Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M 401. Nesrende Jaarffanir. Overbevolking. TJTT3-evee !p. o". o. didebioh. brieven m^isroo. €EWO\E BERIGTEN. De sectie Staats-spoor weg Nieuvre- dicp -- Alkmaar zal zoo mogelijk op lo. October en anders zoo spoedig doenlijk in exploitatie komen. A°. 18^ SCHAGER COURANT. AB0NNEMBNT3PRUS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle P&US DER ADVERTKNTlëN Van een tot rijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder. 0,15, Do 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) Veel van wat er ongelukkigs is in de maat schappij wordt toegeschreven aan eene over bevolking. De armoede noemt men natuurlijk want de groote massa handen en de beperkt heid van het werk brengen haar als noodza kelijk gevolg mede. Overbevolking schijnt als een nieuw noodlot de tnenschheid te drijven mar haar ongeluken als men sommige staathuishoudkundigen gelooven mogtmoest er niets stelliger vast staan dan dat de mensch- heid door haren Schepper onder eene voorwaarde in het leven is geroependie haar een ellendigen dood te gemout doet snellen. ij gelooven hieromtrent gerust stellende verzekeringen te kunnea geven. Het is geen overbevolking die der maatschappij kwaad doet maar daarmede volstrekt niet in verband staaude oorzaken en omgekeerd is de ge stadige aanvas der bevolking eene blijvende voorwaarde voor de ontwikkeling van een volk. Het is toch duidelijk, dat men geen regt heeft tot het aannemen van overbevolking wanneer men menschen zonder werk ziet. Een bedelaar bewijst evenmin de maatschap pelijke armoedeals eene werkdooze hand het gemis van behoefte aan arbeid. Er kunnen voor dat verschijnsel de hoofdoorzaak van de armoede onzer dagen gansch andere redenen dan overbevolking bestaan. Die oorzaken zijn van onderscheiden aard en laten zich ver deden in de navolgende persoonlijke gebreken in den arbeider. Zon luiheid onkundedronkenschap geen werkzamer aandeel hebben in de voorbereiding van den in vele opzigten betreurenswaardiger! toestandwaarin de arbeidende klasse van de beschaafdste volken verkeert. Wie rondom zieh zietzal ügter de armoede dan den rijk dom kunnen verklaren. Ook in onze dagen is de arbeider nog zijn loon waardig en wordt de stelling toe gepast wie niet werkt is niet waard te eten. Maar elkaar in den weg staan de menschen met. Immers was dit het gevaler zou geen zweetdrop dalen van het voorhoofd des arbei ders maar met de grootste gemakkelijkheid zon er kunnen voorzien worden in de behoef ten der maatschappij. Dit is de toestand van menig Zuidelijk volk. De taak van den arbeider is daar zoo gering, dat hij zonder inspanning in zijne behoeften Toorziet en juist dit is de maatstaf, die men ter bepaling van overbevolking in de hand moet nemen. Mij kunnen de overtuiging niet deelen, dat er ooit te veel mensehen. kunnen zijn. Het is altijd gemakkelijker te verteren dan voor te brengen en daar de mensch nu in beide hoedanigheden te gelijk optreedt, heeft men met alleen altijd meer menschen noodigmaar meer ontwikkelde, meer proiuctieve menschen, Ook hij den middel en hoogereu stand hoort men van overbevolking spreken. Alle plaatsen zijn bezet is de daar altijd herhaalde klagt maar men vergeet dat ook Oicero daar reeds over geklaagd heeftterwijl toch een paar duizend jaar daar tusschen liggen. Ook hier vindt men in de persoonlijke gebreken van den arbeider, de aanwijzing van de oor zaak der kwaal. Hier is liet eene opper vlakkige algemeene kenniswaarmede men winst wil doendaar wordt alle moeite in gespannen om tot een doel te kamen dat de concurentie buiten het bereik stejt. Dit laatste nu staat oogensekijiüijk in verband met over bevolking maar bij eenig nadenken wijst bet zich toch aandat de oorzaak van zoo menig bedrogen hoop ligt in de verkeerde kenze die men deed. Het schijnt dat ambtenlands betrekkingen tegenwoordig de algemeene be geerte opwekkenmaar natnurlijk is hetdat slechts voor zeer enkelen die begeerte kan worden vervuld. De menschelijke nijverheid inoet zich nieuwe wegen openen en voet voor voet zal het veld harer werkzaamheid uitbrei den. De groote vermeerdering van kennis die voor ons volk zal voqrtvloeijen uit het verbeterde onderwijs opzer dagen zal iedere hand in de toekomst werk verschaffen en wel verredat van aanwas van bevolking armoede het gevolg zou zijnzien wij daarin de groote voorwaarde tot voortdurende ontwikkeling. De maatschappelijke gebreken hebben ook nog een tweeden grond. Niet de overbevolking is de schold der armoede, maar de scheidiog door de maatschappij geduld in verschillende standen. Manneer eens de pligt der zaroen- leving eene behoefte is gewordenzal het gemeen9cliappelijk belang van menschen eens voor ieder duidelijker waarheid worden, en het gevolg daarvan zal zijndat ook dc werkzaam heid eene praktischer en prodoctiver uitkomst zal afwerpen. Bovendien wordt overbevolking door onder scheidene middelen tegen gehouden. Oorlogen, ziektenspelen hierin een groote ral. Ook landverhuizing op zoo groote schaal tegen woordig ondernomenwerkt ten dese zeer heilzaam en schoon wij die niet geheel willen afkeuren wij houden ons voor alsnog aan Göthe's woord: Bleibet im lande nnd machet euch redlieh. Blijf in uw land als een nederig burger". Naar aanleiding van een bij de Tweede Kamer ingekomen reqnest van den gemeente raad te Schagen is o. a. nit de hij de debat» ten gegeven inlichtingen gebleken Bij de op 13 dezer alhier geboudene verkiering van twee leden voor den gemeente raad zijn oitgebragt 135 stemmen, waarvan op Corn. de Heer 67Jan Ligthert 53 j Corn. de Pvter Sr. 42; E. Hoekstra 33; Jan Schenk 17 S. B. van Lon 7; C, Lan- gerijs 5 enz. enz. Zoodat eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren Corn de Heer, Jan Ligthert, Corn. de Pater, Sr. en E. Hoekstra. Bij de op 18 dezer te Barsingerhora gehondene verkieziezing van twee leden voor den gemeente-raad zijn ingeleverd 87 briefjes volstrekte meerderheid van steramen 44, uit- gehragt op Gijsbert Plevier 49; Cornelis Jbz. Bood 49 J. van der Oord 35 Jb. Wai- boer 83 enz. Alzoo zijn de twee eersten tot- leden van den raad verkozen, en znlks in de plaats van de beide laatsten. Bij gelegenheid van eene militaire voorstelling dezer dagen door de kweekelingen van de ko ninklijke militaire school te Dublin gegeven, vatte eensklaps bet kruiddat hun ter be schikking was gesteld vlam. Een der kweeke lingen werd op de plaats gedood twee anderen werden gevaarlijk gekwetst. De ontsteltenis door dit vreeselijk voorval onder het talrijke en aanzienlijke publiek te weeg gebragt, was onbeschrijfelijk. Te Btlfast zijn bij gelegenheid der ver kiezingen ernstige ongeregeldheden gepleegd. De Orangisten zijn de zaal, waar de verkiezingen werden gehouden binnengedrongen en hebben den liberalen candidaatden heer Havbelet zich te doen hooien. Er hebben ook vecht partijen op straat plaats gehad. Gewapende Protestanten hebben de Catholieke wijk beeet. Jlen vreest voor nieuwe wanordelijkheden. Uk Alexsndrie wordt gemelddat de Engelsche consul aldaar het volgende berigt heelt ontvangen van den heer W. Bakerdie sedert een paar jaren het binnenland van Afrika heeft doorreisd ora de bronnen van den Nijl op te sporen. Het berigt des heeren Baker dat op 18 Mei uit Cbartna is verzonden, luidt aldusDen 28sten April jl. ben ik bier aan gekomen nadat ik de tweede bron van de rivier de Nijl had ontdekt. Op li Maart vau het vorige jaar bereikte ik de bedoelde bron namelijk een meer ter lengte van ongeveer 260 Engelsche mijlen liggende het naastbij zijnde pont op lo. 14 graden N. Br. en het verst verwijderde op 5o. 16 graden N. Br. Aan dit meer heb ik de bemaning gegeven van Albert— Nvanze of Albert-meerde groote waterwel welke op eenigea afstand van het meer stroom afwaarts wordt gevonden en roim 120 voet boog is. heb ik naar den beroemden Mnrchitou genoemd. Niet omdat dit meer van geringer beteekenis moet geacht worden dan bet door kapitein Speke ontdekte Victoria Nyanza beb ik bet de tweede bron van den Nijl genoemd, maar dewijl mijne ontdekking later is gedaan dan die van kapt. Speke. Een rond jaar beu ik te Magnnjo als het ware gevangen gehouden

Schager Courant | 1865 | | pagina 1