couplet ter beoordeeling volgen. Gij iji'ren arm, gij stalen vuist, Die Regt en Vrijheid hield bekneld, Gij waart verslagen en geveld Gij waart verpletterd en vergruisd I En jaicheód riepals V rcdeboft ten Stem *De Zon van Waterloo Verwon Pen Naeht van Slaafsheid en Geweld Als eene bijzonderheid wordt ons mede gedeeld dat Frederika Lonisa Wilbelmina van üeusekom koopvrouw gehuwd met Jean Pa radie»hontdraaijerwonende te Utrecht in de Zilversteeg wijk B, No. 737 is geboren op het slagveld tussehen Quatre-bras en Wa terloo, op den IS Junij 1815. Hare ouders waren de echtelieden Gijsbcrtna van Beusekom soldaat bij het 7e bat. landmilitie en Anna Verkerk. De berigten die uit de Zuidelijke Staten der Amerikaansche Unie zijn ontvangen lui den hoogst treurig. De overwonnen Staten zijn aan de grootste ellende ten prooi zoo zelfs dat de helft der bewoners van Rich- inond van honger zon omkomenindien de bondsrrgering hun niet te hulp kwam. Men meldt uit Petersburg het volgende: Bij dazoider is op last des keizers aan het leger bekend gemaaktdat prins Eugenius van Leuchteuberg vervallen is verklaard van zijn militairen rang. De oorzaak van dien maatregel moet gezocht worden in het verre gaand ligtzinnige gedrag van dien prins. Iljj is de tweede zoon van Maria, dochter van wij len keizer Nicolaas en den in 1862 overleden hertog Meximiliaan van Lenchtenberg. Men berekent thans het aantal oude strij ders van 1813 1815, die aan de feestviering op 25 Junij te Leyden zullen deelnemen op 1500 en wij vernemen dat reeds maatregelen genomen zijn om het grootste deel dat op 's rijks kosten verlangd te worden gehuisvest behoorlijke slaapplaatsen te kannen bezorgen. De feestmaaltijd zal geleverd worden door iu het vak vermaarde koksconfiseurs en restau rateurs zoodat in dat opzigt hoe aanzienlijk het aantal gasten ook zij de ontvangst eo het onthaal niets te weuschen zal overlaten. Bijzonder luisterrijk zal de eerste bijeen komst van het kapittel der Militaire Willems orde zijn maar toch zal de feestviering hoofd zakelijk de strijders van 18131815 betreffen, want Z. M. de Koning moet daarmede bijzon der ingenomen zijn zoo dat het feest van 27 Junij in luister al de feestelijkheden in de eerste helft van die maand binnen Leyden zal overtreffen. Uit Roermond verneemt men Een 14 jarige knaap, belast met het sluiten der bek- kea van een overweg over den in aanleg zijn- den spoorweg ouder Ueesel moet zich daar hij gehoord haddat wanneer oien met het oor op een der rails ging liggen men den spoortrriu op een zeer verren afstand kon hooren aankomen zich tot dat einde met het hoofd op een der rails hebben nedergelegd met hel noodlottige gevolg dat hij zoo liggende in slaap is gevallen en nog niet ontwaakt was toen eene locomotief met eenige kiezelwagens hem voorbij snorde een zijner armen verbrij zelde en hem eene wonde aan het hoofd toebragt. Naar wij vernemen wordt door den heer Sipkenshoofdonderwijzer der bijzondere school aan de Binnenhaven te Nieuwediep eene gecostumeerde optogt zijner schooljeugd georganiseerd om door de gemeente te doen plaats hebben den 18 Junij a.s.voorstellen de eenige militaire van de geallieerde legers die bij Waterloo hebben gestreden voorzien van de verschillende nationale vlaggen en vaan dels in miniatuur. Aan het hoofd van den trein zal zich bevinden een zeer net met vier bok ken bespannen kinderwagen waarin o.a. een der scholieren zal gezeten zijn die met een omwonden linkerarm der held van Waterloo Prins Willem van Oranje moet voorstellen. Ook de meisjes dier schooi znllen zich bij de stoet aansluiten sommigen als marketenster gekleed. Dit idéé van genoemden onderwij. zerheeft niet alleen bij de kinderen maar ook bij de ouders eene algemeene sympathie opgewekt. De Moniteur meldt op gezag van brie ven uit Londen dat de Amerikaansche ge- Z8nt aldaar aan de leden van het engelsche kabinet heeft te kennen gegeven dat het leven van Jefferson Davis groot gevaar loopt en dat deze mededeeling een pijnlijken indruk bij de Engelschen heeft te weeg gebragt. De minister van oorlog heeft aan de betrokken autoriteiten kennis gegeven dat diegenen der ond-militsiren in Nederlandsche dienst van 1813 - 1815, welke hun voorne men om de feestelijke bijeenkomst op den 27 Jnnij te Leiden bij te wonen niet ter bekwamer tijd (\66t 15 Mei) kenbaar hebben gemaakt en vooral zij die aldaar huisves ting verlangen voor zooveel dit feest betreft buiten aanmerking moeten blijven op grond dat als een onvermijdelijk gevolg van het overgroot aantal oude krijgslieden zelfs aan de tijdig gedane voordragt niet in alle opzig- ten het gewenschte gevolg zal kunnen gege ven worden. Uit Hamburg meldt men van den 5den het volgende treurige ongeval Een heer lijdende aan vlagen van krankzinnigheid ver liet eergisteren tu stilte zijn beJ. Zijne vrouw had dit echter bespeurd en gaf naauwlettend acht op zijne bewegingenten einde te ver- boeden dat hij in gevaar kwam. Eenskl«ps nadert hij een geopend venster en doet eene poging om zich er uit te storten. Zij wil dit verhinderen, maar de krankzinnige stelt al zijne pogingen in het werk om den tegen stand te oveiwinnen, hetgeen hem ten slotte gelukte Een oogenblik daarna vallen beiden uit de vierde verdieping op de straat en werden dood opgenomen. Men deelt de volgende bijzonderheden mede betreffende het leggen van telegraaphka- bels in en buiten Eniopa. De grootste diepte roekeloos om ons fe verinten op onze vestingen daar deze, ook zelfs bij de grootste sterkte nieta kannen baten als de martiale geest nan ons volk ontbreekt. Bezield door een krijgshaftigen geestzouden wij ons misschien ook zonder vestingen kunnen verdedigen maar waar deze geheel ontbreekt daar zal alle wederstand vergeefs zijn. Doch niet alleen roet het oog op de verdediging onzer onafhanke lijkheid, maar ook in ieder ander opzigt, zal het goed zijn om den geest van krijgshaftig heid en moed aan te blazen. Al te lang heb ben wij uit de rij onzer deugden den oor logsmoed en de dapperheid verbannen. Onze zedekunde draagt tc lang het gewaad van eenen eerlijken en spaarzamen burgerman. Al te vaak stellen wij ons het ideaal van een Christen voor, als een huisvader gezeten naast den gezelligen haard met zijne kinde ren om zich henen, met den bijbel in de hand en de slaapmuts op het hoofd. Wij vergeten te vaak, dat er zonder moed geen enkele deugd eenige waarde heeft. Veeltijds heeft, het volk een beter leidsman op het pad der deugden in zijn onbedorven instinct dan in eene afge trokken zedelecr welke zij uit den mond van wijsgeeren en dichters kan vernemendat instinct spoort de volken aan om bij voorkeur oorlogshelden als hnnne idealen van mannelij ke grootheid te beschouwenzoo is Gustaaf Adolf het ideaal geworden voor de Zweden zoo de Ruiter voor de Nederlanders zoo Washington voor de Amerikanen. In der daad is moed eene dengddie in alle levens omstandigheden kan beoefend worden en dien daarom niet genoeg kan aangeprezen worden. Het Waterloo-feest, goed gevierd kan strek ken om den moed bij ons op te wekken. Laat ons dan met dien zin de feestviering beginnen. Vergeten wij het niet, dat een leeuw het zinnebeeld van Nederland is, en dat op onze oude munten de vrijheidsmaagd een speer in de hand droeg. Deze zinnebeelden duiden aan dat Neder land zijne vrijheid heeft verkregen door moed en geestkracht en dat ook alleen door deze, onze onafhankelijkheid ongeschonden bewaard kan blijven. <ii:\YOE ItEK 1GTEN Wij knnnen niet nalaten onze lezers oproerktaain te maken op een feestzsng bij de Gebrs. Belinfante te 's Hage in het licht ver schenen getiteld-: Een woord van Waterloo. Een V redelied 18 Jnnij 18151865. Woor den en taugwijre van Dr. J. P. Heijemet EngelscheHoogduitsche en Franeche verta ling wjj gelooven dat de laag gestelde prijs van 5 centen een ieder in de gelrgenheid stelt zich bij het ophanden zijude feest dit lied aan te schaffen en laten hieronder het eerste kostelijke grappenmakereene fameuze grap goddam en hij klopte nog steeds lagchende den ernstigen Slijfox op den schouder. Zoo gij een ander middel weetis bet mij ook goed want betalen moet gij al zal de onderste steen boveu. Neverpay wapende zich snel met de tang die bij den haard stond en trok tegelijk aan de schellekoord om zijn oppasser te roepen; want het was blijkbaar dat zijn bezoeker aan een idéé fixe leed. Ga met mijnheer en geef hem dadelijk zijne 4000 dollarszeide hij tot den biu- nentredenden bediendeter sluiks zijne vrees nopens den betreurenswaardigen toestand van zijnen gast te kennen gevende. Mr. Neverpay had meer dan eens geboord dat men aan het idee fixe van een waanzinnigen toegeven moest om een aanval van woede te voorkomen. Ook dacht hij op deze wijze zich het beste van den gek te kunnen afmaken. Zijn goede voornemen mislukte echter want Slijfox had de geheime gebaarden op gemerkt en bewoog zich niet van zijne plaats. Luister zeide hij ik ben noch een grap penmaker noch een gekzoo als gij schijnt te vreezen. In waarheid niet vroeg mr. Neverpay nog steeds ongeloovig. Neenen als bewijs van den welstand van mijn verstand herhaal ikwat ik u gezegd hebgij zult betalen. Weet gij zulks dan bepaald zeker? Zeer zeker, gij zult betalen. Nu het verheugt mij werkelijk zulks le vernemenen op den dagwaarop dat ge beurt beloof ik u bovendien 2000 dollars. Ik boud u aan uw woord zeide Slijfox bedaardalzoo afgesprokenleef wel. Adieuzeide Neverpay vriendelijk. Mijnen opregten dank voor de beloofde 2000 dollars, zeide Slijfox, onder het heen gaan. Ik bid u het is de moeite niet waard riep hem Neverpay na en voegde er bij een grappige ventik ben werkelijk nieuwsgierig at hij doen zal. Van Neverpay begaf Slijfox zich dadelijk naar het geregtom de vordering van Sto- neheart tegen Neverpay aan te geven. Na verloop van 14 dagen bevonden onze drie waardige bekenden, Stoneheart Neverpay en Slijfoxzich in de gercgtszaal bijeen. Slijfox had het proces met zulk een spoed behandeld dat reeds, in dezen korten tijd, de uitspraak zou worden geda»n. Juist had mr. Stoneheart den eed gedaan, dat hij den aangeklaagden mr. Neverpay wer kelijk 4000 dollars geleend had. Thans werd de beklaagde mr. Neverpay voorgeroepenhij bekendezeer bereidwillig die som in der daadaan mr. Stoneheart schuldig te zijn. Op de vraag der regterswaarom hij zijne schuld tot heden nog niet voldaan had ant woordde hij zeer eenvoudigdat hij zulks gaarne gedaan had als hij slechts geweten had hoe De beurt kwam nu aan Slijfoxdie bij deze gelegenheid zijn début als openbaar ver dediger hield. Alle aanwezigen stemde daarin overeendat deze maiden speeck een meesterstuk van welsprekendheid was. Wordt rertolfd-)

Schager Courant | 1865 | | pagina 2