Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 8 5 M 403. Negende Jaargang. A°. 1S65. n Het Waterloo-Feest. Hoe men schulden invordert. m. SCHAGER COURANT, 1 I f, abonnementsprijs voor drib maanden Voor behagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) UITOEVEE 3?. CT. Gh DIDEEIOH. PRIJS DER ADVERTENTlë.N Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerderv 0,15, De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. G roote letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN ZFE^TSrCO. Men heeft in onzen tijd soms wel wat al te laag nedergezien op de wijzewaarop vroeger de geschiedenis werd geleerd. De geschiedenis, beweerde men, bleef, daar zij alleen handelde over koningen en veldheeren, over veldslagen en belegeringen, geheel vreemd aan het volk en zijn inwendigen toestand Hoe weinigzeide menheeft het volk er belang bij om te weten wie of in dezen of genen veldslag heeft gezegevierd, welke bele geringen door dezen of genen veldheer wer den gevoerd. De ware geschiedenis van een volk toch moet zijne inwendige ontwikkeling betreffen, men leere ons de geschiedenis van zijne beschaving zijne letterkundezijn schoolwezen zijne godsdienstzijne nijverheid eu zijne belastingenen wij zullen van harte verheugd zijn dat wij daardoor bevrijd zul len worden van de geheele histoire ba- taille, met haar vervelenden nasleep. Bij veel waars ligt er toch in deze beweering veel overdrijving. De geschiedenis, is zonder de zoogenaamde histoire—bataille even arm en even gebrekkigals wanneer zij uitsluitend van veldslagen en belegeringen spreektwant het valt niet te ontkennen dat de uitslag van de meeste veldslagen een beslissenden invloed heeft gehad op den in wendigen toestand der volkenvan de kans des oorlogs heeft het meestentijds afgehangen of een volk zich mogt verheugen in het be zit van vrijheid en onafhank lijkheid dan of het is ondergegaan in den afgrond der slavernij. Hadden de Persen eens te Marathon ge zegevierd zeker zoude de gelukkige eeuw Mr. Neverpay sprak de binnentredende den man in den turkschen slaaprok vragend aan. Om u te dienen zoo heet ikantwoordde deze, please take place (ik bid u plaats te nemen.) erpligtik denk u niet lang van uwen kostbaren tijd te berooven. Als gemagtigde van mr. Stoneheart heb ik eene kleine schuld vordering bij u te incasseren, 4000 dollars, een bagatel. Gij zult mij zeer verpligten wanneer gij mij die kleinigheid dadelijk be taalt want ik ben de advocaat Slijfox. Gij begrijpt wel dat mijne zaken wachtenik bid uhaast u. Mr. Neverpay was oogenschijnlijk zeer ver strooid misschien kwam het verlangen van den advocaat hem zoo ongelooflijk voordat hij het niet dadelijk begrijpen kon, Bij vroeg daarom voor de tweede maal: van Pericles nooit over Athene zijn aange broken. Had Hannibal te Zama overwonnen, niet Rome maar Carthago zoude den schepter der overheeischiDg over de wereld hebben gevoerd. Eene overwinning in plaats van eene nederlaag der Hervormden aan den Witten- Berg bij Praag zoude den ondergang der Hervorming in Bohemen waarschijnlijk ver hoed hebben en zoo het Parma niet gelukt ware één voor één de belgische steden in te nemenzouden dan de Zuidelijke provinciën welligt niet een even gezegend gemeenebest hebben gevormdals later de zeven vereenig- de provinciën van Noord-Nederland zijn ge weest Ook het feest dat wij in het begin der volgende week alom in Nederland zullen vie ren strekt ten bewijzedat ons volk zijne vrijheid en onafhankelijkheid meent verschul digd te zijn aan eene overwinning behaald door zijne legerscharen en die zijner bondge- nootenzoude deze meening van het volk op eene dwaling berusten Wij gelooven het niet Het moge waar zijn dat er meer toebe hoort dan de gelukkige uitslag van eenen veldslag om bij voortduring de vrijheid en on afhankelijkheid eener natie te verzekeren het is toch zeker dat de vrijheid van menig volk door éénen enkelen ongelukkigen veld slag voor eeuwen is ondergegaan. Alhoewel het feest van Waterloo nagenoeg de zelfde strekking schijnt te hebben als het feest, dat wij den 17 November 1863 vier den, is er toch een aaumerkelijk verschil tusschen beiden aan te wijzen. Het November feest diende ter levendige herinnering aan de wedergeboorte onzer onaf- Gij wenscht? Dat gij betalen zulten wel dadelijk zeide mr. Slijfox geheel bedaard. Ik u betalen vroeg mr, Neverpay nog geheel verbluft. Ja wel gij doch wat spoedig, ik kan nog slechts vijf minuten wachten. Toen begon mr. Neverpay hem te be grijpen. Gij wilt geld van mij hebbenriep hij uit, van mij niet waar ha f ha Neen mr. Neverpay lachte niet. Hij had eene veel te goede opvoeding ontvangen en bleef steeds gentleman. Was hij zulks niet geweestdan zou bij den ernstigen advocaat in het gezigt uitgelagchen hebben, zoo zot kwam hem diens verlangen voor. Doch daar hij echter, zoo als gezegd is, een gentleman wasbedwong hij zijnen lust tot lagchen zette zoo veel mogelijk een ernstig gezigt en zeide op zeer beleefden toon: "Waarde mr. Slijfox, ik wil uwe talrijk# kalanten niet ongelukkig makenluister dus het zou mij buitengewoon verheugen zoo ik mijne schuld aan mr. Stoneheart voldoen kon hankelijkheid, ten gevolge van een opstand des volks tegen eene vreemde heerschappijhet Waterloo-feest moet strekken om ons met dankbaarheid te doen denken aan de bevesti ging dier vrijheid door den moedde geest kracht en den goeden zin van ons leger. Was het eerste dan een burgerlijk feest, het laatste draagt een krijgshaftig karakter. Wil de feestviering eenen gunstigen en praktischen invloed op ons hebbenzoo moeten wij dit onderscheid niet uit het oog verliezen. Het Waterloo-feest moet dienen om den krijgshaftigen geestdie al te veel bij ons slui mert, een weinig bij ons volk aan te blazen. Door eenen langdurigen vrede en ons eigen- dommelijk vreedzaam en goedhartig karakter hebben wij iets zeer eenzijdigs in onze ont wikkeling gekregen. Door de uitsluiteude be oefening der burgerlijke en huisselijke deugden is er iets onmanlijks in ons karakter binnen geslopen. Onze burgerstandgehecht aan gemak en weeldeheeft over het algemeen weinig lust in de handtering der wapens en oefening van ligchaamskrachten ja is zelfs wars geworden van inspanning des geestes, daar toch alleen die boeken en geschriften bij ons aftrek vin den welke zonder inspanning en dus ook zon der geestes-oefeniug kunnen worden gelezen. Het zal wel een ieder in het oog vallen welke gevaarlijke gevolgen- deze eenzijdige ontwikkeling kan hebben. Begrensd door Pruissen, in de nabijheid van Frankrijk, die beiden evenzeer op de uitbreiding der grenzen vlammenmoesten wij steeds op onze weer baarheid bedacht zijndaar toch juist onze weerloosheid het sterkste aanloksel is voor de hebzucht onzer naburen. En het is voorzeker ik zeg kon, want ik wist dan positief, dat ik 4000 dollards bezatongelukkig weet ik zeer zekerdat ik dat bagatel niet bezittot mijne groote schanden moet ik bekennen thans volstrekt geen geld te hebben. Waarschijnlijk hebt gij nog crediettracht dat bedrag te leenen Zeker wil ik datzeide mr. Neverpay, zeer treurig. Alzoo zult gij van een uwer vrienden 4000 dollars leenen en daarmede uwe schuld aan mr. Stoneheart voldoen? Watik betalenDat was te veel voor de driftige natuur van mr. Neverpay. Thans moest hij in lagchen uitbarstenhet voor geslagen idéé was werkelijk te grappighij zou geld leenen en tot welk einde Slechts om het dadelijk aan mr. Stoneheart te geven, neenzulk eene grap had hij in zijn leven nog niet vernomenhij zou betalenhij neendat was een te potsierlijk idéédien stoot konden zijne lachspieren niet weder- staan. Ha ha ha habarstte hij uit Gij zijt een onbetaalbare kerelsirwezentlijk een zeer

Schager Courant | 1865 | | pagina 1