was de man een lijk. Men gist dat eeu slan gen- of sdderbeet de oorzaak van zijn dood is. Onder de grilligheden der nieuwste toi letten te Parijs vallen voornamelijk de zooge naamde chapeaox-cabriolets in het oogeen geheel vreemdsoortig hoofdsieraad, dat zoo klein isdat het den naam van hoed niet meer verdientmaar desniettemin zeer veel van hel bovenste gedeelte van een cabriolet weg heeft en volkomen met zijn naam overeenstemt. De reusachtige oorringen die thans gedragen wor den en als raderen onder de chapeanx-cabri- olets flikkerenmaken de illusie nog volko- roener. Eene andere geheel nienwe mode zijn de mouchoirs photographiés. Qet zijn zeer elegante batisten zakdoekenwaarin men de portretten van beroemde personenof wel het trouwe afbeeldsel van bloedverwanten en vrien den laat drukken. Uit Amerika meldt men De president heeft in eene toespraak aan eene deputatie uit Pennsylvanie verklaard dat de leiders van den opstand ten allerstrengste gestraft moeten worden. Bij proclamatie van 2 Mei heeft bij Jefferson Davis en andere hoofden beschuldigd van mede- pligtigheid aan het vermoorden van den heer Lincoln en den aanslag op den heer Seward en 100000 doll. uitgeloofd voor het arresteren van eerstgenoemde. Deze isgeleid door eene afdeelibg kavallerie, deo 28 April te Yorksville in Zuid-Carolina aangekomen en wordt achter volgd door de ruiterij van Stoneman. Op het aanhouden van zijn secretaris is 10000 en van elk der 4 verdere betichten 15000 doll. gesteld. Twee daarvan hebben zich vrijwillig in hechtenis begeven, alle medepligtigheid ontkennende, en 2 anderedie in Canada verblijf houden zijn bereid voor den regter te verschijnen, mits het gouvernemt der Unie hun eene vrije ver dediging en veiligheid waarborge. Men meldt als eene bijzonderheid van Vlieland dat zich daar binnen kort zollen vestigen een Timmerman een Molenaar een Smid en een Bakkerwaaraan reeds vele jaren behoefte moet zjjn geweest. De molen is ieeds besteed voor f 5000 terwijl er ook reeds een begin gemaakt is met het boawen van bnizen voor de nieuwe bewoners. Teleurgestelde liefde heeft reeds dikwijls tot zelfmoorden aanleiding gegeven doch dat een flegmatisch Nederlander op rnim 61 jarigen leeftijd en wel ik canse d'un amour icjeté zoo wanhopig wordtdat bij zich aan de deur post van de woning zijner geliefde opknoopt zulk een tragisch-comische scène is zeker nog al aeldzaara. Te Dodewaard heeft zich echter zulk een voorval opgedaan. De grijze minnaar was weduwnaar het voorwerp zijner liefde eeue reeds bejaarde weduwe. Voor eenige dagen zat eene burgerfamilie te Londen te etentoen de man des huizes eeu brood ondersteboven op tafel liet vallen. Zijne vroow die zeer bijgeloovig isschrikte hiervan omdat znlks volgens bet bekrompen verstand van sommige liedeneen ongclnk voorspelt. Hoe veel slimmer werd echter de schrik toen die arme vrouw het brood wil lende omkeeren daarop van achteren afgebeeld zag een doodshoofd met twee doodsbeenderen. Onmiddeliik werd die gebeurtenis medegedeeld aan de familiekortom het werd bekend in de gaosche bourt. Ieder ging toen zijn eigen brood onderzoekenen boe miraculeus ook op alle de brooden in de buurt vond men doodshoofden en beenderen afgebeeld. Geen wonder dat in de meeste straten van Londen kort hierop de meest onheilspellende geruch ten werden verspreid en dat zeer velen zich erg ziek waanden alleen door de gedachte of zij ook soms van dat doodelijk voedsel konden genuttigd hebben. Dat verborgen ver schijnsel moest echter opgehelderd worden en het werd dan ook aldus De bakker die tevens kerkvoogd isliet sijn oven herstel len met oude gralsteenendie vaneen kerkhof afkomstig warenhij dacht er niet aan dat door zijn nieuw gemetselde oven op de brooden een wapen werd gebakken, dat wel is waar niet nadeelig was voor de gezondheid der gebruikersmaar toch alleziots geschikt om hun vrees aan te jagen. De jongste tijdingen nit Australië maken melding van de verschrikkelijke verwoestingen welke door een sirocco (heete wind) in de maand February werden aangerigt. In vele streken ontstonden boschbrauden ten gevolge van de langdurige hitte (de themometer tee- kende 90° in de schaduw). Vooral heeft Melbonrne veel te lijden gehad. Het parle ment heeft 50,000 St. aangevraagdom voor een gedeelte in de veroorzaakte schade te voorzien. Van goederhand wordt ons berigt dat het aantal overgeblevene strijders van 1813 1815, die nog aan de feestviering van 25 Jnnij a. s. te Leiden kunnen deelnemen veel grooter is dan men zich aanvankelijk had voor gesteld dat alleen binnen Leyden een lOOtal zich bevindt en derhalve in het oorspronkelijke plan eenige wijziging moet worden gebragt waartoe ook de medewerking van Leydens ingezetenen noodig schijntten einde huis vesting te erlangeu voor de gewezen officieren enz. Uit Assen meldt men van den 17den. Jl. Vrijdag-avond vervoegde zich bij den Bur gemeester der gemeente Rolde een onbekend manspersoondie op vrij onbeschofte wijze eeu vrijpas verzochtwaarmede hij naar Utrecht kon reizen. Eer de Burgemeester echter aan des vreemdelings verzoek kon en wilde voldoen meende hij zijn naam en omstandigheden nader te moeten kennen en begon hem hierover te ondervragen. De vreemdeling die voorgaf een fatsoenlijk man te zijn en goede papieren te hebben werd toen de Burgemeester hem met op zijn woord gelooven wilde, zoo woedend dat hij een groot mes trok daarmede op den Burgemeester toetrad en hem dreigde te door steken als niet aan zijn eisch werd voldaan. Gelukkig bevond de veldwachter Kuntsel zich in de nabijheiddie den booswicht het mes met geweld outnam eu hem vervolgens in venekerde bewaring bragt. Bij onderzoek bleekdat de voorgewende fatsoenlijke man niemand anders was dan de op 21 April jl. uit het 2e gesticht te Veen- huizen ontslagen bedelaarskolonist Thomas den Daas die Zatnrdag ter beschikking is gesteld van den Officier van Justitie. Een Weener dagblad meldt het volgende Sedert langen tijd bevindt zich biet een han delaar in arrest wegecs schalden. Vrijdag jl. heeft hij aan den advocaatdoor wiens toe doen h|j zich in de gevangenis bevindthet schriftelijke verzoek gerigt, dat de straf ook op de vronw van den adressant zon worden toegepastaangezien zij geen middel van be staan had en de acceptatien mede ondertee kend bad. Bovendien vond bij zich zoo wel en prettig, dat hij zijne vrouw gaarne bet zelfde genot zon gnnnen. Uit Pesth wordt berigt dat den 14den dezer, onverwacht een aannemer van openbare werken in verzekerde bewaring ia genomen. Men zegt dat de aanleidende oorzaak moet gezocht worden in de ontdekking dat door omkooping van vele ambtenaren en ooder deze van hoogen rangschromelijke misbrui ken zijn gepleegder wotdt zelfs beweerd dat zeer aanzienlijke personen bij die zaak zijn betorkken. De Nev-Fork World deelt de volgende lijst mede van personen die in de moordaanslagen op Liocoln en Seward beirokken zijn. i lo. De timmerman Spangiergeattacheerd aan 1 den schouwburg, alwaar de moord plaats had, zal i hoogst waarschijnlijk de volle geatreDgheid der wet op zich zien toepassen. (Hij was de man die voor de deur van het gebouw het paard «ao i Booth vasthield terwijl deze het feit ten uitvoer bragt.)

Schager Courant | 1865 | | pagina 2