s Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M 401. a°. itm'S's h c Nederland en Napoleon III. Hoe men schulden invordert, Negende Jaargang. ■x w<*y V vm J t SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geneele R\jk 1,19. Afzonderlijke Courantenv 0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVEKTKNTlëN Van een tot vijf regels f 0,75. Iedere regel meerder0,15, De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) UIT3-EVEB F. J\ O. DIDEEICH. BEIEVEN FZR^HSrCO. Een ieder weet dat de Utrechtsche hoog- leeraar Vrede elke gelegenheid te baat neemt om den Nederlander vrees voor en afkeer tegen den tegenwoordigen beheerscher van Frankrijk en zijn regeringstelsel in te blazen. Tot eene zekere hoogte beschouwen wij het pogen van den hoogleeraar als zeer nuttig want klaarblijkelijk wordt deze achtenswaardige geleerde door geene andere zucht gedreven dan om aan ons volk afkeer tegen het des- potismus en vrees voor de overheeHching welke naar zijn inzienons van Frankrijk bedreigt in te boezemen. Maar men kan alle dingen overdrijvenook met het vrees aanjagen voor Frankrijk en Napoleon, kan men te ver gaan. Ook gcloo- ven wij dat de hoogleeraar Vrede te veel de les eens door den dichter D. B. Kamphuy- zeu gegeven: val wat van zclven wast behoeft men niet te zaaijen uit het oog verliest. Want hij late zijn blik 011 bevoordeeld om zicb kenen weiden en hij zal bemerken dat er reeds in eene hooge mate vrees voor en af- keer jegens Napoleon onder ons heerscht. In dit eène punt schijnen alle partijen bij ons overeen te stemmen, dat zij argwaan en vij andschap tegen Fraukrijks tegenwoordig bestuur koesteren. Men lette er slechts op met welke eene graagte de dagbladen van welke sta?t- i. In New-York ging op zekeren dag een welgesteld burger wandelen. Wij zeggen juist wandelen dewijl jn dat land waar tijd geld is slechts een zeer rijk man in allen ge valle eene soort een— of meervoudige millio- nairzich de weelde van te gaan wandelen kan veroorloovenen wel moet het een zeer rijk mensch geweest zijnwant hoe meer geld men heeftdes te kostbaarder de tijd is. Elke minuut die niet aan geldvermeer- dering gewijd is, is naar Amerikaansch begrip diefstal, en de rijke led'glooper is klaarblijke lijk een veel grooter verkwister en landlooper dan de arme duivelwiens geheelen dag misschien 1 tot 2 dollars waard is. De man die op deze onzinnige wijze zijn geld weg wierp kon zich alleen daarmede verontschul digen dat hij wandelende rendeen ren nende zijne gedachte uitsluitend roet geld- maken bezig hield. Juist had hij een groote som ingevorderdover wier beste wijze van besteding hij het nog niet eens was. Zou hij nieuwe huizen bouwen Van degenen die hij reeds gebouwd en verkocht hadwaren er in den laatsten tijd eenige ingevallenen dat was juist eene -moevjehjkheid -voor hem om kundige kleur ookieder berigtdat ongun stig schijnt voor de fransche regeringop nemen. Alle voorboden vau den aanstaanden val van het keizerrijk worden met vreugde begroet, iedere hatelijkheid welke door den eenen of anderen bekenden persoon ten koste van Na poleon en zijne voorstanders wordt geuit doet weldra de rondte door alle onze dag bladen en tijdschriften. In welk een oorlog Frankrijk onder Napoleon was gewikkeld steeds stond ons aller sympathie aan de zijde zijner vijanden. Jadat is zoo sterkdat wij som? zelfs de ons aangeboren liefde voor de zaak der vrijheid en der nationaliteit ge heel verzaaktenomdat Napoleon een tijd lang hanr verdediger werdwie toch herin nert zich niet hoe zeer in den italiaanschen oorlog bijna door ons allen de overwinning aan Oostenrijk werd toegewenschtalhoewel er ligt kan worden nagegaandat die Zpge- praal de zaak der vrijheid wel voor een halve eeuw zoude hebben achteruitgezet Al wat van Napoleon of zijne regering uit gaat schijnt ons verkeerd in het goede zelfs, wordt niet anders dan een valstrik gezien. Ook vindt onder ons de oppositie nooit gun stiger onthaal dan wanneer zij gebruik maakt van het verwijt, dat het liberale ministerie de beginsels van Napoleon schijnt te huldigen. De groote aftrek welke de van schiinpschoteu, de overigen te verkoopen. Zou lüj het geld tot uitrusting van een scbip tot het haleu van slaven besteden Eene schoone zaak zoo die vervloekte Engelschen er niet wareD. Eene nieuwe courant uitgeven was ook niet kwaad. De couranten-fabriekanten verdienen vervloekt veel geld. Ook bet vijfpootige kalf aan te koopen en aan het publiek te ver- toonen, was immers ook eene goede zaak 1 En de jongen met 3 banden wanneer zijne ouders uiet zoo veel geld eischtcn, zou mag- tig veel opleveren. Master Stoneheart, zoo heet onze man, w:as in ware verlegenheidwelke van deze zaken bij zou aanvangen. Yoordeelig schenen allen doch de bepaalde zekerheid om te winnen Hier zat nu juist de kneep Nog was hij in diep nadenken over de verschillende kansen verzonken toen zijne diepzinnige gedachte door iets gestoord werd. Er was hem iets pp den neus gevallenhet schenen regendroppels te zijn en wel tamelijk groote. Hij keek in de hoogte. De lucht was blaauw en heldergeen spoor van regen was te zien. Wat was het dan Eene nattigheid dat stond bepaald tij hem vast. Mr. Stoneheart nam zijnen zakdoek en veegde zich de droppels af. Thans bemerkte hijdat die droppels bruin van kleur waren en zeer naar tabak riekten. Dat hielp hem op het spoor. Hij keek naar de hoogtedoch de ramen van hatelijkheden en bedekte lasteringen tegen Napoleon en zijn geslacht overvloeijende bro chure van A. Eogeard in het Ilollandsch vertaald onder den titel van//het gesprek van Labienus,» onder ons heeft gevonden is een nieuw bewijs voor het bestaan van deze antipathie, waar dan zoo veel afkeer en vrees reeds bestaan daar komt het ons onnoodig voor die telkens meer aan te wakkeren. Ja naar ons gevoelen is het gednrig stijven van die vrees in menig opzigt hoogst nadeelig. Evenmin als bij individuen heeft men bij volkeu het regt om hen zonder voldoende re denen haat, wantrouw en en vrees voor iemand in te boezemen. En nu vragen wij, welke gronden kan het Nederlandsche volk aanvoerendie zulk eene vijandige gezindheid tegen Napoleon kunnen wettigen Voorzeker wij willen ons niet op werpen, .noch tot lofredenaars, noch tot verde digers van den tegenwoordigen keizer. In de staatsgreep van t December 1851 zien wij nog altijd een misdaad in de onderdrukking der ware vrijheid, zien wij zoowel eene dwaas heid als een onregt. Maar dit immers gaat alleen de Franschen zelve aan willen deze Zich laten onderdrukkendat is hunne zaak; maar wij vrageuwat heeft Napoleon ons Nederlanders voor onregt en kwaad gedaail Of zoo wij het onregt dat Napoleon aan zijn landgenooten pleegt oiis moeten aantrek- het huis wareu allen gesloten, behalve een van de eerste verdiepping. Hier zat iemand uit te kijken dat iser keek iemand op Amerikaansche wijze uit het raam en deze manier is geheel anders dan in andere landen. De echte Amerikaan zit namelijk met zijne voeten uit het venster. Het hoofd en het overige gedeelte van het ligchaam ligt steeds op eeueu stoel in de kamer en slechts de voeten, hebben het. genot van de buitenlucht. Zoo was het ook hier. Twee schoone, goed gemaakte laarzen waren in den venstei- bank zigtbaar en in den onzigtbaren eigenaar vermoedde mr. Stoneheart den aanvaller op zijnen neus, de spuwer van het f heerlijke vocht." Hehollaschreeuwde hij tegen de laar zen. De laarzen verdwenen en een hoofd kwam te voorschijndat klaarblijkelijk met de ver dwenen voeten aan een en denzelfden persoon behoorde. «Zijt gij het, die zoo even uit het raam spuwde vroeg mr. Stoneheart opgewonden. »Wel mogelijk zeide de man uit het raam, doch wat raakt u dit, Sir! Mat mij zulks raakt? Weet gij dan gcene andere plaats voor uwe wegwerpselen dan de neuzen der voorbijgangers? Waarom steekt gij uwen neus vraar ik spuw Er bestaat in geheel Amerika geen

Schager Courant | 1865 | | pagina 1