keo laat oos dan regtvaardig zijnen laat ons dan de zelfde afkeer jegens den onder drukker der Polenof den roover van Slees- wijk- Holstein voeden. Tot heden heeft het Nederlandsche volk zich in geen enkel opzigt wegens een geleden onregt t*gen Napokorr te beklagen. Onze betrekking met Frankrijk is bijna nooit zoo vriendschappelijk geweest als onder de rege ring van den tegenwoordigen keizer. wij hebben met hem voordeelige tractateu van koophandel gesloten. Onze koning bragt tot tweemaal toe een bezoek aan Frankrjjka hoofdstad. De fransche keizer schreef in voor eene vrij aanzienlijke som zoowel voor de slagtoffers van den grooten watersnood onder onsals voor het standbeeld van onzen grootsten en meer nationalen dichter. Het Nederlandsche volk heeft zich dus persoonlijk niet over den keizer te beklagen. Van waar dan die afkeer en dat bovenmatig wantrou wen Omdat de oom ons onderdrukt en mishan deld heeft Maar de neef is immers niet aansprakelijk voor de daden van den oom die daarenboven nog meer door den onver- biddelijken loop der omstandigheden dan volgens een eigen systeem van overheersching, onze tiran is geworden. Ook de Bourbons hebben ons in vroegere eeuwen onregtvaardig beoorloogd en onderdrukt en toch hadden wij niet dit vijandig gevoel tegenover Lode- wijk XVIII en Karei X dat wij thans tegen Napoleon koesteren. Lodewijk Philips had zijn schoonzoon geplaatst op den troon van het door onregt van ons afgescheurde België, had onze koopvaardijschepen in beslag geno men had onze vestingen beschoten en Ne- derlandsch bloed in een strijd van geweld en onregt vergotenen tochondanks al dat kwaad hetwelk hij ons had aangedaan was het Nederlandsche volk tamelijk met hem in genomen. Is het dan geen soort van onregt om bij voortduring zulk een door niets ge- regtvaardigd wantrouwen en vijandschap tegen Napoleon te koesteren Men zegt wel dat de tegenwoordige keizer als erfgenaam van zijn oom ook diens heersch- zuchtige plannen wil uitvoeren. Maar al mag de opvolger ook de zelfde heerechzuchtige ge dachten bij zich omdragen als zijn voorganger, de omstandigheden zijn zoo veranderd dat thans eene overheersching van Nederland on der de onmogelijkheden moet worden geacht. Ook weet een staatsman als Napoleon zeer wetdie iemand het spuwen verbiedt. Wat niet verboden isis geoorloofd. En daarom kan ik 9puwen waar ik verkies. «Gij zijt een schaapskop," schreeuwde Sto- neheart geheel verwoed. Wat een schaapskopdaar moet proces verbaal van opgemaakt worden »he Johan is er dan niet een getuige, Johan, zoo ik maar getuigen had voor deze beleediging zoudt gij mij niets schuldig blijven." «Wat, ik zou er nog betalen bij? Sir dat is te veel. Ik ga dadelijk naar mijn advocaat. Gij zult mij voor de beleediging van mijnen neus schadevergoeding geven «Halt," viel hijaan wien delaarzen toe behoorden den vertoornde in de redewacht een oogenblik" In een oogwenk was hij bene den op straat bij mr. Stoneheart. «Gij wilt mij aanklagen ,"dus sprak hij den nog geheel vertoornde aan. t Ja dat wil ikik wil u voor nwe onbe schaamdheid bestraffen al zon het mij ook mijn laatsten dollar kosten." «Gij wilt naar een advocaat gaanreide de andere geheel bedaard. Goedneem mij dan, hier is mijne adreskaart." «Wat beteekent deze grap?" «Wel lees slechts, ik heet Slyfox en ben lawijer (advocaat)ik wil nw proses behan delen." Mr. Stoneheart's woede werd thans door goed dat do rijkdom van Nederland geheel en al afhankelijk is van zijne vrijheid en dat, zoo deze verdwenen is, het slechts een armoedig gewest zal worden, dat door de groote kosten van onderhoud der dijken en waterwerken een lastpost voor iederen over- heerscher zal zijnï^ Maar al mag dan Napo leon ook zelfsonzea aanzien heerschzuchtige plannen koestereueen onwettig wantrouwen en ongegronde vijandschap kunnen ofis daar tegen geene voldoende bescherming geven. Wantrouwen isgelijk een engelsch dichter zegteene knellende wapenrustingdie terwijl zij ons belemmert in onze bewegingenons in genen deele tegen de slagen der vijanden beveiligt Het eenige ware middel om ons te hand haven in ons onafhankelijk volksbestaan is het aankweeken van een echten nationalen zin. Men zal ons land niet redden door het telkens opwekken van een onregtvaardig wan trouwen en eene ongegronde vreeze, maar door het aankweeken van echte Nederlandsche deugden als vrijheidsliefde verdraagzaamheid, eenvoudigheid naarstigheid en spaarzaam heid dit zijn de zuilen waarop ons nationaal bestaan moet steunen. GEWONE BER1GTEN. In gernimen tijd heeft men in Engeland niet van zulk een zwaar ooweder en zulke hevige regen- en hagelbnijen gehoordals zich den 23 in den namiddag op verschillende plaatsen hebben ontladen. Te Preston waren ten 3 are de straten door den stortvloed zoodanig over stroomd dat nu nog allerwege de brandspuiten ia de weer zijn om de kelders ledig te pompen, terwijl een aantal groote glasruiten door de hagelsteenen is verbrijseld Te Malton was het tegen den middag te midden van stroom en donderzoo dnister dat op vele plaatsen het gaslicht moest worden aangestoken. Den vo- rigen namiddag was te Hoylake nabij Liver- pool is een der localiteiten van het Royal Hotel de bliksem geslagendie vervolgens uit een der bovenramen naar een nabij gelegen stal oversloeg en na aldaar een paard gedood te hebben den voorraad hooi en stroo in vlam zette. Dienselfden avond zijn nabij Stafford in eene weide een aantal schapen door een enkele bliksemstraal gedood. Uit New-York meldt men van den 12 dezer Het verhoor van de gevangenen, die naar men meent min of meer in de zamenzwering tot het vermoorden van den President Liucoln verwondering vervangen. «Gij wilt een pro ces tegen u zeiven voeren vroeg hijzonder zijne verbazing te kannen verbergen. Waarom niet', zeide hijdie zich als advokaat Slyfox voorgesteld had. Win ik het proces en word ik veroordeelddan betaalt gij mii mijn honorariumverlies ik hetzoo wordt gij veroordeelden dan betaalt gij mij eene schadevergoeding voor den mij toe- gevoegden scheldnaam.' «Maar wat dnivelGij kunt toch geen aanklager en beklaagde te gelijk zijn «Dat is zoogij hebt gelijk, dat gaat niet. Het is als of de duivel er mee speelt ik kan geen enkel proces bekomen.' Mr. Stoneheart antwoordde niethij was weder in gedachten verzonken. Een gelnkkig denkbeeld scheen bij hem op fe komen. Plotselings keerde bij zich tot den in zijn verwachting bedrogen en droevig daarheen starenden advocaat. 'Luister eens,' zeide hij, «Van het pro ces komt niets gij hebt mij zelf gezegd dat hoe het ook uitvalle, er voor mij geen voor deel uit te halen is. Doch daar gij mij zoo proceslastig toeschijnt, wil ik u een ander aan de hand doen. Gij zijtzoo het mij voorkomt een jong beginnende, en dat soort van volkje wil ik volgaarne ondersteunen, luister dus!" Ik ben geheel oor. zijn betrokken is gisteren aangevangen. Aan vankelijk verklaarde men dat het regtsgeding in het opeabaar zoude worden gehouden maar men is van dat besluit terug gekomen. Alles gaat met gesloten deureD. Wij zullen er later van booren. Men heeft er ongeveer een 24-tal wij hebben dos tijd. Gedurende den tijd dat zij in bewaring zijn en wanneer zij overge- bragt worden zijn zijbehalve met ketenen en sleepkogels geboeid nog voorzien van een masker aat slechts opening aan oogen en mond geeft, opdat zij elkander niet kunnen herken nen. Welk eene stof voor Alexander Ha rnas wiens reis naar hier nimmer schijnt te zullen worden bewerkstelligdhoe dikwerf ook beloofd in onze dagbladen. Van 15 Aug. tot 5 Sept. zal in het nijverheidspaleis te Parijs eene zonderlinge ten toonstelling namelijk van insectenplaats hebben en dat wel onder bescherming van den minister van landbouw. De tentoongestelde voorwerpen zullen in twee atdeelingen zijn ge splitst naar gelang van bet nut of de schade welke zij stichten. Aan de eersten zullen de voortbrengselen aan de laatste de voorbeelden der door die dieren veroorzaakte verwoestingen zijn toegevoegd. De eerste afdeeling zal in do vólgende 6 klassen zijn verdeeld: Zijde, bouig- eti was-voortbreugende insecten voor kleoren- bereidingeetbare insecten en die welke in de geneeskunde worden gebruikt. De schadelijke insecten zullen in 8 klassen zijn verdeeld al naar gelang zij schade aan granen, wijngaarden planten voor de nijverheidmoes- en voeder gewassen vruchtboomen bosschen of hout soorten toebrengen. De parasieten zollen eene afzonderlijke klasse uitmaken; er zullen gouden, zilveren en bronzeu medailles worden uitge loofd. In den zoölogischen toin te Marseille was dezer dagen, door eene onverklaarbare na latigheid, een krokodil uit zijn hok ontsnapt. Het dier nam onmiddelijk de gelegenheid waar om in het gazellen-park en andere afdeelingen van kostbare dieren verwoestingen aan te rigten. Het bestuur verkeerde in groote verlegenheid omtrent de middelen welke tegen een zoo gevaarlijken vijand konden worden aangewend. Gelukkigerwijze bleef men meester van het water en oogen blik kei ijk werden alle basins behalve dat in het olifantenhois droog gelegd. De krokodil begaf zich naar het water rn stortte zich in genoemde bassio. Onmiddelijk daarop werd eer, olifant losgelaten die in het bassin, dat hem tot zijne baden dient, niet soodra een zoodanig vijaod heeft ontwaard, of hij liep naar hem toegreep hem met zijn snuit i en slingerde hem hoog iu de lucht. Ds krokodil viel op den rug en brak zich de Zekeren mr. Neverpay is mij sedert langen tijd 4000 dollars schuldig. De bekwaamste advo caten hebben van den kerel niets kunnen loskrijgen. Beproeft gij bet eens, en de helft van de som is voor ndoch ik zeg u op den voorgrondhet is geene gemakkelijke taak de kerel heeft tot hedenaan alk mid delen weerstand geboden. 'Wees onbezorgd ik zal nwe schuld in casseren en wat het gelukkige toeval betreft dat mij de eer van uwe kennismaking ver schaft zoo bid ik ootmoedig om verontschul diging". «Wel goed," aldus besloot Stoneheart de zamenspraakde oorzaak van onze bekend- schap is niet bijzonder appeteitelijkhierbij wischte mr. Stoneheart zijn neus afdoch het gunstige gevolg daarvan in aanmerking nemende, neem ik uwe verontschuldiging aan; hier hebt gij het adres van mr. Neverpayhier is bet mijnekom mij morgen bezoekendan zal ik u de papieren geven en kunt gij zien wat er van te maken is. De beide waardige heeren schudden elkan der de hand en namen opgewonden van blijdschapafscheid. Twee zielen hadden el kander gevonden en verstaan. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1865 | | pagina 2